FOTO: Upracme (si) Martin – 1. jarné upratovanie

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Aj teba hnevá, že máš v okolí neporiadok? To že chodievaš pravidelne do prírody, kde vidíš odpad a čierne skládky? To že si ľudia nevedia odniesť svoje špaky, obaly a plastové fľaše so sebou ale hodia ich na zem namiesto do koša?

Prvé jarné upratovanie sa uskutočnilo v nedeľu 17. marca 2019. Prinášame vám krátky report z pohľadu organizátora akcie Radovana Kramára.

Začali sme na Rázusovej ulici v Košútoch, kde sme sa rozdelili na viacero skupiniek. Hlavná skupina smerovala ku Kauflandu a okolitým bytovým domov, ďalšie skupiny pokračovali smerom k Attilovmu hrobu, prešli jeho okolie a okolie jazierka aj Jordánu.

Odpadu bolo neúrekom, najmä pod stromami a kríkmi, kde sa odpady zachytili pri vetre a kde ich tiež vo väčších množstvách zrejme nanosili bezdomovci. Najviac bolo plastového odpadu, no našli sme tiež staré elektrospotrebiče, pneumatiky, nábytok, matrace, oblečenie a sklenené fľaše.

Po tom ako sme skončili s touto naplánovanou trasou, sme sa presunuli ku ihrisku na Hodžovej ulici, kde sme našli veľa plastových fliaš, no tiež aj kopy rozbitého skla. Na toto miesto sa ešte určite vrátime s vhodnejším náradím na vyzbieranie drobných kúskov skla.

Kým hlavná skupina zbierala v Košútoch, zmobilizovala sa tiež druhá skupina, ktorá zbierala odpadky na Stráňach pod Martinskými Hoľami v okolí parkovísk. Dokopy vyzbierali viac ako 30 vriec odpadu a našli tiež kúsky ako dvere a palety.

Trvanie: od 10:00, končilo sa o 15:00.
Organizátori: Upracme Slovensko v zastúpení: Radovan Kramár, Maroš Štuber
Počet účastníkov: Dokopy 53, z toho 43 na hlavnom stanovisku v Košútoch a 10 na vzdialenom stanovisku na Stráňach pod Martinskými Hoľami
Množstvo vyzbieraného odpadu: cca 20 m3 – dva veľkokapacitné kontajnery nám nestačili, našťastie bolo miesto v niektorých zberných nádobách na sídlisku, najviac bolo plastového odpadu.
Počet vyčistených skládok: 7

Partneri:

Odvoz odpadu: zabezpečila firma Brantner Fatra
Rukavice, zbieracie kliešte a vrecia na odpad: zabezpečila spoločnosť Redox
Vodu a občerstvenie: zabezpečilo OZ Horské spoločenstvo vďaka ktorému sme mali minerálky, ovocie a dobošky pre všetkých zúčastnených.
Mediálny partneri: Rádio Rebecca, TV Turiec, Martinské eventy

ZDROJ: Radovan Kramár

Komentáre