Foto výstava Človečina v Turci

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Priatelia fotografie sa môžu opäť tešiť na zaujímavú tematickú foto výstavu s názvom Človečina v Turci. Výstava vznikla a bude prezentovaná počas mesiaca  fotografie a chce prezentovať viacero tém, v ktorých ľudská stopa zohráva vždy významnú stopu.

Výstavu pripravil fotoklub TuFoTím a Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

TuFoTím je mladý fotoklub spájajúci foto-nadšencov z Turca so zameraním na rôzne fotogragické žánre. Fotografujeme krajinu, prírodu, portréty, streetku aj abstrakciu. Digitálne aj analógovo, farebne aj čiernobielo.

Názov Človečina v Turci vyjadruje jednak lokalitu, v ktorej boli zábery získané a zároveň naznačuje, že všetky fotografie v sebe nesú pôsobenie človeka. Pritom, nie vždy ide o portrét človeka alebo o náhodných okoloidúcich pri street fotografii. Nájdeme tu aj práve vyzuté topánky alebo štipce, z ktorých už niekto zvesil prádlo.

Výstava sa skladá z troch kolekcií. Prvá kolekcia zaznamenáva udalosti z uplynulého roka 2018. Nájdeme tu športové podujatia, dokumentárne zábery z upratovania po požiari Martinskej tržnice, z protestov na námestí, či osláv založenia Československa.

Druhú tvoria fotografie, kde divák ľahko rozpozná čosi typické pre náš región, a pritom sa dej na fotografii mohol odohrať kedykoľvek. Rozostavaná dlažbu na Martinskej pešej zóne, Mošovský jarmok, prerábka v typickej tehlovej bytovke, ferratový výstup na Martinské Hole, ľúbivý portrét v prostredí Múzea slovenskej dediny.

Tretia kolekcia je výsledkom fotografickej hry, kedy členovia klubu počas jedného dňa fotografovali každú hodinu niečo vo svojom okolí. Je to osobná výpoveď autorov, ktorá divákom umožňuje nahliadnuť do ich bežného dňa a ukazuje ich fotografické zručnosti.

Členovia fotoklubu TuFoTím sa stretávajú raz mesačne v klubových priestoroch TKS – Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine,“ približuje Zuzana Vajdová.

Verejnosti bude výstava sprístupnená od 23. novembra do 3. decembra 2018 v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine. 

 Vernisáž výstavy bude 22. novembra 2018 o 17.00 h.

Foto výstava Človečina v Turci

Mgr. Radoslav Pančík
metodik pre výtvarníctvo, fotografiu, film a vzdelávanie
Turčianske kultúrne stredisko v Martine
kontakt: Divadelná 656/3, 036 01 Martin
mobil: 0917/ 494 708
tel: 043/ 4132394
http: www.tks.sk

Komentáre