História Závodu ťažkých strojární ožíva v Amfiku

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

V martinskom amfiteátri sa dňa 17. augusta 2018 stretli bývalí pracovníci a dlhoroční kamaráti zo ZŤS, ktorí sa roky nevideli. Prišli si vychutnať historický dokument s názvom ZŤS Martin od A po Z.

Okrem filmu, ktorý diváci odmenili potleskom si návštevníci Amfika mohli pozrieť aj veľkoplošne farebne vytlačené fotografie z prostredia ZŤS. Ľudia sa schádzali už od šiestej hodiny, aby mali čas porozprávať sa. Organizátorov prekvapil a potešil najmä vek účastníkov. Čakali, že prídu päťdesiatnici, šesťdesiatnici, ale dorazili aj omnoho starší ľudia s vekom 70-80 rokov. „Je to dve desaťročia, čo sa zavreli závody, a bolo to v čase, kedy ľudia nemali Facebook, mobily, nevymenili si kontakty. Preto sme spojili príjemné s užitočným, a priatelia si môžu pozrieť dokument a porozprávať sa. Je to najmä o stretnutí ľudí, čo sa roky nevideli. Veď predsa 15 tisíc Martinčanov kedysi pracovalo v Strojárňach,“ hovorí o filme a stretnutí riaditeľ amfiteátra z martinskej VL Medie Martin Lechan.

Film zachytáva celé obdobie od vzniku roku 1948 do zániku Strojární roku 2002. Odpovedá na otázky, prečo bol práve Martin vybratý ako mesto, kde vznikla takáto majestátna fabrika. Spomína sa v ňom výrobný program továrne, čo sa za tú hromadu rokov vyrábalo, ako bolo postarané o pracovníkov ZŤS a dopad Strojární na mesto.

„Na filme sa pracovalo vyše roka. Zohnať materiály k dokumentu bol obrovský problém, pretože v ZŤS sa nesmelo filmovať ani fotiť. Textový materiál tiež nebol ľahko prístupný. Musel som prelistovať veľa kníh, časopisov, výročných správ. Jednoducho sme čerpali z čoho sa dalo a čo bolo prístupné,“ spomína na proces tvorby kameraman a spolutvorca Peter Janík. Taktiež upozorňuje na obrovské zmeny v počte obyvateľov Martina: „Keď si zoberiete, do roku 1948 mal Martin 13 tisíc obyvateľov a zhruba za 15 rokov mal trikrát toľko ľudí. Film zachytáva aj zmeny v Martine. Poukazuje na to, čo všetko sa tu za ten čas vybudovalo, ako napríklad ulice, štvrte, športové zariadenia, futbalový štadión, športová hala…

„Natočili sme ho nielen z dôvodu 70. výročia ZŤS, ale aj kvôli tomu, že otec aj mama tam robili, ja som tam robil vo video štúdiu. Myšlienka, ako stvoriť tento film, bola vo mne dlho a som rád, že sa to podarilo zrealizovať. Samozrejme, je to aj hold pre všetkých ľudí, ktorí tam pracovali a pre mnohých to bol zmysel života,“ komentuje dokument P. Janík.

Dlhoročný pracovník Turčianskych strojární, Rudolf Moravčík, bol zvedavý, čo všetko tam uvidí a koľko z toho bude skutočne tak, ako to má v pamäti. „Pracoval som tam od roku 1971 do 2011 na pozícii výskumno-vývojového pracovníka. Myslím si, že na tú dobu boli vytvorené pomerne dobré pracovné podmienky. Zaujíma ma, či uvidím známych vo filme alebo na fotografiách.“

História Závodu ťažkých strojární ožíva v Amfiku

ZDROJ: Silvia Štrbáková (VL MEDIA)
Foto: Michal Vanko (Amfiko)

Komentáre