Knihy o Turci, ktoré by nemali chýbať žiadnemu správnemu lokálpatriotovi

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Knižných publikácií o Turci, o našich okresných mestách a turčianskych obciach, je dnes nespočetné množstvo. My sme však vybrali aspoň niekoľko z nich, ktoré, aspoň podľa nás, rozhodne stoja za pozornosť.

Zora Mintalová-Zubercová: Z turčianskej kuchyneZora Mintalová-Zubercová: Z turčianskej kuchyne
Matica slovenská, 2007
Malebné zátišia Turčianskej záhradky, čriepky zaujímavej histórie z kraja olejkárov a šafraníkov, originálne tradície vyšperkované vtipom a ľudovou múdrosťou, storočiami overené recepty. To všetko je obsahom tejto zaujímavej knihy. Autorkou je popredná etnografka Zora Mintalová-Zubercová. Z jej pera už vyšlo množstvo pozoruhodných publikácií, za všetky spomeňme aspoň Tradície na Slovensku, Príbeh vlákna alebo Z ľudovej kultúry Turca.

Igor Dobrovolný, Martin Kleskeň, Milan Brandejský: Martin – včera a dnesIgor Dobrovolný, Martin Kleskeň, Milan Brandejský: Martin – včera a dnes
Hemibos Ante Portas, 2017
Vďaka tejto knihe si môžete porovnať, ako sa zmenili niektoré miesta mesta Martin. Spoznáte mesto Martin, zachytené na fotografický film rôznymi fotografmi v 60. a 70. rokoch minulého storočia a po 50. a 60. rokoch opäť zaznamenané, tentokrát digitálnym fotoaparátom Milana Brandejského a Martina Kleskeňa. Jeden zo spoluautorov, Igor Dobrovolný, už obohatil knižný svet aj publikáciou o Vrútkach a v súčasnosti sa pripravuje vydanie kníh, ako Tomáš Garrigue Masaryk a Turčiansky sv. Martin alebo Turčianske Teplice.

Igor Thurzo a kol.: Martin a jeho genius lociIgor Thurzo a kol.: Martin a jeho genius loci
Osveta, 2013
Kniha obsahuje viacero zaujímavých kapitol, ako napríklad Martin – príbeh a perspektíva mesta či Vízie a premeny. Igor Thurzo je zároveň aj autorom publikácie Ľudová architektúra na Slovensku.

Milan Paprčka, Simona Nádašiová: Turiec a Kremnicko z nebaMilan Paprčka, Simona Nádašiová: Turiec a Kremnicko z neba
CBS, 2016
Čím viac človek strávi putovaním po Slovensku, tým viac zisťuje, že žijeme vo veľmi bohatej krajine. Slovensko je zázračné miesto. Možno ho milujete tak ako my, možno aj vy vnímate, že poklady, ktoré sa ukrývajú na našom území by ste veľmi dlho hľadali inde. Oblasť regiónu Turiec a Kremnicko patrí určite medzi ne. Autori už pripravili a vydali viacero publikácií o slovenských regiónoch, preto nemohli obísť ani Turiec.

Jozef Tatár, Peter Uchnár: Turčianske povesti IIJozef Tatár, Peter Uchnár: Turčianske povesti II
Matica slovenská, 2015
Nová zbierka povesťových príbehov, povedačiek a príhod z Turčianskej záhradky nadväzuje na úspešný prvý zväzok Turčianskych povestí. Kniha je zároveň nositeľom ocenenia Najkrajšia kniha pre deti a mládež za rok 2015. Nechýbajú ani perličky z histórie turčianskych miest a obcí a slovníček archaických výrazov. Jozef Tatár je autorom kníh, ako Štvrtá kniha o Mošovciach alebo Umelecký profil Štefana Krčméryho.

ZDROJ: Turčania.sk, Ivana Tatárová, Foto: Martinus.sk

Komentáre