FOTO: Mošovce opäť na štyri dni opanoval festival Drienok 2018

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Tisícky usmiatych a mierumilovných ľudí nielen zo Slovenska, sa od štvrtka 28. júna do nedele 1. júla prišlo zabaviť do areálu mošovského kúpaliska. Šiesty ročník Drienok venovaný podpore domácich remeselníkov a tvorcov hand made, tento rok priniesol aj kvalitnú nálož skupín z celej Európy. Bolo čo pozerať, počúvať, s kým sa rozprávať, splynúť, nasávať, vychutnávať si…

To, čo na druhých festivaloch funguje iba pod paľbou interných zákonov, to Drienok zvláda bez „esbeeskárov“ a desiatok pravidiel. Obrazy, kde stovky ľudí tancuje podľa taktu sŕdc muzikantov na pódiu vyšívajúcich takty ani od Gorana Bregoviča, kým psy rôznych veľkostí a farby srsti behajú pomedzi šťastné deti, to sa dá vidieť v takomto pomere v našej krajine snáď len na Drienku. Festival bez násilia, bitiek, ale plný úsmevov, radosti, pokoja, tanca, výrobkov ľudskej zručnosti, fantázie a originality. Nabitý hojným počtom workshopov počnúc od jogy, dychových cvičení, výchovy detí, starostlivosti o telo i dušu, pokračujúc hodinkami spoznávania rastlín, húb, prírody, bezodpadového prístupu a úcty k Matke Zemi, končiac sedeniami, kde sa naučíte vyrobiť si vlastný hudobný nástroj, topánky, alebo sandále priamo na mieste.

Juraj Hnilica
Juraj Hnilica

V porovnaní s minulým ročníkom pribudli desiatky nových stánkov, ale aj hudobná zložka nabrala opäť o jeden stupeň vyšší level. Moje srdce plesalo nad Vrbovskými vŕbami, Maokom, San Borondon Cyclo Fanfaria, Nanym Hudákom a jeho SHZ, Sandonorikom, Ďurim Hnilicom, Eniestou, Wandererovými Ségrami. Zahraniční hostia majú oveľa väčšiu šancu prekvapiť, hlavne, keď ich nepoznáte. O to viac ma šokoval rumunský Fanfare Ciocărlia, Tibble Transsibiriska zo Švédska, taliani Baro Drom Orkestar, ale aj českí Rómovia Terne Čhave. Paráda, ktorá sa len tam nepočuje a nevidí na jednom mieste.

Detské divadielka
Detské divadielka

Aj o detičky bolo postarané. Kútik Drienoček znova šliapal na sto farbičiek – množstvo maľovania, indiánskeho vyrábania, tvorenia od výmyslu sveta previazaného detskými divadielkami a interaktívnymi hrami. Chcel by som sa narodiť ešte raz a mať rodičov milujúcich Drienok. Drienok, kde môžete skúsiť jesť vegánske jedlo pripravené štýlmi z celého sveta, kde sa stanuje ani za čias, keď sa ešte chodievalo na čundre, kde pódia znejú do skorého rána, aby poslednú taktovku prevzala mocná bubenícka džemka. O siedmej ráno konečne hodinka ticha, kým sa nezobudia prvé deti festivalu. A ide sa ďalej…

Drienok, tak zasa o rok v jednom krásnom precítenom ľudskom objatí. Ja s celou mojou rodinou ďakujem.

Poľský návštevník Šimon doniesol na festival bubon vyrobený z dvestoročného javora, na ktorom sa ako malý hojdal na hojdačke... A dovolil mi aj zahrať si na ňom.
Poľský návštevník Šimon doniesol na festival bubon vyrobený z dvestoročného javora, na ktorom sa ako malý hojdal na hojdačke… A dovolil mi aj zahrať si na ňom.
Maok
Maok
Taliani Baro Drom Orkestar
Taliani Baro Drom Orkestar
Tibble Transsibiriska zo Švédska
Tibble Transsibiriska zo Švédska
"Aj oblaky sa hrali a tešili..."
„Aj oblaky sa hrali a tešili…“

ZDROJ, FOTO: Pavel „Hirax“ Baričák

Komentáre