Krása života – výstava výtvarných diel Viery Hermanovej a Ľubomíry Osadskej

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

V klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine budú prezentované diela dlhoročných členiek Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov, a to Viery Hermanovej a Ľubomíry Osadskej. Verejnosť si bude môcť prezrieť výstavu pri príležitosti životného jubilea autoriek.

Autorka Viera Hermanová

Jej záľuba vo výtvarnej tvorbe sprevádzala od detstva sa jej cieľavedomejšie začína venovať od roku 1979. O dva roky neskôr sa stala členkou vtedy novovznikajúceho spolku Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov. Vo svojej tvorbe sa tematicky venuje zátišiam, prírodným impresiám, námetom ochrany prírody a ostatné roky vesmírnym abstraktným témam, ktoré umocňuje kombinovanou technikou. Motívy z prírody pretavuje svojou umeleckou predstavou do špecificky pretransformovanej podoby. Kultivovaným citom pre farebnosť vyniká v akvareloch, niektoré pre zvláštnu techniku budia dojem pastelu. Jej akvarely majú osobité farby, ktoré prírode nekonkurujú, ale ju harmonicky a svojsky dopĺňajú.

Autorka Ľubomíra Osadská

Jej výtvarné cítenie začalo už v detskom veku, kedy rada kreslila. Vtedy sa jej naskytla možnosť vidieť obrazy takých umelcov, ako bol Martin Benka, Mikuláš Bazovský, či Želmíry Duchajovej-Švehlovej. Zmysel jej maliarskemu zameraniu dávala práca v Martinských tlačiarňach, kde pracovala so štetcom v ruke, ako retušér – litograf. Snom začať maľovať voľnú tvorbu sa autorke splnil pred desiatimi rokmi, kedy som prišla do Štúdia, ktoré pôsobí pri Turčianskom kultúrnom stredisku v Martine. Príchod do Štúdia jej umožnila priateľka a spolužiačka Viera Hermanová.
Autorka rada maľuje prírodu, portréty a to čo ju osloví. Ďakuje zdraviu a tomu, že sa môže vo voľnom čase venovať tomuto krásnemu koníčku.

Verejnosti bude táto zaujímavá výstava sprístupnená od 16. augusta do 13. septembra 2019 v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine.

Vernisáž výstavy bude 15. augusta 2019 o 16.00 h.

Krása života - výstava výtvarných diel Viery Hermanovej a Ľubomíry Osadskej

Mgr. Radoslav Pančík
metodik pre fotografiu, film, výtvarníctvo a vzdelávanie
Turčianske kultúrne stredisko v Martine
kontakt: Divadelná 656/3, 036 01 Martin
mobil: 0917/ 494 708
tel: 043/ 4132394
http: www.tks.sk

Komentáre