Martin: Festival Te prindžaras amen–Spoznajme sa ponúkne rómsku hudbu a spev

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Martin 8. mája (TASR) – Šestnásty ročník festivalu rómskej hudby, tanca, remeselnej zručnosti a výtvarnej tvorivosti Te prindžaras amen – Spoznajme sa bude v nedeľu 13. mája v Múzeu slovenskej dediny v Martine predovšetkým v znamení hudby a spevu. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea (SNM) v Martine Milena Kiripolská.

Doplnila, že podujatie pripravuje SNM v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku. „Predstavia sa známi interpreti a zoskupenia, v ktorých produkcii sa snúbi láska a úcta k rómskym tradíciám s vplyvmi, ktoré by sme mohli považovať v súvislosti s rómskou hudbou a spevom za nové či netradičné,“ uviedla Kiripolská.

Na festivale podľa nej vystúpia Sendreiovci a Kokavakere lavutára, Barbora Botošová, Karin Sarkisjan – výnimočná klaviristka, skladateľka a speváčka arménskeho pôvodu, martinská kapela Gypsy Roman či rómsky súbor Terňi voďi – Mladá duša žiakov Súkromnej spojenej školy z Kežmarku.

Pre návštevníkov bude sprístupnená výstava diel rómskych neprofesionálnych výtvarníkov zo zbierok Múzea kultúry Rómov na Slovensku. „Celodenne bude sprístupnená expozícia Múzea kultúry Rómov na Slovensku s možnosťou účasti na odborných lektorovaných prehliadkach. V priestoroch múzea sa budú premietať aj vybrané dokumentárne filmy. Pre detských návštevníkov bude pripravený program v tvorivej dielni, v ktorej sa okrem iného budú môcť naučiť vyrábať tradičnými spôsobmi tzv. cigánske tkanice,“ dodala kultúrno-propagačná manažérka SNM.

Martin: Festival Te prindžaras amen–Spoznajme sa ponúkne rómsku hudbu a spev

ZDROJ: TASR

Komentáre