Pavel „Hirax“ Baričák vydal knihu o Nepále

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Hirax vydal knihu o NepáleV týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostáva nepálsky cestopis z pera a objektívu Martinčana Pavla „Hiraxa“ Baričáka.

Kniha Nepál – cesta okolo Annapúrn, cesta do seba obsahuje viac ako 400 farebných fotografií. Autor v knihe popisuje svoje dvojtýždňové putovanie okolo Annapúrn (áno, to množné číslo je správne, Annapúrn je šesť, nie je len jedna). Zároveň približuje cestu k Tilicho jazeru (4919 m), ako aj prekročenie najvyššie položeného priesmyku sveta Thorong La pass (5416 m). V knihe nechýbajú ani pocity z pobytu v hlavnom meste Káthmandu alebo v národnom parku Chitwan na juhu Nepálu.

Hirax o knihe: „Nepálsky trek Annapurna Circuit je ako európska púť do Santiago de Compostela – očistný, liečivý, zastavujúci. V samotnom srdci Himalájí vám krása veľhôr a nedostatok kyslíka nedá až tak plnohodnotne dýchať, ale o to viac vám duša zaspieva blaženosťou. Už som bol v mnohých krajinách. Veľa som videl – biedy aj bohatstva, pýchy i pokory, od priepastí až po vrchy, končiace sa v slnku. Boli podmanivo čarokrásne. Ak by som sa však spýtal srdca, či ich chce ešte raz vidieť, pri niektorých by odvetilo nie. Vyslovte však Nepál a ja som ochotný hneď zajtra odletieť. Nepál sa totiž pre mňa stal adresou na celý život. A špeciálne Turčanom by som chcel odkázať jednu vec. Prípravu na Nepál som z drvivej väčšiny absolvoval v Malej a Veľkej Fatre. Viete, tie naše čarokrásne kopce sú síce oproti Himalájam malé, no v skutočnosti si človek musí každý hrebeň, či vrchol poctivo zaslúžiť. Vyjsť strminou hore, klesať prudkými cestičkami dolu. V Nepále takéto ostré stúpania, ako sú napríklad v Malej Fatre na Suchý, Kľačiansku Maguru, alebo na Chleb cez Mojžišove pramene, nie sú. Masív Annapurna je oproti všetkému, čo sa nachádza na Slovensku, gigantický. Všetky mierky sú krát desať. Ale stúpania tam nie sú veľké. Skôr nedostatok kyslíka v spojení s možnými chorobami (mňa postretla hnačka a angína) všetko skomplikuje.“ Kniha je šiestym cestopisom autora.

Knihu aj s možnosťou podpisu si môžete objednať v Hirax Shope tu alebo prípadne v Martinuse tu

Hirax vydal knihu o Nepále

Hirax vydal knihu o Nepále

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre