Juraj Hnilica pripravuje nový album, krst bude v decembri v Martine

Nedeľné rozhovory, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Juraj Hnilica pripravuje nový album, krst bude v decembri v MartineJuraj Hnilica, spevák, textár a večne usmiaty optimista. Čo má nové, čo pripravuje, kde bude krstiť CD. Aj to boli témy nášho rozhovoru.

Počas leta si prešiel Slovensko so svojím karavan turné. Ako ho hodnotíš s odstupom času?

Bolo to skvelé. Celé som to vymyslel ako úplne spontánnu záležitosť. Chcel som zažiť niečo iné, slobodné, také, ako muzika sama. Išiel som úplne sám a v podstate som ani nevedel, do akých priestorov idem. Všetko to bolo iba zavesené do vesmíru a ten ma viedol celým týmto výletom. Každý okamih bol úplne spontánny a jedinečný. Zapáčilo sa mi to natoľko, že teraz v októbri som si povedal, že urobím tomu pokračovanie.

Prečo práve tento formát turné?

Baví ma robiť veci inak. Rád experimentujem a zažívam nové veci. Nebaví ma stáť na jednom mieste a vždy zažívať tie isté situácie. Keď máte na niečo chuť, tak do toho treba ísť. Predtým sme chodili po väčších koncertoch s kapelou alebo aj s Palim Baričákom sme mali predstavenia v kultúrnych domoch. Sú s tým spojené väčšie starosti a zodpovednosť a práve tomu som sa chcel vyhnúť a zažiť doslovnú slobodu muzikantského bytia.

Pripravuješ nové skladby na nový album? V akom sú štádiu?

Album už je takmer hotový. Momentálne už riešime len mastering a veci spojené s jeho vydaním. Veľmi sa z toho teším, keďže posledné mesiace som bol v tom ponorený až po uši. Tento album som si musel odmakať fakt doslova. Od stavebných prác na štúdiu až po vydavateľskú činnosť. Práve preto ho už teraz milujem, lebo viem, čo všetko sa za týmto bábätkom skrýva. Ľudia si to ani nevedia predstaviť, ale to by bolo asi na dlhé rozprávanie.

Juraj Hnilica pripravuje nový album, krst bude v decembri v Martine

Kto sa zúčastňuje nahrávania?

Album nahrávali muzikanti, ktorí so mnou momentálne hrávajú. Chcel som, aby to bolo presne to, čo sme schopní priniesť aj naživo. Nie žiadne prehrané produkcie a potom budú ľudia zbytočne sklamaní na koncerte. Je to živé a je to hlavne momentálny odraz kapely, za ktorú som veľmi vďačný, že ju mám. Zostava sa skladá: Miško Kulich (gitara), Miška Šipeková (saxofón, flauta),
Ivan Válek (basa), Roland Uškovitš (bicie), Milan Hatala (klávesy).

Príde po novom albume turné s celou kapelou?

Veľmi po tom túžim. Je to však náročné na organizáciu. Mám taký plán, ktorého sa chcem držať a dúfam, že mi to vyjde. Čiže odpoveď na tvoju otázku je, že áno. Termínovo však nejdem nič prezrádzať okrem toho, že sa začne určite v Martine, a to krstom tohto albumu. Bude to 27. decembra 2017 v kine Moskva. Mal by to byť taký odrazový mostík pred tým, čo sa bude diať nasledovne.

Čo chystáš pre fanúšikov, okrem nového albumu? Klipy?

Pár dní dozadu som bol natáčať klip ku jednej skladbe, čiže je možné, že v blízkej budúcnosti uzrie svetlo sveta. Rád by som spravil klipy aj k ďalším skladbám, uvidíme, ako sa to celé vyvinie. Predsa na to treba viac faktorov. Ja sa vždy snažím vyťažiť aj z minima čo najviac a som rád, že aj vďaka vyšším silám sa mi to vcelku darí. Vážim si svojich fanúšikov a budem spokojný, keď oni dostanú čo najviac.

Chystáš sa na koncertovanie aj do Českej republiky?

Na budúci rok by som veľmi rád zavítal aj ku susedom. S mojím českým manažérom chystáme menšie turné. Chodím do Čiech veľmi rád, keďže ma baví ich vnímanie kultúry a celkovo ich pohľad na veci. Vždy, keď som tam hral, bolo mi skvelo a parádne som sa zabavil. Kiežby tých akcií bolo aj viacej. Treba slovenčinu pripomínať aj za hranicami.

Na Slovensku sa schválil zákon o povinných kvótach v slovenských rádiách, ale aj napriek tomu sa vo väčšine hrajú staré slovenské hity. Prečo je tento stav na Slovensku taký, aký je? Ako by si to riešil ty, kebyže máš na právomoc?

No počul som o tom a máš úplnú pravdu. Hrajú možno viac slovenskej muziky, ale stále to isté, čo vykopali niekde zo záhrobia. Každý deň pomaly objavím nejakú novú slovenskú muzičku, ktorá je fakt kvalitná a aj tak na niektorých rádiových staniciach stále dookola len dinosaury. Je to
také dosť mrzuté, ale už som sa s tým zmieril. Nech si hrajú, čo chcú, je to ich voľba. Skôr či neskôr ľudia rádia počúvať nebudú – mám taký pocit. Každý si nájde online muziku, ktorú počúvať chce a nebude závislý na tom, čo mu niekto servíruje. Nie sme ovce, aj keď niekedy to tak vyzerá. Ja stále verím, že ľudia sa prebúdzajú. Pokiaľ si ľudia sami nezačnú pýtať svoje potreby, nič sa nezmení, a to nielen v muzike. A ak by som mal takú právomoc, tak by som spravil úpravu zákona o tých kvótach tak, že by som tam jasne vymedzil, koľko percent sa môže hrať starej tvorby a koľko novej. Mladí muzikanti si zaslúžia šancu.

Máš aj nejaký odkaz pre tvojich fanúšikov?

Mám vás veľmi rád a ďakujem, že ste.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Juraj Hnilica

Komentáre