Janka Redechová z Martina prechádza životom tanečným krokom

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Po stretnutí s tanečnicou Jankou si poviete – živé striebro. Mladá žena plná energie, pozitívne naladenie z nej srší na kilometre, úsmevy rozdáva všetkým naokolo, človek sa pri nej jednoducho nedokáže nudiť. A rovnakú energiu a radosť vnáša aj do svojho tanečného prejavu.

K tancu som sa dostala pomerne neskoro – v osemnástke, keďže dovtedy som sa venovala intenzívne len športu“, prezrádza na úvod Martinčanka Janka. „Tanec bol pre mňa úplne niečo iné, hlavne veľkou výzvou, ale už od začiatku som si ho zamilovala a tým viac, že išlo o orientálny tanec.“ Ako sama spomína, od začiatku prešla všetkými úrovňami – od úplnej začiatočníčky, cez členku skupiny, až po sólovú tanečnicu, ktorou je doteraz. Neustále navštevuje tanečné workshopy, zdokonaľuje svoju techniku a prejav, tanec považuje za nikdy sa nekončiacu cestu, na ktorej sa vždy máte čo naučiť. „Tým, že svoj voľný čas vypĺňam tak na 90% orientálnym tancom – tréningy, vymýšľanie choreografií, tvorba kostýmov, som si povedala , že si nájdem ešte nejaký iný koníček, aby sa mi to trochu prestriedalo. Samozrejme, skončila som zase pri tanci, tento raz latino štýle – bachata, salsa, kizomba.

Janka Redechová z Martina prechádza životom tanečným krokom
Janka v Indii

Janka Redechová už má za sebou nejednu tanečnú súťaž. „Človeka to zase v niečom potiahne, keď prihára termín, zvyšuje sa adrenalín a tým aj viac trénuje. Doteraz sa mi podarilo umiestniť v kategóriách semi profi a profi na druhých a tretích miestach.“ Orientálny tanec je pre našinca skutočná exotika a Janka, navyše s dobrodruhom v tele, neváhala za touto exotikou vycestovať do sveta. „Bola to napríklad India, do ktorej som pricestovala, aby som sa naučila niečo z klasického indického tanca, konkrétne štýlu Kuchipudi, ktorý je typický pre južnú časť tejto krajiny. Zážitkov bolo neúrekom od prvého dňa, cítila som sa ako keby som skočila do vody a neviem plávať. Taký bol pre mňa začiatok pobytu v Indii, kde som sa neskôr vrátila ešte trikrát.“ Navštívila tam niekoľko tanečných a hudobných festivalov, učila sa tancovať spolu so sedemročnými žiakmi, aby absorbovala všetko od úplného začiatku.

Janka Redechová z Martina prechádza životom tanečným krokom

Martinčanka Janka si už niekoľko rokov po sebe zvykne „odskočiť“ na letné tancovanie do Chorvátska. „Vystúpenia bývajú väčšinou skvelé, ľudia príjemní a hlavne veľa cestujeme. Aj mesiac deň čo deň sedíme v aute, keďže každý večer máme vystúpenie na inom mieste. Na to som si už ale zvykla a vždy sa na tú cestu teším.“ Tanec jej do života priniesol úplne iný prúd situácií a ľudí než dovtedy. „Navštívila som rozličné miesta, či už v zahraničí alebo na Slovensku a spoznala úžasných ľudí, ktorí sú často pre mňa inšpiráciou a motiváciou. Získala som veľa znalostí o tanci, ale hlavne o sebe samej, o tom, čoho som schopná. Naučila som sa posúvať si hranice, prijímať aj prehry a pracovať na sebe ako človeku.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Janky Redechovej

Komentáre