Filmové premietania na vidieku? VIFI FEST prináša ešte o čosi viac!

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Kláštor pod Znievom: VIFI FEST prinesie filmové premietania do slovenských obcí

Ako by ste bojovali s úpadkom komunitného života vo svojej obci?

VIFI FEST sa rozhodol situáciu riešiť pomocou filmov a obyvateľov v desiatich slovenských obciach spája nielen pri ich premietaní, ale aj pri organizácii unikátneho podujatia. Za jeho názvom sa skrýva „VIdiecky FIlmový FESTival“ a v dňoch 19. – 21. júla 2019 sa v obecných amfiteátroch, parkoch, záhradách či kultúrnych domoch uskutoční už jeho druhý ročník.

Organizátormi VIFI FESTU sú aktívni obyvatelia a obyvateľky slovenských obcí, ktorí sa zapojili do výzvy scenáristu Petra Gašparíka.

Festival im ponúka zabezpečenie filmových práv a propagáciu v celoslovenskom kontexte, na nich samých je príprava premietania a sprievodného programu. Pilotného ročníka sa vlani zúčastnilo sedem obcí, tento rok narástol ich počet na desať.

„Stúpajúci záujem nás veľmi teší, rovnako ako zápal, s ktorým vo väčšine zapojených obcí k festivalu pristupujú. Je to dôkaz, že komunitné premietania majú zmysel a môžu spájať viaceré generácie, ale napríklad aj pôvodných obyvateľov s novousadlíkmi,“ hovorí Gašparík, ktorý projekt podujatia vlani pripravil v rámci štúdia vzdelávacieho programu Sokratov inštitút.

Slovo VIFI môže najmä v hovorenom prejave evokovať internetové pripojenie (wifi), čo považuje za milú slovnú hračku – aj festival má ľudí v prvom rade spájať.

VIFI FEST sa cez víkend uskutoční v obciach Budimír, Bzince pod Javorinou, Červeník, Jedľové Kostoľany, Kláštor pod Znievom, Oravská Polhora, Ostrov, Trakovice, Veľké Uherce a Voznica.

Okrem nových slovenských a českých filmov (Na streche, Ostrým nožom, Tlmočník, Trhlina, Hastrman, Čertovské pero a ďalšie…) premietne aj snímku zo zlatého fondu domácej kinematografie – komédiu Kým sa skončí táto noc, ktorej režisér Peter Solan by tento rok oslávil deväťdesiate výročie narodenia.

Dôležitou súčasťou festivalu je sprievodný program

Jeho zloženie i príprava sú kompletne v rukách lokálnych organizátorov a organizátoriek, čo prispieva k jeho rôznorodosti. Kým v Budimíri či Trakoviciach odpremiérujú domáce ochotnícke divadelné súbory svoje najnovšie inscenácie, v Ostrove pripravujú prednášku o ekológii, v Jedľových Kostoľanoch filmový kvíz, v Oravskej Polhore koncert a v Bzinciach pod Javorinou výstavu fotografií. Chýbať nebude ani viacero aktivít či atrakcií pre detských filmových fanúšikov a fanúšičky.

Vstup na všetky časti programu VIFI FESTU je voľný a jeho organizačné tímy aj koordinátori pracujú bez nároku na honorár. Informácie o možnostiach zapojenia do budúceho ročníka nájdu záujemcovia a záujemkyne na webstránke www.vififest.sk.

VIFI FEST (VIdiecky FIlmový FESTival) je podujatie, ktoré za aktívnej účasti miestnych prináša do desiatich slovenských obcí filmy a sprievodné podujatia. Príďte si ho vychutnať v Kláštore pod Znievom!

PIATOK, 19. júl 2019, Za budovou gymnázia
21.30 – Trhlina (film v prípade nepriaznivého počasia v miestnom kine)

SOBOTA, 20. júl 2019, Humno za obecným úradom
15.00 – Čertovské pero (film)
20.00 – Hastrman (film)

NEDEĽA, 21. júl 2019, Humno za obecným úradom
15.00 – Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

ZDROJ: Tlačová správa

Komentáre