Jánošíková družina opustila SNK

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Súsošie Jánošíkovej družiny, ktorú obdivoval nejeden návštevník Slovenskej národnej knižnice (SNK) a ktorá od roku 2006 dotvárala kolorit nášho átria, bola demontovaná a 18. júla 2018 opustila naše priestory. Dielo Fraňa Štefunka vznikalo v rokoch 1939 – 1941, teda v ťažkých časoch II. svetovej vojny.

Súsošie z pieskovca pozostával z 8 častí a váži 6 ton. Vlastníkom originálu, ale aj kópie, ktorá zas dotvára vzhľad pešej zóny mesta, je mesto Martin. V SNK bolo dielo uložené na základe zmluvy o umiestnení výtvarného diela z roku 2006. Koncom roka 2017 prebehla médiami informácia, že mesto v roku 2018 plánuje súsošie reštaurovať.

Fraňo Štefunko pôsobil v Martine od roku 1932 a skupina hôrnych chlapcov nebola jediným dielom, ktoré tu po ňom ostalo. Napríklad jeho najväčším dielom je 20 metrov dlhý pomník SNP v Priekope, ktorý sa oficiálne nazýva: Legenda o práci a boji. Národný umelec bol zakladateľom moderného slovenského sochárstva a v roku 1949 sa stal prvým profesorom monumentálneho sochárstva na novo vzniknutej Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Či zreštaurované súsošie opäť nájde miesto v našich priestoroch, kde by ho opäť mohli návštevníci obdivovať, zatiaľ nie je jasné.

Konštatovať ale môžeme, že hoci jeden Jánošík opustil priestory knižnice, vo fondoch SNK uchovávame stále veľké množstvo dokumentov, ktoré na ľudového hrdinu odkazujú. V Literárnom archíve SNK bádatelia nájdu napríklad fotografie z prvého filmového spracovania zbojníkovho príbehu, v Online katalógu a Katalógu digitálnej knižnice SNK sú zasa prístupné mnohé textové a digitálne dokumenty – prečítať si tu môžete aj anglický preklad Smrti Jánošíkovej od Jána Bottu a iné.

Jánošíková družina opustila SNK

ZDROJ: Katarína Štefanides Mažáriová, hovorkyňa SNK

Komentáre