FOTO: Klasika sa scéne III. – Únos do ticha

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

V Turčianskej galérii v Martine sa dňa 20. septembra 2018 uskutočnil ďalší z cyklu hudobno-poetických večerov projektu Klasika na scéne III. s názvom Únos do ticha venovaný in memoriam významnému turčianskemu rodákovi a skladateľovi Svetozárovi Stračinovi.

Úvod podujatia patril odovzdaniu pamätného listu za dlhoročnú umeleckú a pedagogickú činnosť a významný prínos v oblasti hudobného umenia na Slovensku i v zahraničí prof. Borisovi Banárymu a odovzdali ho riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine Monika Ondrušová a autor projektu Vladimír Šlepec.

Svojim prejavom uniesli poslucháčov do ticha slov, kde rozprával len jazyk hudby, arménska skladateľka, klaviristka a speváčka Karin Sarkisjan v spojení s muzikantom a spevákom Martinom Geišbergom. Toto netradičné spojenie dvoch hudobných svetov osviežil pútavý umelecký prednes režisérky a pedagogičky Zuzany Galkovej.

Návštevníci podujatia mohli počuť okrem autorskej hudby Karin Sarkisjan a autorskej hudby Martina Geišberga aj dve piesne zozbierané Svetozárom Stračinom, upravené špeciálne pre tento večer práve Karin Sarkisjan.

V októbri zavŕšime Klasiku na scéne III. posledným večerom venovaným turčianskej rodáčke, významnej klaviristke, koncertnej umelkyni a pedagogičke na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, Academy of Arts Cairo v Egypte, Privatuniversität Wien v Rakúsku, vnučke martinského starostu Jána Fraňa, doc. Tatiane Fraňovej.

Projekt Klasika na scéne III. je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Spoluorganizátorom projektu je Turčianska galéria v Martine.

Srdečne Vás pozývame a budeme radi, keď naše podujatie podporíte svojou osobnou účasťou.

Vladimír Šlepec
E-mail: vlado.slepec@gmail.com

Komentáre