Hrad Blatnica privíta aj menej zdatného turistu

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Blatnický hrad, ako už jeho názov napovedá, nájdeme približne dva kilometre od obce Blatnica, na pomedzí známej Gaderskej doliny a Turčianskej kotliny. Prvá zmienka o hrade sa datuje do roku 1300, kedy bol jeho majiteľom Peter z Brezovice, neskôr sa stal kráľovským majetkom. Bol postavený vo výške 685 metrov. Od roku 1790 bol hrad Blatnica neobývaný a ako to už býva, pomaly pustol.

Hrad postavili na ochranu cesty zvanej magna via, ktorá viedla z Nitry na sever. Neskôr sa ale začala používať západnejšie situovaná a pohodlnejšia cesta z Nitry cez Mošovce do Martina a ďalej na sever, a tak stará cesta stratila svoj pôvodný význam a dôležitosť hradu upadla. Blatnický hrad sa skladal z dlhého úzkeho paláca, na severovýchodnej strane chráneného strmou priepasťou. Ako každá ruina, aj tento hrad je prístupný na vlastné nebezpečenstvo, takže treba byť pri návšteve opatrný.

Hrad Blatnica privíta aj menej zdatného turistu

Ako k väčšine hradov, aj k tomu Blatnickému sa viaže niekoľko povestí. V jednej z nich sa dozvedáme, že pánmi hradu boli v 13. storočí templári, no keďže medzičasom bol viackrát prestavaný, po templároch nezostalo ani stopy. Podľa povesti však jedného z mníchov zaživa zamurovali priamo na hrade a ústa mu uzamkli zámkou. Dokazuje to vraj skutočnosť, že istí „hľadači pokladov“ našli v zrúcaninách hradu ľudskú kostru s visacou zámkou na čeľusti. V žiadnom prípade vás nechceme desiť, veď o hrade kolujú aj príjemnejšie povesti. Napríklad o tom, že raz Blatničania videli grófa Révaia, ako sa nadránom ponáhľa na hrad hľadať ukryté sudy s vínom. Nuž, ak ich vtedy náhodou nenašiel, o dôvod viac navštíviť toto miesto, čo poviete? 🙂

Keď sa teda najbližšie vyberiete osviežiť sa do Gaderskej doliny a nadýchať sa nezameniteľnej vône všade rastúcich lopúchov, vyjdite sa pozrieť aj na zrúcaninu hradu Blatnica. Nenechajte sa však odradiť napohľad strmým kopcom, ktorý k hradu vedie a ani množstvom koreňov – tie tvoria prírodné schodíky. Po stúpaní, ktoré zvládne bez problémov aj menej zdatný turista, vám bude odmenou pozoruhodné miesto s nádherným výhľadom na okolie.

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre