Klasika sa scéne II. – Mladé hlasy spievajú

Kultúra, Najnovšie správy, Všetky správy

Dňa 15. júna 2017 sa v sobášnej sieni Turčianskej galérie v Martine konal prvý hudobno-poetický večer s názvom Omnia v rámci projektu Klasika na scéne II., ktorý realizuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Slávnostne projekt otvorili riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine Nataša Petrová a garantka projektu Emília Sadloňová.

Večer bol venovaný významnému slovenskému dirigentovi a zbormajstrovi, turčianskemu rodákovi Štefanovi Sedlickému. V programe sa predstavil Fakultný miešaný spevácky zbor OMNIA, ktorý predstavil výber zo svetovej i zborovej tvorby. Zazneli skladby Sergeja Rachmaninova, Beaty Wróblewskej, Ivana Hrušovského a na záver zaznela skladba Credo súčasného slovenského skladateľa Jevgenija Iršaia. Koncert dirigovala Monika Bažíková, absolventka dirigentskej triedy Štefana Sedlického, ktorá v súčasnosti patrí medzi výrazné osobnosti na pôde dirigentského umenia.
Poetické slovo si pripravili študentky Súkromného hudobno-dramatického konzervatória v Martine Kristína Babicová, Eva Gríbová, Kristína Hrušková a Brigita Vrábeľová, ktoré preukázali svoje umelecké kvality a svieži postoj k spracovaniu umeleckého textu.

Projekt Klasika na scéne II. pokračuje druhým hudobno-poetickým večerom s názvom Mladé hlasy spievajú, ktorý sa uskutoční 6. júla 2017 o 18.00 hodine v sobášnej sieni Turčianskej galérie v Martine. Večer bude venovaný vrútockej rodáčke, opernej speváčke a pedagogičke Magdaléne Blahušiakovej, ktorá patrí medzi významné osobnosti slovenského interpretačného umenia a je držiteľkou niekoľkých ocenení ako Čestný občan mesta Vrútky i Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za zásluhy v oblasti operného spevu.

Počas večera sa predstavia študentky Konzervatória v Bratislave zo speváckej triedy Magdalény Blahušiakovej – Marianna Mikócziová, Laura Uhorskaiová, Nicole Segíňová a Zulfizar Zázrivá za klavírnej spolupráce Jany Martinčekovej. Zaznie výber piesňovej i opernej literatúry J. S. Bacha, G. F. Händla, W. A. Mozarta, A. Dvořáka a slovenských skladateľov B. Urbanca i súčasného autora P. Martinčeka.

Projekt Klasika na scéne II. je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Spoluorganizátorom projektu je Turčianska galéria v Martine.

Vladimír Šlepec
E-mail: vlado.slepec@gmail.com

Komentáre