Koncertný večer Odkazy boli venované Arnoldovi Flöglovi

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Koncertný večer Odkazy boli venované Arnoldovi Flöglovi

Arnold Flögl patril v prvej polovici 19. storočia k uznávaným operným spevákom v Európe, bol členom opery Národného divadla v Záhrebe, Národného divadla v Prahe, Národného divadla v Brne a Národného divadla v Bratislave. Jeho umelecké kvality sa prejavovali nielen v speváckom, ale aj režisérskom, hereckom, či prekladateľskom povolaní.

Cyklus koncertných večerov s názvom Odkazy má za cieľ pozdvihnúť počiny českých osobností v histórii Turčianskeho svätého Martina a jeho okolia. Počas druhého koncertného večera, ktorý sa konal 30. mája 2019 v Turčianskej galérii sme si pripomenuli všestrannú umeleckú osobnosť Arnolda Flögla, ktorého umelecké začiatky sa spájajú s mestom Martin a Slovenským spevokolom, ktorý sídlil v budove Národného domu.

Počas koncertného večera sa predstavila sopranistka Ivana Pavlů, ktorá na úvod zaspievala výber z cyklu Nové slovenské piesne Bohuslava Martinů, tenorista Vladimír Šlepec a barytonista Vladimír Jindra. Po piesňovej časti odznel duet La ci darem la mano z opery Don Giovanni, ária Guglielma z opery Cosi van tutte a ária Uriela z oratória Die Schöpfung.

V programe si mohli poslucháči vypočuť árie Vaška a Mařenky z opery Prodaná nevěsta v deň 153. výročia od jej prvého inscenovania.

Ďalej odzneli árie z opier Tannhäuser, Manon Lescaut, Aleko, Eugen Onegin a v závere zazneli duety Jste kavalír z operety Polská krev a Lippen schweigen z operety Die lustige Witwe. Počas celého koncertu spevákov doprevádzala klaviristka a garantka projektu doc. Marta Vašková.

Cyklus komorných koncertov Odkazy pokračuje opäť v auguste koncertným večerom pri príležitosti spomienok na letné návštevy T. G. Masaryka v Turci.

Hlavným organizátorom projektu je Združenie turčianskych muzikantov a spoluorganizátorom je Štúdio Pivnica. Projekt je realizovaný v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine – Múzeom kultúry Čechov na Slovensku, Turčianskou galériou v Martine a finančne ho podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Koncertný večer Odkazy boli venované Arnoldovi Flöglovi

ZDROJ: Vladimír Šlepec, autor a dramaturg projektu

Komentáre