Turčania.sk https://www.turcania.sk Turčania.sk, správy, Martin a okolie, Turiec pod lupou Wed, 14 Nov 2018 13:29:17 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 https://www.turcania.sk/wp-content/uploads/2017/01/cropped-favico-150x150.png Turčania.sk https://www.turcania.sk 32 32 Mesto Martin vyzýva na predloženie návrhov na ocenenia najlepších športovcov roka 2018 https://www.turcania.sk/mesto-martin-vyzyva-na-predlozenie-navrhov-na-ocenenia-najlepsich-sportovcov-roka-2018/ Wed, 14 Nov 2018 12:58:48 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12722 Mesto Martin prijíma návrhy na ocenenia najlepším športovcom roka 2018. Svoje návrhy na vhodných kandidátov môžete adresovať úradu do 31. decembra 2018. Mesto Martin vyzýva predstaviteľov športových inštitúcií a športových klubov, aby podali návrh na udelenie verejných uznaní fyzickým alebo právnickým osobám i kolektívom, ktoré pôsobia na území mesta. Udeľujú sa štyri typy ocenení: športovec roka športový kolektív roka športový […]

The post Mesto Martin vyzýva na predloženie návrhov na ocenenia najlepších športovcov roka 2018 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Mesto Martin prijíma návrhy na ocenenia najlepším športovcom roka 2018. Svoje návrhy na vhodných kandidátov môžete adresovať úradu do 31. decembra 2018.

Mesto Martin vyzýva predstaviteľov športových inštitúcií a športových klubov, aby podali návrh na udelenie verejných uznaní fyzickým alebo právnickým osobám i kolektívom, ktoré pôsobia na území mesta. Udeľujú sa štyri typy ocenení:

 • športovec roka
 • športový kolektív roka
 • športový talent roka
 • čestné uznanie za celoživotný prínos pre šport

Návrhy treba poslať do 31. decembra 2018 a to buď osobne do podateľne na Mestskom úrade alebo poštou na adresu Mestský úrad v Martine, Odbor spoločenských služieb, Námestie S. H. Vajanského 1, 036 49 Martin.

Navrhovateľ zároveň zodpovedá za obsahovú a formálnu stránku návrhu. Ten musí obsahovať osobné údaje navrhovaného, ako aj jeho súhlas so zverejnením svojich osobných údajov (v prípade návrhu ocenenia osoby „in memoriam“ dáva súhlas na zverejnenie jeho údajov najbližšia rodina). Návrh musí byť zdôvodnený zhrnutím doterajšej činnosti, za ktorú je navrhované toto ocenenie, dosiahnuté úspechy, prípadne iné ocenenia, či vyznamenania udelené doma alebo v zahraničí. Ak návrh nie je úplný, príslušný odbor vyzve navrhovateľa a určí mu lehotu na doplnenie. Nedoplnený návrh sa bude považovať za nepredložený.

ZDROJ: Mesto Martin, foto: ilustračné

The post Mesto Martin vyzýva na predloženie návrhov na ocenenia najlepších športovcov roka 2018 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Deň otvorených dverí v Strednej odbornej škole dopravnej Martin-Priekopa https://www.turcania.sk/den-otvorenych-dveri-v-strednej-odbornej-skole-dopravnej-martin-priekopa/ Wed, 14 Nov 2018 08:13:28 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12716 V priestoroch Strednej odbornej školy dopravnej (SOŠD) Martin-Priekopa sa v utorok 13. novembra 2018 uskutočnil Deň otvorených dverí. Na Dni otvorených dverí škola prezentovala žiakom základných škôl a ich rodičom možnosti štúdia. Zároveň sa na podujatí predstavili jednotlivé spoločnosti i partneri, pre ktoré škola vzdeláva svojich študentov, čím sa podieľa na ich príprave na budúce povolania. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) […]

The post Deň otvorených dverí v Strednej odbornej škole dopravnej Martin-Priekopa appeared first on Turčania.sk.

]]>
V priestoroch Strednej odbornej školy dopravnej (SOŠD) Martin-Priekopa sa v utorok 13. novembra 2018 uskutočnil Deň otvorených dverí.

Na Dni otvorených dverí škola prezentovala žiakom základných škôl a ich rodičom možnosti štúdia. Zároveň sa na podujatí predstavili jednotlivé spoločnosti i partneri, pre ktoré škola vzdeláva svojich študentov, čím sa podieľa na ich príprave na budúce povolania.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa na podujatí zúčastnila ako jeden z významných zamestnávateľov v regióne a partnerov školy.

ZSSK so Strednou odbornou školou dopravnou v Martine-Priekope uzatvorila Dohodu o vzájomnej spolupráci a 10. januára tohto roka bolo slávnostné podpísané Memorandum, ktorým ZSSK prejavila vôľu vytvoriť v priestoroch školy Centrum odborného vzdelávania pre potreby odborného doškoľovania a vyučovania súčasných aj budúcich pracovníkov železníc.

„Vzdelávanie existujúcich pracovníkov i výchova nových zamestnancov sú pre našu spoločnosť kľúčové. Hoci v súčasnosti, aj vďaka minuloročnému zvyšovaniu platov a ďalším ponúkaným zamestnaneckým výhodám, zatiaľ problém s odbornými profesiami nemáme, očakávaný odchod silných populačných ročníkov do dôchodku, otvorené hranice a silná konkurencia nás nesmú zaskočiť,“ uviedol v januári Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Cieľom Dňa otvorených dverí bolo zvýšiť záujem žiakov o štúdium v oblasti dopravy. Práve tieto študijné smery ponúkajú zaujímavé príležitosti na osobný a kariérny rast pre mladých v dopravnom priemysle.

Stredná odporná škola dopravná Martin-Priekopa poskytla návštevníkom počas akcie informácie o študijných a učebných odboroch. Zamestnávatelia ako ZSSK sa so záujemcami o štúdium na tejto škole porozprávajú o možnostiach uplatnenia po jej úspešnom absolvovaní, informujú o voľných pracovných pozíciách, podmienkach na prijatie a taktiež poskytnú opis činností v jednotlivých profesiách, uvedú benefity a iné.

ZDROJ: Tomáš Kováč, hovorca ZSSK, foto: ilustračné

The post Deň otvorených dverí v Strednej odbornej škole dopravnej Martin-Priekopa appeared first on Turčania.sk.

]]>
Aj v Príbovciach si pripomenuli 100.výročie ukončenie prvej svetovej vojny https://www.turcania.sk/aj-v-pribovciach-si-pripomenuli-100-vyrocie-ukoncenie-prvej-svetovej-vojny/ Wed, 14 Nov 2018 07:59:31 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12712 Evanjelický cirkevný zbor a.v. v Príbovciach a Rímskokatolícka cirkev – farnosť Valča, tak ako v mnohých ďalších cirkevných zboroch po celom svete, si v nedeľu 11. novembra 2018 pripomenuli 100. výročie konca prvej svetovej vojny ako aj všetkých padlých vojakov z 1.svetovej vojny, ale aj všetky obete vojen a ozbrojeného násilia. Prvá svetová vojna pred rokom 1939 známa ako Veľká […]

The post Aj v Príbovciach si pripomenuli 100.výročie ukončenie prvej svetovej vojny appeared first on Turčania.sk.

]]>
Evanjelický cirkevný zbor a.v. v Príbovciach a Rímskokatolícka cirkev – farnosť Valča, tak ako v mnohých ďalších cirkevných zboroch po celom svete, si v nedeľu 11. novembra 2018 pripomenuli 100. výročie konca prvej svetovej vojny ako aj všetkých padlých vojakov z 1.svetovej vojny, ale aj všetky obete vojen a ozbrojeného násilia.

Aj v Príbovciach si pripomenuli 100.výročie ukončenie prvej svetovej vojnyPrvá svetová vojna pred rokom 1939 známa ako Veľká vojna alebo Svetová vojna bol ozbrojený konflikt globálnych rozmerov trvajúci od 28.júla 1914 do 11.11.1918, ktorý sa odohrával prevažne na území Európy, ale aj v Afrike, Ázii, na oceánoch, na Blízkom východe a inde. Bol to dovtedy najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva.

Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich vojen trvalo toto ozbrojené stretnutie nepretržite vyše štyroch rokov a straty na ľudských životoch nemali obdobu v dovtedajších dejinách ľudstva. Posledná salva pri podpise prímeria, ktorým sa skončila 1.svetová vojna, zaznela 11.11.1918 o 11. hodine a 11. minúte.

V evanjelickom kostole v Príbovciach a Slovanoch, katolíckom kostole v Príbovciach, sa o 11-ej hodine 11-ej minúte rozozvučali kostolné zvony ako pripomienka vojnových hrôz. Konflikt, v ktorom bojovalo 65 miliónov vojakov z 30 krajín, si podľa odhadov vyžiadal 8 miliónov zabitých a ďalších 21 miliónov zranených alebo doživotne zmrzačených z radov vojakov a civilistov.

Brutalita vojny zanechala ťažké rany v srdciach a spomienkach vojnových veteránov, ktorí prežili zverstvá vojny. Mnohí z nich do konca života trpeli na posttraumatickú stresovú poruchu. Bezprostredne po skončení vojny bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. Symbolom veteránov 1. svetovej vojny sa stali červené maky.

„Vzdajme úctu každému vojnovému veteránovi, ktorý nasadzoval svoj život, aby sme my dnes mohli žiť, ale aj všetkým obetiam vojen a ozbrojeného násilia!“

ZDROJ: Ľubomír Žila

The post Aj v Príbovciach si pripomenuli 100.výročie ukončenie prvej svetovej vojny appeared first on Turčania.sk.

]]>
Prvá tretina TFL: Súťaži vládne Bernoláčik, mimo play off je Žilina a Storm https://www.turcania.sk/prva-tretina-tfl-sutazi-vladne-bernolacik-mimo-play-off-je-zilina-a-storm/ Wed, 14 Nov 2018 07:28:52 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12707 Turčianska florbalová liga (TFL) má za sebou prvú tretinu. Zápasy v nej potvrdili predsezónne prognózy, ktoré hovorili o vyrovnanosti 5. ročníka TFL. Takmer všetky duely niesli v sebe dramatický náboj. Sledovanosť súťaže je naďalej veľká, rovnako tak aj zdravá rivalita medzi jednotlivými mužstvami. Prvú časť ovládol obhajca titulu Bernoláčik. V úvodnom kole mu zatiaľ jedinú prehru uštedrili Turanci, odvtedy ťahajú […]

The post Prvá tretina TFL: Súťaži vládne Bernoláčik, mimo play off je Žilina a Storm appeared first on Turčania.sk.

]]>
Turčianska florbalová liga (TFL) má za sebou prvú tretinu. Zápasy v nej potvrdili predsezónne prognózy, ktoré hovorili o vyrovnanosti 5. ročníka TFL.

Takmer všetky duely niesli v sebe dramatický náboj. Sledovanosť súťaže je naďalej veľká, rovnako tak aj zdravá rivalita medzi jednotlivými mužstvami.

Prvú časť ovládol obhajca titulu Bernoláčik. V úvodnom kole mu zatiaľ jedinú prehru uštedrili Turanci, odvtedy ťahajú oranžovo modrí šesťzápasovú šnúru bez prehry a potvrdzujú úlohu favorita. V nabitej tabuľke im ale na päty šliape Včelín.

Spartakovci sa vybrali v tejto sezóne dolnokubínskou cestou, keď angažovali florbalistov z metropoly Oravy. To ich vyšvihlo na druhé miesto.

Tretie Turany strácajú na lídra súťaže iba dva body. Turanci ukazujú, že zobrali v tejto sezóne TFL vážne. Vo najbližšom kole sa pokúsia opäť Bernoláčik prekvapiť a teraz aj preskočiť.

Immortals sa po slabšom začiatku konsolidoval a je pre všetky tímu nepríjemným súperom. „Nesmrteľní“ zatiaľ dokázali dať ego jednotlivcov do služieb kolektívu a výsledky sa dostavili.

Zenit mal aj v aktuálnej sezóne výborný vstup. Štyri zápasy, štyri víťazstvá to bol štart ako z ríše snov. V ďalších stretnutiach ale padla na „zeniťákov“ deka, ktorá ich stiahla na 5. miesto.

Martinské medvede nie sú naučené pozerať sa na svojich súperov zo 6. miesta. Výrazne obmenený tím si však musí sadnúť a sa zohrať. Potom možno očakávať aj návrat medveďov na vrchné priečky.

Mimo play-off je zatiaľ Žilina a Storm. Čierni jastrabi zo Žiliny sú oživením súťaže. Aj keď zatiaľ nebodujú, ako by si predstavovali, so svojou hrou môžu byť spokojní. Doplácajú však na slabú dochádzku. V zápasoch im potom chýbajú sily.

Storm suverénne drží v rukách koncové svetlo florbalovej tabuľky. Začiatok mali „stormáci“ katastrofálny. Musia sa skonsolidovať, potom určite pripravia nejedno prekvapenie.

Súťaž pokračuje vo štvrtok zápasmi 8. kola, ktoré otvoria druhú tretinu základnej časti. Najväčšiu pozornosť púta večerný súboj o prvé miesto medzi Bernoláčikom a Turanmi.

Zaujímavá bude iste aj konfrontácia „jastrabov“ so včelami. Tuhý boj sa v Diakovej očakáva v úvodnom zápase, ktorý obstarajú Medvede s Immortalsom.

No a budeme zvedaví aj na to, či sa dostane Zenit z krízy alebo Storm premiérovo zaboduje. Nuž priatelia, hor sa vo štvrtok do Diakovej na florbal! Určite sa tam máme na čo tešiť.

Posledné zápasy
7.
kolo
8.11. STO TUR 2 : 4
8.11. VCE MED 8 : 6
8.11. BER BHZ 8 : 5
8.11. ZEN Imm 2 : 7
Nasledujúce zápasy
8.
kolo
15.11.  17:00 Imm vs MED
15.11.  18:00 STO vs ZEN
15.11.  19:00 BHZ vs VCE
15.11.  20:00 TUR vs BER
Tabuľka
č. Team Z V P Góly B
1 BER 7 5 1 44:26 17
2 VCE 7 5 1 48:31 16
3 TUR 7 5 2 45:32 15
4 Imm 7 4 2 43:33 13
5 ZEN 7 4 3 33:26 12
6 MED 7 2 4 41:45 8
7 BHZ 7 1 6 48:63 3
8 STO 7 0 7 15:61 0

ZDROJ: -mil-, foto: Slávka Jankyová

The post Prvá tretina TFL: Súťaži vládne Bernoláčik, mimo play off je Žilina a Storm appeared first on Turčania.sk.

]]>
Železnice spustili nový predajný systém na nákup cestovných dokladov https://www.turcania.sk/zeleznice-spustili-novy-predajny-system-na-nakup-cestovnych-dokladov/ Tue, 13 Nov 2018 15:29:20 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12705 Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje, že oddnes oficiálne funguje nový responzívny predajný systém Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorý pre cestujúcich prináša jednoduchší, intuitívnejší a komfortnejší spôsob nákupu cestovných dokladov. Zľavnený lístok bude možné kúpiť si v menšom počte krokov, rôzne tarify a produkty si cestujúci zabezpečia v jednom kroku. Aby sme zákazníkom umožnili postupné zorientovanie sa v novom systéme, k dispozícii bude […]

The post Železnice spustili nový predajný systém na nákup cestovných dokladov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje, že oddnes oficiálne funguje nový responzívny predajný systém Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorý pre cestujúcich prináša jednoduchší, intuitívnejší a komfortnejší spôsob nákupu cestovných dokladov.

Zľavnený lístok bude možné kúpiť si v menšom počte krokov, rôzne tarify a produkty si cestujúci zabezpečia v jednom kroku. Aby sme zákazníkom umožnili postupné zorientovanie sa v novom systéme, k dispozícii bude zároveň aj pôvodná verzia.

Viac informácií nájdete v tlačovej správe, v ktorej ZSSK informovala o novom internetovom obchode:
www.slovakrail.sk/sk/aktuality/zssk-spusta-ostru-prevadzku-mobilnej-aplikacie-a-noveho-internetoveho-predaja-cestovnych-dokladov.html

ZDROJ: ZSSK

The post Železnice spustili nový predajný systém na nákup cestovných dokladov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Podnapitý mladý Ukrajinec napadol 56-ročného muža https://www.turcania.sk/podnapity-mlady-ukrajinec-napadol-56-rocneho-muza/ Tue, 13 Nov 2018 14:14:59 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12701 V rukách žilinských policajtov skončil 22-ročný občan Ukrajiny po tom, čo mal v sobotu 10. novembra vo večerných hodinách v obci Teplička nad Váhom  fyzicky napadnúť 56-ročného muža. Informácie pre Turčania.sk poskytla krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. „K incidentu malo dôjsť pri kaštieli, pričom mladík sa mal prudko rozbehnúť za mužom a fyzicky ho napadnúť. Napadnutý muž sa bránil a za pomoci svedkov mali útočníka spacifikovať […]

The post Podnapitý mladý Ukrajinec napadol 56-ročného muža appeared first on Turčania.sk.

]]>
V rukách žilinských policajtov skončil 22-ročný občan Ukrajiny po tom, čo mal v sobotu 10. novembra vo večerných hodinách v obci Teplička nad Váhom  fyzicky napadnúť 56-ročného muža. Informácie pre Turčania.sk poskytla krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

„K incidentu malo dôjsť pri kaštieli, pričom mladík sa mal prudko rozbehnúť za mužom a fyzicky ho napadnúť. Napadnutý muž sa bránil a za pomoci svedkov mali útočníka spacifikovať do príchodu policajnej hliadky. Napadnutý muž utrpel pri incidente zranenie, ktoré si nevyžiadalo lekárske ošetrenie. Mladík bol umiestnený do policajnej cely,“ pokračovala hovorkyňa.

Ako na záver Balogová dodala, poverený príslušník 22-ročného Ukrajinca obvinil z prečinu výtržníctva.  Motív konania obvineného a ďalšie okolnosti skutku sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.

ZDROJ: Turčania.sk

The post Podnapitý mladý Ukrajinec napadol 56-ročného muža appeared first on Turčania.sk.

]]>
Tanečný klub Martico New Age prinieslo zlato z Majstrovstiev Sveta aj zo Svetového pohára https://www.turcania.sk/tanecny-klub-martico-new-age-prinieslo-zlato/ Tue, 13 Nov 2018 13:29:04 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12690 September a október bol pre úspešný martinský tanečný klub Martico New Age náročný, no úspešný zároveň. Vďaka titulom majstra Slovenska mali tanečníci možnosť reprezentovať našu krajinu a mesto Martin na Svetovom pohári a Majstrovstvách Sveta v disco a hip-hop tancoch. 20. – 23. septembra sa v Ústi nad Labem konala svetová tanečná súťaž s názvom IDO WORLD STREET DANCE SHOW CHAMPIONSHIPS & IDO WORLD DISCO DANCE CUPS […]

The post Tanečný klub Martico New Age prinieslo zlato z Majstrovstiev Sveta aj zo Svetového pohára appeared first on Turčania.sk.

]]>
September a október bol pre úspešný martinský tanečný klub Martico New Age náročný, no úspešný zároveň. Vďaka titulom majstra Slovenska mali tanečníci možnosť reprezentovať našu krajinu a mesto Martin na Svetovom pohári a Majstrovstvách Sveta v disco a hip-hop tancoch.

20. – 23. septembra sa v Ústi nad Labem konala svetová tanečná súťaž s názvom IDO WORLD STREET DANCE SHOW CHAMPIONSHIPS & IDO WORLD DISCO DANCE CUPS

Slovenskú republiku, mesto Martin a tanečnú skupinu Martico New Age na Svetovom pohári v kategórií MINI Disco Dance úspešne reprezentovali najmladšie tanečníčky klubu so skupinou Minisky pod vedením vynikajúcej trénerky Miriam Berešíkovej.

Romanka, Nellka, Zarka, Elodie, Simonka, Jasmínka a Evka tvrdo a poctivo pred touto súťažou trénovali a zavŕšili tanečnú sezónu 2017/2018 najkrajším pódiovým umiestnením. Zlato si zaslúžili za veľmi dynamickú a náročnú choreografiu, ktorú aj napriek svojmu nízkemu veku dokázali zatancovať synchrónne a bez jedinej chyby.

Na stupienkoch víťazov si malé martinské tanečníčky vypočuli slovenskú hymnu až dvakrát. Druhú zlatú medailu  vytancovali  šikovné tanečnice Romanka Zvodová a Nellka Lukašíková v kategórii Disco Dance Duo.

Romanka Zvodová a Nellka Lukašíková
Romanka Zvodová a Nellka Lukašíková

V celej tanečnej sezóne boli dievčatá tento rok veľmi úspešné. Z Majstrovstiev Slovenska do Martina priniesli dve zlaté, jednu striebornú a dve bronzové medaile, z Majstrovstiev Európy to bola medailová postupka – zlato, striebro aj bronz. Väčšinu z tejto „zlatej partie“ čaká tento rok prestup do vyššej vekovej kategórie, ale už teraz naplno trénujú a pripravujú nové tanečné choreografie.

Tanečníci starších vekových kategórii zas koncom októbra cestovali do Poľska, kde sa v meste Kielce uskutočnili majstrovstvá sveta v  štýle hip hop, ktorých sa zúčastnili tanečníci z 35 krajín sveta. Konkurencia bola teda naozaj veľmi veľká. Na šampionáte nechýbali ani tanečníci z martinského klubu Martico New Age.

Juniorská formácia My own paradise od choreografky Mgr. Moniky Buvalovej získala 18. miesto. Formácia starších dospelých s názvom Great spirit, rovnako pod choreografickou aj trénerskou taktovkou Moniky Buvalovej, sa v silnej konkurencii napokon vo finále umiestnila na peknom 4. mieste.

Juniorská formácia My own paradise od choreografky Mgr. Moniky Buvalovej získala 18. miesto
Juniorská formácia My own paradise od choreografky Mgr. Moniky Buvalovej získala 18. miesto

Najväčší úspech vybojovali tanečníčky z kategórie starších dospelých so skupinou Colourky. Skupinu choreograficky pripravovala známa tanečníčka a choreografka Melánia Kasenčáková. S tanečníčkami ju trénovala, upravovala „na mieru“ a zároveň aj tancovala Monika Buvalová.

„Súťaž bola na vysokej pofesionálnej úrovni. Keď sme videli našu konkurenciu, ako sa ostatní tanečníci rozcvičujú a pripravujú, mali sme mierny stres. Ten z nás však opadol ihneď po príchode na pódium a tanec sme si poriadne užili,“ vyjadrila sa jedna zo súťažiacich. Po každom z troch kôl tanečníčky netrpezlivo čakali na výsledky, no porota ich postupne posúvala až do finále. V ňom ju presvedčili najviac zo všetkých skupín a suverénne vyhrali zlatú medailu. Tanečnú sezónu v tomto kalendárnom roku teda tanečníci z klubu Martico New Age ukončili, ako sa patrí – ziskom titulu majstra sveta.

Tanečný klub Martico New Age prinieslo zlato z Majstrovstiev Sveta aj zo Svetového pohára

Tanečný klub Martico New Age prinieslo zlato z Majstrovstiev Sveta aj zo Svetového pohára

Tanečný klub Martico New Age prinieslo zlato z Majstrovstiev Sveta aj zo Svetového pohára

Tanečný klub Martico New Age prinieslo zlato z Majstrovstiev Sveta aj zo Svetového pohára

Tanečný klub Martico New Age prinieslo zlato z Majstrovstiev Sveta aj zo Svetového pohára

ZDROJ: Vladimíra Hoťková a Jarmila Murcková, Foto: archív MNA a fotohned.cz

The post Tanečný klub Martico New Age prinieslo zlato z Majstrovstiev Sveta aj zo Svetového pohára appeared first on Turčania.sk.

]]>
Svet kovačického insitného umenia v Turčianskej galérii https://www.turcania.sk/svet-kovacickeho-insitneho-umenia-v-turcianskej-galerii/ Tue, 13 Nov 2018 11:07:42 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12686 Dňa 15. decembra 2018 o 16.30 hod. sa v Turčianskej galérii v Martine uskutoční otvorenie výstavy Svet kovačického insitného umenia. Výstava malieb insitných výtvarníkov z Kovačice (Srbsko) Kovačickí insitní maliari zhmotnili svoje videnie sveta už na tisícoch plátien. Najbohatšiu zbierku vlastní Galéria insitného umenia v Kovačici, stovky obrazov sú však už roztrúsené po celom svete. Tento fenomén, charakteristický najmä pre […]

The post Svet kovačického insitného umenia v Turčianskej galérii appeared first on Turčania.sk.

]]>
Dňa 15. decembra 2018 o 16.30 hod. sa v Turčianskej galérii v Martine uskutoční otvorenie výstavy Svet kovačického insitného umenia.

Výstava malieb insitných výtvarníkov z Kovačice (Srbsko)

Kovačickí insitní maliari zhmotnili svoje videnie sveta už na tisícoch plátien. Najbohatšiu zbierku vlastní Galéria insitného umenia v Kovačici, stovky obrazov sú však už roztrúsené po celom svete.

Tento fenomén, charakteristický najmä pre 20. storočie, zaradil Kovačicu medzi najväčšie strediská insity v rámci Európy, a možno i vo svete. Folklórny a vidiecky maliarky prejav je laickou výpoveďou o radostiach i starostiach každodenného bytia.

Tvorba neškolených umelcov je čistá, úprimná a autentická vo svojej výpovedi i použitých technikách. Je podmienená dedinským prostredím a slovenskou ľudovou tradíciou a v priebehu času vyzrieva, mení sa, transformuje. Od plošne predstaveného priestoru bez tónového odstupňovania farieb a naivnej kompozície obrazu so strnulým stvárnením figúr až po lineárnu perspektívu, pocit priestoru, ilúziu objemovosti.

Svet kovačického insitného umenia v Turčianskej galérii

ZDROJ: TS Turčianska galéria

The post Svet kovačického insitného umenia v Turčianskej galérii appeared first on Turčania.sk.

]]>
Generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice na stretnutí knižníc v Číne https://www.turcania.sk/generalna-riaditelka-slovenskej-narodnej-kniznice-na-stretnuti-kniznic-v-cine/ Tue, 13 Nov 2018 09:32:37 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12681 V dňoch 19. – 22. októbra 2018 sa v čínskom Chang-čou konalo prvé stretnutie riaditeľov zástupcov knižníc Číny a krajín strednej a východnej Európy. Jeho súčasťou bolo založenie Únie knižníc Číny a krajín strednej a východnej Európy (China – CEEC Libraries Union) a prijatie akčného plánu spolupráce na roky 2019 – 2020. Slovensko zastupovala generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice (SNK), […]

The post Generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice na stretnutí knižníc v Číne appeared first on Turčania.sk.

]]>
V dňoch 19. – 22. októbra 2018 sa v čínskom Chang-čou konalo prvé stretnutie riaditeľov zástupcov knižníc Číny a krajín strednej a východnej Európy.

Jeho súčasťou bolo založenie Únie knižníc Číny a krajín strednej a východnej Európy (China – CEEC Libraries Union) a prijatie akčného plánu spolupráce na roky 2019 – 2020. Slovensko zastupovala generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice (SNK), Katarína Krištofová.

Spolupráca medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy sa oficiálne začala v roku 2012 a počas týchto rokov sa aktívne rozvinuli viaceré oblasti

„Zasadnutia v Chang-čou sa zúčastnilo 161 zástupcov 61 knižníc a jeho cieľom bolo vytvorenie platformy pre vzájomnú výmenu, zdieľanie informácií a skúseností a odbornú spoluprácu v knižničnej oblasti,“ zhodnotila generálna riaditeľka Katarína Krištofová.

Generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice na stretnutí knižníc v Číne
Generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice Katarína Krištofová

Túto ambicióznu aktivitu uvítala aj Konferencia riaditeľov európskych národných knižníc (CENL –Conference of European National Librarians): „Knižnica ako inštitúcia, ktorá zachováva ľudské kultúrne dedičstvo, je jedným z nevyhnutných prepojení v medzinárodnom kultúrnom výmennom reťazci. V záujme realizácie akčného plánu pre rozvoj kultúry „Belt and Road“ (2016-2020), vydaného ministerstvom kultúry v Číne, a posilnenia výmen a spolupráce s krajinami strednej a východnej Európy v oblasti knižníc, dôrazne podporujeme zriadenie Únie knižníc Číny a krajín strednej a východnej Európy,“ píše sa vo vyhlásení CENL, v ktorého päťčlennom Výkonnom výbore pôsobí generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice ako podpredsedníčka.

K. Krištofová však mala v Číne ešte jednu milú povinnosť – odovzdať riaditeľovi Čínskej národnej knižnice knihu Mingovia v príbehoch a histórii, ktorú sme v SNK slávnostne pokrstili 22. mája 2018. „Požiadala ma o to Marína Čarnogusrká, spoluautorka tohto nevšedného diela, ktoré ako prvé, a to dokonca i v čínskych dejinách, sprístupňuje detailne súvislé osudy najznámejšej čínskej dynastie na pozadí histórie a osudov krajiny,“ vysvetlila generálna riaditeľka.

Za knižný dar pre Čínsku národnú knižnicu, získala Slovenská národná knižnica do svojich fondov reprezentatívnu grafickú publikáciu s vyobrazeniami postáv čínskej národnej opery z obdobia dynastie Quin (Figure paintings of Beijing Opera in Quin Dynasty, Beijing, 2013), ktorá bude našim čitateľom dostupná v Univerzálnej študovni SNK.

Generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice na stretnutí knižníc v Číne

ZDROJ: Katarína Štefanides Mažáriová, hovorkyňa SNK
Foto: Verejná knižnica Chang – čou, Čínska národná knižnica

The post Generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice na stretnutí knižníc v Číne appeared first on Turčania.sk.

]]>
Pavel Baričák bude v Kine Moskva krstiť, súťaž o 3×2 vstupenky https://www.turcania.sk/pavel-baricak-bude-v-kine-moskva-krstit-sutaz-o-vstupenky/ Tue, 13 Nov 2018 09:18:44 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12677 Martinskému spisovateľovi Pavlovi „Hiraxovi“ Baričákovi vyšiel začiatkom septembra štvrtý diel Šlabikára šťastia s podnázvom Strachy, vzťahy, sloboda. Za mesiac september to bola podľa prieskumu Magazína o knihách vydávaným vydavateľstvom SME najpredávanejšia kniha Slovenska za mesiac september. A práve túto knihu, ako aj chystaný román Čo všetko o mne nevieš, Martinčan pokrstí 20. novembra o 18 hod. v kine Moskva. Jeho […]

The post Pavel Baričák bude v Kine Moskva krstiť, súťaž o 3×2 vstupenky appeared first on Turčania.sk.

]]>
Martinskému spisovateľovi Pavlovi „Hiraxovi“ Baričákovi vyšiel začiatkom septembra štvrtý diel Šlabikára šťastia s podnázvom Strachy, vzťahy, sloboda.

Za mesiac september to bola podľa prieskumu Magazína o knihách vydávaným vydavateľstvom SME najpredávanejšia kniha Slovenska za mesiac september. A práve túto knihu, ako aj chystaný román Čo všetko o mne nevieš, Martinčan pokrstí 20. novembra o 18 hod. v kine Moskva.

Jeho hosťami bude Juraj Hnilica a poet Ján Marton zo Svitu. Predpredajové vstupenky sa dajú zakúpiť v kine Moskva, kaviarni Kamala, prípade online cez siete predpredaj.sk a TicketArt.sk. Na krste bude román Čo všetko o mne nevieš aj prvýkrát v predaji.

Chcete vyhrať dve vstupenky (súťažíte o 3×2 vstupenky) na prednášku Pavla „Hiraxa“ Baričáka v kine Moskva? Je to jednoduché. Odpovedzte správne na našu otázku a budete zaradení do žrebovania, ktoré prebehne 19. novembra 2018 o 16:00 h. Víťaz bude uverejnený na Facebooku Turčania.sk. Držíme palce.

OTÁZKA: Aký je podnázov tretieho dielu Šlabikára šťastia? (odpovede píšte do komentárov pod článkom).

ZDROJ: Turčania.sk

The post Pavel Baričák bude v Kine Moskva krstiť, súťaž o 3×2 vstupenky appeared first on Turčania.sk.

]]>
O Masarykovej láske k Turcu https://www.turcania.sk/o-masarykovej-laske-k-turcu/ Mon, 12 Nov 2018 09:30:41 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12649 Každý, kto sa aspoň troška zaujíma o históriu Československa a o osobnosť T. G. Masaryka vie, že po tom, ako sa stal prvým prezidentom spoločného štátu Čechov a Slovákov, chodieval cez leto odpočívať do svojho letného prezidentského sídla na zámok v Topoľčiankach. Každý turista, ktorý sem zavíta, je automaticky v rámci prehliadky oboznámený s touto kapitolou života nášho prvého spoločného […]

The post O Masarykovej láske k Turcu appeared first on Turčania.sk.

]]>
Každý, kto sa aspoň troška zaujíma o históriu Československa a o osobnosť T. G. Masaryka vie, že po tom, ako sa stal prvým prezidentom spoločného štátu Čechov a Slovákov, chodieval cez leto odpočívať do svojho letného prezidentského sídla na zámok v Topoľčiankach.

Každý turista, ktorý sem zavíta, je automaticky v rámci prehliadky oboznámený s touto kapitolou života nášho prvého spoločného prezidenta. Avšak neboli to len Topoľčianky, ktoré si tatíček Masaryk na Slovensku zamiloval. Topoľčianky boli až jeho druhým najobľúbenejším miestom oddychu na Slovensku. Tým prvým miestom, kde chodieval pravidelne už od roku 1887, bola obec Bystrička pri Martine v Turci.

Masarykova vila dnes
Masarykova vila dnes
Masarykova vila v časoch svojej najväčšej slávy (Z knihy "Masarykovci a Bystrička")
Masarykova vila v časoch svojej najväčšej slávy (Z knihy „Masarykovci a Bystrička“)

Prečo práve Bystrička? Čo ho tu tak lákalo? S kým tu chodieval? S kým sa tu stretával? Ako tu trávil voľný čas? Aké významné osobnosti ho na toto miesto chodili navštevovať? Tento blog si kladie za cieľ oboznámiť čitateľa s málo známym príbehom Masarykovej vily v srdci Turca. Príbeh, ktorý je vzhľadom na tohtoročné 100. výročie vzniku Československa o to dôležitejšie a vhodnejšie vyrozprávať.

Chcel lepšie spoznať slovenský národ

Martin bol v druhej polovici 19. storočia významným kultúrnym centrom Slovákov, kde sa pravidelne konali rôzne významné podujatia. Na jedno z nich zavítal v tom čase profesor Masaryk. V roku 1887 sa v Martine konala národopisná výstava, na základe ktorej chcel Masaryk bližšie spoznať Slovensko, ako aj celkovú situáciu slovenského národa. Rozhodol sa pre túto cestu aj na základe zdravotného stavu svojej manželky, ktorej odporúčali dlhší pobyt v horách. A Turiec bol pre tieto účely ideálnym miestom. Počas návštevy Martina ho jeho priateľ statkár Rudolf Krupec zoznámil s rodinou Lehotských, ktorí mali na Bystričke zemiansku kúriu. Masarykovi a jeho rodine sa na tomto mieste tak zapáčilo, že sa tu začali pravidelne počas letných prázdnin vracať. Prišli každé leto nasledujúcich 12 rokov, okrem roka 1890 a vždy si prenajali dve izby v spomínanej kúrii Lehotských. Tú by ste však na Bystričke dnes už darmo hľadali. Po tom, ako po I. svetovej vojne vyhorela, kúpili Masarykovci pozemok aj s tým, čo po kúrii zostalo a dali si na tomto mieste postaviť vilu, ktorú môžete dodnes obdivovať. Ale poďme postupne.

Pamätná tabuľa pripomínajúca pôsobenie Masarykovcov na Bystričke
Pamätná tabuľa pripomínajúca pôsobenie Masarykovcov na Bystričke
Hneď po vstupe do vily je osadená pamätná tabuľa
Hneď po vstupe do vily je osadená pamätná tabuľa

Hádka s Vajanským

Masaryk počas svojho pobytu na Bystričke udržiaval osobné kontakty s poprednými predstaviteľmi slovenského politického a kultúrneho života. Priateľstvá nadviazal predovšetkým so spisovateľom Svetozárom Hurbanom Vajanským, literárnym historikom Jozefom Škultétym, zakladateľkou spolku Živena Elenou Maróthy Šoltésovou, ale aj s Jozefom Gregorom Tajovským, či Vavrom Šrobárom. Vzájomne sa navštevovali, viedli nekonečné diskusie dlho do noci, chodili na výlety a horské túry. Od roku 1901 však Masaryk do Turca prestal chodiť. Dôvodom boli vzájomné ideové a politické spory medzi ním a Vajanským. V roku 1930 o ňom Masaryk napísal: „Vajanského také lidsky měl jsem rád přes všechny jeho chyby i to popíjení. Byl to člověk nadaný a nemohl svého nadání využít“. Masarykov syn Jan na margo tohto rozchodu napísal: „Spomínam na baťka Hurbana Vajanského, ktorý sa s mojim otcom rozišiel preto, lebo Masaryk mu nebol dosť rusofilský“.

Toto miesto však zostávalo v jeho srdci, bol mu aj naďalej verný. A tak sa v roku 1921, teda po 20. rokoch, do Turca opäť vracia, teraz už ako prezident spoločného štátu Čechov a Slovákov, pri príležitosti oficiálnej návštevy Turčianskeho svätého Martina. Ďalšiu návštevu uskutočnil v roku 1923, keď sa zúčastnil osláv 60. výročia založenia Matice slovenskej a navštívil aj hrob S. H. Vajanského na martinskom cintoríne. Nasledovala návšteva v roku 1924, keď sa v Martine zúčastnil položenia základného kameňa k novej budove Matice slovenskej a ubytoval sa u priateľskej rodiny Markovických. O dva roky neskôr, v roku 1926, sa zúčastnil na oslavách jej slávnostného otvorenia a opäť prenocoval na Bystričke.

Vzácne návštevy na Bystričke

Masaryka chodili na Bystričku navštevovať mnohí jeho významní priatelia. Napr. 10. augusta 1923 tu prišiel vtedajší minister zahraničných vecí Edvard Beneš aj s manželkou Hanou a Dr. Štefan Osuský s manželkou, v tom čase náš prvý veľvyslanec vo Francúzsku a významný slovenský diplomat. Pravidelne na toto miesto chodieval aj jeho syn Jan Masaryk, či spisovateľ Karel Čapek.

Jedna zo vzácnych návštev Bystričky - v roku 1931 tu bol za Masarykom aj Karel Čapek.
Jedna zo vzácnych návštev Bystričky – v roku 1931 tu bol za Masarykom aj Karel Čapek.

Za stavbou novej vily stojí dcéra pána prezidenta

A teraz prichádza moment, kedy do príbehu intenzívne vstupuje Masarykova dcéra Alica, ktorá pre Bystričku mnohé vykonala a bola jej vernou návštevníčkou. V roku 1923 sa rozhodla kúpiť spomínanú kúriu Lehotských, v ktorej zvykli Masarykovci bývať počas letných prázdnin do roku 1901. Až v septembri 1929 začali tento dom rúcať a do konca roka boli s prácou hotoví. Zaujímavosťou je, že v tomto roku prišla Alica na Bystričku skontrolovať, ako práce napredujú, spolu s Julianou Benzoni. Že vám toto meno nič nehovorí? Verte tomu, že od budúceho roka 2019, kedy si budeme pripomínať 100. výročie tragickej smrti generála M. R. Štefánika, budete o tomto mene počuť častejšie. Reč je totiž o slávnej Štefánikovej snúbenici.

Masaryk a jeho dcéra Alica a syn Jan na Bystričke
Masaryk a jeho dcéra Alica a syn Jan na Bystričke

Požiadavkou Alice Masarykovej bolo, aby stavba zapadala do charakteru dediny, no zároveň spĺňala dobovú úroveň komfortného bývania. Letné sídlo Masarykovcov projektovali traja páni architekti: pražský architekt Jan Pacl (jeho meno je zvečnené na fasáde domu) spolu so slávnym slovenských architektom Dušanom Jurkovičom a slovinský architekt Josip Plečnik, ktorý sa zameral najmä na detaily. Z nich sa nám dodnes zachovala napr. typická šakalia kľučka, ktorú môžete obdivovať hneď na vstupných dverách do vily. Šakalie kľučky použil najprv pri prestavbe Pražského hradu a následne na to aj na Bystričke. Bystrička tak miestami Masarykovi pripomínala jeho hlavné prezidentské sídlo. Vila bola dokončená v roku 1931.

Šakalia kľučka pri vstupy do vily od slovinského architekta Josipa Plečnika
Šakalia kľučka pri vstupy do vily od slovinského architekta Josipa Plečnika
Nápis na fasáde Masarykovej vily nám pripomína, kto bol jej architektom a kedy bola postavená.
Nápis na fasáde Masarykovej vily nám pripomína, kto bol jej architektom a kedy bola postavená.

Všade dobre, na Bystričke najlepšie

A v tomto roku sa Bystrička pripravovala na dôstojné uvítanie svojho prvého čestného občana. Masaryk vstúpil do svojho nového rodinného domu 5. augusta 1931 a pred vchodom do domu ho vítali chlebom a soľou podľa starej slovanskej obyčaje. Dozvedel sa, že na Bystričke pôsobí nový učiteľ, tak si ho k sebe zavolal na rozhovor. Opýtal sa ho: „Vy ste ten nový učiteľ, nuž čo tu chcete robiť?“. Odpovedal, že chce vychovávať mládež i staršie generácie v duchu demokracie, bratstva a pospolitosti. Prezident odpovedal: „To je málo. Učiteľ musí najprv poznať okolie, zamestnanie ľudu a len potom môže zdarne pôsobiť. Dobrý učiteľ má byť duševným vodcom a lekárom celej obce“. Opätovne navštívil Bystričku v roku 1932 a v roku 1933 tu strávil 12 dní.

Masaryk so svojím synom Janom rozjímajú v pokoji a kľude vo svojej vile
Masaryk so svojím synom Janom rozjímajú v pokoji a kľude vo svojej vile

Masaryka mali občania Bystričky veľmi radi, ako skutočného otca. Bol k nim veľmi priateľský, zaujímal sa o ich život a rád sa s nimi rozprával. Veľmi ich preto zarmútila správa o jeho smrti v roku 1937. Na jeho pohrebe sa zúčastnil za Bystričku starosta Ján Sýkora, ktorý na jeho hrob priniesol zem z jeho záhrady a vetvičky z ihličnatých stromov.

Za vilou mali Masarykovci krásnu rozľahlú záhradu
Za vilou mali Masarykovci krásnu rozľahlú záhradu

Okrem Masarykovej dcéry Alice si Bystričku zamiloval aj jeho syn Jan, ktorý vykonával funkciu ministra zahraničných vecí Československa. Na dedine bol veľmi obľúbený pre humor, kamarátstvo a svoj demokratický prístup k ľuďom. Rád sa pristavil na kus reči so starými známymi. Vždy sa cítil byť Turčanom a dával to najavo. Napr. 1. mája 1940 sa prihováral svojim krajanom takto: „Tak ma niekedy u srdca pichne, keď si uvedomím, že po Turčianskych holiach gestapáci chodia-bodaj by zhoreli! Pre mňa je Turiec môj domov, tam som zažil najkrajšie chvíle svojej mladosti a tam sa chcem na staré kolená vrátiť“.

Bohatým zdrojom informácií o pobyte Masarykovcov na Bystričke je takmer 100 stranová kniha „Masarykovci a Bystrička“, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2004 vďaka Zore Frkáňovej, ktorá roky zbierala pre účely tejto mimoriadne vzácnej publikácie potrebné informácie. Keď som sa o nej dopočul, začal som ju okamžite zháňať. Na moje nemilé prekvapenie ju nebolo možné zohnať v žiadnom kníhkupectve, ani antikvariáte. Jedinou šancou bola Univerzitná knižnica v Bratislave. Podarilo sa. Tu som sa k nej dostal, avšak len prezenčne. V knihe nájdete mnoho listov, ktoré Masarykovci adresovali svojim priateľom v Martine a na Bystričke a naopak, ako aj spomienky pamätníkov. Tak napr. pani Danica Rutšeková-Záthurecká spomína, že pri pobyte na Bystričke pán prezident pil ráno pohár čerstvej pomarančovej šťavy, až neskoršie raňajkoval obvykle domáci chlieb s maslom. Choval sa asketicky, jedol veľmi disciplinovane. Skoro denne jazdil na koni. Nerád videl vo svojom okolí stráž, táto sa údajne pri jeho prechádzkach do doliny musela skrývať.

O čo všetko sa Masarykovci v Turci zaslúžili

Masarykovci Turiec nielen navštevovali, ale podieľali sa finančne na mnohých projektoch a prichádzali s mnohými iniciatívami. Zároveň podporovali chudobných ľudí, aby sa pozviechali. Tak napríklad v roku 1929 počas svetovej hospodárskej krízy, prišiel za ním čerstvo prepustený zamestnanec. Keď Masaryka oboznámil o svojej neutešenej situácii, ten zariadil u firmy Hlavaj, Palkovič, Uličný, aby dostal prácu v nemocnici, kde sa stavali nové a prerábali staré pavilóny.

Pamätná tabuľa pripomína zásluhu Alice Masarykovej o vybudovanie školy na Bystričke
Pamätná tabuľa pripomína zásluhu Alice Masarykovej o vybudovanie školy na Bystričke

V centre pozornosti Masarykovej dcéry Alice bola najmä ľudová škola. Pri návšteve v roku 1920 ju obdarovala mnohými učebnými pomôckami a darovala oblečenie 30 chudobným žiakom. To však zďaleka nebolo všetko. Podarilo sa jej presvedčiť svojho otca, aby daroval Bystričke 200.000 korún na stavbu novej školy. To sa nakoniec aj podarilo a škola na tomto mieste stojí dodnes. Túto udalosť pripomína aj pamätná tabuľa pred vchodom do budovy.

Pamätná tabuľa je umiestnená pri vstupe do budovy
Pamätná tabuľa je umiestnená pri vstupe do budovy

Tatíček Masaryk prispel finančne aj na ďalšiu školu v regióne. V roku 1932 sa začala výstavba novej ľudovej školy na Mudroňovej ulici v Martine. Bola otvorená v roku 1934 a niesla názov Ľudová škola T. G. Masaryka. Škola sa počas socializmu zriekla tohto pomenovania a dnes mnoho Martinčanov ani len netuší, že kedysi niesla meno prvého československého prezidenta a že na ňu finančne prispel.

Škola na Mudroňovej ulici v Martine, ktorá bola taktiež postavená vďaka Masarykovcom
Škola na Mudroňovej ulici v Martine, ktorá bola taktiež postavená vďaka Masarykovcom

Masaryk dokonca stál za rozhodnutím vybudovať cestu na Martinské hole po tom, ako sa zhováral so starostom Martina Jánom Fraňom. Ďalšou školou, ktorá vznikla v roku 1932 v Turci vďaka subvencii, ktorú vybavil Masaryk, bola Meštianska škola Jána Kollára v Mošovciach.

Alica Bystričku a jeho obyvateľov priam milovala, čoho dôkazom je fakt, že v rokoch 1889 – 1948 ju navštívila dovedna 36-krát a chodievala tu už od svojich 8 rokov. A v jednom z listov adresovaných svojej priateľke z Bystričky napísala, že „Bystrička je náš starý detský raj“. V ďalšom zas na konci napísala: „Toto ti píše vo vernom priateľstve úprimná Bystričanka Alica Masaryková“. Z jej listov priateľom je silno badať, že sa chcela zdokonaliť v slovenskom pravopise. Po vzniku Československa bolo jej snahou na Slovensku zlepšiť sociálny a zdravotný stav i kultúrnu úroveň ľudu. Vďaka nej sa Martin stal v roku 1924 sídlom Československého červeného kríža, ktorého bola predsedkyňou.

Masarykova vila dnes
Masarykova vila dnes

Postupne sa stala obdivovateľkou slovenskej ľudovej tvorivosti a zberateľkou slovenského ľudového umenia. A málokto dnes vie, že množstvo krojov v zbierkach Slovenského národného múzea v Martine pochádza z darov Alice Masarykovej. Zaujímavosťou je napr. aj fakt, že sa jej podarilo presadiť, aby československá izba na univerzite v Pittsburgu bola v slovenskom ľudovom štýle s drevenými hradami a vyrezávaným nábytkom. Dokonca prišla s nápadom zriadiť v Tomčanoch pri Martine živý skanzen, ktorý sa však nakoniec realizoval v inej lokalite až po mnohých desaťročiach. A už len taká perlička. Keď prechádzate autom z Martina na Bystričku, cestu lemuje krásna stromová alej, ktorú dala vysadiť Alica Masaryková, ktorú nám táto alej dodnes pripomína. Zaujímavosťou je, že Masarykovu vilu navštívil aj bývalý český prezident a premiér Václav Klaus. Pri jej návšteve sa však priznal, že o jej existencii dovtedy ani len netušil.

Stromová alej vedúca z Martina na Bystričku, ktorá vznikla z iniciatívy Alice Masarykovej
Stromová alej vedúca z Martina na Bystričku, ktorá vznikla z iniciatívy Alice Masarykovej
Stromová alej vedúca z Martin na Bystričku, ktorá vznikla z iniciatívy Alice Masarykovej
Stromová alej vedúca z Martin na Bystričku, ktorá vznikla z iniciatívy Alice Masarykovej

Smutný osud vily po 2. svetovej vojne

Vila Masarykovcov bola po roku 1948 zoštátnená. Najprv tam sídlil Archeologický ústav a v rokoch 1951-1953 Slovenská národná knižnica. Neskôr slúžil ako ubytovňa Stalinových závodov. Alica mala v dome osobnú knižnicu obsahujúcu vyše 2000 kníh svetovej, českej a slovenskej literatúry, ktorú v roku 1954 preniesli do budovy Matice slovenskej. Boli časy, kedy z jednej miestnosti zriadili sobášnu sieň, na prízemí materskú škôlku a jasle a v manzardkách holičstvo, kaderníctvo, či krajčírstvo. Začiatkom 90. rokov bola v dome aj vývarovňa pre dôchodcov. V roku 1992 sa vila vrátila do vlastníctva vnučiek prezidenta Masaryka, ktoré dali dom do prenájmu s tým, že sa tam zriadia 2 pamätné izby venované Masarykovcom. Avšak krátko na to vnučky dom predali pražskému podnikateľovi Ing. Šubrtovi. Ten však prestal splácať dlhy svojej banke a vila išla v roku 1994 do dražby.

Portrét TGM v pamätnej izbe Masarykovej vily
Portrét TGM v pamätnej izbe Masarykovej vily

Súkromný majiteľ hlásiaci sa k odkazu Masarykovcov

V roku 1995 bol objekt vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Dom bol po niekoľkých neúspešných dražbách predaný terajšiemu majiteľovi Ing. Jánovi Bartovi, ktorý sa našťastie hlási k odkazu Masarykovcov a pôvodný salón s krbom a veľkým francúzskym oknom vedúcim na terasu a do záhrady zariadil dobovým nábytkom a osobnosť Masaryka zvýraznil portrétom. Ja mu chcem touto cestou poďakovať, že mi umožnil do týchto priestorov nahliadnuť a našiel si čas porozprávať sa so mnou o osudoch tejto výnimočnej budovy. Pýtate sa, či je vilu možné kedykoľvek navštíviť? Nie je bežne prístupná verejnosti, avšak keď sa skontaktujete s jej majiteľom a prejavíte záujem, určite Vás neodmietne a navrhne vám termín stretnutia. Z pôvodného zariadenia z čias Masarykovho pôsobenia sa tu toho nezachovalo veľa. Sú to však vzácne kúsky. Za zmienku stoja spomínané šakalie kľučky na vstupných dverách a v pamätnej miestnosti pôvodný krb, garníža na záclony, či luster.

Pamätná izba, ktorú dobovo zariadil súčasný majiteľ Masarykovej vily
Pamätná izba, ktorú dobovo zariadil súčasný majiteľ Masarykovej vily
Vo vitrínach pamätnej izby sa nachádza množstvo predmetov pripomínajúcich Masaryka
Vo vitrínach pamätnej izby sa nachádza množstvo predmetov pripomínajúcich Masaryka
Z jedálne sa dostanete na rozľahlú záhradu cez veľké francúzske okná
Z jedálne sa dostanete na rozľahlú záhradu cez veľké francúzske okná

Ako naložiť v Turci s odkazom Masaryka?

Masarykovci mali na rozvoj Turca veľký vplyv. Vzťahom k Turcu vyjadrovali svoj vzťah k Slovensku. Čo urobila Alica, či jej otec tatíček Masaryk pre Turiec, urobili pre celé Slovensko. Martinčania, nezabúdajme na odkaz a pamiatku Masarykovcov, ktorí naše mesto, náš Turiec, milovali a radi sa sem vracali. Pretože sme na nich akosi zanevreli. Po Masarykovi nemáme v Martine pomenovanú jedinú ulicu. Škola, ktorá niesla jeho meno, si už na to ani nespomenie. A mohli by sme začať práve tým, že tieto dve veci napravíme.

Oslávili sme storočnicu, nikto si na vilu nespomenul

Martin zažil 30. októbra snáď najväčšie oslavy od vzniku Československa v roku 1918. Pripomenuli sme si tu spolu s najvyššími ústavnými činiteľmi Českej a Slovenskej republiky 100. výročie vzniku nášho spoločného štátu. A ani pri tejto príležitosti žiadny zo slovenských a českých politikov nenavštívil miesto na Bystričke, ktoré bolo v minulosti symbolom česko-slovenského bratstva a spolupatričnosti.

Záverom už len jedna citácia zo spomínanej knihy „Masarykovci a Bystrička“:
„Vďaka tomu, že Masarykova rodina bola na Bystričke po desaťročia doma, bolo tu zakorenené vedomie, že Slováci a Česi patria spolu“.

Na prízemí sú na stenách zarámované fotografie Masaryka a jeho rodiny z obdobia, kedy tu trávili voľný čas.
Na prízemí sú na stenách zarámované fotografie Masaryka a jeho rodiny z obdobia, kedy tu trávili voľný čas.
V pamätnej izbe nájdete aj takúto zaujímavosť - text slovenskej a českej hymny na kovových tabuľkách.
V pamätnej izbe nájdete aj takúto zaujímavosť – text slovenskej a českej hymny na kovových tabuľkách.

AUTOR a foto: Marko Salini

The post O Masarykovej láske k Turcu appeared first on Turčania.sk.

]]>
Noc divadiel v martinskom divadle 17. novembra 2018 https://www.turcania.sk/noc-divadiel-v-martinskom-divadle-17-novembra-2018/ Mon, 12 Nov 2018 08:05:50 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12646 Už deviaty raz Noc divadiel otvorí brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku. Ponúkne výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvoria 17. […]

The post Noc divadiel v martinskom divadle 17. novembra 2018 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Už deviaty raz Noc divadiel otvorí brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku. Ponúkne výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky.

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvoria 17. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe.

Noc divadiel sa tento rok uskutoční 17. novembra, v Deň boja za slobodu a demokraciu.

Program Noci divadiel preto venujeme pamiatke Václava Havla.

 • 15.00 – 19.00, priestory divadla: komentovaná prehliadka divadla pre celú rodinu

Príďte do foyer Štúdia a my vás prevedieme skrytými zákutiami nášho divadla.

 • 16:30, Štúdio: ŽIVOT PODLE VÁCLAVA HAVLA
  premietanie dokumentárneho filmu režisérky Andrey Sedláčkovej (vstup voľný)
 • 17:45, Štúdio: GAUNEŘI Z HORNÍCH POČERNIC
  premietanie záznamu z diskusie s režisérom Andrejom Krobom o inscenáciách Havlovej ŽOBRÁCKEJ OPERY (vstup voľný)
 • 19:00, Študovňa: DRAMATURGICKÝ ÚVOD k martinskej inscenácii Havlovej ŽOBRÁCKEJ OPERY (vstup voľný)
 • 20.00, Národný dom: ŽOBRÁCKA OPERA
  po predstavení pozývame divákov na diskusiu s tvorcami

Partnerom Noci divadiel v SKD Martin je Knihovna Václava Havla.

ZDROJ: Slovenské komorné divadlo Martin

The post Noc divadiel v martinskom divadle 17. novembra 2018 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Nové ostrovčeky pre bezpečnejšie križovatky budú aj v Moškovci alebo v Beniciach https://www.turcania.sk/nove-ostrovceky-pre-bezpecnejsie-krizovatky/ Mon, 12 Nov 2018 08:00:07 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12638 Bezpečné a plynulé križovatky sú jednou z priorít Žilinskej župy. Na rôznych miestach v neprehľadných križovatkách preto v týchto dňoch vznikajú nové bezpečnostné ostrovčeky. Bezpečnostné ostrovčeky doplnia vodorovné dopravné značenie, ktoré je často nedostačujúce, najmä v zime, keď napadne vrstva snehu. Nová úprava bude slúžiť na usmernenie dopravy. Ostrovčeky budú doplnené o zvislé dopravné značenie, vďaka čomu sa budú môcť […]

The post Nové ostrovčeky pre bezpečnejšie križovatky budú aj v Moškovci alebo v Beniciach appeared first on Turčania.sk.

]]>
Bezpečné a plynulé križovatky sú jednou z priorít Žilinskej župy. Na rôznych miestach v neprehľadných križovatkách preto v týchto dňoch vznikajú nové bezpečnostné ostrovčeky.

Bezpečnostné ostrovčeky doplnia vodorovné dopravné značenie, ktoré je často nedostačujúce, najmä v zime, keď napadne vrstva snehu. Nová úprava bude slúžiť na usmernenie dopravy. Ostrovčeky budú doplnené o zvislé dopravné značenie, vďaka čomu sa budú môcť vodiči lepšie orientovať v neprehľadných križovatkách. Žilinská župa sa tak chce vyvarovať kolíznym situáciám a dopravným nehodám a naopak chce zabezpečiť bezpečný a plynulý prejazd vozidiel týmito križovatkami.

Víťazný dodávateľ nám ponúkol technológiu betónových obrubníkov, ktoré sa lepia priamo na vozovku, bez akéhokoľvek zásahu do jej konštrukcie a pri dodržaní všetkých štandardov. Je to jednoduchšia, lacnejšia a hlavne rýchlejšia technológia s minimálnym dopadom na jestvujúcu dopravu počas realizácie. Obrubníky sú natreté červeno-bielou reflexnou farbou pre lepšiu viditeľnosť. Všetky projekty sú schválené dopravnými policajtam.

„Prvý takýto ostrovček sme vybudovali v Zubrohlave a stretol sa s dobrou odozvou. Na tento mesiac máme naplánovaných 6 nových ostrovčekov. A tým nekončíme. Ďalšie križovatky sú v pláne už budúci rok a ak sa stihne zrealizovať súťaž, tak niečo vybudujeme ešte aj tento rok,“ povedal podpredseda ŽSK Igor Janckulík.

Do konca mesiaca budú nové ostrovčeky na šiestich križovatkách v obciach Ľubeľa, Partizánska Ľupča, Benice, Moškovec Turie a Kraľovany. Celková suma šiestich ostrovčekov je približne 60-tisíc EUR s DPH vrátane prípravy a obstarania projektovej dokumentácie.

Nové ostrovčeky pre bezpečnejšie križovatky budú aj v Moškovci alebo v Beniciach

Nové ostrovčeky pre bezpečnejšie križovatky budú aj v Moškovci alebo v Beniciach

ZDROJ: TS ŽSK

The post Nové ostrovčeky pre bezpečnejšie križovatky budú aj v Moškovci alebo v Beniciach appeared first on Turčania.sk.

]]>
Nové zastávky MHD pri železničnej stanici https://www.turcania.sk/nove-zastavky-mhd-pri-zeleznicnej-stanici/ Mon, 12 Nov 2018 07:42:42 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12643 Iniciatíva poslancov mestskej časti Martin- Stred ohľadom vybudovania nových zastáviek MHD pri železničnej stanici v Martine dostáva postupne zelenú. Na októbrovom rokovaní Výboru mestskej časti Stred informovala poslancov o návrhu riešenia predstaničného priestoru pri železničnej stanici riaditeľka Útvaru hlavného architekta mesta Martin (ÚHAM) Zuzana Mendelová. V mestskom zastupiteľstve v Martine tento rok prešli jednomyseľne už tri uznesenia, smerujúce k vybudovaniu […]

The post Nové zastávky MHD pri železničnej stanici appeared first on Turčania.sk.

]]>
Iniciatíva poslancov mestskej časti Martin- Stred ohľadom vybudovania nových zastáviek MHD pri železničnej stanici v Martine dostáva postupne zelenú.

Na októbrovom rokovaní Výboru mestskej časti Stred informovala poslancov o návrhu riešenia predstaničného priestoru pri železničnej stanici riaditeľka Útvaru hlavného architekta mesta Martin (ÚHAM) Zuzana Mendelová.

V mestskom zastupiteľstve v Martine tento rok prešli jednomyseľne už tri uznesenia, smerujúce k vybudovaniu zastáviek MHD pri železničnej stanici v Martine. Poslanec Bruno Horecký žiadal vybudovať nové zastávky MHD pri železničnej stanici a presmerovať linky MHD z Ul.Mudroňa na Ul.A.Kmeťa od pošty smerom ku železničnej stanici a Jozef Bernát žiadal vyčleniť financie na plán dopravnej obslužnosti.

Na MsÚ Martin odvtedy prebehlo už niekoľko rokovaní za účasti architektov, odborníkov v doprave, polície, SAD, ŽSR a poslancov

Prejednával sa celý priestor pred železničnou stanicou v Martine na Ul.Nováka, v úseku od križovatky s Ul.A.Kmeťa až po križovatku po Ul.A.Bernoláka. Útvar hlavného architekta mesta Martin vypracoval štúdiu riešenia predstaničného priestoru, kde boli doriešené aj ďalšie požiadavky: navrhnúť polohu nového priechodu pre chodcov na Ul.Novákovej, vybudovať chodník pre peších, zriadiť parkovanie pre osobné automobily ako aj odstavné plochy pre autobusy a zabezpečiť parkovú úpravu a plochy pre odpočinok.

Návrh ÚHAM rieši predovšetkým umiestnenie dvoch nových zastáviek MHD pri železničnej stanici v oboch smeroch. Pre zabezpečenie dostupnosti železničnej stanice linkami MHD bude potrebné ešte počkať na vypracovanie „Plánu dopravnej obslužnosti pre mestskú a prímestskú dopravu“ prevádzkovanú na území mesta Martin, na ktorý bolo vyčlenené v rozpočte mesta 20000 eur.

SAD a.s. Žilina predloží počty autobusov na nové linky, pre ktoré je potrebné v dopravných špičkách zabezpečiť aj priestor na prestoj autobusov. ÚHAM dopracuje do návrhu požiadavky a príslušné oddelenia MsÚ zabezpečia vypracovanie projektovej dokumentácie.

„Uznesenia mestského zastupiteľstva o pláne dopravnej obslužnosti , o výstavbe zastáviek a o presmerovaní liniek MHD majú byť splnené do konca tohto roka. Okrem toho sa v týchto dňoch začína aj rekonštrukcia martinskej železničnej stanice, takže budúci rok Martinčania aj návštevníci mesta už konečne nebudú chodiť peši stovky metrov na ošarpanú železničnú stanicu zo zastávky MHD pri pošte a od železničnej stanici ku pošte. Na vynovenú stanicu potom vystúpia priamo zo zastávky MHD. Zároveň by mala byť Ul.P.Mudroňa od pošty ku OC Galéria odľahčená od niektorých liniek MHD, čo bude pre Martinčanov ďalšie pozitívum “ zakončil optimisticky na záver predseda VMČ Martin- Stred Bruno Horecký.

ZDROJ: Mesto Martin, foto: ilustračné

The post Nové zastávky MHD pri železničnej stanici appeared first on Turčania.sk.

]]>
Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 46. týždni 2018 https://www.turcania.sk/policajne-hliadky-zilinsky-kraj-46-tyzden-2018/ Sun, 11 Nov 2018 16:41:06 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12630 V Žilinskom kraji budú v 46. týždni 2018 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Pondelok 12.11.2018 Typ a farba Žilinský kraj 11 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Škoda […]

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 46. týždni 2018 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V Žilinskom kraji budú v 46. týždni 2018 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Pondelok 12.11.2018 Typ a farba
Žilinský kraj 11 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Škoda Fabia modrá
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Škoda Fabia biela
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, Škoda Superb čierna, VW Golf čierny
Utorok 13.11.2018 Typ a farba
Žilinský kraj 16 hliadok na označených policajných vozidlách a 11 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, Audi A4 čierna, VW Golf čierny, Škoda Superb čierna
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Škoda Fabia modrá
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Škoda Fabia biela
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi A4 modrá
Streda 14.11.2018 Typ a farba
Žilinský kraj 12 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, Škoda Superb čierna, VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Škoda Fabia biela
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Škoda Fabia modrá
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
Štvrtok 15.11.2018 Typ a farba
Žilinský kraj 20 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, Škoda Superb čierna
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Škoda Fabia biela
okres Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4 modrá, VW Golf šedý
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Škoda Fabia modrá
Žilinský kraj VW Golf čierny
Piatok 16.11.2018 Typ a farba
Žilinský kraj 14 hliadok na označených policajných vozidlách a 8 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, Škoda Superb čierna
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo  Škoda Fabia biela
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Škoda Fabia modrá
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
Sobota 17.11.2018 Typ a farba
Žilinský kraj 9 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, Škoda Superb čierna
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Škoda Fabia biela
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Škoda Fabia modrá
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi A4 modrá
Žilinský kraj VW Golf čierny
Nedeľa 18.11.2018 Typ a farba
Žilinský kraj 11 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, Škoda Superb čierna
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Škoda Fabia modrá
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Škoda Fabia biela
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4 modrá, VW Golf šedý, VW Golf čierny

ZDROJ: PZ SR

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 46. týždni 2018 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V Turčianskych Tepliciach primátorom opäť Igor Hus. Zoznam zvolených poslancov https://www.turcania.sk/v-turcianskych-tepliciach-primatorom-opat-igor-hus-zoznam-zvolenych-poslancov/ Sun, 11 Nov 2018 08:44:14 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12628 V Turčianskych Tepliciach po štyroch rokoch obhájil post primátora mesta opäť Igor Hus. Prinášame neoficiálny zoznam nových poslancov za mesto Turčianske Teplice. Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov Komunálnych volieb 2018. Zoznam zvolených poslancov Miroslav Tribulík – nezávislý kandidát (582 hlasov) Roman Pavlík – nezávislý kandidát (431 hlasov) Marta Máliková, MVDr. – nezávislý kandidát (366 hlasov) Peter Turčány, Ing. […]

The post V Turčianskych Tepliciach primátorom opäť Igor Hus. Zoznam zvolených poslancov appeared first on Turčania.sk.

]]>
V Turčianskych Tepliciach po štyroch rokoch obhájil post primátora mesta opäť Igor Hus. Prinášame neoficiálny zoznam nových poslancov za mesto Turčianske Teplice. Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov Komunálnych volieb 2018.

Zoznam zvolených poslancov

Miroslav Tribulík – nezávislý kandidát (582 hlasov)
Roman Pavlík – nezávislý kandidát (431 hlasov)
Marta Máliková, MVDr. – nezávislý kandidát (366 hlasov)
Peter Turčány, Ing. – nezávislý kandidát (359 hlasov)
Rastislav Froľo – nezávislý kandidát (333 hlasov)
Dušan Vojtek – nezávislý kandidát (303 hlasov)
Slávka Sudorová, PaedDr. – Slovenská národná strana (301 hlasov)
Alexander Kluska, Ing. – Slovenská národná strana (299 hlasov)
Daniel Vričan – nezávislý kandidát (299 hlasov)
Milan Kováč – nezávislý kandidát (184 hlasov)
Igor Šupolík – nezávislý kandidát (149 hlasov)
Dušan Gabriel, Mgr. – nezávislý kandidát (133 hlasov)
Tibor Lettrich, Bc. – nezávislý kandidát (129 hlasov)

ZDROJ: Turčania.sk

The post V Turčianskych Tepliciach primátorom opäť Igor Hus. Zoznam zvolených poslancov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zoznam nových poslancov za mesto Vrútky, kompletný zoznam https://www.turcania.sk/zoznam-novych-poslancov-za-mesto-vrutky-kompletny-zoznam/ Sun, 11 Nov 2018 07:36:53 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12625 Prinášame neoficiálny zoznam nových poslancov za mesto Vrútky. Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov Komunálnych volieb 2018. Do mestského zastupiteľstva vo Vrútkach boli zvolení: 1. Marián Krivuš, ThDr., nezávislý kandidát 2. Dušan Chrastina, nezávislý kandidát 3. Vladimír Vantara, PaedDr., nezávislý kandidát 4. Ivan Doskočil, Mgr., nezávislý kandidát 5. Miroslav Mazúr, Ing., nezávislý kandidát 6. Marián Kráľ, Mgr., Obyčajní ľudia […]

The post Zoznam nových poslancov za mesto Vrútky, kompletný zoznam appeared first on Turčania.sk.

]]>
Prinášame neoficiálny zoznam nových poslancov za mesto Vrútky. Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov Komunálnych volieb 2018.

Do mestského zastupiteľstva vo Vrútkach boli zvolení:
1. Marián Krivuš, ThDr., nezávislý kandidát
2. Dušan Chrastina, nezávislý kandidát
3. Vladimír Vantara, PaedDr., nezávislý kandidát
4. Ivan Doskočil, Mgr., nezávislý kandidát
5. Miroslav Mazúr, Ing., nezávislý kandidát
6. Marián Kráľ, Mgr., Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a Solidarita, Sme rodina – Boris Kollár
7. Zuzana Furová, Mgr., nezávislá kandidátka
8. Jozef Gorcovský, nezávislý kandidát
9. Anna Sviteková, Ing. Mgr., nezávislá kandidátka
10. Ľuboš Gottwald, Mgr., Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a Solidarita, Sme rodina – Boris Kollár
11. Eva Kačková, Doma dobre

ZDROJ: Turčania.sk

The post Zoznam nových poslancov za mesto Vrútky, kompletný zoznam appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zoznam nových poslancov za mesto Martin, kompletný zoznam https://www.turcania.sk/zoznam-novych-poslancov-za-mesto-martin-kompletny-zoznam/ Sun, 11 Nov 2018 07:01:28 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12623 Prinášame neoficiálny zoznam nových poslancov za mesto Martin. Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov Komunálnych volieb 2018. Mestská časť Ľadoveň – Jahodníky – Tomčany 1. Imrich Žigo (NEKA) – 2 102 hlasov 2. Martin Kalnický (NEKA) – 1 871 hlasov 3. Tatiana Červeňová (NEKA) – 1 805 hlasov 4. Marína Gallová (NEKA) – 1 684 hlasov 5. Marcel Maťovčík […]

The post Zoznam nových poslancov za mesto Martin, kompletný zoznam appeared first on Turčania.sk.

]]>
Prinášame neoficiálny zoznam nových poslancov za mesto Martin. Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov Komunálnych volieb 2018.

Mestská časť Ľadoveň – Jahodníky – Tomčany

1. Imrich Žigo (NEKA) – 2 102 hlasov
2. Martin Kalnický (NEKA) – 1 871 hlasov
3. Tatiana Červeňová (NEKA) – 1 805 hlasov
4. Marína Gallová (NEKA) – 1 684 hlasov
5. Marcel Maťovčík (NEKA) – 1 510 hlasov
6. Martin Lechan (NEKA) – 1 495 hlasov
7. Marek Belák (NEKA) – 1 122 hlasov

Mestská časť Stred

1. Bruno Horecký (NEKA) – 861 hlasov
2. Igor Homola (NEKA) – 652 hlasov
3. Kristína Šubjaková (NEKA) – 642 hlasov
4. Peter Buocik (SaS) – 522 hlasov

Mestská časť Sever

1. Jozef Krištoffy (NEKA) – 1 139 hlasov
2. Zuzana Vonsová (NEKA) – 1 041 hlasov
3. Zuzana Badová (NEKA) – 806 hlasov
4. Zita Sekerková (NEKA) – 639 hlasov

Mestská časť Košúty

1. Dušan Kubička (NEKA) – 755 hlasov
2. Tibor Adamko (NEKA) – 707 hlasov
3. Eva Královancová (NEKA) – 540 hlasov

Mestská časť Priekopa

1. Peter Vons (NEKA) – 1 792 hlasov
2. Ľubomír Vaňko (NEKA) – 1 616 hlasov
3. Martin Hudec (SNS) – 1 488 hlasov
4. Stanislav Thomka (NEKA) – 1 480 hlasov
5. Peter Kašuba (NEKA) – 1 258 hlasov

Mestská časť Záturčie

1. Tomáš Zanovit (NEKA) – 1 296 hlasov
2. Michal Uherčík (SaS) – 971 hlasov
3. Martin Makovník (NEKA) – 942 hlasov
4. Róbert Gajdoš (NEKA) – 881 hlasov

Mestská časť Podháj – Stráne

1. Rudolf Kollár (NEKA) – 732 hlasov
2. Tomáš Ignačák (OĽaNO, KDH, Sme rodina – Boris Kollár) – 732 hlasov
3. Zdenko Kozák (SNS) – 673 hlasov
4. Slavomír Šuch (Smer – SD) – 614 hlasov

ZDROJ: Turčania.sk

The post Zoznam nových poslancov za mesto Martin, kompletný zoznam appeared first on Turčania.sk.

]]>
Novým primátorom Vrútok bude Branislav Zacharides https://www.turcania.sk/novym-primatorom-vrutok-bude-branislav-zacharides/ Sun, 11 Nov 2018 06:32:11 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12615 Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky na svojej web stránke, novým primátorom mesta Vrútky bude Branislav Zacharides. Zo 6284 zapísaných voličov prišlo k volebným urnám v meste Vrútky 46,24% voličov, Branislav Zacharides získal 1888 hlasov, čo je 66,15%. Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb. ZDROJ: Turčania.sk

The post Novým primátorom Vrútok bude Branislav Zacharides appeared first on Turčania.sk.

]]>
Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky na svojej web stránke, novým primátorom mesta Vrútky bude Branislav Zacharides.

Zo 6284 zapísaných voličov prišlo k volebným urnám v meste Vrútky 46,24% voličov, Branislav Zacharides získal 1888 hlasov, čo je 66,15%.

Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb.

ZDROJ: Turčania.sk

The post Novým primátorom Vrútok bude Branislav Zacharides appeared first on Turčania.sk.

]]>
Ján Danko bude novým primátorom Martina https://www.turcania.sk/jan-danko-bude-novym-primatorom-martina/ Sun, 11 Nov 2018 06:09:48 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12613 Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky na svojej web stránke, novým primátorom mesta Martin bude Ján Danko. Zo 46 082 zapísaných voličov prišlo k volebným urnám v meste Martin 41,54% voličov, Ján Dánko získal 5631 hlasov, čo je 29,77%. Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb. Výsledky volieb primátora Martina 1. Ján Danko (NEKA) – 5 […]

The post Ján Danko bude novým primátorom Martina appeared first on Turčania.sk.

]]>
Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky na svojej web stránke, novým primátorom mesta Martin bude Ján Danko.

Zo 46 082 zapísaných voličov prišlo k volebným urnám v meste Martin 41,54% voličov, Ján Dánko získal 5631 hlasov, čo je 29,77%.

Ďalšie informácie prinesie po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb.

Výsledky volieb primátora Martina

1. Ján Danko (NEKA) – 5 631 hlasov
2. Imrich Žigo (NEKA) – 4 962 hlasov
3. Peter Vons (NEKA) – 3 739 hlasov
4. Jozef Petráš (Spolu – občianska demokracia) – 1 846 hlasov
5. Marcel Maťovčík (NEKA) – 1 010 hlasov
6. Marek Belák (NEKA) – 965 hlasov
7. Michal Pliešovský (NEKA) – 486 hlasov
8. Stanislav Ondruš (NEKA) – 275 hlasov

ZDROJ: Turčania.sk

The post Ján Danko bude novým primátorom Martina appeared first on Turčania.sk.

]]>
SAD: Úplná uzávierka cesty I/65 v úseku Ďanová – Rakovo – Príbovce https://www.turcania.sk/sad-uplna-uzavierka-cesty-i-65-v-useku-danova-rakovo-pribovce/ Fri, 09 Nov 2018 16:33:35 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12611 Upozorňujeme cestujúcich, že v dňoch 10. – 11.11.2018 bude ďalšia úplná uzávierka cesty I/65 postupne na dvoch úsekoch medzi Ďanovou, Rakovom a Príbovcami. Obchádzková trasa na autobusových linkách 506416 Martin – Príbovce – Blatnica a 506417 Martin – Mošovce – Turčianske Teplice bude vedená nasledovne podľa doleuvedeného harmonogramu. SOBOTA – 10.11.2018 (križovatka cesty I/65 na Rakovo nebude prejazdná) spoje budú […]

The post SAD: Úplná uzávierka cesty I/65 v úseku Ďanová – Rakovo – Príbovce appeared first on Turčania.sk.

]]>
Upozorňujeme cestujúcich, že v dňoch 10. – 11.11.2018 bude ďalšia úplná uzávierka cesty I/65 postupne na dvoch úsekoch medzi Ďanovou, Rakovom a Príbovcami. Obchádzková trasa na autobusových linkách 506416 Martin – Príbovce – Blatnica a 506417 Martin – Mošovce – Turčianske Teplice bude vedená nasledovne podľa doleuvedeného harmonogramu.

SOBOTA – 10.11.2018 (križovatka cesty I/65 na Rakovo nebude prejazdná)

 • spoje budú obojsmerne vedené cez Košťany nad Turcom – NECPALY – Folkušovú – Blatnicu – cez Mazan do Mošoviec a ďalej po obvyklej trase
 • spoje budú zachádzať na zastávku Ďanová, Jednota
 • zastávky Príbovce, Rakovo, Rybárska bašta, Ďanová, rázc., Ďanová, kolónia, Karlová, rázc., Blatnica, dvor RD, Mošovce, dvor RD a Mošovce, dolný koniec budú dočasne zrušené

NEDEĽA – 11.11.2018 (úsek cesty I/65 medzi Rakovom a Príbovcami nebude prejazdný)

 • spoje budú obojsmerne vedené cez obce Príbovce a Rakovo a ďalej po obvyklej trase
 • zastávky Rakovo, Rybárska bašta budú dočasne zrušené

ZDROJ: SAD Žilina

The post SAD: Úplná uzávierka cesty I/65 v úseku Ďanová – Rakovo – Príbovce appeared first on Turčania.sk.

]]>
Paľo Habera a TEAM sa budúci rok zastavia počas turné aj na Amfiku v Martine https://www.turcania.sk/palo-habera-a-team-sa-buduci-rok-zastavia-pocas-turne-aj-na-amfiku-v-martine/ Fri, 09 Nov 2018 08:15:02 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12607 Paľo Habera a TEAM sa po rokoch opäť objavia na pódiách v Slovenskej aj Českej republike s turné pod názvom HABERA & TEAM 2019 TOUR. 29. júna sa zastavia aj v martinskom Amfiku. Z 18 plánovaných koncertov sa môže tešiť 6 slovenských miest na show plnú energie, skvelého zvuku, svetiel, no najmä nezabudnuteľných hitov. Celé tri roky museli fanúšikovia čakať, […]

The post Paľo Habera a TEAM sa budúci rok zastavia počas turné aj na Amfiku v Martine appeared first on Turčania.sk.

]]>
Paľo Habera a TEAM sa po rokoch opäť objavia na pódiách v Slovenskej aj Českej republike s turné pod názvom HABERA & TEAM 2019 TOUR. 29. júna sa zastavia aj v martinskom Amfiku.

Z 18 plánovaných koncertov sa môže tešiť 6 slovenských miest na show plnú energie, skvelého zvuku, svetiel, no najmä nezabudnuteľných hitov.

Paľo Habera a TEAM sa budúci rok zastavia počas turné aj na Amfiku v Martine
Paľo Habera a TEAM sa budúci rok zastavia počas turné aj na Amfiku v Martine

Celé tri roky museli fanúšikovia čakať, aby opäť mohli zažiť vypredané koncerty a ten najbližší kontakt so svojou obľúbenou kapelou, tentoraz v kombinácii zimné štadióny a najväčšie slovenské amfiteátre.

Slovenská časť TOUR štartuje vo štvrtok 20.júna na Zimnom štadióne v Prievidzi, pokračuje 22.júna jedným z najväčších slovenských amfiteátrov v Nitre, na 27.júna sa môžu tešiť fanúšikovia na Zimnom štadióne v Poprade, posledná júnová sobota je rezervovaná pre domáce publikum v Martine a ďalší open air koncert na amfiteátri, vo štvrtok 4.júla sa môžu tešiť košickí priaznivci na miestnom amfiteátri a po troch mesiacoch skončí HABERA & TEAM 2019 TOUR na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave 9.novembra 2019.

Už teraz prebiehajú prípravy, pretože, kto v minulosti zažil niektorý z ich koncertov vie, že dostane presne to, čo očakáva od koncertu Paľa Haberu a skupiny TEAM!

Vstupenky v predaji exkluzívne iba v sieti Predpredaj.sk.

HABERA & TEAM 2019 TOUR

Prievidza 20.06.2019 19:30 – Zimný štadión, Bojnická cesta, 971 01 Prievidza
Nitra 22.06.2019 20:00 – Amfiteáter, Dolnozoborská 18, 949 01 Nitra
Poprad 27.06.2019 19:30 – Zimný štadión mesta Poprad, Štefánikova 6, 058 01 Poprad
Martin 29.06.2019 20:00 – Amfiko Martin, Šoltésovej 3, 036 01 Martin
Košice 04.07.2019 20:00 – Amfiteáter Košice, Festivalové námestie, 040 01 Košice
Bratislava 09.11.2019 19:30 – Zimný štadión Ondreja Nepelu, Odbojárov 9, 831 04 Bratislava

ZDROJ: PR správa, predpredaj.sk

The post Paľo Habera a TEAM sa budúci rok zastavia počas turné aj na Amfiku v Martine appeared first on Turčania.sk.

]]>
Prešovské národné divadlo sa v nedeľu predstaví v martinskom Barmuseu https://www.turcania.sk/presovske-narodne-divadlo-sa-v-nedelu-predstavi-v-martinskom-barmuseu/ Fri, 09 Nov 2018 07:57:02 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12603 Na najdlhšiu slovenskú turistickú magistrálu vedúcu z Devína na Duklu – Cestu hrdinov SNP sa vydáva historik Henrich, unavený z rýchleho životného štýlu a služby dejinám, spolu so svojou priateľkou, bohémkou a bývalou poetkou Terezou. Prešovské národné divadlo s hrou Cesta hrdinov sa predstaví martinským divákom túto nedeľu 11. novembra od 19:00 v Barmuseu na Malej Hore. Rezervácia vstupeniek tu: https://www.barmuseum.eu/rezervacia/ Henrich […]

The post Prešovské národné divadlo sa v nedeľu predstaví v martinskom Barmuseu appeared first on Turčania.sk.

]]>
Na najdlhšiu slovenskú turistickú magistrálu vedúcu z Devína na Duklu – Cestu hrdinov SNP sa vydáva historik Henrich, unavený z rýchleho životného štýlu a služby dejinám, spolu so svojou priateľkou, bohémkou a bývalou poetkou Terezou.

Prešovské národné divadlo s hrou Cesta hrdinov sa predstaví martinským divákom túto nedeľu 11. novembra od 19:00 v Barmuseu na Malej Hore. Rezervácia vstupeniek tu: https://www.barmuseum.eu/rezervacia/

Henrich a Tereza na ceste stretávajú osemnásťročného superstaristu Janíka, ktorého životné tempo doviedlo na okraj vyhorenia, úspešného architekta Andreja a mladú idealistku snažiacu sa vytrhnúť spod krídel rodičov Dominiku.

Spoločne aj osamote putujú dvadsaťosem dní, počas ktorých prejdú 769 kilometrov. Na podstavcoch pomníkov minulosti sa snažia odhaliť podstatu vlastnej prítomnosti, nájsť svoje malé osobné hrdinstvo a zmysluplný mravný kódex, ktorý by nás vytrhol z historickej slučky genocíd, vojen, nešťastných partnerstiev, straty zmyslu pre povinnosť a ničenia prírody.

V snahe pochopiť dedičstvo minulosti, ktoré si vo svojom živote nesú, čelia situáciám, ktoré kontrujú ich pocitu z komplikovanosti bytia aj vlastného vyhorenia a zjednodušujú svet pútnikov na bezpečné miesto na spanie, oheň, jedlo, teplo, dobré počasie, smiech, suché topánky a ošetrené otlaky.

Cesta hrdinov
Michaela Zakuťanská
réžia a scénografia: Zoja Zupková
hudba: Ľuboslav Petruška
hrajú: Róbert Nižník, Andrej Palko, Lýdia Petrušová, Andrej Remeník, Miriam Ryšavá, Andrej Sisák

Projekt podporil Fond na podporu umenia

ZDROJ: Turčania.sk

The post Prešovské národné divadlo sa v nedeľu predstaví v martinskom Barmuseu appeared first on Turčania.sk.

]]>
8 albumov, 127 autorských piesní a veľké množstvo koncertných vystúpení na slovenských i českých pódiách https://www.turcania.sk/8-albumov-127-autorskych-piesni-a-velke-mnozstvo-koncertov/ Thu, 08 Nov 2018 16:27:37 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12599 To je bilancia 30 ročnej existencie martinskej skupiny Editor. V sobotu to patrične oslávia v Mlyne vo Vrútkach. Tento piatok (9.11.) v Žiline v klube 12 Opíc a najmä v sobotu (10.11.) na domácej scéne v rockovom klube Mlyn vo Vrútkach bude prebiehať oslava 30 rokov existencie tejto skupiny, ktorá stala pri začiatkoch formovania slovenskej metalovej scény. Okrem aktuálnej zostavy […]

The post 8 albumov, 127 autorských piesní a veľké množstvo koncertných vystúpení na slovenských i českých pódiách appeared first on Turčania.sk.

]]>
To je bilancia 30 ročnej existencie martinskej skupiny Editor. V sobotu to patrične oslávia v Mlyne vo Vrútkach.

Tento piatok (9.11.) v Žiline v klube 12 Opíc a najmä v sobotu (10.11.) na domácej scéne v rockovom klube Mlyn vo Vrútkach bude prebiehať oslava 30 rokov existencie tejto skupiny, ktorá stala pri začiatkoch formovania slovenskej metalovej scény.

Okrem aktuálnej zostavy sa na vrútockom koncerte predstaví aj niekoľko starších členov, ktorých sa za tie roky vystriedala v skupine rovná dvadsiatka. Editor pri tejto príležitosti oprášil aj pár starších piesní, ktoré naživo už poslucháči nepočuli dlhé roky.

To je bilancia 30 ročnej existencie martinskej skupiny Editor. V sobotu to patrične oslávia v Mlyne vo Vrútkach.

„Nie, my ešte nekončíme, práve teraz nás to začína baviť,“ konštatuje spevák Milan Jakubík alias Doctor, ktorý je spolu s bubeníkom Petrom Prošekom, basgitaristom Stanom Stanley Pastuchom a gitaristom Emilom Varsíkom tými, ktorí nesú naďalej štafetu, ktorú Editor odštartoval v roku 1988 a ktorej koniec je zatiaľ v nedohľadne.

„Na budúci rok chystáme nový album, takže moc času na obzeranie sa do minulosti nemáme. Spomienky sú síce fajn, ale verím, že ešte spolu čo to zažijeme a že je toho ešte veľa pred nami. Koľko sme toho ešte stihli to si povieme na oslave nášho 35 výročia o päť rokov,“ smeje sa Milan Jakubík.

Štart koncertu v Žiline je o 19:00 a spolu s Editorom sa predstavia ešte skupiny Abioza, Popollnica, Achsar a Sedembolestný Panic Mário. Vo Vrútkach štartuje koncert o 20.00 a návštevníci uvidia aj skupiny True Reason a ABBa.

To je bilancia 30 ročnej existencie martinskej skupiny Editor. V sobotu to patrične oslávia v Mlyne vo Vrútkach.

ZDROJ: Turčania.sk

The post 8 albumov, 127 autorských piesní a veľké množstvo koncertných vystúpení na slovenských i českých pódiách appeared first on Turčania.sk.

]]>
Pavel Hirax Baričák bude krstiť štvrtý diel Šlabikára šťastia a román Čo všetko o mne nevieš https://www.turcania.sk/pavel-hirax-baricak-bude-krstit-stvrty-diel-slabikara-stastia-a-roman-co-vsetko-o-mne-nevies/ Thu, 08 Nov 2018 08:48:37 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12587 Martinskému spisovateľovi Pavlovi „Hiraxovi“ Baričákovi vyšiel začiatkom septembra štvrtý diel Šlabikára šťastia s podnázvom Strachy, vzťahy, sloboda. Za mesiac september to bola podľa prieskumu Magazína o knihách vydávaným vydavateľstvom SME najpredávanejšia kniha Slovenska za mesiac september. A práve túto knihu, ako aj chystaný román Čo všetko o mne nevieš, Martinčan pokrstí 20. novembra o 18 hod. v kine Moskva. Jeho […]

The post Pavel Hirax Baričák bude krstiť štvrtý diel Šlabikára šťastia a román Čo všetko o mne nevieš appeared first on Turčania.sk.

]]>
Martinskému spisovateľovi Pavlovi „Hiraxovi“ Baričákovi vyšiel začiatkom septembra štvrtý diel Šlabikára šťastia s podnázvom Strachy, vzťahy, sloboda.

Za mesiac september to bola podľa prieskumu Magazína o knihách vydávaným vydavateľstvom SME najpredávanejšia kniha Slovenska za mesiac september. A práve túto knihu, ako aj chystaný román Čo všetko o mne nevieš, Martinčan pokrstí 20. novembra o 18 hod. v kine Moskva.

Jeho hosťami bude Juraj Hnilica a poet Ján Marton zo Svitu. Predpredajové vstupenky sa dajú zakúpiť v kine Moskva, kaviarni Kamala, prípade online cez siete predpredaj.sk a TicketArt.sk. Na krste bude román Čo všetko o mne nevieš aj prvýkrát v predaji.

Od utorka 13.11.2018 spúšťame súťaž o 10 voľných vstupeniek na krst kníh Šlabikár šťastia 4 a román Čo všetko o mne nevieš 20. novembra o 18 hod. v kine Moskva. 

Pavel Hirax Baričák bude krstiť štvrtý diel Šlabikára šťastia a román Čo všetko o mne nevieš

Pavel Hirax Baričák bude krstiť štvrtý diel Šlabikára šťastia a román Čo všetko o mne nevieš

ZDROJ: Tlačová správa

The post Pavel Hirax Baričák bude krstiť štvrtý diel Šlabikára šťastia a román Čo všetko o mne nevieš appeared first on Turčania.sk.

]]>
Počas sobotňajších komunálnych volieb polícia dohliadne na bezpečnosť https://www.turcania.sk/pocas-sobotnajsich-komunalnych-volieb-policia-dohliadne-na-bezpecnost/ Wed, 07 Nov 2018 14:33:10 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12580 Polícia je pripravená na voľby do orgánov samosprávy obcí, ktoré sa budú konať v sobotu 10. novembra 2018. „Prijali sme potrebné bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku. Taktiež ďalšie opatrenia, zamerané najmä na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku,“ povedal viceprezident Policajného zboru plk. Mgr. Róbert Bozalka. Zvýšený počet policajných hliadok bude venovať pozornosť volebným […]

The post Počas sobotňajších komunálnych volieb polícia dohliadne na bezpečnosť appeared first on Turčania.sk.

]]>
Polícia je pripravená na voľby do orgánov samosprávy obcí, ktoré sa budú konať v sobotu 10. novembra 2018.

„Prijali sme potrebné bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku. Taktiež ďalšie opatrenia, zamerané najmä na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku,“ povedal viceprezident Policajného zboru plk. Mgr. Róbert Bozalka.

Zvýšený počet policajných hliadok bude venovať pozornosť volebným miestnostiam, aby nedošlo k ich poškodzovaniu. Pod drobnohľadom polície budú aj sídla okrskových, okresných a mestských volebných komisií, tiež sídlo Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Taktiež miesta, kde môže prísť k porušeniu zákona.

V mestách a obciach budú dohliadať na verejný poriadok nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. V teréne budú aj príslušníci kriminálnej polície. V prípade potreby sú pripravení pyrotechnici a tiež špeciálne policajné útvary.

Príslušníci Policajného zboru budú úzko spolupracovať aj s predsedami príslušných volebných komisií

„Akékoľvek poznatky smerujúce k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu volieb do samosprávy obcí je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru, alebo na číslo polície 158,“ uzavrel viceprezident Bozalka.

ZDROJ: MV SR

The post Počas sobotňajších komunálnych volieb polícia dohliadne na bezpečnosť appeared first on Turčania.sk.

]]>
V SKD sa konala debata kandidátov na primátora mesta Martin s názvom Identita mesta https://www.turcania.sk/v-skd-sa-konala-debata-kandidatov-na-primatora-mesta-martin/ Wed, 07 Nov 2018 13:23:36 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12568 V piatok 2.11.2018 o 18:00 sa v Slovenskom komornom divadle (SKD) v Martine uskutočnila debata Identita mesta organizovaná občianskymi združeniami Mladí pre Martin, BOD241, Premena – Spolupráca v Turci a iniciatívou Ži mesto. Debatu viedol skúsený profesionálny moderátor Branislav Závodský a zúčastnilo sa jej všetkých 8 kandidátov na primátora mesta Martin, čo je ojedinelý príklad. Okrem zhruba 180 divákov, ktorí mali tú možnosť zúčastniť sa […]

The post V SKD sa konala debata kandidátov na primátora mesta Martin s názvom Identita mesta appeared first on Turčania.sk.

]]>
V piatok 2.11.2018 o 18:00 sa v Slovenskom komornom divadle (SKD) v Martine uskutočnila debata Identita mesta organizovaná občianskymi združeniami Mladí pre Martin, BOD241, Premena – Spolupráca v Turci a iniciatívou Ži mesto.

Debatu viedol skúsený profesionálny moderátor Branislav Závodský a zúčastnilo sa jej všetkých 8 kandidátov na primátora mesta Martin, čo je ojedinelý príklad.

Okrem zhruba 180 divákov, ktorí mali tú možnosť zúčastniť sa debaty priamo v štúdiu SKD si mohli pozrieť túto udalosť aj záujemcovia na internete, a to pomocou streamu na stránke hybajvolit.sk, aktualitách.sk, internetových stránkach denníku N či na Facebooku, kde si ku dňu 6.11.2018 video zobrazilo okolo 25 tisíc ľudí.

Závodský viedol debatu veľmi skúsene a účastníkov otázkami neraz zaskočil. Každopádne, cieľ akcie – spoznať, čo sú kandidáti zač a získať prehľad o tom, ktorý z nich má aké predstavy, preferencie a víziu pre mesto, bol úspešne naplnený.

Viac ako tri hodiny trvajúca diskusia taktiež poodhalila silné a slabé stránky kandidátov a ukázala, ako sa dokážu vyrovnať s tlakom a nutnosťou rýchlo reagovať na otázky.

Úsilie presvedčiť ľudí, aby išli k voľbám a vybrali si svojho favorita, samozrejme pokračuje. Na debatu ďalej nadväzuje iniciatíva Hybaj voliť, ktorá vyzýva všetkých voličov, aby v sobotu 10.11 prišli k urnám a odovzdali hlas svojmu kandidátovi. Vyššia volebná účasť totiž vždy znamená väčšiu legitimitu a reprezentatívnosť zvoleného kandidáta.

Viac informácií k tejto iniciatíve získate na webe hybajvolit.sk či na Facebookových stránkach Hybaj Voliť.

V SKD sa konala debata kandidátov na primátora mesta Martin s názvom Identita mesta

V SKD sa konala debata kandidátov na primátora mesta Martin s názvom Identita mesta

ZDROJ: Tlačová správa OZ Mladí pre Martin, foto: Roman Adamják

The post V SKD sa konala debata kandidátov na primátora mesta Martin s názvom Identita mesta appeared first on Turčania.sk.

]]>
Róbert Gajdoš – nezávislý kandidát na poslanca za Záturčie https://www.turcania.sk/robert-gajdos-nezavisly-kandidat-na-poslanca-za-zaturcie/ Wed, 07 Nov 2018 13:02:35 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12571 Moje meno je Róbert Gajdoš a kandidujem za poslanca do mestského zastupiteľstva v Martine za mestskú časť Záturčie. Dovoľte mi aby som sa predstavil: Študujem na právnickej fakulte UK v Bratislave, pričom právu sa venujem aktívne aj v právnej praxi v advokátskej kancelárii. V minulosti, som pracoval ako skladník, maliar, pokrývač krytín či operátor výroby. Viem veľmi dobre, čo je to tvrdá manuálna práca. V živote som sa […]

The post Róbert Gajdoš – nezávislý kandidát na poslanca za Záturčie appeared first on Turčania.sk.

]]>
Moje meno je Róbert Gajdoš a kandidujem za poslanca do mestského zastupiteľstva v Martine za mestskú časť Záturčie.

Dovoľte mi aby som sa predstavil: Študujem na právnickej fakulte UK v Bratislave, pričom právu sa venujem aktívne aj v právnej praxi v advokátskej kancelárii. V minulosti, som pracoval ako skladník, maliar, pokrývač krytín či operátor výroby. Viem veľmi dobre, čo je to tvrdá manuálna práca.

V živote som sa stretol s mnohými prekážkami, ktoré ma však neprinútili vzdať sa. Po neúspešnom pracovnom pohovore som sa ponúkol, že budem pracovať  celý mesiac zadarmo aby som sa dostal do špičkovej advokátskej kancelárie. Vedenie nakoniec svoje rozhodnutie prehodnotilo a dali mi šancu aj plat. Na strednej škole bolo mojím veľkým snom stať sa boxerom. Trénoval som pod vedením špičkového trénera, trojnásobného olympionika, martinčana, Michala Franeka. Vplyvom náhody som takmer prišiel o ľavé oko. S čiastočnou slepotou už nebolo možné pokračovať v závodnom športe.

To ma však neodradilo. Dnes vediem malý boxérsky klub, ktorí som založil a učím iných ľudí láske k tomuto nádhernému športu. Uvedomil som si, že milujem prácu s ľuďmi. Mám zo seba výborný pocit keď môžem pre ľudí niečo vymyslieť, zorganizovať alebo niekomu pomôcť.

Počas volebnej kampane som sa snažil ukázať svoj prístup, preto som urobil v Záturčí vôbec prvé letné kino. Ozajstnou výzvou bol však až športový deň v Záturčí ktorý som zorganizoval. Nakoniec dopadol výborne a už teraz sa teším na druhý ročník.

Vždy som rád čítal a myslím si, že je to veľká súčasť formovania osobnosti. Preto som v Záturčí na strednej zastávke osadil knižničku na stračej nôžke s ktorou mi pomáhal mladý architekt a dobrý kamarát, Marek Novosedliak.

Volebný program som zostavil čo možno najjednoduchšie a hlavne prehľadne

V prvom bode programu je zmena využitia a vybavenia dvorov v „kockách“. Chátrajúce vnútrobloky v Záturčí by mali byť miestom pre oddych a zábavu. Mojim cieľom je komplexná rekonštrukcia s dôrazom na potreby mladých rodín s deťmi, športujúcej mládeže ale aj potrebných lavičiek a zelene pre starších Záturčanov.

V druhom bode programu je vybudovanie chodníka cez pole v Záturčí. Chodník bude viesť k existujúcemu podchodu a následne pokračovať po novej lávke cez Turiec, ktorú vybudujeme aby sa Záturčania mohli rýchlo dostať do Košút až ku Kauflandu.

V treťom bode programu je to výstavba parkovacieho domu. V Záturčí nie je kde parkovať, obávam sa, že naše sídlisko do šírky neporastie a preto musíme stavať do výšky a chrániť si toľko potrebnú zeleň.

Svoj zápal, odhodlanie a chuť robiť, chcem priniesť aj do mestského zastupiteľstva v Martine. Preto vás prosím aby ste mi  v sobotu 10.11.2018 v komunálnych voľbách dali svoj hlas.

Róbert Gajdoš - nezávislý kandidát na poslanca za ZáturčieRóbert Gajdoš - nezávislý kandidát na poslanca za Záturčie

ZDROJ: Tlačová správa

The post Róbert Gajdoš – nezávislý kandidát na poslanca za Záturčie appeared first on Turčania.sk.

]]>
Diela mladých umelcov oživili priestor Martinsko – Flámskeho podnikateľského a inkubátorového centra https://www.turcania.sk/diela-mladych-umelcov-ozivili-priestor/ Tue, 06 Nov 2018 17:56:51 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12559 Po záchrane a zreštaurovaní originálu súsošia Jánošíkova družina autora Fraňa Štefunku, ktoré je inštalované v priestoroch Martinsko – Flámskeho podnikateľského a inkubátorového centra (MFPIC), tieto priestory od októbra oživili aj diela mladých umelcov zo Súkromnej Základnej Umeleckej školy Martin – Záturčie (SUZUŠ). „K Súkromnej Základnej umeleckej škole mám osobitný vzťah. Okrem toho, že táto škola sa nachádza v našej mestskej časti Záturčie, študovali tu […]

The post Diela mladých umelcov oživili priestor Martinsko – Flámskeho podnikateľského a inkubátorového centra appeared first on Turčania.sk.

]]>
Po záchrane a zreštaurovaní originálu súsošia Jánošíkova družina autora Fraňa Štefunku, ktoré je inštalované v priestoroch Martinsko – Flámskeho podnikateľského a inkubátorového centra (MFPIC), tieto priestory od októbra oživili aj diela mladých umelcov zo Súkromnej Základnej Umeleckej školy Martin – Záturčie (SUZUŠ).

„K Súkromnej Základnej umeleckej škole mám osobitný vzťah. Okrem toho, že táto škola sa nachádza v našej mestskej časti Záturčie, študovali tu kreslenie aj moja manželka Slávka a jej sestra, ktoré zo štúdia na tejto škole ťažia dodnes v architektonickej praxi.  Aj preto viem, že kolektív pedagógov tu vychováva šikovných mladých umelcov a väčšina z nich sú deti zo Záturčia. S pani riaditeľkou Mgr. Libušou Turicovou sa snažím spolupracovať počas celého môjho pôsobenia na pozícii poslanca v Záturčí a vždy ma oslovovali diela vystavené v priestoroch jej školy,“ vyjadril sa pre Turčania.sk Martin Makovník.

„Keď sme umiestňovali súsošie Jánošíkova družina do priestorov MFPIC, kde som konateľom, napadla ma myšlienka inštalovať tu aj obrazy. Hneď som si spomenul na pani riaditeľku Turicovú a jej šikovných študentov. Oslovil som ju preto s týmto nápadom. Pani riaditeľka sa potešila a hneď sme začali rozmýšľať nad tým, aké obrazy by boli najvhodnejšie. Od októbra priestory mestského inkubátora zdobia obrazy s motívom Turčianskej záhradky, ktorý dokonale zapadol k súsošiu Jánošíkova družina. Som veľmi rád, že som aj takýmto spôsobom mohol pomôcť k prezentácii šikovných mladých umelcov a výbornej práce pani riaditeľky a jej kolektívu,“ pokračoval Makovník.

Podľa jeho ďalších slov, v budúcnosti plánujú tiež v týchto priestoroch zorganizovať vernisáž s hudobným sprievodom zloženým zo študentov SUZUŠ Martin – Záturčie. „Možno sa niektoré obrazy zapáčia natoľko, že bude záujem ich odkúpiť a takto opäť len pomôžeme škole. Verím, že spolupráca so všetkými školami v našej mestskej časti bude minimálne na takej úrovni ako uplynulé 4 roky. Osobne sa budem snažiť naďalej podporovať kvalitnú prácu pre našich mladých Záturčanov,“ uzavrel Martin Makovník.

Martin Makovník oslovil školu k ďalšej  spolupráci

„V mesiaci septembri nám Martin Makovník ukázal výstavné priestory v podnikateľskom Inkubátore mesta Martin. Je to veľmi zaujímavý výstavný priestor, ktorého dominantou na prízemí je súsošie Fraňa Štefunku – originál. Je zakomponované v ozaj dôstojnom prostredí. A toto prostredie by rád ešte skultúrnil, lebo Martin Makovník je aj človek so silným kultúrno – estetickým cítením,“ vyjadrila sa pre Turčania.sk riaditeľka SUZUŠ Martin – Záturčie Libuša Turicová.

„A neváhali sme a ihneď reagovali. Vo výstavných  priestoroch sme sa rozhodli vystaviť výtvarné práce, ktoré  naši študenti vytvorili v rámci projektu M(i)esto v mojom srdci. Kolekcia výtvarných prác s touto témou, a sú medzi nimi aj vystavené práce, získali ocenenia v národnej súťaži Mám rád Slovensko v Bratislave. K súsošiu Fraňa Štefunku sme sa rozhodli vystaviť výtvarné práce Jeseň v Turci. Slávnostnú vernisáž vystavených výtvarných prác chceme realizovať v novembri, s doplnením ďalších výtvarných prác. Kolekciu pripravili Mgr. A. M.Turic, Mgr. L.Turicová, a Mgr. A.Pilková. Veľmi sa tešíme, že aj v meste Martin je človek ako pán Makovník, ktorý fandí mládeži, nie je mu ľahostajné, ako prežíva svoj voľný čas, nie je mu ľahostajné prostredie, v ktorom žije človek nášho mesta. Nesmierne si vážime jeho podporu, pomoc a veľmi radi s ním spolupracujeme,“ uzavrela Turicová.

Martin Makovník
Martin Makovník

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Martin Makovník

The post Diela mladých umelcov oživili priestor Martinsko – Flámskeho podnikateľského a inkubátorového centra appeared first on Turčania.sk.

]]>
Kino Moskva po druhýkrát hosťovalo festival Hory a mesto Martin https://www.turcania.sk/kino-moskva-po-druhykrat-hostovalo-festival-hory-a-mesto-martin/ Tue, 06 Nov 2018 17:31:46 +0000 https://www.turcania.sk/?p=12550 Počas troch dní od 23. do 25. októbra sa v priestoroch kina podarilo vytvoriť neopakovateľnú atmosféru. Diváci si mohli vypočuť prednášky Pavla Barabáša – Z Vysokých Tatier do Himalájí, Alexandra Lilgeho, ktorý nám porozprával o jeho lezeckých začiatkoch z pred 60 rokov a cez Tatry, Alpy či Kaukaz sme sa presunuli až na najvyšší vrch Ameriky – Aconcaguu, kde bol len pred pár rokmi. Ďalej […]

The post Kino Moskva po druhýkrát hosťovalo festival Hory a mesto Martin appeared first on Turčania.sk.

]]>
Počas troch dní od 23. do 25. októbra sa v priestoroch kina podarilo vytvoriť neopakovateľnú atmosféru.

Diváci si mohli vypočuť prednášky Pavla Barabáša – Z Vysokých Tatier do Himalájí, Alexandra Lilgeho, ktorý nám porozprával o jeho lezeckých začiatkoch z pred 60 rokov a cez Tatry, Alpy či Kaukaz sme sa presunuli až na najvyšší vrch Ameriky – Aconcaguu, kde bol len pred pár rokmi.

Ďalej nás navštívil Michal Oško – s témou freeride. Juraj Žiak nám porozprával o činnosti správy Národného parku Veľká Fatra a živých kamerových prenosov zo života zvierat. Poslednou prednáškou nás Jozef Krištoffy previedol severnou Patagóniou a dobrodružstvom pri prvovýstupe 700 metrovou žulovou stenou.

Z filmov mala asi najväčší úspech novinka – film Pavúk – horolezec storočia, životný príbeh kontroverzného Pavla Pochylého, či Vábenie výšok o Slovenskom zlatom veku Himalájizmu.

Tento rok navštívilo festival okolo 1300 divákov

Okrem troch hlavných večerných blokov bolo pripravené premietanie filmu Živá rieka o divokej tatranskej prírode a nespútanej rieke Belá, zdarma, a taktiež dopoludnia bol pripravený enviro blok pre 300 študentov základných a stredných škôl, ako aj blok pre seniorov a členov klubov dôchodcov, taktiež bezplatne.

Nakoľko je mesiac október, mesiacom úcty k starším rozhodol sa riaditeľ festivalu Jozef Krištoffy urobiť akciu a hlavné večerné bloky mali seniori taktiež bezplatne.

Ako sme sa mali možnosť dozvedieť od riaditeľa festivalu, už teraz plánuje zorganizovať opäť festival Hory a mesto – Noc horských filmov pod holým nebom Amfiko august 2019 ako aj klasické premietanie Hory a mesto Martin v októbri 2019 v kine Moskva, kde všetkých športovcov, cestovateľov, turistov či dobrodruhov pozýva.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Jozef Krištoffy

The post Kino Moskva po druhýkrát hosťovalo festival Hory a mesto Martin appeared first on Turčania.sk.

]]>