Kameraman a fotograf Tomáš Hulej (aj) o „hereckom“ spiknutí medveďov

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Každý z nás sa rád pozrie na peknú a kvalitnú fotografiu či video. A ešte radšej vtedy, keď je na nich zachytené miesto, ktoré sám pozná. Desiatky takýchto záberov sú aj dielom Martinčana Tomáša Huleja. Veď o fotogenickosti našej turčianskej prírody niet pochýb.

Je to asi 8 rokov, čo ma uponáhľaná doba a pracovná vyťaženosť prinútili častejšie hľadať miesto, kde od toho všetkého aspoň na chvíľku ujdem, vyčistím si hlavu. A na to je samozrejme najlepšia príroda. Teda dokým si ju sami nezničíme“, prezrádza Tomáš, ktorý zároveň odkrýva svoju umelecko-romantickú dušu. „Prírodu treba milovať, nie je nič krajšie ako to, čo nám dáva práve ona. Nič, čo vyprodukoval človek, sa svojou krásou nevyrovná kráse a dokonalosti výtvorov prírody. Žiadna vec z umelej hmoty nikdy nebude krajšia ako snehová vločka alebo ako pohľad na zapadajúce slnko.“ Svojimi fotkami chce ľudí inšpirovať a ukazovať nádherný svet plný dych berúcich obrazov a momentov. Je pre neho totiž dôležité vedieť sa zastaviť a vychutnať si krásu okolitej prírody. „Ide mi hlavne o myšlienku, zachytenie prírodných krás a podelenie sa o svoje dojmy s ostatnými. To som poňal ako hobby a na to je najlepšia a najsilnejšia sociálna sieť. Chcem ukázať svetu napríklad to, že Slovensko nie sú len Vysoké Tatry, ale aj Malá a Veľká Fatra.“ Tomáš Hulej je presvedčený, že nebezpečenstvo netreba hľadať v divo žijúcich zvieratách, ale v ľuďoch a ich činoch, akými sú bezohľadná ťažba dreva alebo masívny zber lesných plodov na predaj.

Tomáš Hulej fotograf Martin

Ľudia majú odjakživa slabosť na pikošky a výnimkou nie sme ani my. Preto nás zaujímalo čo-to „zo zákulisia“ Tomášovej práce, ktorý sa s nami podelil o jeden, nie veľmi vydarený, zážitok z nakrúcania medveďov vo voľnej prírode. „Všetko sa začalo tým, že som si našiel úkryt v kríkoch s kamerou nasmerovanou na “medvediu cestu”, ktorou medvede schádzali na lesnú čistinku. Po hodine dlhého čakania som konečne započul prasknutie konára. Ibaže to sa ozvalo za mnou. V tom momente, ako som sa otočil za seba, stál za mnou medveď na zadných – zisťoval pachovú stopu vo vetre. Kým som sa stihol otočiť s kamerou, zbadal ma a ušiel do lesa. No a súbežne s týmto stretnutím prebehol ďalší medveď po tej medvedej ceste, ktorú som tak sledoval. Takže za jeden deň som zažil dve stretnutia s medveďom, ale ani jedno som nestihol zaznamenať kamerou. Takže aj takto môže dopadnúť snaha človeka o kvalitný záber.

Tomáš Hulej fotograf Martin Tomáš Hulej fotograf Martin

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Tomáš Hulej

 

Komentáre