Na Kláštorských lúkach sa bude krúžkovať vtáctvo

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Už o pár dní, 22. septembra 2017, budeme svedkami netradičnej akcie – odchytu vtáctva za účelom krúžkovania. Toto podujatie je určené širokej verejnosti a konať sa bude na Kláštorských lúkach, v čase od 8:00 do 13:00.

Akcia, na ktorú pozýva Národný park Veľká Fatra, je naozaj jedinečnou príležitosťou ukázať rodinám s deťmi či školákom druhy vtáctva, ktoré tu nehniezdia alebo ich cez rok bežne nevidieť v našom regióne. Za sprievodu lektorov Romana Slobodníka a Juraja Žiaka môžete spoznať hlasy či pozorovať vtáctvo pomocou monokuláru. Čakajú vás však aj vedomostné kvízy priamo v teréne.

Na Kláštorských lúkach sa bude krúžkovať vtáctvo

A čo to vlastne krúžkovanie vtáctva je? „Krúžkovanie je jedna z metód výskumu vtáctva, ktorá pomáha aj pri ich ochrane. Spočíva v tom, že sa na nohu operenca opatrne umiestni ľahký hliníkový krúžok s jedinečným označením, takže jedinec sa dá presne identifikovať“, približuje túto činnosť Roman Slobodník. „Keďže sa o každom krúžkovacom jedincovi vedú presné záznamy, kde a kedy bol krúžkovaný, dajú sa spätne zistiť dôležité údaje o skúmanom druhu. Napríklad kam odlieta, koľko rokov alebo dní prežije vo voľnej prírode, či sa vracia na miesto hniezdenia alebo aj to, či sa ich početnosť zvyšuje alebo znižuje.“ Vtáky sa bežne krúžkujú ako mláďatá a po nasadení krúžku sa opäť vypustia. Pre väčšie druhy, ako napríklad bocian čierny či dravce, sa používajú aj farebné plastové krúžky, v prípade labutí zase krčné límce. Nakoľko ide o zásah do života chránených druhov, krúžkovanie môžu vykonávať len odborne spôsobilé osoby. Nenechajte si preto ujsť jedinečnú príležitosť vidieť a zažiť túto činnosť na vlastné oči. A pre tých, ktorí ešte Kláštorské lúky nenavštívili, ide o prírodnú rezerváciu na území obcí Laskár, Kláštor pod Znievom a Socovce. Miesto krúžkovania sa nachádza približne 5 minút chôdze od železničnej stanice v Kláštore pod Znievom.

Na Kláštorských lúkach sa bude krúžkovať vtáctvo

ZDROJ: Turčania.sk

 

Komentáre