Turčania.sk https://www.turcania.sk Turčania.sk, správy, Martin a okolie, Turiec pod lupou Wed, 17 Jul 2019 19:18:47 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 https://www.turcania.sk/wp-content/uploads/2019/01/logo_FB-150x150.png Turčania.sk https://www.turcania.sk 32 32 3 pravidlá úspešnej komunikácie so zákazníkmi https://www.turcania.sk/3-pravidla-uspesnej-komunikacie-so-zakaznikmi/ Wed, 17 Jul 2019 19:17:33 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15467 Každý jeden podnikateľ vie, ako je ťažké prilákať na svoju stranu nových zákazníkov. Zákazníci sa stali náročnejšími a konkurencia obrovská. Kúpa produktu alebo služby je predsa slobodným rozhodnutím spotrebiteľa a jediné, čo v tomto smere môžete urobiť, je snažiť sa jeho voľbu správne nasmerovať alebo ovplyvniť. Spôsobov na dosiahnutie tohto cieľa je veľmi veľa, pre vás je však dôležité, dodržiavať […]

The post 3 pravidlá úspešnej komunikácie so zákazníkmi appeared first on Turčania.sk.

]]>
3 pravidlá úspešnej komunikácie so zákazníkmi

Každý jeden podnikateľ vie, ako je ťažké prilákať na svoju stranu nových zákazníkov. Zákazníci sa stali náročnejšími a konkurencia obrovská. Kúpa produktu alebo služby je predsa slobodným rozhodnutím spotrebiteľa a jediné, čo v tomto smere môžete urobiť, je snažiť sa jeho voľbu správne nasmerovať alebo ovplyvniť. Spôsobov na dosiahnutie tohto cieľa je veľmi veľa, pre vás je však dôležité, dodržiavať pritom tri hlavné pravidlá.

Segmentácia zákazníckej základne

Osloviť marketingovú agentúru, ktorá vám pomôže správnych zákazníkov zaujať je vec jedna. Zákazníkov je potrebné potom aj rozdeliť na nových a starých, podľa frekvencie nákupov (jednorazové nákupy alebo pravidelného odberateľa) podľa platobnej schopnosti a ďalších parametrov.

Komunikovať musíte s každou skupinou. Komunikácia je ako dobrá šneková prevodovka, ktorá zaisťuje ten správny prevod a prenos energie na potrebný výkon stroja. Je základom marketingu, ktorý je potrebné vyšperkovať do posledného detailu.

V prvom rade ju riešte s pravidelnými zákazníkmi. Pre tých, ktorí urobili jednorazový nákup, sa pokúste vytvoriť zaujímavejšie ponuky a pritiahnuť ich pozornosť s personalizovanými akciami.

Budujte lojalitu zákazníkov

Poprajte zákazníkom všetko najlepšie k narodeninám a veľkým sviatkom. Poskytnite im zľavu na tovar, prípadne zvýhodnite samotnú a rýchlu prepravu tovaru iným spôsobom. Spríjemnenie jedného   významného dňa v ich živote určite poteší a vás to nijako nezaťaží a finančne nezruinuje.

Použite správne propagačné prostriedky

Keď sa podnik vyvíja, otvára nové obchody a smery, je potrebné o tom informovať aj zákazníkov. E-maily ako „Nový obchod sa otvorili na takej a takej adrese“ veľmi dobre nefungujú. Je omnoho efektívnejšie kombinovať ich s akciami. „Nový obchod v meste, v ktorom máme pre vás rezerváciu s výhodnou akciou“ a podobné správy, by mohli zaujať. Musíte to ale do praxe správne aplikovať!

ZDROJ: PR článok

The post 3 pravidlá úspešnej komunikácie so zákazníkmi appeared first on Turčania.sk.

]]>
Akú moc má prevencia a zdravý životný štýl https://www.turcania.sk/aku-moc-ma-prevencia-a-zdravy-zivotny-styl/ Wed, 17 Jul 2019 19:14:12 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15464 Význam zdravého životného štýlu je založený na raste a zmene charakteru zaťaženia ľudského tela v dôsledku zvyšujúcej sa komplexnosti verejného života, zvyšovania rizík spôsobených človekom, životného prostredia, psychologického, politického a ostatného charakteru, ktoré vyvolávajú negatívne zmeny v zdraví. Ide o štýl jednotlivca s cieľom predchádzať chorobám a podporovať vlastné zdravie. Je to koncept ľudského života, ktorého cieľom je zlepšovanie a […]

The post Akú moc má prevencia a zdravý životný štýl appeared first on Turčania.sk.

]]>
Akú moc má prevencia a zdravý životný štýl

Význam zdravého životného štýlu je založený na raste a zmene charakteru zaťaženia ľudského tela v dôsledku zvyšujúcej sa komplexnosti verejného života, zvyšovania rizík spôsobených človekom, životného prostredia, psychologického, politického a ostatného charakteru, ktoré vyvolávajú negatívne zmeny v zdraví.

Ide o štýl jednotlivca s cieľom predchádzať chorobám a podporovať vlastné zdravie. Je to koncept ľudského života, ktorého cieľom je zlepšovanie a ochrana zdravia prostredníctvom správnej výživy, fyzickej zdatnosti, morálky a vzdania sa zlých návykov.

Čo všetko patrí do prevencie?

Prevenciou môžu byť aj pravidelné návštevy na dobrej urológii alebo u iného odborného lekára, ktorý prvotné príznaky ochorenia alebo prebiehajúci zápalov odstráni.

Nesmiete zabudnúť ani na úpravu a zloženie stravy. Jedlá by mali byť kompletné, tj mali by obsahovať dostatočné množstvo sacharidov (50-75 %) v podobe obilnín, zeleniny, cestovín; dostatočné množstvo proteínu (10-15 %) rastlinného aj živočíšneho pôvodu; 15-30 % tukov tiež rastlinného a živočíšneho pôvodu. Okrem podpory zdravia, si týmto spôsobom zlepšujete aj niektoré základné, životne dôležité a potrebné funkcie tela – ako je napríklad dostatočná erekcia.

Príjem by mal byť adekvátny výdaju

Raz darmo, stále platí to staré známe „Raňajky zjedz sám, o obed sa podeľ s priateľom a večeru nechaj nepriateľovi.“ Samotné zloženie a úprava denne konzumovaných jedál a pokrmov nestačí. Strava musí byť vyvážená aj v množstve. Váš príjem by mal byť adekvátny výdaju.

To znamená, že raňajky by mali predstavovať 30 % dennej dávky, druhé raňajky 40 % dennej dávky, obed – 40 % a večera 10 %. Prestávka medzi večerou a raňajkami by nemala presiahnuť 10 hodín.

Pohybom ku kráse

Telesná aktivita, vrátane špeciálnych telesných cvičení (napr. Fitness), zohľadňujúca vek a fyziologické vlastnosti, pomáha vyrovnávať tok a spotrebu energetických zdrojov v tele, zvyšuje kardiovaskulárnu zdatnosť, odolnosť voči stresu, zlepšuje spektrum krvných lipidov a zabraňuje rozvoju takých ochorení, ako je diabetes, osteoporóza, malígne neoplazmy alebo obezita. Fyzická aktivita zvyšuje odolnosť proti stresu a zlepšuje náladu. Okrem toho budete vďaka pohybu krásni, ako keby ste navštívili Ryant Clinic, odborníka na prirodzenú krásu.

Aj odmietnutie zlých návykov, ako je fajčenie, požívanie alkoholu a omamných látok, umožňuje osobe udržať si zdravie a predĺžiť vlastný život. Neostáva vám tak nič iné, ako sa o tom aj presvedčiť.

ZDROJ: PR článok

The post Akú moc má prevencia a zdravý životný štýl appeared first on Turčania.sk.

]]>
5 veľkých chýb na začiatku nového podnikania https://www.turcania.sk/5-velkych-chyb-na-zaciatku-noveho-podnikania/ Wed, 17 Jul 2019 19:10:53 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15460 Život je nevyspytateľný a nie každá cesta je rovná a bez prekážok. Chyby sú našou súčasťou, no je dobré sa im vyhnúť alebo sa z nich aspoň poučiť. Aj keď to znie možno sebecky, je ešte lepšie, ak sa viete poučiť z chýb druhých, ktoré sa vás bytostne nijako nedotýkajú. Je to možné niekoľkými spôsobmi. Stačí pozorovať svoje okolie, čo […]

The post 5 veľkých chýb na začiatku nového podnikania appeared first on Turčania.sk.

]]>
5 veľkých chýb na začiatku nového podnikania

Život je nevyspytateľný a nie každá cesta je rovná a bez prekážok. Chyby sú našou súčasťou, no je dobré sa im vyhnúť alebo sa z nich aspoň poučiť. Aj keď to znie možno sebecky, je ešte lepšie, ak sa viete poučiť z chýb druhých, ktoré sa vás bytostne nijako nedotýkajú. Je to možné niekoľkými spôsobmi. Stačí pozorovať svoje okolie, čo sa v ňom deje a byť v obraze, alebo sa môžete inšpirovať naším článkom, v ktorom si spomenieme niektoré a najčastejšie chyby. Tie, ktorým sa je dobré na začiatku vyhýbať.

Šetrenie na nesprávnych miestach

Áno, v prvej fáze dôležitého založenia s.r.o. sa snažíte znížiť náklady a ušetriť na drobných veciach. Na ne sa však nevzťahuje prenájom priestorov. Najčastejšie sa nízke náklady na prenájom vysvetľujú tromi parametrami:

 • malá plocha,
 • veľká vzdialenosť od centra,
 • stav miestnosti.

Každý z nich zaútočí na vaše podnikanie. Vďaka malému priestoru budú zamestnanci obmedzení v osobnom priestore a v pohodlných pracovných podmienkach. Z toho bude mať priamy vplyv na výkon. Veľká vzdialenosť od centra výrazne skomplikuje príťažlivosť nových zákazníkov. Bude pre nich jednoduchšie dostať sa do centra, kde sa sústredia takmer všetky spoločnosti z akejkoľvek sféry, než aby k vám prešli celým mestom. Stav priestorov ovplyvňuje nielen pohodlie pracovníkov, ale aj obraz podniku v očiach zákazníkov. Vyriešiť to môžete s kvalitným sídlom firmy, v ktorom vám nič z toho nehrozí.

Zamestnávanie rodiny a priateľov

Aj keď je to niekedy najjednoduchšia možnosť, v priebehu času musíte byť pripravení na možné komplikácie a zhoršenie vzťahov. Práca totiž znamená jasné plnenie povinností, pri ktorých sa prižmúrenie oka nepripúšťa, ani keď ide o toho najbližšieho človeka.

Je dobré si vytvoriť v pracovnom tíme autoritu, na základe dodržiavania stanovených pravidiel a organizácie. V opačnom prípade riskujete nielen stratu vo firme, ale aj dobrých medziľudských vzťahov v rodine a medzi priateľmi.

Staré alebo použité vybavenie

Finančné úspory sú dnes na prvom mieste v každej jednej situácii. Platí to aj pri zakladaní podniku, ktorý sa rozhodol ponúkať na trhu kvalitné produkty alebo služby. Robiť to ale na úkor kvality zariadení, na ktorých je založená celá podstata nášho podnikania sa naozaj nevypláca. Iste, existujú aj svetlé výnimky a môžete si v dobrom obchode kúpiť špičkové repasované zariadenia. Takých je ale pomenej a musíte ich často hľadať ako ihlu v kope sena, na čo nie je v tomto momente čas.

Nebojte sa investovať do nových modelov s vylepšenými funkciami a možnosťami. Máte jasný prehľad o veku zariadenia, poznáte jeho históriu, ako dlho je v prevádzke, a aké má záruky.

Buďte teda opatrní a kupujte nové, čerstvé a technicky zdravé vybavenie.

Nastavenie nízkych cien za služby alebo tovar

Môže sa zdať, že je to vynikajúci marketingový krok, ktorý priláka pozornosť zákazníkov, ale v skutočnosti bude všetko fungovať presne naopak. Predaj tovarov a služieb za výrazne nízke ceny bude spôsobený nerentabilnou výrobou. A v prípade, ak ponúkate na trh len to najlepšie, čo napríklad dokazuje ISO 9001, potom sa vám veľmi znižovať ceny naozaj neoplatí.

Takéto kroky a myšlienky môžu zatlačiť zákazníkov do otvorenej náruče konkurentov, pretože nízke ceny pôsobia ako lacná návnada.

Kolaps reklamnej kampane, ktorá nepriniesla okamžitý zisk

Namiesto toho, aby ste ihneď po spustení čakali na zázračný dážď hotovosti, venujte svoju pozornosť správne zacielenej reklame. Vybudovať si zákaznícku základňu je v tomto smere dôležité, no zaberie vám to veľa času. Preto by ste mali byť trpezliví a vymyslieť originálnu, viacstupňovú reklamnú kampaň, ktorej každý nástroj a akcia budú navzájom koordinované. A ak sa po prvom pokuse vzdáte, potom v obchodnej sfére nemáte čo robiť.

ZDROJ: PR článok

The post 5 veľkých chýb na začiatku nového podnikania appeared first on Turčania.sk.

]]>
Kia Motors Slovakia zverejnila výrobné výsledky za prvých šesť mesiacov roka 2019 https://www.turcania.sk/kia-motors-slovakia-zverejnila-vyrobne-vysledky-za-prvych-sest-mesiacov-roka-2019/ Wed, 17 Jul 2019 12:55:46 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15457 V prvom polroku 2019 vyrobil závod Kia Motors Slovakia 180 200 osobných automobilov a 222 tisíc motorov, čím sa podarilo naplniť výrobný plán. Po ôsmich rokoch sa v apríli skončila výroba modelu Venga, ktorú na výrobných linkách jediného európskeho závodu Kia Motors nahradí v auguste nový model XCeed. Od mája 2018 sa v žilinskej fabrike montuje do modelu Sportage aj mild-hybridná vznetová hnacia sústava EcoDynamic+ […]

The post Kia Motors Slovakia zverejnila výrobné výsledky za prvých šesť mesiacov roka 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V prvom polroku 2019 vyrobil závod Kia Motors Slovakia 180 200 osobných automobilov a 222 tisíc motorov, čím sa podarilo naplniť výrobný plán.

Po ôsmich rokoch sa v apríli skončila výroba modelu Venga, ktorú na výrobných linkách jediného európskeho závodu Kia Motors nahradí v auguste nový model XCeed.

Od mája 2018 sa v žilinskej fabrike montuje do modelu Sportage aj mild-hybridná vznetová hnacia sústava EcoDynamic+ 48V, na ktorú koncom roka 2019 nadviaže Kia Motors Slovakia ďalšími elektrifikovanými pohonmi.

Prezident Kia Motors Slovakia Kyong Jae Lee vyjadril spokojnosť s prvým polrokom 2019

„Od skončenia výroby modelu Venga sme sa sústreďovali na prípravu produkcie nového crossoveru Kia XCeed. Sériová výroba sa spustí hneď po dvojtýždňovej celozávodnej dovolenke. V pondelok 5. 8. 2019 tak v Kia Motors Slovakia začneme písať ďalšiu kapitolu histórie s nástupom šiesteho unikátneho karosárskeho variantu, ktorý sa v Tepličke nad Váhom bude vyrábať,“ uviedol Kyong Jae Lee.

XCeed je zároveň štvrtou verziou rodiny Ceed, ktorú doteraz reprezentujú úspešné, oceňované a obľúbené verzie hatchback, sportswagon a shooting brake. Kia XCeed na európsky trh prináša nielen atraktívny a moderný dizajn, ale takisto množstvo technických vylepšení, ktoré posúvajú kvalitatívnu úroveň vozidiel Kia a jazdný zážitok na ďalšiu úroveň.

Modely Kia Sportage, Ceed a Venga vyrobené na Slovensku boli v prvej polovici roka 2019 exportované do 95 krajín sveta – najčastejšie do Ruskej federácie (15,6 %). V tesnom závese je Spojené kráľovstvo (14,6 %) a cez 10-percentnú hranicu sa už dostalo aj Nemecko. Slovenský podiel vzrástol na vyše 2 percentá. Celkovo stále platí, že približne polovica vozidiel Kia predaných v Európe, pochádza zo Slovenska.

Aj počas tohto leta bude v Kia Motors Slovakia celozávodná dovolenka

Tento rok je naplánovaná od 22. júla do 2. augusta. Počas dvoch týždňov bude vo výrobných halách prebiehať plánovaná údržba. Produkčné linky sa opäť dajú do pohybu v pondelok 5. augusta o šiestej hodine.

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, CUV Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Kia Motors Slovakia

The post Kia Motors Slovakia zverejnila výrobné výsledky za prvých šesť mesiacov roka 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
HZS pomohla uviaznutému turistovi v Malej Fatre https://www.turcania.sk/hzs-pomohla-uviaznutemu-turistovi-v-malej-fatre/ Wed, 17 Jul 2019 07:48:58 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15454 V podvečerných hodinách dňa 16. júla 2019 prijala Horská záchranná služba (HZS) žiadosť o pomoc z Malej Fatry. Informácie poskytli záchranári na svojej webovej stránke. „Počas zostupu zo Sedla Zákres zišiel manželský pár zo zeleno značeného turistického chodníka do neschodného terénu, kde sa nachádzali skalné žľaby. Z nebezpečného terénu sa podarilo dostať len manželke, ktorá z osady Podrozsutec kontaktovala HZS. […]

The post HZS pomohla uviaznutému turistovi v Malej Fatre appeared first on Turčania.sk.

]]>
HZS pomohla uviaznutému turistovi v Malej Fatre

V podvečerných hodinách dňa 16. júla 2019 prijala Horská záchranná služba (HZS) žiadosť o pomoc z Malej Fatry. Informácie poskytli záchranári na svojej webovej stránke.

„Počas zostupu zo Sedla Zákres zišiel manželský pár zo zeleno značeného turistického chodníka do neschodného terénu, kde sa nachádzali skalné žľaby. Z nebezpečného terénu sa podarilo dostať len manželke, ktorá z osady Podrozsutec kontaktovala HZS. Mužovi odišli na pomoc horskí záchranári, ktorí ho v teréne lokalizovali na základe informácií poskytnutých manželkou. Uviaznutého 49-ročného turistu nemeckej národnosti vytiahli z exponovaného terénu za pomoci lanovej techniky systémom protiváhy,“ informujú ďalej záchranári.

Ako sa na záver uvádza, turista bol bez zranení a schopný pohybu. V schodnom teréne ho následne záchranári HZS sprevádzali k terénnemu vozidlu, ktorým ho dopravili do osady Podrozsutec, kde bol manželský pár ubytovaný.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: HZS

The post HZS pomohla uviaznutému turistovi v Malej Fatre appeared first on Turčania.sk.

]]>
Vymeňte záclony a závesy v byte za nový interiér https://www.turcania.sk/vymente-zaclony-a-zavesy-v-byte-za-novy-interier/ Tue, 16 Jul 2019 10:45:25 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15451 Záclony sú veľmi veľa rokov považované za neoddeliteľnú súčasť interiéru. Dávajú priestoru útulnosť, prízvuk, upravujú proporcie okna a v niektorých prípadoch naopak skrývajú jeho škaredý vzhľad. Sú však prípady, kedy býva krásna záclona skôr príťažou a je lepšie ju v danom momente a priestore nepoužiť, pretože bez nej vyzerá dom alebo byt jednoducho skvele. Bez záclon máte tiež ideálnu možnosť […]

The post Vymeňte záclony a závesy v byte za nový interiér appeared first on Turčania.sk.

]]>
Vymeňte záclony a závesy v byte za nový interiér

Záclony sú veľmi veľa rokov považované za neoddeliteľnú súčasť interiéru. Dávajú priestoru útulnosť, prízvuk, upravujú proporcie okna a v niektorých prípadoch naopak skrývajú jeho škaredý vzhľad. Sú však prípady, kedy býva krásna záclona skôr príťažou a je lepšie ju v danom momente a priestore nepoužiť, pretože bez nej vyzerá dom alebo byt jednoducho skvele.

Bez záclon máte tiež ideálnu možnosť prelistovať si Tedi leták a nakúpiť v obchode moderné dekorácie, ktoré budú na okne, alebo v jeho blízkosti vyzerať oveľa lepšie, než záclona plná prachu a roztočov!

1. Škandinávsky interiér

Interiérový dizajn sa skladá z niekoľkých štýlov. Ak patrí k tomu vášmu obľúbenému „škandinávsky“, záclony potrebovať určite nebudete. Možno ho opísať niekoľkými slovami:

 • jednoduchosť;
 • pohodlie;
 • prirodzenosť;
 • a funkčnosť.

Dizajnu dominujú svetlé odtiene, ktoré vytvárajú pocit, že dom je zaplavený svetlom. Škandinávci sú toho názoru, že slnečné lúče by sa mali ľahko dostať do bytu, takže používajú na oknách záclony z extrémne ľahkých prírodných tkanín alebo ich úplne opustia.

2. Dekorácia na parapete

Ak si vezmete príklad zo Škandinávcov a použijete parapet ako poličku na fotografie, lampy, ocenenia, figúrky, výrobky vyrobené vlastnými rukami, potom musí byť bez záclon. Pomocou tejto dekoratívnej metódy získa okno nový vzhľad.

Vhodné rámiky na fotografie alebo iné ďalšie dekoratívne prvky vám  prinesie vždy aktuálny a plný zliav Kik online leták.

3. Panoramatické okná

Majitelia apartmánov s panoramatickými oknami sú skutočne šťastnými ľuďmi, pretože môžu obdivovať krásny výhľad, byť bližšie k prírode a mestu a zároveň všetko prežívať v útulnej miestnosti. Takéto štýlové a moderné riešenie poskytuje svetlo, ľahkosť, pohodlie a priestor. Ďalším plusom je, že nebudete musieť po západe slnka zapnúť lampy a užijete si prirodzené svetlo z okna a krásu panorámy.

4. Špecifická forma alebo veľkosť okna

Okno nepravidelného tvaru alebo veľkosti je krásny dekoratívny prvok v miestnosti a priťahuje veľa pozornosti. Ak chcete, aby bolo centrom vašej pozornosti a nemíňať peniaze na zbytočné záclony, potom nechajte okno otvorené a voľne „dýchať“. Najmä, ak sa nachádza v podkroví, ktoré ste zmenili na obývaciu izbu.

5. Vitráže

Ďalšou možnosťou, pri ktorej sa zaobídete bez záclon – sú vitráže. Tie však nie sú vhodné pre všetky štýly interiéru. Takéto okno vám umožní hrať sa s priestorom, pridať svetlo a svetlé farby do domu, stať sa dobrým prízvukom v miestnosti a navodiť pocit tajomnosti a mágie.

Okno bez záclon je o ušetrených metroch štvorcových, o priestore, ktorý pôsobí na naše zmysli slobodne a sviežo, čo je práve v tomto ročnom období veľmi dôležité. Tak to skúste, veď inšpirácií v letákoch máte naozaj dosť!

ZDROJ: PR článok

The post Vymeňte záclony a závesy v byte za nový interiér appeared first on Turčania.sk.

]]>
Sestry pracujúce v psychiatrii: agresívnych pacientov pribúda https://www.turcania.sk/sestry-pracujuce-v-psychiatrii-agresivnych-pacientov-pribuda/ Tue, 16 Jul 2019 10:31:48 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15447 Až dva útoky pacientov na zdravotníkov, ktoré sa nedávno odohrali v Žilinskej fakultnej nemocnici, ukázali, že problematika bezpečnosti personálu nemocníc a zdravotníckych zariadení je veľmi aktuálna. Téma rezonovala aj na XXI. celoslovenskej konferencii sestier pracujúcich v psychiatrii s medzinárodnou účasťou, ktorú po prvý raz hostil región Turca. Rozprávali sme sa o nej s Mgr. Martinou Dubovcovou, PhD., vedúcou sestrou Psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin. Mnohé témy, […]

The post Sestry pracujúce v psychiatrii: agresívnych pacientov pribúda appeared first on Turčania.sk.

]]>
Sestry pracujúce v psychiatrii: agresívnych pacientov pribúda
Mgr. Martina Dubovcová, PhD., vedúca sestra Psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin

Až dva útoky pacientov na zdravotníkov, ktoré sa nedávno odohrali v Žilinskej fakultnej nemocnici, ukázali, že problematika bezpečnosti personálu nemocníc a zdravotníckych zariadení je veľmi aktuálna.

Téma rezonovala aj na XXI. celoslovenskej konferencii sestier pracujúcich v psychiatrii s medzinárodnou účasťou, ktorú po prvý raz hostil región Turca. Rozprávali sme sa o nej s Mgr. Martinou Dubovcovou, PhD., vedúcou sestrou Psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin.

Mnohé témy, ktoré na konferencii odzneli, boli zamerané na bezpečnosť, prečo?

Pacienti s duševným ochorením, ktoré je v niektorých prípadoch sprevádzané aj agresívnym správaním pacienta voči personálu, nie sú len na našej klinike, ale môžu byť aj na urgentnom prijme alebo inom oddelení. Zdravotnícki pracovníci v nemocnici sú teda často exponovaní agresívnemu správaniu. V poslednom období upriamuje pozornosť na bezpečnosť pacientov, ale aj zdravotníckych pracovníkov, z pohľadu ich adekvátneho riešenia krízovej situácie. Odzneli témy týkajúce sa teda bezpečného prostredia na psychiatrických pracoviskách ako aj téma zameraná na zvládanie agresívneho správania pacienta.

Narastá počet agresívnych pacientov?

Áno, je ich viac, prejavujú sa verbálnou aj fyzickou agresivitou. Preto sa kladie dôraz, aby bolo oddelenie personálne riadne zabezpečené. Lebo aj to je faktor, ktorý ovplyvňuje správanie pacienta. Riziko agresívneho správania vieme predikovať podľa charakteristických prejavov ako aj anamnesticky, či situačne. Rozhodujúci je aj počet personálu pri zvládaní psychomotoricky nepokojného pacienta. Musíme prijímať opatrenia. Po útokoch, ktoré sa odohrali v Žiline, sa vyrojili otázky, ako takýmto situáciám zabrániť. Či posilniť personál, zabezpečiť SBS službu, kamerový systém, alebo využívať náramky, ktoré v prípade tiesňovej situácie upozornia strážnu službu, ktorá príde na pomoc.

Jednou z tém bolo aj bojové umenie Wing Tsun a jeho využitie pri ošetrovateľskej starostlivosti o pacienta. Je možné, že sa ho budú zdravotníci učiť, aby zvládli agresívnych pacientov?

Wing Tsun je skôr chápané ako technika na adekvátne zvládnutie agresívneho správania pacienta. Sú v zahraničí používané rôzne dotykové ako aj nedotykové techniky, a tie môžu napomôcť personálu pri zvládaní podobných situácií  s agresívnymi pacientmi.

Na konferencii boli aj zahraniční hostia, predstavili nejaké metódy, ktorými by sme sa mohli aj my na Slovensku inšpirovať?

Zaznela veľmi zaujímavá prednáška od Mgr. Tomáša Petra, predsedu psychiatrickej sekcie Českej asociácie sestier, o tom ako zaistiť bezpečné prostredie na akútnom psychiatrickom pracovisku. Nachádza sa tam množstvo zariadení, ktoré môže človek v ťažkej depresii použiť na spáchanie dokonanej samovraždy. Spomenul konkrétny prípad, kedy pacientka neuniesla ťažkú správu a obesila sa na podprsenke za kľučku. Preto všetky takéto prvky zabezpečili. Kľučky sa pri záťaži sklopia, vešiaky sú maximálne ohybné, radiátory sú zabudované do steny, odstránili sprchovacie hadice, pacienti si cigarety nezapaľujú zapaľovačmi. My jednoducho musíme myslieť minimálne dva kroky pred pacientom.

Na druhej strane je ochrana samotných pacientov, najmä ich osobných údajov, u psychiatrických pacientov je to o to citlivejšia téma.

Hovorilo sa aj o téme mlčanlivosti, ako poskytovať informáciu o duševne chorom pacientovi príbuzným. Pre nás v psychiatrii je táto téma veľmi dôležitá. Keď príde pacient na ktorékoľvek oddelenie, každý zdravotnícky pracovník je viazaný povinnosťou mlčanlivosti vo vzťahu k výkonu svojho povolania, pokiaľ nie je touto povinnosťou zbavený.  Takže ochrana osobných údajov, ako aj aktuálnej skutočnosti, či pacient je alebo nie je hospitalizovaný na psychiatrickej klinike, podlieha tejto povinnosti.

Hovorilo sa na konferencii aj o nejakých výzvach do budúcnosti, čo sa týka zdravotnej starostlivosti o duševne chorých pacientov?

MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, mala prednášku o reforme psychiatrickej starostlivosti, ktorá sa pripravuje už dlhšie. Zatiaľ čo v Čechách sa ju snažia uviesť do praxe zakladaním centier duševného zdravia, u nás Slovensku sa pozornosť upriamuje skôr smerom s posilňovaniu tímov najmä v rámci starostlivosti v denných psychiatrických stacionároch. Cieľom reformy v ČR je dosiahnuť redukciu lôžok v psychiatrických nemocniciach a rozšíriť možnosti starostlivosti o pacientov s duševným ochorením v teréne formou komunitnej starostlivosti.  Na Slovensku je víziou prepojenie sociálno-zdravotnej starostlivosti. Vytvorenie tímu rôznych odborníkov, zo psychiatrie, psychológie, psychiatrických sestier, sociálnych pracovníkov, konzultantov. Komunitná forma starostlivosti znamená, že pacient je vo svojom prirodzenom prostredí a nemusí byť hospitalizovaný, pokiaľ nie je na to akútny dôvod,  na oddelení. Zároveň môže tím odborníkov pracovať aj s rodinou, ktorá hrá veľmi dôležitú úlohu. Toto je výzva aj pre samotnú sekciu sestier pracujúcich v psychiatrii.

Súčasťou konferencie boli aj voľby do Výboru sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii, s akým výsledkom skončili?

Zvolený výbor je veľmi zaujímavý, verím, že spolupráca medzi nami vyústi do zaujímavých projektov, na ktorých chceme spolupracovať so Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou. Našou obrovskou inšpiráciu sú skúsenosti zo svetových podujatí, kde sa vymieňajú rôzne zaujímavé poznatky.

 Ako sa spoločnosť dnes pozerá na psychiatrického pacienta, stále je tendencia stigmatizovať duševne chorých?

Ešte stále máme predsudky, že duševné ochorenie je niečo, o čom sa nehovorí. Stále pretrvávajú tendencie nálepkovať pacientov s takýmto ochorením. Aj keď je to lepšie ako v minulosti, spoločnosť generačne zrie.

Sestry pracujúce v psychiatrii: agresívnych pacientov pribúda

ZDROJ: Mgr. Zuzana Marčeková, Oddelenie marketingovej komunikácie Univerzitná nemocnica Martin

The post Sestry pracujúce v psychiatrii: agresívnych pacientov pribúda appeared first on Turčania.sk.

]]>
Biblická škola v Príbovciach aj tento rok https://www.turcania.sk/biblicka-skola-v-pribovciach-aj-tento-rok/ Mon, 15 Jul 2019 11:00:34 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15439 Letné prázdniny sú obdobím oddychu a rozmanitých letných udalostí. Jednou z nich je aj „Letná biblická škola“, ktorú už tradične organizuje CZ ECAV Príbovce a je najväčšou vnútromisijnou akciou organizovanou domácim evanjelickým cirkevným zborom. V dňoch 8. až 14. júla 2019 sa stretlo 22 detí od 6 do 10 rokov z Príboviec a obcí spadajúcich do obvodu cirkevného zboru pod […]

The post Biblická škola v Príbovciach aj tento rok appeared first on Turčania.sk.

]]>
Biblická škola v Príbovciach aj tento rok

Letné prázdniny sú obdobím oddychu a rozmanitých letných udalostí. Jednou z nich je aj „Letná biblická škola“, ktorú už tradične organizuje CZ ECAV Príbovce a je najväčšou vnútromisijnou akciou organizovanou domácim evanjelickým cirkevným zborom.

V dňoch 8. až 14. júla 2019 sa stretlo 22 detí od 6 do 10 rokov z Príboviec a obcí spadajúcich do obvodu cirkevného zboru pod vedením farárky Zuzany Szabóovej a Jely Markovej. O hudobný doprovod a piesne sa starala Lucia Dobošová.

Už 15. ročník „Letnej biblickej školy“ sa niesol v duchu „Veľkého egyptského dobrodružstva s Jozefom“. Deti prežili pekný týždeň hier, tvorivých dielní, spevu, kvízov, zábavných súťaží a biblických príbehov. V týždennom programe nechýbal ani tradičný výlet autobusom na Sklabinský hrad.

Biblická škola bola ukončená detskými službami Božími v nedeľu 14. 7. 2018, kde si deti pripravili program. Farárka Zuzana Szabóová ocenila šikovnosť detí, vyzdvihla úsilie rodičov pri ich výchove a poďakovala sa za dôveru, s ktorou rodičia svoje deti každý rok privádzajú na Letnú biblickú školu.

Ďakujeme organizátorom, pomocníkom a všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému priebehu biblickej školy.

ZDROJ: Ľubomír Žila, foto: archív CZ ECAV Príbovce

The post Biblická škola v Príbovciach aj tento rok appeared first on Turčania.sk.

]]>
FOTO: Našli ste opustené, alebo zranené zvieratko? Ako postupovať? https://www.turcania.sk/foto-nasli-ste-opustene-alebo-zranene-zvieratko-ako-postupovat/ Sun, 14 Jul 2019 08:42:53 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15425 V posledných dňoch rovnako ako aj ostatné organizačné jednotky ŠOP SR, tak aj Správa Národného parku Veľká Fatra zažíva nápor telefonátov kvôli nálezom hendikepov chránených živočíchov. Väčšina telefonátov a následných výjazdov sa týka nájdených mláďat. Je obdobie vyvádzania mláďat a najviac je to v tomto období viditeľné u synantropnej populácie sokala myšiara (Falco tinnunculus). Mladé sokolíky nemusia mať svoj prvý […]

The post FOTO: Našli ste opustené, alebo zranené zvieratko? Ako postupovať? appeared first on Turčania.sk.

]]>
Čerstvo vyliahnuté mláďatá kačice divej nájdené v meste Martin
Čerstvo vyliahnuté mláďatá kačice divej nájdené v meste Martin (foto: Správa Národného parku Veľká Fatra)

V posledných dňoch rovnako ako aj ostatné organizačné jednotky ŠOP SR, tak aj Správa Národného parku Veľká Fatra zažíva nápor telefonátov kvôli nálezom hendikepov chránených živočíchov.

Väčšina telefonátov a následných výjazdov sa týka nájdených mláďat. Je obdobie vyvádzania mláďat a najviac je to v tomto období viditeľné u synantropnej populácie sokala myšiara (Falco tinnunculus).

Mladé sokolíky nemusia mať svoj prvý štart z hniezda najšťastnejší a končia veľakrát na zemi. Vo väčšine prípadov je to bez zranení a úplne postačuje ich vyložiť na nejakú blízku budovu alebo strom. Rodičia si ich už podľa hlasného volania nájdu a postarajú sa o ne. Ak ostanú na zemi, je to pre nich vysoké riziko, že skončia poranené psom, mačkou, alebo ich nájdu iné predátory.

Ak nájdete na zemi mláďatá spevavcov a nevykazujú žiadne viditeľné známky poranenia, takisto ich stačí vyložiť na nejaké chránené vyvýšené miesto, napr. na strom, krík či na budovu. Vo väčšine prípadov nie sú opustené, aj keď si prítomnosť rodičov na prvý pohľad nemusíte všimnúť.

Väčšina mláďat opúšťa hniezdo ešte predtým, ako vedia aktívne lietať a rodičia ich dokrmujú na zemi a v blízkom okolí hniezda. Po pár dňoch sa mláďatá naučia lietať. Neberte preto zbytočne mláďatá z lokality, iba ak viditeľne vykazujú poranenie. V niektorých prípadoch apatia mláďat môže byť spôsobená dehydrovaním. Stačí ich ovlažiť vodou a uložiť do tieňa. Obzvlášť v týchto extrémne teplých dňoch.

Poďme si teda opätovne zhrnúť, ako môžme podať prvú pomoc hendikepovanému živočíchovi skôr, ako prídu pracovníci príslušnej chovnej alebo rehabilitačnej stanice.

Ako postupovať:

Ak nájdete mláďatá cicavcov (jeleň, srnec…) zdanlivo opustené v lese, na lúke alebo poli, v žiadnom prípade ich nechytajte do rúk a čo najskôr a najtichšie lokalitu opustite. Ich matka sa často zdržiava v blízkosti, odkiaľ ich prichádza kŕmiť a kontrolovať. Mláďa po manipulácií získa ľudský pach a matka ho môže odmietnuť.

Ak nájdete vypadnuté mláďa vtáka, je vhodné najskôr sa poobzerať po blízkom okolí, či sa tu nenachádza dospelý jedinec, ktorý ho prikrmuje. Mláďa položte na konár, resp. rímsu domu, aby sa k nemu nedostal predátor. Z väčšej vzdialenosti ho pozorujte. Mláďa je potrebné zobrať, až keď dlhšiu dobu nevidno nablízku rodičov.

Zranený, zoslabnutý a chorý jedinec

Takéhoto jedinca spoznáte podľa neprirodzeného správania – pod tým sa myslia výrazne znížené únikové reakcie, neprirodzené držanie tela, ovísanie krídla, krívanie, viditeľné zranenia a podobne. Manipuláciu so živočíchom obmedzíme na minimálnu možnú mieru a čím skôr kontaktujeme odborníka. Odchyt musí byť čo najšetrnejší, použijeme handru, deku, nikdy nie igelit. Živočícha – podľa veľkosti – môžeme umiestniť aj do papierovej krabice s otvormi na prístup vzduchu a umiestnime ho do tichej a tmavej miestnosti bez rušivých vplyvov. Účelom je zníženie jeho pohybu (môže zväčšiť rozsah prípadného poranenia) do doby príchodu odborníka. V žiadnom prípade živočícha neukazujeme ako atrakciu ľuďom.

Mláďa sokola myšiara slepé na jedno oko – nájdené na sídlisku Záturčie – Martin.
Mláďa sokola myšiara slepé na jedno oko – nájdené na sídlisku Záturčie – Martin (foto: Správa Národného parku Veľká Fatra)

Prikrmovanie

V prípade príliš apatických a dlhodobo vysilených jedincov sa kŕmenie neodporúča. Takýto jedinec nemá dostatok tekutín a energie, aby potravu strávil a zvyčajne po nakŕmení uhynie.

Ak je jedinec vitálnejší a odborník nemôže okamžite živočícha vyzdvihnúť, telefonicky s ním prekonzultujte druh potravy a možný spôsob jej podania. V zásade však platí, že dravcom a sovám (napr. orol skalný, jastrab lesný, myšiak lesný, sokol myšiar – známy aj ako pustovka alebo poštolka, výr skalný, sova lesná a podobne) podávame výlučne surové mäso – hydinu, holubie mäso, hovädzinu; nikdy nie bravčovinu alebo príliš studené či tepelne upravené mäso.

ZDROJ: Národný park Veľká Fatra

The post FOTO: Našli ste opustené, alebo zranené zvieratko? Ako postupovať? appeared first on Turčania.sk.

]]>
Výluky vlakov v Turci v týždni od 15. júla 2019 https://www.turcania.sk/vyluky-vlakov-v-turci-v-tyzdni-od-15-jula-2019/ Sun, 14 Jul 2019 07:08:46 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15423 Prinášame vám aktuálne informácie o výlukách a obmedzeniach v železničnej doprave, na ktoré upozorňuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Výluky vlakov sa týkajú nadchádzajúceho týždňa – od 15. júla 2019. 19. júl 2019 (piatok) od 08:00 do 12:55 Úsek: Vrútky – nákladná stanica – Turany V dôsledku výluky sa bude na zastávke Sučany vystupovať a nastupovať z/do osobných vlakov v smere […]

The post Výluky vlakov v Turci v týždni od 15. júla 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Prinášame vám aktuálne informácie o výlukách a obmedzeniach v železničnej doprave, na ktoré upozorňuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Výluky vlakov sa týkajú nadchádzajúceho týždňa – od 15. júla 2019.

19. júl 2019 (piatok) od 08:00 do 12:55
Úsek: Vrútky – nákladná stanica – Turany

V dôsledku výluky sa bude na zastávke Sučany vystupovať a nastupovať z/do osobných vlakov v smere do stanice Turany na opačnej strane, vľavo v smere jazdy vlaku.

ŽSR sa ospravedlňujú za komplikácie pri cestovaní.

ZDROJ: Železničná spoločnosť Slovensko

The post Výluky vlakov v Turci v týždni od 15. júla 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska https://www.turcania.sk/rezort-obrany-upozornuje-na-presuny-vojenskej-techniky-cez-uzemie-slovenska/ Sun, 14 Jul 2019 06:44:42 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15421 Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 15. do 21. júla 2019. Celkovo by malo ísť o 8 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým amerických vojakov, ktorí sa budú presúvať v rámci operácie Atlantic Resolve. V nasledujúcom týždni dávame do pozornosti tiež cestné presuny nadrozmerného nákladu Ozbrojených […]

The post Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska appeared first on Turčania.sk.

]]>
Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 15. do 21. júla 2019.

Celkovo by malo ísť o 8 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým amerických vojakov, ktorí sa budú presúvať v rámci operácie Atlantic Resolve.

V nasledujúcom týždni dávame do pozornosti tiež cestné presuny nadrozmerného nákladu Ozbrojených síl SR na trasách Kuchyňa – Nemecká a Martin – Krupina, ako aj železničné transporty na trasách Zemianske Kostoľany – Vlkanová a Zemianske Kostoľany – Kuchyňa.

ZDROJ: MO SR

The post Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska appeared first on Turčania.sk.

]]>
Petíciu za zákaz držania psov na reťazi podpísalo viac ako 50-tisíc občanov https://www.turcania.sk/peticiu-za-zakaz-drzania-psov-na-retazi-podpisalo-viac-ako-50-tisic-obcanov/ Sat, 13 Jul 2019 18:10:50 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15412 Petíciu požadujúcu zakázať na Slovensku držanie psov na reťazi podpísalo 50 580 občanov Slovenska. V piatok 12. júla ju občianske združenie Sloboda zvierat odovzdalo ministerstvu pôdohospodárstva (MPRV). Petícia je súčasťou kampane Reťaz je väzenie, ktorá upozorňuje na zúfalé životné podmienky tisícov slovenských psov, ktoré strávia na reťazi celý svoj život a odhaľuje nedostatky súčasnej legislatívy. Doposiaľ platná vyhláška 123/2008 povoľovala […]

The post Petíciu za zákaz držania psov na reťazi podpísalo viac ako 50-tisíc občanov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Petíciu za zákaz držania psov na reťazi. Podpísalo ju viac ako 50-tisíc občanov

Petíciu požadujúcu zakázať na Slovensku držanie psov na reťazi podpísalo 50 580 občanov Slovenska. V piatok 12. júla ju občianske združenie Sloboda zvierat odovzdalo ministerstvu pôdohospodárstva (MPRV).

Petícia je súčasťou kampane Reťaz je väzenie, ktorá upozorňuje na zúfalé životné podmienky tisícov slovenských psov, ktoré strávia na reťazi celý svoj život a odhaľuje nedostatky súčasnej
legislatívy.

Doposiaľ platná vyhláška 123/2008 povoľovala držanie psov na reťazi za istých podmienok: reťaz nesmie byť kratšia ako 2,5m, musí mať otočnú karabínu a psovi ju možno pripnúť len na riadny
obojok s nastaviteľným obvodom. Vyhláška tiež prikazovala umožniť psovi denný voľný pohyb bez uviazania.

MPRV v júni navrhlo novú vyhlášku o ochrane spoločenských zvierat, ktorá však reťaze opäť povoľuje, v § 4 uvádza: „Uviazanie psa na reťazi alebo inom podobnom prostriedku na uväzovanie
(ďalej len „reťaz“) sa nepovažuje za vhodný spôsob chovu psa alebo držby psa z hľadiska zabezpečenia jeho ochrany a pohody. Ak je nevyhnutné držať psa na reťazi za účelom
zabezpečenia ochrany ľudí alebo zvierat alebo z iného dôležitého dôvodu, musí mať pes denne umožnený voľný pohyb bez uviazania…“

Predsedníčka Slobody zvierat, Pavla Dugovičová vysvetľuje: „Dodržiavanie tohto ustanovenia v praxi nie je možné kontrolovať. Aj majitelia, ktorí svojho psa držia permanentne na reťazi, pri
kontrole uvádzajú, že psa denne púšťajú, že behá v noci a stráži alebo že je uviazaný len na chvíľu, lebo sa ho bojí poštárka, dieťa… Opak môžu dokázať často len nahlasovatelia, zväčša
susedia, ktorí však svedčiť odmietajú a trvajú na anonymite. Výsledkom sú tisíce psov, ktoré na reťazi strávia celý svoj život a v zmysle platnej legislatívy im nemožno pomôcť.“

V návrhu vyhlášky sa ďalej píše: „Pes uviazaný na reťazi musí mať dostatočne široký obojok s nastaviteľným obvodom, aby sa predchádzalo jeho zarezávaniu do kože. Ak je reťaz psa
pripevnená pohyblivým spôsobom k vodiacemu lanku, musí mať pes možnosť pohybovať sa pozdĺž vodiaceho lanka v dĺžke najmenej 5 m a do strany najmenej 2 m v oboch smeroch. Ak je reťaz
pripevnená iným spôsobom, musí mať dĺžku najmenej štvornásobku dĺžky tela psa meranej od hrotu nosa po sedací hrboľ, najmenej však 2,5 m, musí byť vybavená dvoma otáčavými kolíkmi
zabraňujúcimi skráteniu reťaze…“

Linka proti krutosti (LPK) Slobody zvierat denne prijíma desiatky podnetov verejnosti, v 90% ide o psov na reťaziach. Pri kontrole na mieste všetci majitelia tvrdia, že psa púšťajú a nie je
v možnostiach inšpektorov Slobody zvierat ani štátnych inšpektorov RVPS dokázať, že pes nie je púšťaný.

Pes patrí medzi spoločenské zvieratá s pomerne vysokými nárokmi na uspokojovanie fyzických, mentálnych a sociálnych potrieb. Okrem pravidelného kontaktu s človekom potrebuje dennú
aktivitu v podobe vychádzok, výcviku a voľného pohybu. Reťaz psovi bráni v pohybe, kontakte s človekom a prostredím. Výsledkom býva trvalé poškodenie zdravia a poruchy správania (atrofia
svalstva, problémy s kĺbmi, slabá kondícia, agresivita, apatia či sebadeštrukčné správanie – ohrýzanie vlastných častí tela – chvosta, labiek).

„Zvieratá z reťazí sú naše najvážnejšie prípady: reťaze, drôty či špagáty im často bolestivo vrastajú do podkožia krku, pretože ich psíkom založia priamo na krk ešte ako šteňatám,“ hovorí
Dugovičová a dodáva: „Roky skúseností v teréne nám ukazujú, že reťaz ide takmer vždy ruka v ruke s celkovým vážnym zanedbaním zvieraťa – bývajú podvýživené, choré, s neošetrenými
zraneniami, plné parazitov, ustráchané a zlomené. Nevieme si predstaviť, že novonavrhnutá vyhláška pomôže k lepšej ochrane zdravia a pohody zvierat. Naopak, vymôcť jej dodržiavanie
v praxi bude podľa nás ešte zložitejšie.“

Koordinátorka kampane Silvia Čaňová dopĺňa: „Reťaze sú prežitým škodlivým zvykom, ktorý nepatrí do 21. storočia. Hlas viac ako 50-tisíc občanov pod našou petíciou považujeme za silné
a jasné nie reťaziam.“

ZDROJ: Sloboda zvierat, foto: ilustračné, pixabay.com

The post Petíciu za zákaz držania psov na reťazi podpísalo viac ako 50-tisíc občanov appeared first on Turčania.sk.

]]>
FOTO: XVIII. ročník Futbalového turnaja starostov obcí Benice, Príbovce a Rakovo https://www.turcania.sk/foto-xviii-rocnik-futbaloveho-turnaja-starostov-obci-benice-pribovce-a-rakovo/ Sat, 13 Jul 2019 12:08:52 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15399 Minulý víkend, teda v sobotu 6. júla 2019, usporiadali starostovia obcí Benice, Príbovce a Rakovo už XVIII. ročník Futbalového turnaja starostov obcí o putovný pohár. Tento turnaj sa od roku 2002 koná každoročne na futbalovom ihrisku Telovýchovnej jednoty Dynama Príbovce v Beniciach. Tento ročník organizačne zabezpečovala obec Benice. Zakladatelia Futbalový turnaj starostov obcí Benice, Príbovce a Rakovo boli bývalí starostovia […]

The post FOTO: XVIII. ročník Futbalového turnaja starostov obcí Benice, Príbovce a Rakovo appeared first on Turčania.sk.

]]>
Minulý víkend, teda v sobotu 6. júla 2019, usporiadali starostovia obcí Benice, Príbovce a Rakovo už XVIII. ročník Futbalového turnaja starostov obcí o putovný pohár. Tento turnaj sa od roku 2002 koná každoročne na futbalovom ihrisku Telovýchovnej jednoty Dynama Príbovce v Beniciach. Tento ročník organizačne zabezpečovala obec Benice.

Zakladatelia Futbalový turnaj starostov obcí Benice, Príbovce a Rakovo boli bývalí starostovia obcí Vladimír Koželuha, Juraj Mucha a Ján Franek. Neskôr aj Jozef Košút, starosta obce Ležiachov, nakoľko prvých pár ročníkov sa aj obec Ležiachov zúčastňovala futbalového turnaja.

Tieto obce žili a rástli neoddeliteľne spolu a už od dávna mali spoločnú históriu a budú mať aj spoločnú budúcnosť. V rokoch 1971 až 1989 tvorili jeden administratívny celok so spoločným Miestnym národným výborom v Príbovciach. Príbovce tak boli tzv. stredisková obec.

Turnaj si dal za cieľ stretávanie bývalých, terajších futbalistov, obyvateľov jednotlivých obcí a ich rodinných príslušníkov, prípadne občanov ktorí majú nejaký vzťah k usporiadateľským obciam. Proste dostať na ihrisko čo najviac ľudí a schuti si zahrať, alebo pozrieť futbal a hlavne stráviť spolu spoločné chvíle, zabaviť sa pri hudbe a guľáši.

Na turnaji štartovalo veľa kvalitných futbalistov zo všetkých zúčastnených obcí a družstvo z nich zložené by určite hralo o popredné miesta v okresnej futbalovej súťaži.

Turnaj sa hral systémom každý s každým

Počas turnaja odohrala zápas aj prípravka TJ Dynamo Príbovce. Chlapci odohrali zápas medzi sebou a tak bolo možné vidieť v akcií naše budúce nádeje. Na zápas sa prišiel pozrieť, dnes už hráč maďarského Ferencvárosu, Michal Škvarka. Michal začínal svoju futbalovú kariéru v TJ Dynamo Príbovce. Neskôr pôsobil v MŠK Martin a od roku 2009 v MŠK Žilina, kde počas svojho pôsobenia v sezóne 2016/2017 a 2017/2018 mal na ramene kapitánsku pásku.

V poobedňajších hodinách mali deti možnosť zúčastniť sa súťaže, kde si otestovali svoju vytrvalosť a šikovnosť. Počas celého dňa bol deťom k dispozícií aj skákací nafukovací hrad.

V minulosti sa turnaja zúčastňovali aj iné obce ako hostia, napríklad obec Kláštor pod Znievom alebo obec Hodslavice, okr. Nový Jičín na Morave (ČR). Bolo tomu aj tento rok, turnaja sa zúčastnila družobná obec Hodslavice. Obec Hodslavice, rodná obec českého historika, politika a kultúrneho činiteľa Františka Palackého (*14.6.1798, Hodslavice – † 26.5.1876, Praha), je družobná obec s obcou Príbovce od roku 1958.

Turnaj nakoniec vyhrala obec Príbovce, na druhom mieste sa umiestnili Benice, tretí skončili naši hostia z Hodslavíc a na štvrtom mieste skončilo Rakovo. Putovný pohár teda putoval z Rakova do Príboviec.

O občerstvenie, hudbu, dobrý guľáš a posedenie, bolo postarané. Poďakovanie za pomoc a ochotu pri organizovaní turnaja patrí všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou zaslúžili o podarený priebeh futbalového turnaja.

ZDROJ: Ľubomír Žila, foto: Milan Remšík a TJ Dynamo Príbovce

The post FOTO: XVIII. ročník Futbalového turnaja starostov obcí Benice, Príbovce a Rakovo appeared first on Turčania.sk.

]]>
Ošarpaná bytovka na Ulici Ambra Pietra prejde postupnou rekonštrukciou https://www.turcania.sk/osarpana-bytovka-na-ulici-ambra-pietra-prejde-postupnou-rekonstrukciou/ Sat, 13 Jul 2019 07:35:26 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15394 Martinskí poslanci na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili žiadosť o nenávratný príspevok na rekonštrukciu osemnástich neobývaných bytových jednotiek na Ulici Ambra Pietra. V novembri 2018 vyhlásilo Ministerstvo vnútra (MVSR) výzvu, ktorej cieľom je zlepšiť prestupné bývanie pre sociálne slabších obyvateľov, z toho tridsať percent pre marginalizované rómske komunity. Výzva podporuje výdavky na rekonštrukciu, výstavbu nových bytových jednotiek a výkon asistenta […]

The post Ošarpaná bytovka na Ulici Ambra Pietra prejde postupnou rekonštrukciou appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zničená bytovka na Ulici Ambra Pietra prejde postupnou rekonštrukciou

Martinskí poslanci na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili žiadosť o nenávratný príspevok na rekonštrukciu osemnástich neobývaných bytových jednotiek na Ulici Ambra Pietra.

V novembri 2018 vyhlásilo Ministerstvo vnútra (MVSR) výzvu, ktorej cieľom je zlepšiť prestupné bývanie pre sociálne slabších obyvateľov, z toho tridsať percent pre marginalizované rómske komunity. Výzva podporuje výdavky na rekonštrukciu, výstavbu nových bytových jednotiek a výkon asistenta a to až do konca roku 2023. Ďalšími oprávnenými výdavkami sú výdavky na vybavenie, vypracovanie projektovej dokumentácie a výkon stavebného dozoru.

„Vďaka tejto výzve máme možnosť skvalitniť bývanie na Ulici Ambra Pietra v osemnástich bytových jednotkách. Finančne je možné podporiť len bytové jednotky mimo segregovaného územia, ide o integráciu skupiny obyvateľov, ktoré sú asistované, budú vedené našimi asistentmi. Významné je, že skupiny výdavkov sú neobmedzené, do ďalšieho kola výzvy sa môžeme uchádzať o ďalšiu časť podpory, pretože technicky ide o rekonštrukciu L-kovej budovy, ktorá sa dá rekonštruovať v dvoch častiach. V prvej časti by sme riešili časť budovy, ktorá je teraz neobývaná, je v zlom technickom stave a práve jej rekonštrukcia by mala skvalitniť bývanie obyvateľov, s ktorými už teraz pracujeme a komunikujeme,“ uviedla vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Ivana Bobrovská, ktorá návrh na žiadosť o nenávratný finančný príspevok na mestskom zastupiteľstve predniesla.

Niektorí poslanci s návrhom nesúhlasili

„Prevádzku bytovky zabezpečuje nezisková organizácia Matra. Budova sa stále musí čistiť, postupne sa nám to darí, zámer je potrebné citlivo zvážiť. Som za to vybudovať a zlepšiť obyvateľom podmienky, ale nie v strede mesta,“ vyjadril sa k návrhu poslanec Igor Homola.

V reakcii viceprimátorky Tatiany Červeňovej odznelo, že tento projekt nie je určený pre tých občanov, ktorí bývajú na ulici Ambra Pietra. „My ideme budovu zhodnotiť. Budú tam bývať rodiny, ktoré majú snahu zlepšiť podmienky bývania, my zmeníme túto oblasť k lepšiemu,“ dodala viceprimátorka. S návrhom nesúhlasil aj poslanec Peter Kašuba.

Celková výška výdavkov na rekonštrukciu osemnástich neobývaných bytových jednotiek na Ulici Ambra Pietra je 441 459 Eur, spolufinancovanie mesta Martin je 22 070 Eur.

ZDROJ: Turčania.sk, ilustračné foto: Google

The post Ošarpaná bytovka na Ulici Ambra Pietra prejde postupnou rekonštrukciou appeared first on Turčania.sk.

]]>
Rumba y Candela – horúca novinka od martinského dua Drozďo & Demex https://www.turcania.sk/rumba-y-candela-horuca-novinka-od-martinskeho-dua-drozdo-demex/ Fri, 12 Jul 2019 10:26:48 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15385 Energické spojenie latina s tanečnou hudbou – aj tento rok si poslucháči rádií a návštevníci klubov a open air tanečných festivalov prídu na svoje. Martinskí producenti a DJ-i Drozďo & Demex pripravili spolu s kubánskym latino spevákom Eusebiom horúcu novinku „Rumba y Candela“. A opäť so sexi videoklipom. Ako sú praznivci Drozďa & Demexa zvyknutí, aj v tejto skladbe dostanú poriadnu dávku hudobnej extázy. Pri promotion skladby […]

The post Rumba y Candela – horúca novinka od martinského dua Drozďo & Demex appeared first on Turčania.sk.

]]>
Rumba y Candela - horúca novinka od martinského dua Drozďo & Demex

Energické spojenie latina s tanečnou hudbou – aj tento rok si poslucháči rádií a návštevníci klubov a open air tanečných festivalov prídu na svoje.

Martinskí producenti a DJ-i Drozďo & Demex pripravili spolu s kubánskym latino spevákom Eusebiom horúcu novinku „Rumba y Candela“. A opäť so sexi videoklipom.

Ako sú praznivci Drozďa & Demexa zvyknutí, aj v tejto skladbe dostanú poriadnu dávku hudobnej extázy. Pri promotion skladby opäť spolupracujú so Stanom Gulášom z agentúry a vydavateľstva GOLDEN ENTERTAINMENT.

„Očakávania boli naozaj vysoké. Aj zo strany poslucháčov, aj zo strany nás, autorov a producentov.“, hovorí Matej „Drozďo“ Drozdi. A Jakub „Demex“ Mišík ho dopĺňa: „Spolupráca s Eusebiom sa nám po ľudskej i umeleckej stránke veľmi osvedčila. Eusebio je ako Kubánec veľmi temperamentný  a muzikálny. Kubánsky jazyk v originály ponúka nespočetné množstvo spôsobov frázovania a rytmických zmien, čo mimoriadne vplýva na celkovú zmyselnosť skladby. A to bola pre nás ako vždy výzva.“

Samotní producenti z Martina opäť sľubujú hudobný skvost z ich produkcie v latino duchu doplnený o pikantný klip

A to zásluhou Eusebia, kubánskeho latino speváka žijúceho na Slovensku, ktorý song okorenil riadnou dávkou kubánskej energie V roku 2017 Eusebio vydal debutový album „La Farándula“. Charizmatický interpret pochádza z mesta Camagüey na Kube a momentálne pôsobí na Slovensku a v Čechách.

Song „Rumba y Candela“: ďalší slovensko-kubánsky hudobný kokteil

Tri rôzne životné príbehy, ktoré sa znovu stretli v unikátnej spolupráci. Na jednej strane chlapec s hudobným talentom zdedeným po starých rodičoch, vyrastajúci na fare, na druhej strane chalan, ktorý vymenil kariéru hokejového hráča za lásku k hudbe, a na strane tretej rodák z Kuby žijúci na Slovensku. A z tejto spolupráce vznikol ďalší slovensko-kubánsky nadupaný hit.

Ako skladba „Rumba y Candela“ vznikla, objasňujú Drozďo & Demex: „S Eusebiom a už poznáme od nášho spoločného singla z roku 2018 „Buena Onda“. Tento rok sme sa v januári stretli a povedali sme si, že vymyslíme ďalší song na leto 2019. Skomponovali sme nástrel hudby, zaranžovali ju a poslali sme ju Eusebiovi. Následne Eusebio v nahrávacom štúdiu Petra Pana nahral vokály a surové nám ich poslal do nášho martinského produkčného štúdia. My sme to všetko v našom štúdiu spracovali a zmixovali do výslednej podoby skladby. Po masteringu tak vznikla „dospelá“ skladba, na ktorú sme veľmi hrdí. Práce na skladbe trvali asi 4 mesiace.“

Exotická skladba si ako vždy zaslúži pikantnejší vizuálny zážitok

Príprava a samotná produkcia klipu bola pomerne náročná. Samotná príprava trvala približne týždeň. Produkcia klipu potom obnášala na prvý pohľad ťažkú úlohu: zvládnuť všetko počas jedného natáčacieho dňa. V praxi to znamenalo ranné vstávanie kúsok po polnoci a presun celého 15-členného tímu do priestorov Oravskej priehrady, kde samotné nakrúcanie prebiehalo.

Interiéry sa nakrúcali v priestoroch Imperia-M s ich láskavým súhlasom. Demex dodáva: „Približne po 12 hodinách nakrúcania na Oravskej priehrade a v Námestove sme sa okolo 18:00 všetci presunuli do Martina, kde si v zmrzlinárni Choco zahral Eusebio úlohu snívajúceho zmrzlinára. Posledná scéna klipu sa nakrúcala v Koštanoch nad Turcom na letisku, kde sme odpálili aj ohňostroje.“

Na nakrúcanie prišlo dobrovoľne naozaj veľké množstvo ľudí, ktorí sami pomohli s organizáciou a prispeli s doplnkami do klipu. Drozďo dopĺňa: „Nakrúcanie sme skončili až večer pred polnocou, kedy sme mohli spokojne zhodnotiť, že úloha nakrútiť klip počas jedného dňa bola splnená.“

V klipe si zahrali tanečnice, modelky, ale aj obyčajní ľudia s dobrým srdcom, za čo všetkým Drozďo & Demex vyjadrujú veľké a úctivé VĎAKA. „V klipe sa objaví aj známy slovenský Bongoman Elizz. Kameru a strih mala pod palcom košická firma Promiseo.“ uzatvára producentské a DJ duo z Martina Drozďo & Demex.

ZDROJ: GOLDEN ENTERTAINMENT

 

The post Rumba y Candela – horúca novinka od martinského dua Drozďo & Demex appeared first on Turčania.sk.

]]>
Kláštor pod Znievom: VIFI FEST prinesie filmové premietania do slovenských obcí https://www.turcania.sk/klastor-pod-znievom-vifi-fest-prinesie-filmove-premietania-do-slovenskych-obci/ Fri, 12 Jul 2019 10:14:58 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15381 V dňoch 19. – 21. júla 2019 sa uskutoční druhý ročník unikátneho projektu, ktorý prináša na slovenský vidiek filmové projekcie. VIFI FEST, teda „VIdiecky FIlmový FESTival“ vlani do pilotného ročníka zapojil sedem obcí, tento rok ich počet stúpol na desať. Premietania v nich majú slúžiť na posilňovanie vzťahov v lokálnych komunitách a zapájanie miestnych priamo do aktívnej organizácie kultúrneho podujatia. […]

The post Kláštor pod Znievom: VIFI FEST prinesie filmové premietania do slovenských obcí appeared first on Turčania.sk.

]]>
V dňoch 19. – 21. júla 2019 sa uskutoční druhý ročník unikátneho projektu, ktorý prináša na slovenský vidiek filmové projekcie.

VIFI FEST, teda „VIdiecky FIlmový FESTival“ vlani do pilotného ročníka zapojil sedem obcí, tento rok ich počet stúpol na desať. Premietania v nich majú slúžiť na posilňovanie vzťahov v lokálnych komunitách a zapájanie miestnych priamo do aktívnej organizácie kultúrneho podujatia.

„Pri zrode VIFI FESTU stála chuť posilniť komunitný život, ktorý sa zo súčasného vidieka vytráca. Film sa ukázal byť vhodným nástrojom, pretože ľuďom stále robí radosť zdieľať umelecký zážitok s blízkymi a kolektívne sledovanie dáva filmovému dielu určitú nadhodnotu,“ hovorí filmový scenárista Peter Gašparík, ktorý je autorom myšlienky a koordinátorom projektu. „Podujatie zároveň môže byť odrazovým mostíkom pre aktívnych miestnych, ktorí chcú podobnými aktivitami svojich spoluobčanov spájať, ale nevedia celkom, ako začať,“ dodáva.

Zapojiť sa do celoslovenskej iniciatívy môže ktokoľvek

Podmienkou je, aby sa premietania uskutočnili na vidieku a aby boli doplnené sprievodnými akciami v réžii obyvateľov zapojenej obce.

Tento rok tak budú filmy sprevádzať napríklad ochotnícke divadelné predstavenia, výstavy fotografií, filmové kvízy či tvorivé aktivity pre deti. Hoci organizácia stojí z veľkej časti na miestnych obyvateľoch, program je otvorený všetkým a vítaní sú aj návštevníci z užšieho i širšieho okolia obcí Budimír, Bzince pod Javorinou, Červeník, Jedľové Kostoľany, Kláštor pod Znievom, Oravská Polhora, Ostrov, Trakovice, Veľké Uherce a Voznica.

Výber filmov, ktoré v jednotlivých obciach premietnu, je zložený najmä zo slovenských a českých titulov uvádzaných v kinodistribúcii v priebehu posledného roka.

Patria medzi ne napríklad divácky úspešné snímky Trhlina (réžia: Peter Bebjak, 2019) či Ostrým nožom (réžia: Teodor Kuhn, 2019), pozitívnymi ohlasmi sprevádzané komédie Na streche (réžia: Jiří Mádl, 2019), Tlmočník (réžia: Martin Šulík, 2018), Úsmevy smutných mužov (réžia: Dan Svátek, 2018), alebo rozprávka Čertovské pero (réžia: Marek Najbrt, 2018), zameraná najmä na mladšie publikum. Pri príležitosti nedožitých 90. narodenín režiséra Petra Solana však organizátori zaradili do programu tiež jeho legendárnu snímku Kým sa skončí táto noc (1965), ktorá si aj po rokoch dokáže získať publikum.

Všetci organizátori a koordinátori VIFI FESTU pracujú na príprave podujatia bez nároku na honorár

Aj preto je vstup na celý jeho program v každej z dedín voľný. „Viaceré obce sú od najbližšieho kina vzdialené desiatky kilometrov. VIFI FEST chce ich obyvateľom ponúknuť filmy, ktoré si nepozrú v hlavných vysielacích časoch najsledovanejších televízií, ani ich nenájdu v ponuke streamingových služieb. Zároveň chce ukázať, že sa to dá urobiť aj legálne a s primeranými nákladmi – ak niekoľko nadšencov spojí svoje sily,“ dodáva Peter Gašparík, ktorý vlani projektom festivalu absolvoval štúdium vzdelávacieho programu Sokratov inštitút. Ten sa zameriava na šírenie pozitívnych zmien v oblastiach, v ktorých je podľa jeho študentov potrebná. Podrobnosti o možnostiach zapojenia svojej obce do VIFI FESTU ponúka webstránka www.vififest.sk.

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

Kláštor pod Znievom: VIFI FEST prinesie filmové premietania do slovenských obcí

ZDROJ: Peter Gašparík

The post Kláštor pod Znievom: VIFI FEST prinesie filmové premietania do slovenských obcí appeared first on Turčania.sk.

]]>
Žilinská župa hľadá osobnosti kraja https://www.turcania.sk/zilinska-zupa-hlada-osobnosti-kraja/ Fri, 12 Jul 2019 08:37:52 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15378 Žilinská župa opäť ocení osobnosti kraja. Nominovať ľudí na najvyššie župné ocenenie môže verejnosť, poslanci ŽSK, občianske združenia, umelecké i vedecké inštitúcie. Uzávierka nominácii je 31. augusta 2019. Aj tento rok v decembri udelí Žilinská župa ocenenia výnimočným osobnostiam, ktoré svojou činnosťou ovplyvnili životy ľudí vo svojom okolí, podieľajú sa na ich rozvoji alebo osobnostiam, ktoré svojou prácou reprezentujú Žilinský kraj doma […]

The post Žilinská župa hľadá osobnosti kraja appeared first on Turčania.sk.

]]>
Žilinská župa opäť ocení osobnosti kraja. Nominovať ľudí na najvyššie župné ocenenie môže verejnosť, poslanci ŽSK, občianske združenia, umelecké i vedecké inštitúcie. Uzávierka nominácii je 31. augusta 2019.

Aj tento rok v decembri udelí Žilinská župa ocenenia výnimočným osobnostiam, ktoré svojou činnosťou ovplyvnili životy ľudí vo svojom okolí, podieľajú sa na ich rozvoji alebo osobnostiam, ktoré svojou prácou reprezentujú Žilinský kraj doma či v zahraničí.

,,Oceňovanie osobností je v našom kraji už tradíciou. Máme tu veľa vzácnych ľudí, ktorí si za svoju činnosť zaslúžia vďaku a uznanie. Či už za svoju životnú vytrvalosť, bojovnosť, ale aj za obetu, ktorú museli priniesť, aby uspeli, aby dokázali naplniť svoje osobné či profesijné ciele,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová.

Vlani Cenu ŽSK získal vedec a dlhoročný pedagóg Žilinskej univerzity Milan Dado, detská lekárka Oľga Čechová, ktorá svoj život zasvätila pomoci chorým i sociálne slabším a Karol Komandera, ktorého celoživotnou misiou sa stala podpora kultúry a zdravotníctva v Žilinskom kraji. Pamätnú plaketu získala Mária Antalová za pomoc zdravotne postihnutým ľuďom, in memoriam investigatívny novinár Ján Kuciak, najúspešnejšie paralympioničky Natália Šubrtová a Henrieta Farkašová, dlhoročný zanietený folklorista Tibor Mahút, či krasokorčuliarka, trénerka a choreografka Bibiána Srbecká.

Tipy na tohtoročných laureátov najvyššieho ocenenia kraja môže predkladať široká verejnosť do konca augusta, a to buď osobne na Úrade ŽSK v Kancelárii predsedu, poštou na adrese: Úrad ŽSK,
Kancelária predsedníčky ŽSK, Komenského 48, 011 09 Žilina alebo e-mailom na navrhosobnosti@zilinskazupa.sk.

Nominácia musí obsahovať životopis alebo charakteristiku nominovaného, dôvod na udelenie ocenenia ŽSK a súhlas nominovaného s udelením ocenenia a spracovaním osobných údajov.Podrobný postup ako nominovať kandidáta, aj prihlasovací formulár je na stránke www.zilinskazupa.sk – odkaz vpravo – NAVRHNITE OSOBNOSŤ KRAJA.

ZDROJ: ŽSK, foto: ilustračné

The post Žilinská župa hľadá osobnosti kraja appeared first on Turčania.sk.

]]> Policajti zažili netradičnú službu, pomohli rodiacej mamičke do pôrodnice https://www.turcania.sk/policajti-zazili-netradicnu-sluzbu-pomohli-rodiacej-mamicke-do-porodnice/ Thu, 11 Jul 2019 17:08:55 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15375 Na sociálnej sieti Polícia SR – Žilinský kraj sa dnes objavila správa, ktorá opisuje situáciu na ceste medzi Žilinou a Martinom. Dnes (11.7.) okolo pol siedmej ráno policajti pri bežnej kontrole zastavili auto, ktoré šoféroval rozrušený vodič. Hliadke oznámil, že jeho manželke už odtiekla plodová voda a je na ceste do martinskej nemocnice. Nakoľko žena sa potrebovala urýchlene dostať do […]

The post Policajti zažili netradičnú službu, pomohli rodiacej mamičke do pôrodnice appeared first on Turčania.sk.

]]>
Policajti zažili netradičnú službu, pomohli rodiacej mamičke do pôrodnice

Na sociálnej sieti Polícia SR – Žilinský kraj sa dnes objavila správa, ktorá opisuje situáciu na ceste medzi Žilinou a Martinom.

Dnes (11.7.) okolo pol siedmej ráno policajti pri bežnej kontrole zastavili auto, ktoré šoféroval rozrušený vodič. Hliadke oznámil, že jeho manželke už odtiekla plodová voda a je na ceste do martinskej nemocnice.

Nakoľko žena sa potrebovala urýchlene dostať do pôrodnice, vodič požiadal policajnú hliadku o pomoc. Policajti okamžite zareagovali a vykonali bezpečný doprovod na služobnom motorovom vozidle za pomoci zvukových a výstražných znamení.

V nemocnici sa narodil zdravý Adamko.

ZDROJ a foto: Polícia SR

 

The post Policajti zažili netradičnú službu, pomohli rodiacej mamičke do pôrodnice appeared first on Turčania.sk.

]]>
Pozor na kliešte. V žilinskej nemocnici pribúdajú pacienti s podozrením na infekčné ochorenia https://www.turcania.sk/pozor-na-klieste-v-zilinskej-nemocnici-pribudaju-pacienti-s-podozrenim-na-infekcne-ochorenia/ Thu, 11 Jul 2019 12:03:04 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15371 Sezóna kliešťov je v plnom prúde a v žilinskej nemocnici sa zapĺňajú lôžka pacientmi s podozrením na kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu. Situácia vyústila do maximálnej obsadenosti na oddelení neurológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. V priebehu posledných štyroch mesiacov tu lekári zaznamenali 48 takýchto prípadov, z čoho približne v jednej tretine bola na základe vyšetrení dokázaná kliešťová encefalitída, lymská borelióza či zápalové ochorenie vyvolané inými typmi vírusov. […]

The post Pozor na kliešte. V žilinskej nemocnici pribúdajú pacienti s podozrením na infekčné ochorenia appeared first on Turčania.sk.

]]>
Pozor na kliešte. V žilinskej nemocnici pribúdajú pacienti s podozrením na infekčné ochorenia

Sezóna kliešťov je v plnom prúde a v žilinskej nemocnici sa zapĺňajú lôžka pacientmi s podozrením na kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu.

Situácia vyústila do maximálnej obsadenosti na oddelení neurológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. V priebehu posledných štyroch mesiacov tu lekári zaznamenali 48 takýchto prípadov, z čoho približne v jednej tretine bola na základe vyšetrení dokázaná kliešťová encefalitída, lymská borelióza či zápalové ochorenie vyvolané inými typmi vírusov.

Problémy sa nevyhýbajú ani deťom, na žilinskej pediatrii výsledky potvrdili už dve kliešťové encefalitídy a sedem boréliových neuroinfekcií.

Podľa medicínskeho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Bízika sa aj v tomto prípade opätovne ukazuje negatívny dopad zrušenia infekčného oddelenia FNsP Žilina v roku 2011.

„Naše oddelenia ani zdravotníci nie sú prispôsobení pre zvýšený počet infekčných pacientov, tí patria priamo na infekčné oddelenie, ktoré však u nás nemáme. Okolité nemocnice nemajú dostatočný počet lôžok, takže sme v bludnom kruhu a pacienti musia mnohokrát ostať u nás. Takýmto spôsobom „trpí“ predovšetkým naše interné oddelenie, chirurgia, tiež oddelenie neurológie či pediatria,“ vysvetlil I. Bízik.

Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie, ktoré môže byť sprevádzané zápalom mozgu, miechy alebo mozgových obalov. Prenáša sa nielen uštipnutím infikovaným kliešťom, ale taktiež konzumáciou nepasterizovaného mlieka či mliečnych výrobkov z infikovaných zvierat, najčastejšie kôz.

Základom je preto podľa slov medicínskeho riaditeľa FNsP Žilina prevencia, vhodné oblečenie, používanie repelentu, dôkladná kontrola tela a rýchle odstránenie kliešťa.

„Čerstvo prisatého kliešťa je možné odstrániť dokonca len kvapkou mydla a vatovým tampónom jemným kývavým pohybom. Mnoho ľudí má z vyberania strach, prípadne kliešťa odstránia a vo vnútri ostane jeho hlavička. Vtedy je nutné okamžite navštíviť lekára,“ zdôraznil I. Bízik s tým, že takúto pomoc vyhľadalo na urgentnom príjme v Žiline len za posledný mesiac 63 pacientov, v júli išlo už o ďalších 11 prípadov. Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie, o ktorom sa môžu pacienti poradiť so svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo deti a dorast.

Medzi najčastejšie príznaky, s ktorými prichádzajú pacienti na pohotovosť, patria bolesti hlavy, závraty, vysoké teploty, slabosť, malátnosť a únavnosť.

Podľa primára oddelenia neurológie žilinskej nemocnice Juraja Vyletelku je v prvom rade potrebné vylúčiť neuroinfekciu, vážne ochorenie, ktoré môže skončiť smrťou.

„Pacient je u nás hospitalizovaný, absolvuje lumbálnu punkciu a zisťujeme, či sa zápal nachádza v centrálnom nervovom systéme. Pri lymskej borelióze prebieha liečba antibiotikami podávanými venózne, takže je hospitalizácia dlhšia – približne jeden mesiac, pri kliešťovej encefalitíde je to týždeň alebo viac, a to podľa druhu zápalu,“ spresnil J. Vyletelka. Podľa neho ide pri ochoreniach prenášaných kliešťami aj o čas. „Čím rýchlejšie kliešťa človek nájde a vyberie, tým viac môže znížiť pravdepodobnosť, že sa nakazí,“ doplnil.

Medzi prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy patria i lokality v okrese Žilina, Bytča či Čadca a Kysucké Nové Mesto

Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Žilina (RÚVZ) ide v Žiline najmä o oblasť Hradisko, Dubeň a katastrálne územia obcí Nededza – Kotrčiná Lúčka. Na Bytčiansku treba zvýšiť pozornosť v katastri obce Petrovice a na Kysuciach na pravom brehu dolného toku rieky Kysuca medzi Krásnom nad Kysucou a Kysuckým Novým Mestom, rovnako v oblasti Javorníkov (lokalita Kasárne, obec Makov a priľahlé rekreačné územia). Kompletný zoznam prírodných ohnísk pre celé Slovensko je dostupný na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.

UŽITOČNÉ RADY

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, www.uvzsr.sk

ZÁKLADNÉ ZÁSADY OCHRANY PRED KLIEŠŤOM:

 • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie,
 • v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte,
 • používajte repelenty,
 • po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo.

KLIEŠŤ SA NAJČASTEJŠIE PRISAJE:

 • do vlasatej časti hlavy,
 • do slabín a podpazušia,
 • za uši,
 • do podkolennej jamky,
 • na intímne miesta.

KLIEŠŤA VYBERTE SPRÁVNE

Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa FNsP Žilina

The post Pozor na kliešte. V žilinskej nemocnici pribúdajú pacienti s podozrením na infekčné ochorenia appeared first on Turčania.sk.

]]>
FOTO: Klasika na scéne – Mladé hlasy spievajú https://www.turcania.sk/foto-klasika-na-scene-mlade-hlasy-spievaju/ Thu, 11 Jul 2019 09:05:47 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15355 Koncert Mladé hlasy spievajú v rámci projektu Klasika na scéne, ktorý sa uskutočnil 1. júla 2019 v Turčianskej galérii v Martine, poctila svojou osobnou účasťou veľká osobnosť, významná slovenská mezzosopranistka a pedagogička, vrútocká rodáčka Ľuba Baricová, ktorej bol koncert venovaný. Hudobno-poetický večer otvoril úvodnými slovami autor a dramaturg projektu Vladimír Šlepec a odovzdal slovo predsedníčke Žilinského samosprávneho kraja Erike Jurinovej, ktorá pani Baricovej […]

The post FOTO: Klasika na scéne – Mladé hlasy spievajú appeared first on Turčania.sk.

]]>
Koncert Mladé hlasy spievajú v rámci projektu Klasika na scéne, ktorý sa uskutočnil 1. júla 2019 v Turčianskej galérii v Martine, poctila svojou osobnou účasťou veľká osobnosť, významná slovenská mezzosopranistka a pedagogička, vrútocká rodáčka Ľuba Baricová, ktorej bol koncert venovaný.

Hudobno-poetický večer otvoril úvodnými slovami autor a dramaturg projektu Vladimír Šlepec a odovzdal slovo predsedníčke Žilinského samosprávneho kraja Erike Jurinovej, ktorá pani Baricovej odovzdala Čestné uznanie za celoživotný prínos v opernom umení a za pedagogickú činnosť. Kyticu odovzdal pani Baricovej aj primátor mesta Vrútky Branislav Zacharides a Pamätný list Gymnázia Viliama Paulinyho – Tótha odovzdala bývalej študentke riaditeľka Gymnázia V.P. – Tótha v Martine Darina Súderová.

Po úvodných slovách si mohli diváci v rámci koncertu vypočuť študentov zo speváckej triedy Ľuby Baricovej, sólistku Národného divadla v Prahe a Národného divadla v Brne mezzosopranistku Veroniku Hajnovú a sólistov Slovenského národného divadla v Bratislave mezzosopranistku Denisu Hamarovú a tenoristu Róberta Remeselníka za klavírneho sprievodu Róberta Pechanca.

Poslucháči si mohli vypočuť áriu Carmen Habanéra a Seguidilla z Bizetovej opery Carmen, áriu Dorvila Vedró qual sommo incanto z Rossiniho opery La scala di seta, áriu Donny Elvíry Ah, chi mi dice mai z Mozartovej opery Don Giovanni, áriu Ježibaby Aj, aj, už si se navrátila  a áriu Princa Vidino divná z Dvořákovej opery Rusalka a i. Poéziu Williama Shakespeara a Jacquesa Préverta s kumštom pre poetické slovo predniesol herec Slovenského komorného divadla v Martine Viliam Hriadel.

Ďalší hudobno-poetický večer z cyklu Klasika na scéne sa uskutoční v septembri 2019

Bude venovaný významnej turčianskej rodáčke, mezzosopranistke, libretistke a dramaturgičke, dcére významného slovenského básnika a historika Štefana Krčméryho, Jele Krčméry-Vrteľovej.

Hlavným organizátorom projektu je Štúdio Pivnica a spoluorganizátorom je Združenie turčianskych muzikantov. Projekt je realizovaný s finančným príspením mesta Martin, v spolupráci s Turčianskou galériou v Martine a Vinotékou Sommelier Martin.

ZDROJ: Vladimír Šlepec, autor a dramaturg projektu

The post FOTO: Klasika na scéne – Mladé hlasy spievajú appeared first on Turčania.sk.

]]>
Súťaž na zhotoviteľa hlavnej trasy úseku s tunelom Višňové vypíše NDS v auguste https://www.turcania.sk/sutaz-na-zhotovitela-hlavnej-trasy-useku-s-tunelom-visnove-vypise-nds-v-auguste/ Wed, 10 Jul 2019 14:16:01 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15353 Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v auguste vypíše súťaž na zhotoviteľa hlavnej trasy úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. Pôvodný zhotoviteľ úseku, združenie Salini Impregilo – Dúha, nebol schopný za podmienok pôvodnej zmluvy pokračovať vo výstavbe, z toho dôvodu v marci došlo k ukončeniu kontraktu. Koncom júna združenie podpísalo protokol o opustení staveniska. Súťaže na dodávateľov technológie či […]

The post Súťaž na zhotoviteľa hlavnej trasy úseku s tunelom Višňové vypíše NDS v auguste appeared first on Turčania.sk.

]]>
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v auguste vypíše súťaž na zhotoviteľa hlavnej trasy úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala.

Pôvodný zhotoviteľ úseku, združenie Salini Impregilo – Dúha, nebol schopný za podmienok pôvodnej zmluvy pokračovať vo výstavbe, z toho dôvodu v marci došlo k ukončeniu kontraktu. Koncom júna združenie podpísalo protokol o opustení staveniska.

Súťaže na dodávateľov technológie či Strediska správy a údržby diaľnic NDS vypíše priebežne počas druhého polroka 2019. Podpisy zmlúv s novými zhotoviteľmi predpokladáme v roku 2020, následne sa opäť odštartujú práce na úseku. Predpoklad sprejazdnenia úseku je v roku 2023.

„Hlavná trasa vrátane tunela sa bude súťažiť formou súťažného dialógu. Odstránením väčšiny technologických prvkov zo súťaže na hlavnú trasu diaľnice a stavebnú časť tunela chceme eliminovať čo najviac rizík prípadného zdržania v súťaži na hlavnú trasu a tým dostať na stavbu silnú stavebnú firmu resp. konzorcium v čo najkratšom čase. Týmto chceme docieliť čo najrýchlejšie obnovenie tých stavebných prác, ktoré sú na kritickej ceste pre dokončenie. Takéto riešenie je výhodné, pretože zjednoduší súťaže len na stavebné práce na hlavnej trase diaľnice. Výhodou je aj predĺženie času na prípravu podkladov pre súťaže na technologické časti,“ vysvetlil investičný riaditeľ NDS Jiří Hájek.

Ďalšie časti stavby, napríklad technológia tunela, budú súťažené inou verejnou transparentnou formou podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Podľa harmonogramu

Národná diaľničná spoločnosť na úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala pokračuje podľa harmonogramu. Inventarizácia stavby je už ukončená. V zmysle dohody a po vykonaní inventarizácie NDS uhradí združeniu Salini Impregilo – Dúha 24,8 mil eur bez DPH. Táto suma zahŕňa platby za vykonané práce, cenu za zabudovateľný materiál a technologické zariadenia určené pre výstavbu, vyplatenie zádržného, cenu za projektovú dokumentáciu a inžiniersku činnosť.

Združenie Salini Impregilo – Dúha a NDS sa dohodli, že si svoje nároky zo Zmluvy o dielo vysporiadajú mimo staveniska v rámci zriadenej nezávislej medzinárodnej Komisie na riešenie sporov.

Aktuálne prebieha pred Komisiou na riešenie sporov (KRS, anglicky DAB) posudzovanie prvého nároku zhotoviteľa, ktorý si nárokuje dodatočnú platbu za nepredvídateľné geologické podmienky v tuneli. NDS pripravila pre KRS odpoveď na nárok zhotoviteľa a proces bude pokračovať tzv. hearingom obidvoch strán na začiatku augusta. KRS predpokladá rozhodnutie v tejto veci 13. septembra 2019.

Prebieha tiež vyplácanie podzhotoviteľov.

Niekoľko súťaží

Dostavba úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala je rozdelená do niekoľkých častí. Dokončenie vetiev križovatky Lietavská Lúčka potrebných pre sprejazdnenie úseku Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka bude na základe výsledkov inventarizácie riešené formou dodatku k menovanému úseku. NDS aktuálne spracováva rozsah prác, ktoré budú predmetom dodatku k zmluve so združením.

Hlavnú trasu, vrátane tunela, dostavia víťaz súťaže, ktorú vyhlásime v auguste. Následne do konca roka vypíšeme súťaže na zhotoviteľov Strediska správy a údržby diaľnic, technológie tunela a po dokončení prípravy vypíšeme aj súťaž pre odpočívadlo Turie. Výsledky inventarizácie budú tvoriť súčasť súťažných podkladov na vypísanie týchto súťaží.

Práve transparentné súťaže určia cenu za dostavbu úseku. NDS odhaduje celkové náklady na výstavbu úseku do 540 mil. eur bez DPH.

Dostavba pôjde z eurofondov

V marci 2019 došlo k ukončeniu kontraktu medzi NDS a zhotoviteľom úseku, združením Salini Impregilo – Dúha, z dôvodu neuspokojivého postupu výstavby.

Dňa 27. marca zhotoviteľ zložil novú bankovú záruku, čím dohoda o ukončení kontraktu nadobudla účinnosť. V dohode o ukončení kontraktu sa NDS prioritne sústredila na tri ciele a to uspokojenie oprávnených pohľadávok podzhotoviteľov zhotoviteľa, minimalizovanie predĺženia výstavby a dodržanie všetkých pravidiel Európskej únie, aby nebolo ohrozené spolufinancovanie zo strany únie.

Celý postup, ktorý NDS vyjednala, bol predstavený Európskej komisii, ktorá ho principiálne odobrila. Zároveň sa financie z eurofondov budú môcť využiť na dostavbu úseku po splnení jasne definovaných podmienok. V doterajšom postupe sa NDS striktne drží dohodnutých pravidiel a pokračuje podľa určeného harmonogramu.

ZDROJ: NDS, foto: ilustračné

The post Súťaž na zhotoviteľa hlavnej trasy úseku s tunelom Višňové vypíše NDS v auguste appeared first on Turčania.sk.

]]>
Lídrom v návštevnosti je Žilinský kraj https://www.turcania.sk/lidrom-v-navstevnosti-je-zilinsky-kraj/ Wed, 10 Jul 2019 11:46:03 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15351 Najviac turistov prilákal na začiatku roka Žilinský kraj. S podielom 24,9% sa stal za prvé tri mesiace najnavštevovanejším spomedzi ôsmich krajov. Za ním nasleduje Bratislavský a Prešovský kraj. Žilinský kraj je vyhľadávanou lokalitou pre svoju bohatú ponuku cestovného ruchu – atraktívne pre turistov sú najmä lyžiarske strediská, bežkárske trate, kultúrne a prírodné pamiatky ako i cyklotrasy. Mimoriadne úspešný z hľadiska […]

The post Lídrom v návštevnosti je Žilinský kraj appeared first on Turčania.sk.

]]>
Najviac turistov prilákal na začiatku roka Žilinský kraj. S podielom 24,9% sa stal za prvé tri mesiace najnavštevovanejším spomedzi ôsmich krajov. Za ním nasleduje Bratislavský a Prešovský kraj.

Žilinský kraj je vyhľadávanou lokalitou pre svoju bohatú ponuku cestovného ruchu – atraktívne pre turistov sú najmä lyžiarske strediská, bežkárske trate, kultúrne a prírodné pamiatky ako i cyklotrasy. Mimoriadne úspešný z hľadiska turizmu bol pre Žilinský kraj začiatok roka. Návštevnosť v prvom štvrťroku stúpla oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku až o 13,8 %.

Za skvelé výsledky kraj vďačí najmä systematickej propagácii cestovného ruchu prostredníctvom svojej Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj. Aj v spolupráci s ňou župa pripravuje pre domácich ako i pre návštevníkov stále nové lákadlá.

,,Cez prázdniny bude každú sobotu premávať nový turistický vlak Oravský expres, vďaka ktorému sú atraktívne destinácie v Žilinskom kraji opäť dostupnejšie. Milovníkom cyklistiky sú zas počas hlavnej sezóny k dispozícií populárne cyklobusy, ktoré ich odvezú k zaujímavým lokalitám a cyklotrasám v Terchovej, na Turci či na Kysuciach a tento rok sa nám podarilo rozbehnúť cyklobusy aj na Orave,“ povedala županka Erika Jurinová.

Žilinský kraj kraľuje aj v počte prenocovaní domácich, aj zahraničných návštevníkov

Viac ako štvrtinu (26,1%) prenocovaní spolu strávili turisti v Žilinskom kraji. Najvyhľadávanejšou destináciou s absolútne najvyššou návštevnosťou je Liptov. Ten v prvom štvrťroku navštívilo až 60% zo všetkých hostí Žilinského kraja.

„Systematickou podporou cestovného ruchu a formou vytvárania rôznych tematických produktov sa snažíme návštevníkov nasmerovať na to pekné a atraktívne čo tu máme. Tento rok napríklad pozývame turistov rozhliadnuť sa po našom kraji, predstavujme naše rozhľadne a vyhliadky, ktorých je čoraz viac a sa stali veľmi obľúbeným miestom výletov pre všetky vekové kategórie,“ dodala výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Iveta Chabadová.

Najviac zahraničných návštevníkov už tradične prichádza zo susedných Čiech a z Poľska. Atraktívne destinácie v Žilinskom kraji prilákali aj turistov z Maďarska, Ukrajiny, Nemecka, Litvy, ale aj z Rumunska, Ruska, či Veľkej Británie.

ZDROJ: Mgr. Martina Remencová, hovorkyňa ŽSK

The post Lídrom v návštevnosti je Žilinský kraj appeared first on Turčania.sk.

]]>
Súbor roka, a taktiež majster sveta – to je Tanečný klub Deep https://www.turcania.sk/subor-roka-a-taktiez-majster-sveta-to-je-tanecny-klub-deep/ Wed, 10 Jul 2019 11:40:37 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15346 V polovici júna sa v českom Chomutove uskutočnili majstrovstvá sveta v tanečnom štýle disco a disco freestyle. Súčasťou slovenskej reprezentácie bol už tradične aj martinský Tanečný klub Deep, ktorý na šampionát odchádzal s vysokými ambíciami. Tie sa mu aj podarilo naplniť, pretože sa domov vrátil s titulom štvornásobného majstra sveta. Svetový šampionát v Chomutove bol prvou zahraničnou súťažou Deepu v […]

The post Súbor roka, a taktiež majster sveta – to je Tanečný klub Deep appeared first on Turčania.sk.

]]>
Súbor roka, a taktiež majster sveta - to je Tanečný klub Deep

V polovici júna sa v českom Chomutove uskutočnili majstrovstvá sveta v tanečnom štýle disco a disco freestyle.

Súčasťou slovenskej reprezentácie bol už tradične aj martinský Tanečný klub Deep, ktorý na šampionát odchádzal s vysokými ambíciami. Tie sa mu aj podarilo naplniť, pretože sa domov vrátil s titulom štvornásobného majstra sveta.

Svetový šampionát v Chomutove bol prvou zahraničnou súťažou Deepu v tejto sezóne

Tanečníci a zároveň žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy Maše Haľamovej po úspešnej súťažnej premiére na slovenských majstrovských súťažiach prišli víťazstvám na chuť, pretože Deepu bol už štvrtý rok po sebe udelený titul Súbor roka, ktorý získava najúspešnejší klub na Slovensku.

Toto prestížne ocenenie udeľuje Slovenský zväz tanečného športu (SZTŠ) – sekcia disciplín IDO a módnych tancov, ktorá oficiálne zastrešuje tanečný šport na Slovensku. Deep mal na šampionáte zastúpenie vo viacerých súťažných disciplínach, kde sa mu okrem skvelých finálových umiestnení spomedzi svetovej tanečnej špičky podarilo získať aj miesta na stupienku víťazov.

Kategóriu v rámci súťaže bola aj veková kategória mini (tanečníkov do šesť rokov). Tu štartovala v sólo disciplínach Alžbeta Mihalíková, ktorá spomedzi 28 štartujúcich vybojovala 12. miesto. Táto tanečníčka spojila svoje sily s Victoriou Bančej v disciplíne dvojíc, a výsledkom bol zisk zlatej medaily. Prvenstvo si v tejto kategórii vytancovala aj skupina Hearts.

Medailová žatva bola aj v ďalších disciplínach

Výrazné zastúpenie mal Deep v kategórii detí. V sólových disciplínach dievčat štartovalo až 87 tanečníčok z celého sveta. Výborné umiestnenie sa podarilo Michaele Lvončíkovej (6. miesto), Tamare Masárovej (9. miesto), Anne-Márie Klušákovej (12. miesto) a Nele Kolářovej (24. miesto).

V disciplíne dvojíc štartovala Michaela Lvončíková spolu s Annou-Máriou Klušákovou, ktoré spomedzi veľkej konkurencie päťdesiatich siedmych dvojíc vybojovali výborné 10. miesto.

Obrovské chvíle šťastia zažila skupina Disco diva´s, ktorá získala zlatú medailu a titul majstra sveta.

Ďalšie svetové prvenstvo bolo získané zásluhou tanečníkov juniorskej vekovej kategórie. Postaral sa o to Matúš Tropp, ktorý štartoval v disciplíne sólo tancov chlapcov, kde vytancoval prvé miesto a v poradí štvrtý titul majstra sveta pre Deep na tomto šampionáte. Tento tanečník tvorí už nejednu tanečnú sezónu úspešné duo spolu s talentovanou Alžbetou Hlavňovou. Zohraný tanečný tandem štartoval v disciplíne disco dvojíc, kde sa spomedzi 80-tich súťažiacich dvojíc umiestnili na skvelom 6. mieste.

Juniorská disco skupina Ocean eyes si vytancovala vo veľkej konkurencii 36 skupín výborné 10. miesto. V tanečnom štýle disco freestyle, v ktorom dominujú gymnastické prvky súťažila Kristína Bažleková, ktorá vybojovala v tejto náročnej disciplíne 32. miesto.

„Deep už štvrtý rok po sebe vybojoval titul Súbor roka, z nedávneho svetového šampionátu sme doniesli štyrikrát zlato. Úspechy tohto druhu sú výsledkom tvrdej práce tanečníkov, trpezlivosti trénerov a ochoty rodičov podporovať svoje deti v tancovaní. Za to všetko im patrí moje úprimné poďakovanie,“ dodáva vedúci Tanečného klubu Deep Miroslav Frolo na záver.

ZDROJ: GABRIELA AVRAMOVÁ

The post Súbor roka, a taktiež majster sveta – to je Tanečný klub Deep appeared first on Turčania.sk.

]]>
FOTO: Dobrovoľní hasiči zo Sučian bojovali s veľkým požiarom poľa s obilím https://www.turcania.sk/foto-dhzo-dobrovolni-hasici-zo-sucian-bojovali-s-velkym-poziarom-pola-s-obilim/ Tue, 09 Jul 2019 14:02:15 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15335 V pondelok 8. júla mal Dobrovoľný hasičský zbor (DHZO) obce Sučany ohlásený požiar obilia pri objekte bývalej firmy Fatran. Informácie poskytli dobrovoľní hasiči na svojej webovej stránke. Ako sa ďalej uvádza, vplyvom vetra, sucha a tepla požiar nabral hrozivé rozmery a hustý dym ako aj plamene smerovali k obci Sučany. Pri likvidácii požiaru pomáhali aj jednotky HaZZ Martin, DHZM Turany […]

The post FOTO: Dobrovoľní hasiči zo Sučian bojovali s veľkým požiarom poľa s obilím appeared first on Turčania.sk.

]]>
V pondelok 8. júla mal Dobrovoľný hasičský zbor (DHZO) obce Sučany ohlásený požiar obilia pri objekte bývalej firmy Fatran. Informácie poskytli dobrovoľní hasiči na svojej webovej stránke.

Ako sa ďalej uvádza, vplyvom vetra, sucha a tepla požiar nabral hrozivé rozmery a hustý dym ako aj plamene smerovali k obci Sučany. Pri likvidácii požiaru pomáhali aj jednotky HaZZ Martin, DHZM Turany a DHZM Martin.

„Rýchlym zásahom, nasadením síl a najmä prostriedkov sa nám spoločne podarilo požiar rýchlo lokalizovať a tak uchrániť aspoň časť úrody obilia a zabrániť jeho rozšíreniu a ohrozeniu obyvateľov v západnej časti Sučian,“ informovali hasiči.

V tejto lokalite bol už 1. júla nahlásený požiar obilia, ktorý sa dobrovoľným hasičom zo Sučian podarilo v krátkej dobe rýchlo uhasiť, čím sa zabránilo následnému rozšíreniu do celého porastu.

FOTO: Dobrovoľní hasiči zo Sučian bojovali s veľkým požiarom poľa s obilím

ZDROJ: Turčania.sk, DHZO Sučany, foto: Turčania.sk, DHZO Sučany

The post FOTO: Dobrovoľní hasiči zo Sučian bojovali s veľkým požiarom poľa s obilím appeared first on Turčania.sk.

]]>
Stanovisko primátora mesta Martin k otváraniu prevádzok herní v meste https://www.turcania.sk/stanovisko-primatora-mesta-martin-k-otvaraniu-prevadzok-herni-v-meste/ Tue, 09 Jul 2019 13:43:27 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15333 Otváranie herní a s nimi spojené riziko závislosti od hazardných hier je jednou z najdiskutovanejších tém nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Nedávne otvorenie herne v mestskej časti Sever túto diskusiu rozpútalo aj v Martine, kedy sa voči nej zdvihla veľká vlna kritiky obyvateľov mesta. Osobne, ako primátor mesta a zároveň ako lekár, podporujem snahy Výboru mestskej časti Sever […]

The post Stanovisko primátora mesta Martin k otváraniu prevádzok herní v meste appeared first on Turčania.sk.

]]>
Otváranie herní a s nimi spojené riziko závislosti od hazardných hier je jednou z najdiskutovanejších tém nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Nedávne otvorenie herne v mestskej časti Sever túto diskusiu rozpútalo aj v Martine, kedy sa voči nej zdvihla veľká vlna kritiky obyvateľov mesta.

Osobne, ako primátor mesta a zároveň ako lekár, podporujem snahy Výboru mestskej časti Sever o riešenie situácie v súvislosti s otvorením novej herne. Takisto podporujem snahy o realizáciu petície za úpravu všeobecne záväzného nariadenia mesta tak, aby nové herne v Martine nemohli vznikať.

Súčasná legislatíva totiž nenecháva takéto rozhodnutie v rukách mesta, ale Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktoré môže udeliť herni povolenie na prevádzku až do piatich rokov. Áno, uznávam, že herne prinášajú do mestského rozpočtu stovky tisíc eur každý rok, ale verím, že aj bez takýchto peňazí dokážeme v Martine fungovať.

Ján Danko , primátor mesta Martin, foto: ilustračné

The post Stanovisko primátora mesta Martin k otváraniu prevádzok herní v meste appeared first on Turčania.sk.

]]>
V ankete Top lekári Slovenska má Univerzitná nemocnica Martin šesť nominácii https://www.turcania.sk/v-ankete-top-lekari-slovenska-ma-univerzitna-nemocnica-martin-sest-nominacii/ Tue, 09 Jul 2019 13:37:53 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15331 Už po piaty raz prinášajú Zdravotnícke noviny projekt Top lekári Slovenska, v ktorom môžu ľudia hlasovať za vybraných lekárov z rôznych medicínskych odborov. Z 10 kategórii má Univerzitná nemocnica Martin zastúpenie až v šiestich oblastiach. V kategórii gynekológia a pôrodníctvo je to prof. MUDr. Pavol Žúbor, PhD., DrSc., MBA, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM. Za chirurgiu je nominovaný MUDr. Ján Janík, […]

The post V ankete Top lekári Slovenska má Univerzitná nemocnica Martin šesť nominácii appeared first on Turčania.sk.

]]>
Už po piaty raz prinášajú Zdravotnícke noviny projekt Top lekári Slovenska, v ktorom môžu ľudia hlasovať za vybraných lekárov z rôznych medicínskych odborov. Z 10 kategórii má Univerzitná nemocnica Martin zastúpenie až v šiestich oblastiach.

V kategórii gynekológia a pôrodníctvo je to prof. MUDr. Pavol Žúbor, PhD., DrSc., MBA, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM. Za chirurgiu je nominovaný MUDr. Ján Janík, PhD. – zástupca prednostu Chirurgickej kliniky a transplantačného centra UNM. V odbore oftalmológia má martinská nemocnica v ankete prednostu Očnej kliniky MUDr. Petra Žiaka, PhD. V kategórii pediatria sa medzi nominovaných dostal doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD. et PhD., MBA – detský alergiológ a imunológ z Kliniky detí a dorastu UNM. Doc. MUDr. Kamil Zeleňák, PhD., FCIRSE – prednosta Rádiologickej kliniky UNM je nominovaný v kategórii rádiológia a odbor urológie v ankete reprezentuje Doc. MUDr. Ján Ľupták, PhD. – prednosta Urologickej kliniky UNM.

Cieľom projektu Top lekári Slovenska je podľa vyhlasovateľa, Zdravotníckych novín, vyzdvihnúť úspechy lekárov, o ktorých sa nie vždy hovorí. Na Slovensku pritom máme vynikajúcich špecialistov, ktorí si uznanie a ocenenia zaslúžia. Nominácie do ankety zasielali samotné nemocnice aj čitatelia Zdravotníckych novín. Hlasovať sa dá na internetovej stránke https://mediweb.hnonline.sk/ do 21. júla, do polnoci.

ZDROJ: Mgr. Zuzana Marčeková, Oddelenie marketingovej komunikácie Univerzitná nemocnica Martin

The post V ankete Top lekári Slovenska má Univerzitná nemocnica Martin šesť nominácii appeared first on Turčania.sk.

]]>
Na úseku trate Diviaky – Príbovce-Rakovo sa tento týždeň realizujú výlukové práce https://www.turcania.sk/na-useku-trate-diviaky-pribovce-rakovo-sa-tento-tyzden-realizuju-vylukove-prace/ Mon, 08 Jul 2019 12:03:16 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15328 V dňoch 8. – 12. júla 2019 (pondelok – piatok) budú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) realizovať výlukové práce, ktoré budú mať za následok dočasné obmedzenie osobnej železničnej dopravy na úseku Diviaky – Príbovce-Rakovo. DIVIAKY – PRÍBOVCE-RAKOVO V dňoch 8. a 10. júla 2019 (pondelok a streda) od 07:00 do 19:00 h v dôsledku výluky sa bude na železničných zastávkach Malý […]

The post Na úseku trate Diviaky – Príbovce-Rakovo sa tento týždeň realizujú výlukové práce appeared first on Turčania.sk.

]]>
V dňoch 8. – 12. júla 2019 (pondelok – piatok) budú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) realizovať výlukové práce, ktoré budú mať za následok dočasné obmedzenie osobnej železničnej dopravy na úseku Diviaky – Príbovce-Rakovo.

DIVIAKY – PRÍBOVCE-RAKOVO
V dňoch 8. a 10. júla 2019 (pondelok a streda) od 07:00 do 19:00 h v dôsledku výluky sa bude na železničných zastávkach Malý Čepčín, Jazernica, Kláštor pod Znievom vystupovať a nastupovať z/do osobných vlakov v smere do stanice Príbovce-Rakovo na opačnej strane, vľavo v smere jazdy vlaku.

V dňoch 9. a 11. júla 2019 (utorok a štvrtok) od 07:00 do 19:00 h v dôsledku výluky sa bude na železničných zastávkach Malý Čepčín, Jazernica, Kláštor pod Znievom vystupovať a nastupovať z/do osobných vlakov v smere do stanice Diviaky na opačnej strane, vľavo v smere jazdy vlaku.

Dňa 12. júla 2019 (piatok) od 08:00 do 12:30 h v dôsledku výluky sa bude na železničných zastávkach Malý Čepčín, Jazernica, Kláštor pod Znievom vystupovať a nastupovať z/do osobných vlakov v smere do stanice Príbovce-Rakovo na opačnej strane, vľavo v smere jazdy vlaku.

Dňa 12. júla 2019 (piatok) od 12:40 do 17:00 h v dôsledku výluky sa bude na železničných
zastávkach Malý Čepčín, Jazernica, Kláštor pod Znievomvystupovať a nastupovať z/do osobných vlakov v smere do stanice Diviaky na opačnej strane, vľavo v smere jazdy vlaku.

ŽSR sa ospravedlňuje za problémy spôsobené obmedzeniami v železničnej doprave.

ZDROJ: ŽSR

The post Na úseku trate Diviaky – Príbovce-Rakovo sa tento týždeň realizujú výlukové práce appeared first on Turčania.sk.

]]>
Príbovce: Vatra ako svedectvo viery a pravdy https://www.turcania.sk/pribovce-vatra-ako-svedectvo-viery-a-pravdy/ Mon, 08 Jul 2019 10:49:50 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15320 „História je svedomím spoločnosti a spôsob, akým si ju spoločnosť pripomína, je jej tvárou“. V tradičnom kolobehu kultúrnych a spomienkových podujatí organizovaných v CZ ECAV Príbovce už tradične patrí spomienkové stretnutie pri zapálenej vatre, symbole bolestnej a martýrskej smrti majstra Jana Husa v Kostnici (Nemecko). Vyše osemdesiat účastníkov spomienkového stretnutia – detí, mládež, ako aj dospelí – sa stretli 6.7.2019 […]

The post Príbovce: Vatra ako svedectvo viery a pravdy appeared first on Turčania.sk.

]]>
Príbovce: Vatra ako svedectvo viery a pravdy

„História je svedomím spoločnosti a spôsob, akým si ju spoločnosť pripomína, je jej tvárou“.

V tradičnom kolobehu kultúrnych a spomienkových podujatí organizovaných v CZ ECAV Príbovce už tradične patrí spomienkové stretnutie pri zapálenej vatre, symbole bolestnej a martýrskej smrti majstra Jana Husa v Kostnici (Nemecko).

Vyše osemdesiat účastníkov spomienkového stretnutia – detí, mládež, ako aj dospelí – sa stretli 6.7.2019 o 20.30 hodine za evanjelickým kostolom neďaleko rieky Turiec v Husovej aleji, ako tento priestor volajú domáci. Prítomných privítala farárka Zuzana Szabóová, ktorá zahájila spomienkové stretnutie modlitbou a krátkym zamyslením.

Tento rok vatru zapálil Jozef Facuna z Príboviec, najstarší prítomný člen CZ

Pri horiacej vatre sa so sprievodom ťahacej harmoniky Stanislava Kupčoka z Vrútok spievali piesne zo Spevníka, ako aj ľudové piesne.

Vatra svietila do prichádzajúcej noci ako maják a vyjadrovala odkaz, že potomkovia tých, čo pre Kristovo evanjelium zomierali, sú aj po 604 rokoch tu a sú vďační za dielo, odvahu a statočnosť všetkých svedkov Božej pravdy, ktorí na oltár lásky priniesli tie najväčšie obete.

Pred zapálením vatry sa v zborovej sále podával kotlíkový guľáš, ktorý pre účastníkov navarili zborový farár Marek Szabó a zborový dozorca Peter Šalát. Kostol bol po celú dobu stretnutia otvorený a prístupný prítomným k tichej spomienke, zamysleniu  a modlitbe.

Ján Hus (* okolo 1369, Husinec – † 6.7.1415, Kostnica, Nemecko) bol významný stredoveký český teológ, kazateľ a náboženský reformátor ktorý neohrozene kritizoval praktiky vtedajšej cirkvi. V roku 1411 bol z cirkvi exkomunikovaný ako kacír. Začiatkom roka 1414 cisár Žigmund vyzval Husa, aby svoje názory obhájil pred cirkevným koncilom (snemom) v nemeckej Kostnici. Koncil obvinil Husa z kacírstva. Napriek nátlaku, dlhému väzneniu a telesným útrapám trval na svojich postojoch a preto bol 6.7.1415 Ján Hus za živa upálený na hranici.  Ján Hus je považovaný za predchodcu protestantstva. Po jeho smrti vypukla v Čechách husitská revolúcia.

ZDROJ, foto: Ľubomír Žila

The post Príbovce: Vatra ako svedectvo viery a pravdy appeared first on Turčania.sk.

]]>
Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 28. týždni 2019 https://www.turcania.sk/policajne-hliadky-zilinsky-kraj-28-tyzden-2019/ Mon, 08 Jul 2019 10:35:04 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15299 V Žilinskom kraji budú v 28. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Pondelok 08.07.2019 Typ a farba Žilinský kraj 10 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo […]

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 28. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V Žilinskom kraji budú v 28. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Pondelok 08.07.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 10 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okres Žilina, Bytča Škoda Superb – čierna, Škoda Superb – čierna,
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon šedý, VW Passat – modrý, Škoda Fábia – biela, VW Golf – modrý
Okres Liptovský Mikuláš Audi A 4 – tmavo modrá
Utorok  09.07.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 10 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb – čierna, Superb – čierna
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4 – tmavo modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon šedý, VW Passat – modrý, Škoda Fábia – biela, VW Golf – modrý
Streda 10.07.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 13 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb – čierny, Superb – čierna
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okres Liptovský Mikuláš Audi A4 – tmavo modrá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon šedý, VW Passat – modrý, Škoda Fábia – biela, VW Golf – modrý
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf- čierny
Štvrtok 11.07.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 8 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okres Žilina, Bytča Škoda Superb – čierny, Superb – čierna, VW Golf – modrý
okres Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4 – tmavo modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon šedý, VW Passat – modrý, Škoda Fábia – biela, VW Golf – modrý
Piatok 12.07.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 9 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okres Žilina, Bytča Superb – čierna, Škoda Superb – čierna
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A 4 – tmavo modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon šedý, VW Passat – modrý, Škoda Fábia – biela, VW Golf – modrý
Sobota 13.07.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 9 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb – čierna, Škoda Superb – čierna, VW Golf – modrý
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4 – tmavo modrá
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon šedý, VW Passat – modrý, Škoda Fábia – biela, VW Golf – modrý
Nedeľa 14.07.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 10 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb – čierna, Škoda Superb – čierna,
okres Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4- tmavo modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon šedý, VW Passat – modrý, Škoda Fábia – biela, VW Golf – modrý

ZDROJ: KR PZ Žilina

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 28. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
FOTO: Polícia v Martine hľadá svedkov dopravnej nehody https://www.turcania.sk/foto-policia-v-martine-hlada-svedkov-dopravnej-nehody/ Mon, 08 Jul 2019 09:22:13 +0000 https://www.turcania.sk/?p=15313 Polícia v Martine hľadá svedkov dopravnej nehody, ku ktorej došlo 7. júna 2019 v čase približne o 13.54 hodine na ceste I/65D Nová Preložka v Martine v smere od Žiliny na Turčianske Teplice. „Na križovatke riadenej svetelnou signalizáciou došlo pri odbočovaní vľavo smerom k Tescu k stretu vozidiel Fiat Panda a ťahača Mercedes s návesom. Pri dopravnej nehode došlo k […]

The post FOTO: Polícia v Martine hľadá svedkov dopravnej nehody appeared first on Turčania.sk.

]]>
Polícia v Martine hľadá svedkov dopravnej nehody, ku ktorej došlo 7. júna 2019 v čase približne o 13.54 hodine na ceste I/65D Nová Preložka v Martine v smere od Žiliny na Turčianske Teplice.

„Na križovatke riadenej svetelnou signalizáciou došlo pri odbočovaní vľavo smerom k Tescu k stretu vozidiel Fiat Panda a ťahača Mercedes s návesom. Pri dopravnej nehode došlo k ľahkému zraneniu vodičky z Fiatu Panda,“ uvádza polícia na sociálnej sieti.

Ako ďalej polícia informuje, z dôvodu riadneho objasnenia dopravnej nehody žiada polícia prípadných svedkov dopravnej nehody, aby akékoľvek informácie k predmetnej dopravnej nehode oznámili telefonicky na čísle 158, písomnou správou na našej stránke alebo osobne na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Martine.

FOTO: Polícia v Martine hľadá svedkov dopravnej nehody

ZDROJ: PZ SR

The post FOTO: Polícia v Martine hľadá svedkov dopravnej nehody appeared first on Turčania.sk.

]]>