FOTO: Na hrade Strečno otvorili letnú sezónu

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Aj keď sú brány hradu Strečno pre verejnosť otvorené už od apríla, slávnostné otvorenie sezóny prebehlo v pondelok 1. mája.

Po celý deň návštevníkov čakali inscenované prehliadky hradu s divadelným stvárnením života Žofie Bosniakovej a Fraňa Vešeléniho. Skupina historického šermu Wagus na hlavnom nádvorí hradu predviedla šermiarske súboje i dobové tance, ktoré si mohli vyskúšať aj samotní návštevníci. Ochutnávku stredovekej kuchyne a ukážky zbraní s možnosťou lukostreľby pre deti i dospelých si pripravila skupina historického šermu Cech Terra de Selinan. V rámci cezhraničnej spolupráce a udržateľnosti projektu „Ślemień a Strečno na spoločnej ceste cez minulosť do budúcnosti“ popoludní vystúpila v amfiteátri na stredovekej PASEKE pod hradom mladá poľská kapela Wiewióra Band. Okrem nich sa predstavili aj deti zo žilinského DFS Lieska, napríklad s tancom Na chleba robiť treba, s ktorým postúpili na súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov Vítanie jari v Žiline. Najmenšie deti zo súboru zatancovali Ženilo sa motovidlo, Tanec na lúke, Na frajerov, staršie deti ukázali tance a spevy z Myjavska, z Liptova, tanec Na vojaka, Svadba z Fačkova, Zo Zamutova.

Sprievodnou aktivitou podujatia bola aj tento raz možnosť povoziť deti na drevenom kolotoči či predaj domáceho chleba a remeselných výrobkov.

Stredovekú dedinu Paseka vybudovali v rámci projektu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a obce Ślemień „Ślemień a Strečno na spoločnej ceste cez minulosť do budúcnosti“ cez Program cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013.

ZDROJ, foto: www.pmza.sk (Považské múzem v Žiline)

Komentáre