Horskí záchranári pomáhali poslednú noc najmä zahraničným turistom

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Záchranári z Horskej záchrannej služby (HZS) zachraňovali poslednú noc okrem českých turistiek aj turistu z Egypta a tri turistky z Kazachstanu, Arménska a Albánska.

V podvečerných hodinách dňa 20. apríla 2019 požiadala 4-členná skupina turistov záchranárov HZS o pomoc. Nachádzali sa na žltom turistickom chodníku vedúcom popod Stoh, ktorý bol ešte pod snehom.

Turisti nemali so sebou zimný vystroj a boli po celodňovej túre natoľko vyčerpaní, že neboli schopní ďalej samostatne pokračovať. Záchranári dosiahli skupinu, ktorá pozostávala z Egypťana a troch turistiek z Kazachstanu, Arménska a Albánska, vo večerných hodinách, na mieste ich zateplili a poskytli im teplé nápoje . Následne ich doprevadili cez Medziholie do Štefanovej, kde boli všetci ubytovaní.

Stratené české turistky pod Suchým v Malej Fatre

V nočných hodinách 20. apríla 2019 po skončený záchrannej akcie pod Stohom boli záchranári z Malej Fatry opäť požiadaní o pomoc.

Dvojica českých turistiek zablúdila v oblasti sedla pod Suchým. Samostatne už nedokázali nájsť stratený zelený turistický chodník. Záchranári ich lokalizovali pomocou GPS v telefóne.

Na pomoc im vyrazili dve skupiny záchranárov, prvá dobrovoľná z južnej strany a druhá profesionálna skupina zo severnej strany. Záchranári ich lokalizovali aj za pomoci svetelných signálov v kalamitnom poraste. Následne sa spoločne vrátili na turistický chodník, ktorým pokračovali na Chatu na Klačianskej Magure, kde prečkali do rána.

Informácie poskytli záchranári z HZS na svoje internetovej stránke.

Horskí záchranári pomáhali poslednú noc najmä zahraničným turistom

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre