Deväť miliónov – toľko nás bude stáť kauza Martinské hole

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Na včerajšom (29.9.) mimoriadnom zastupiteľstve sa rozhodlo o urovnaní sporu s firmou PK Faktoring s.r.o., mesto Martin by sa tak malo dostať spod nútenej správy v najbližších dňoch.

Poslanci veľkou väčšinou schválili dohodu medzi mestom a spoločnosťou PK Faktoring, ktorá si do dnešného dňa už vymohla viac ako 2,5 milióna eur. Exekútor siahol na podiely mesta v spoločnostiach Martico a Brantner, ostáva doplatiť sumu okolo 6,7 milióna eur.

Na hlasovaní sa zúčastnilo 28 z 31 poslancov mestského zastupiteľstva. 23 hlasovalo za, štyria boli proti a jeden sa hlasovania zdržal. Podľa dohody musí mať spoločnosť PK Faktoring peniaze na účte najneskôr do 6. októbra, mesto bude čerpať financie z úveru.

Na zastupiteľstve sa vyjadrila aj nútená správkyňa mesta Jana Tomšíková, ktorá konštatovala, že mesto je v dobrej finančnej kondícii a tento krok zvládne. „Aj vzhľadom na ďalší rozvoj mesta je v súčasnosti najlepšie uzavrieť celý spor dohodou,“ vyslovila sa pred poslancami Tomšíková. Podľa jej ďalších slov, ak by sa kauza ťahala ďalej, mesto by mohlo prísť o podiely v spoločnostiach, v ktorých má zastúpenie. Nemohlo by čerpať eurofondy a uskutočňovať rozvojové projekty. Obyvatelia by predĺženie kauzy pocítili aj ďalším nepopulárnym opatrením, zvyšovaním miestnej dane.

Počas hlasovania bol proti tejto dohode aj poslanec Martin Hudec. „Nepáčil sa mi tento spor od začiatku, ako som zasadol pred dva a pol rokom do poslaneckých lavíc. Raz  bola  veriteľom cyperská firma, potom rôzne právnické kancelárie, ktoré sa obohacujú na tomto systéme, ktorý je momentálne na Slovensku a bohužiaľ, nemôžeme s tým nič urobiť. Vnáša sa tu strach, nenávisť, vyhrážky a takto sme všetci poslanci pod  tlakom, ako máme rozhodnúť. Samozrejme, že  aj mne vadí, že sme v nútenej správe a nič nemôžeme robiť. Nemôžeme čerpať eurofondy, dávať dotácie do športu, sociálnej oblasti, kultúry a  bráni to celkovému rozvoju nášho mesta. Ale nemôžem sa uspokojiť s tým, že sme spravili všetko pre to, aby sme boli úspešní a dotiahli tento spor do úspešného konca a preto som hlasoval proti. A ešte jedna vec mi z tejto dohody nešla do hlavy. Prečo sa vlastne chcú dohodnúť. Veď podľa našich právnikov majú tento spor vyhratý, tak im každým dňom narastá suma úrokom z nezaplatenej istiny. Ešte majú ďalší súdny spor o takmer 10 miliónov s mestom Martin na najvyššom súde, potom odvolanie na zaplatenie súdnych trov, ktorá tiež predstavuje nemalú čiastku. A oni sa chcú tohto vzdať? Tak tieto pochybnosti vo mne vyvolali, že som bol proti dohode a videl som malú iskierku nádeje, že by sme to mohli vyhrať.“

Ku kauze sa v rozhovore pre MY Turiec vyjadril aj primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar. Na otázku, kto je za túto kauzu zodpovedný, odpovedal:  „Doteraz sme bránili, resp. chránili mesto a nechceli sme hľadať vinníkov celej tejto situácie. Keď už sa spor chýli ku koncu, je čas aj túto tému otvoriť. Dáme urobiť právnu analýzu, z ktorej bude jasné, kto a aký podiel viny na tejto kauze nesie. Obávam sa, že bývalé vedenie mesta bude mať čo vysvetľovať.“

Ďalšie vyjadrenia kompetentných okolo tejto kauzy prinesieme čoskoro.

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre