Na kus reči s futbalovou rozhodkyňou z Turian

Šport, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Mária Súkeníková – známe meno predovšetkým futbalovým fanúšikom. A nehovoríme len o lokálnom futbale, ale dokonca o tom celosvetovom. Ako futbalová rozhodkyňa táto rodáčka z Turian splnila podmienky UEFA a zúčastnila sa, okrem iného, aj Majstrovstiev Európy žien v Holandsku.

Snáď to nebude na žltú kartu, no neodpustíme si na úvod asi najčastejšie kladenú otázku. Takže, aké to je – byť ženskou rozhodkyňou v najsledovanejšom športe sveta?
Začiatky boli ťažké. Aj som si poplakala, aj som chcela niekoľkokrát skončiť. No mala som okolo seba ľudí, ktorí ma podporovali a pomáhali mi. Dnes som rada, že som zotrvala.

Ste manželkou a mamou dcérky Sarah. Ako vnímajú toto Vaše špecifické povolanie oni, ale aj kamaráti a okolie?
Ľudia to dnes vnímajú dobre. Už si zvykli, veď nie som jediná na Slovensku. Moja rodina, kamaráti a kolegovia ma podporujú, fandia mi a tešia sa so mnou.

To znie priam až ideálne, ale veríme, že za tým všetkým je veľa driny. Čo považujete za svoj doteraz najväčší osobný, ale aj profesionálny úspech?
Najväčší úspech vôbec je, že som tam, kde som. Na Slovensku som sa dostala do najvyššej mužskej súťaže FORTUNA LIGY. A ako FIFA asistentka som sa dostala na významné turnaje, ako sú Majstrovstvá sveta žien, Majstrovstvá Európy žien a Olympiáda.

Mária Súkeníková – známe meno predovšetkým futbalovým fanúšikom
Mária Súkeníková (štvrtá zľava)

Zjavne ste si už siahli na všetky najvyššie méty futbalového rozhodcu. Ale predsa, aké sú Vaše ambície v rámci tejto profesie do budúcnosti?
Dosiahla som skoro všetko, čo som mohla a chcela. Momentálne som v skupine, ktorá sa pripravuje na MS žien vo Francúzsku v roku 2019. Ak budem fyzicky a zdravotne v poriadku, tak sa budem ďalej pripravovať.

S majstrovstvami sveta žien ste nám výborne nahrali na smeč, pretože prednedávnom sme písali článok o jednej šikovnej mladej futbalistke z Mošoviec. A tak nás zaujíma, ako vnímate ženský futbal Vy. V čom sú podľa Vás najzásadnejšie rozdiely oproti mužskému a prečo je ženský futbal v tieni toho mužského?
Ženský futbal je čím ďalej na lepšej úrovni. Ja mám hlavne skúsenosti s tým v zahraničí, ale myslím si, že aj u nás sa kvalita zlepšuje. No určite tu nie sú vytvorené podmienky ako v iných krajinách. A hlavne chýbajú diváci. Mužský futbal je rýchlejší a fyzicky náročnejší. Nie je dobré porovnávať mužský a ženský šport všeobecne.

Odbočme na záver od futbalu. Prezraďte nám, čo robíte, keď práve „nerozhodcujete“?
Keď nerozhodujem, tak trénujem, keď netrénujem, tak som v práci. Ale samozrejme si zájdem aj na kávu s kamoškami, pozerám telku, upratujem, varím – ako každá žena.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Mária Súkeníková, cas.sk

Komentáre