Turčania.sk https://www.turcania.sk Turčania.sk, správy, Martin a okolie, Turiec pod lupou Thu, 17 Jan 2019 14:30:41 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.3 https://www.turcania.sk/wp-content/uploads/2017/01/cropped-favico-150x150.png Turčania.sk https://www.turcania.sk 32 32 Florbal: Staršia prípravka si odviezla zo Žiliny dve remízy https://www.turcania.sk/florbal-starsia-pripravka-si-odviezla-zo-ziliny-dve-remizy/ Thu, 17 Jan 2019 11:49:27 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13372 V najsilnejšom možnom zložení sme opäť cestovali za našimi súpermi do Žiliny, kde na nás čakali dvaja florbalovo silní súperi. Zápasy boli navlas rovnaké, a paradoxne skončili aj rovnakým skóre. Prvý duel sme odohrali s Banskou Bystricou. Po dvoch tretinách sme si vytvorili sľubný náskok v pomere 6:3, no nedokázali sme ho udržať. Súper v tretej časti potrestal každú našu […]

The post Florbal: Staršia prípravka si odviezla zo Žiliny dve remízy appeared first on Turčania.sk.

]]>
V najsilnejšom možnom zložení sme opäť cestovali za našimi súpermi do Žiliny, kde na nás čakali dvaja florbalovo silní súperi.

Zápasy boli navlas rovnaké, a paradoxne skončili aj rovnakým skóre. Prvý duel sme odohrali s Banskou Bystricou.

Po dvoch tretinách sme si vytvorili sľubný náskok v pomere 6:3, no nedokázali sme ho udržať. Súper v tretej časti potrestal každú našu chybičku a nakoniec sa zrodila remíza 6:6.

Presne taký istý scenár mal aj zápas proti žilinským kobylkám, no tu sme si dokonca dokázali vytvoriť až štvorgólový náskok 6:2. V poslednom dejstve sme ho znovu trestuhodne premrhali.

V každom prípade sme proti kvalitným tímom podali výborný výkon, ktorý potvrdzuje, že naše najmladšie nádeje florbalovo rastú.

Sme radi, že sa chlapci nielen tešia na zápasy, ale aj poctivo chodia na tréningy, kde sa stále zoznamujú s florbalovou abecedou.

Ďalšie kolo regionálnej ligy mali odohrať v sobotu aj naši mladší žiaci v Turanoch, ale pre snehovú kalamitu sa stretnutia v tejto vekovej kategórii preložili.

Florbalová akadémia Martin – FPS Monacor Banská Bystrica 6:6 (3:2, 3:1, 0:3)
Góly: T. Púpava 3, J. Brincka, J. Veselka, R. Kralovanský.

Florbalová akadémia Martin – Grasshoppers Žilina 6:6 (1 :2, 5:0, 0:4)
Góly: T. Púpava 4, J. Brincka, L. Nogová.

Florbalovú akadémiu reprezentovali: Tomáš Klenec, Andrej Thomka, Lívia Nogová, Matej Malčák, Jakub Veselka, Ján Brincka, Tomáš Púpava, Oliver Botka, Oliver Katreniak, Dávid Kubis, Richard Kralovanský, tréneri: Milan Chochula, Rudolf Kralovanský.

Florbal: Staršia prípravka si odviezla zo Žiliny dve remízy

ZDROJ: -rk-, foto: TFL

The post Florbal: Staršia prípravka si odviezla zo Žiliny dve remízy appeared first on Turčania.sk.

]]>
V motoreste Rybárska bašta sa už nenajeme https://www.turcania.sk/v-motoreste-rybarska-basta-sa-uz-nenajeme/ Thu, 17 Jan 2019 11:40:47 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13368 Je to už pár týždňov čo definitívne zmizol kedysi tak obľúbený motorest a reštaurácia Rybárska bašta neďaleko rybníka v Príbovciach. V roku 1986 sa začala výstavba rybárskej reštaurácie v hodnote vtedajších 4 milióny Korún československých. Investor stavby boli Reštaurácie Martin, š.p. a realizátorom stavby Stredoslovenské stavby, š.p. Motorest ponúkal 10 izieb s celkovou kapacitou 26 miest. Izby boli dvoj a […]

The post V motoreste Rybárska bašta sa už nenajeme appeared first on Turčania.sk.

]]>
Je to už pár týždňov čo definitívne zmizol kedysi tak obľúbený motorest a reštaurácia Rybárska bašta neďaleko rybníka v Príbovciach.

V roku 1986 sa začala výstavba rybárskej reštaurácie v hodnote vtedajších 4 milióny Korún československých. Investor stavby boli Reštaurácie Martin, š.p. a realizátorom stavby Stredoslovenské stavby, š.p.

Motorest ponúkal 10 izieb s celkovou kapacitou 26 miest. Izby boli dvoj a troj-lôžkové a jeden apartmán. Rybárska reštaurácia mala kapacitu 65 miest, salónik 26 miest a zimnú záhradu 15 miest.

V lete bolo možné posedieť na terase so záhradným grilom alebo si zahrať tenis na dvoch tenisových kurtoch s umelým povrchom a osvetlením. K dispozícii bol aj fitnes, stolný tenis, kolkáreň, relaxačno-rehabilitačné centrum, sauna ako aj detské ihrisko a samozrejme veľké parkovisko.

Kríza sa dotkla aj tejto reštaurácie

Reštaurácia často menila svoj názov, majiteľov, nájomníkov a prirodzene aj hostí. V posledných rokoch bola skôr zatvorená ako otvorená.

Motorest s priľahlým pozemkom v máji 2018 získala spoločnosť Vamstav, s.r.o., Žilina ktorá sa rozhodla schátraný motorest zbúrať. Stavebné stroje sa do dvojpodlažnej, podpivničenej stavby s podkrovím zahryzli už 24. augusta 2018 a ešte stále prebieha rekultivácia pozemku na ktorom stála.

Nakoľko je pozemok stavebný, určite na ňom čoskoro vyrastie nová stavba. Čo to bude? … o tom zas niekedy inokedy.

V motoreste Rybárska bašta sa už nenajeme

V motoreste Rybárska bašta sa už nenajeme

ZDROJ: Ľubomír Žila

The post V motoreste Rybárska bašta sa už nenajeme appeared first on Turčania.sk.

]]>
Knižné novinky z Martina: Povinná literatúra (nielen) pre Martinčanov https://www.turcania.sk/knizne-novinky-z-martina-povinna-literatura-nielen-pre-martincanov/ Thu, 17 Jan 2019 11:16:22 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13364 V minulom roku vydalo Vydavateľstvo Matice slovenskej dve pozoruhodné publikácie, ktoré by sme vám radi predstavili. Pozoruhodné sú predovšetkým pre nás Turčanov. Kníh nikdy nie je dosť. V tom nám dajú isto za pravdu všetci zarytí knihomoli. A čo už také knihy o miestach, kde sme sa narodili, kde žijeme, ktoré nás obklopujú? Tých je doslova ako šafranu. Ale keď už uzrú svetlo knižného […]

The post Knižné novinky z Martina: Povinná literatúra (nielen) pre Martinčanov appeared first on Turčania.sk.

]]>
V minulom roku vydalo Vydavateľstvo Matice slovenskej dve pozoruhodné publikácie, ktoré by sme vám radi predstavili. Pozoruhodné sú predovšetkým pre nás Turčanov.

Kníh nikdy nie je dosť. V tom nám dajú isto za pravdu všetci zarytí knihomoli. A čo už také knihy o miestach, kde sme sa narodili, kde žijeme, ktoré nás obklopujú? Tých je doslova ako šafranu. Ale keď už uzrú svetlo knižného sveta, bol by hriech nesiahnuť po nich, čo poviete?

Martin – živý príbeh mesta (zostavil Stanislav Muntág)

Aj mestá majú svoje príbehy. Dokým mesto žije, aj jeho príbeh je živý, jedinečný a otvorený, pokračovanie prezradí len budúcnosť.

Obrazová publikácia sa snaží zaujímavými dobovými i súčasnými fotografiami a stručným sprievodným textom načrtnúť hlavné kapitoly „príbehu o Martine“. Od neznámych pradávnych kultúr, ktoré osídlili územie dnešného mesta a zanechali po sebe zaujímavé stopy, cez prvé písomné zmienky, stredovek v tieni miestnych zemepánov či prudkú dynamiku vývoja v 19. storočí. Práve vtedy sa totiž Martin stal centrom slovenského národného pohybu a položil základy národných kultúrnych inštitúcií Slovákov.

Nahliada tiež do 20. storočia svetových vojen a ťažko znášanej neslobody, no kniha nezabúda ani na rušnú súčasnosť. Zobrazuje Martin ako mesto kultúry a múzeí, unikátnych historických pamiatok i skvelej „živej kultúry“, moderného priemyslu, mesto otvorené svetu a výbornú turistickú destináciu v nádhernej Turčianskej záhradke. Dvojjazyčný slovensko-anglický text.

Keď národ umieral (Peter Huba)

Z učebníc dejepisu väčšina z nás vie čosi o zápase slovenských vlastencov za národnú svojbytnosť v druhej polovici devätnásteho storočia, keď sa po rakúsko-uhorskom vyrovnaní vystupňovalo maďarizačné úsilie uhorskej vlády.

Strohé dejepisné fakty však len matne zobrazujú tragiku ľudských osudov a strhujúce osobné príbehy tej hŕstky odvážlivcov, ktorí všetko obetovali cieľu, ktorý bol pre nich posvätný – zápasu za prežitie národa.

Prihlásiť sa k Slovákom si vyžadovalo odvahu a sľubovalo najmä prenasledovanie i väznenie. S týmito pohnutými časmi sú nerozlučne spojené aj osudy dvoch významných rodín – Mudroňovcov a Halašovcov.

Kniha historika a publicistu Petra Hubu ponúka beletrizovaný životný príbeh dvoch najvýznamnejších aktérov tohto zápasu – Pavla Mudroňa a Andreja Halašu, ich rodín a spolubojovníkov. Verne zobrazuje  život v Turčianskom Svätom Martine na konci devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia a prináša mnohé zaujímavé fakty, ktoré v učebniciach dejepisu nenájdete.

Knižné novinky z Martina: Povinná literatúra (nielen) pre Martinčanov

ZDROJ: Ivana Riljaková, Stanislav Muntág

The post Knižné novinky z Martina: Povinná literatúra (nielen) pre Martinčanov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Nadácia Kia Motors Slovakia odovzdala 16. januára ocenenia za filantropiu https://www.turcania.sk/nadacia-kia-motors-slovakia-odovzdala-16-januara-ocenenia-za-filantropiu/ Thu, 17 Jan 2019 11:10:36 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13360 Ocenenie za projekt s najväčším prínosom roka 2018 získala po hlasovaní verejnosti organizácia Truc Sphérique za program Na vlastné oči. Ponukou výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi umožnili žiakom a pedagógom základných a stredných škôl spoznať umenie a architektúru, zažiť nové spôsoby vnímania a kritického uvažovania a rovnako si vyskúšať nové postupy práce, ktoré môžu využiť a rozšíriť vo svojich triedach. V kategórii Nezisková organizácia […]

The post Nadácia Kia Motors Slovakia odovzdala 16. januára ocenenia za filantropiu appeared first on Turčania.sk.

]]>
Ocenenie za projekt s najväčším prínosom roka 2018 získala po hlasovaní verejnosti organizácia Truc Sphérique za program Na vlastné oči.

Ponukou výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi umožnili žiakom a pedagógom základných a stredných škôl spoznať umenie a architektúru, zažiť nové spôsoby vnímania a kritického uvažovania a rovnako si vyskúšať nové postupy práce, ktoré môžu využiť a rozšíriť vo svojich triedach.

V kategórii Nezisková organizácia roka 2018 si prvú cenu odnieslo občianske združenie Rodinná Rozprávka. Organizáciou odborných seminárov a praktických workshopov pomáhajú členovia združenia budúcim rodičom pripraviť sa na príchod dieťaťa.

Pomocou moderných didaktických metód radia mladým rodičom, ako postupovať v prvých rokoch výchovy ich detí, vytvárajú záujmové krúžky pre deti v staršom veku a v neposlednom rade sa starajú o seniorov a o ich inklúziu do spoločnosti. Interaktívnymi prvkami spájajú rôzne generácie, aby sa od seba navzájom učili a spríjemňovali si spoločné chvíle.

Najaktívnejším dobrovoľníkom roka 2018 sa stala Mária Čičková, ktorá aktívne pôsobí v o. z. Rozum a cit a okrem toho sa zapája ako dobrovoľníčka v rámci iniciatívy Naše Mesto.

„Žijeme v rýchlom svete, kde sú väčšinou všetci zaneprázdnení svojimi vlastnými životmi. Málokedy má človek čas zastaviť sa a pomôcť niekomu v ťažkej situácii. Aj napriek tomu sú však v našej spoločnosti stále ľudia, ktorí venujú svoj život podpore ostatných. Chceli sme sa im preto poďakovať za ich ťažkú prácu a prejaviť im podporu formou získania grantu pre ich ďalšie aktivity,” povedal Dušan Dvořák, správca Nadácie Kia Motors Slovakia.

V roku 2018 podporila Nadácia Kia Motors Slovakia 207 projektov celkovou sumou 1,8 milióna eur, vďaka ktorým sa podarilo prispieť k zlepšeniu kvality života v žilinskom regióne aj mimo neho.

Nadácia sa v minulom roku zameriavala hlavne na technické a jazykové vzdelávanie pre deti a mládež, budovanie športových areálov, podporu športových klubov a eko-mobilitu.

„Chceme vytvoriť pre deti a mládež lepšie podmienky pre ich rozvoj,“ doplnil Dušan Dvořák. „Preto aj v roku 2019 plánujeme pokračovať v podpore týchto aktivít. Veľká výzva je pre nás bike sharing – verejné bicykle, ako alternatíva k mestskej doprave. Dúfame, že ich Žilinčania príjmu s potešením a budú pre nich prínosom a oživením,” uzavrel.

Rok 2018 v číslach:

 • viac ako 207 projektov a 1,8 milióna eur prerozdelených na podporu a rozvoj športu, vzdelávania, mobility, dobrovoľníctva a zvýšenia kvality zdravotnej starostlivosti,
 • 195 partnerských organizácií,
 • 161 dobrovoľníkov a 781 dobrovoľníckych hodín.

Nadácia Kia Motors Slovakia (nadácia) vznikla oficiálne v roku 2013, vlastné aktivity a projekty realizuje od roku 2016. Nadáciu založila spoločnosť Kia Motors Slovakia s.r.o. ako nositeľa svojich verejnoprospešných projektov v žilinskom regióne. Nadácia adresuje pomoc pre oblasť športu, rozvoj vzdelávania, revitalizáciu verejných priestranstiev a podporu dobrovoľníctva s partnerskými neziskovými organizáciami. Ambíciou nadácie je nielen prerozdeľovať finančné prostriedky a granty, ale stimulovať zmeny, ktoré robia z nášho okolia lepšie miesto pre spoločný život. Od začiatku svojich aktivít v roku 2016 podporila Nadácia Kia Motors Slovakia projekty v celkovej sume viac ako 5 miliónov eur.

The post Nadácia Kia Motors Slovakia odovzdala 16. januára ocenenia za filantropiu appeared first on Turčania.sk.

]]>
Výtvarné spektrum 2019 v Turčianskom kultúrnom stredisku https://www.turcania.sk/vytvarne-spektrum-2019-v-turcianskom-kulturnom-stredisku/ Thu, 17 Jan 2019 10:15:12 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13356 Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja aj tento rok vyhlasuje regionálne kolo súťaže Výtvarné spektrum 2019. Výtvarné spektrum je najprestížnejšou celoštátnou súťažou v oblasti neprofesionálnej výtvarnej tvorby na Slovensku. Súťaže sa môžu zúčastniť neprofesionálni výtvarníci od 15 rokov a viac, ktorí sú zaradení do štyroch kategórií. V kategórii A súťažia autori vo veku od 15 do 25 rokov, […]

The post Výtvarné spektrum 2019 v Turčianskom kultúrnom stredisku appeared first on Turčania.sk.

]]>
Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja aj tento rok vyhlasuje regionálne kolo súťaže Výtvarné spektrum 2019.

Výtvarné spektrum je najprestížnejšou celoštátnou súťažou v oblasti neprofesionálnej výtvarnej tvorby na Slovensku.

Súťaže sa môžu zúčastniť neprofesionálni výtvarníci od 15 rokov a viac, ktorí sú zaradení do štyroch kategórií. V kategórii A súťažia autori vo veku od 15 do 25 rokov, v kategórii B autori od 25 do 60 rokov, v kategórii C súťažia autori nad 60 rokov. Do kategórie D sú zaradení autori nad 15 rokov výtvarne neškolení špecifického výtvarného prejavu – insitné umenie, art brute, naivné umenie, umenie outsiderov a pod.Súťaží sa vo všetkých voľných výtvarných disciplínach: kresbe, grafike, maľbe, plastike, úžitkovej tvorbe a v prácach intermediálneho charakteru (fotografický alebo video záznam akčného umenia, land-artu a pod.).
Pre rok 2019 Národné osvetové centrum vyhlasuje špeciálnu tematickú kategóriu E – intermédiá (fotografický záznam alebo videozáznam akčného umenia, land-artu, inštalácie, site-specific art, street art, video art atď.)

Vernisáž výstavy a odovzdávanie cien sa uskutoční 14. marca 2019  o 16.00 h. v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine.

Uzávierka doručenia súťažných prác do Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine je  1. marec 2019.

Viac informácií spolu s prihláškou  nájdete na stránkach www.tks.sk.

Tešíme sa na Vašu účasť!

Mgr. Radoslav Pančík
metodik pre výtvarníctvo, fotografiu, film a vzdelávanie
Turčianske kultúrne stredisko v Martine
kontakt: Divadelná 656/3, 036 01 Martin
mobil: 0917/ 494 708
tel: 043/ 4132394
http: www.tks.sk

The post Výtvarné spektrum 2019 v Turčianskom kultúrnom stredisku appeared first on Turčania.sk.

]]>
Premietanie dokumentárneho filmu ZŤS Martin od A po Z v Sučanoch https://www.turcania.sk/premietanie-dokumentarneho-filmu-zts-martin-od-a-po-z-v-sucanoch/ Wed, 16 Jan 2019 15:03:55 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13351 Občianske združenie Turiec film pozýva na premietanie dokumentárneho filmu ZŤS Martin od A po Z. Premietanie sa uskutoční v utorok, 29. januára 2019 o 17.30 hod. v Robotníckom kultúrnom dome v Sučanoch. Film vznikol pri príležitosti 70-teho výročia položenia základného kameňa v roku 1948. Zvlášť sú pozvaní bývalí zamestnanci ZŤS, ale aj všetkci ostatní, ktorí majú záujem sa dozvedieť čo […]

The post Premietanie dokumentárneho filmu ZŤS Martin od A po Z v Sučanoch appeared first on Turčania.sk.

]]>
Občianske združenie Turiec film pozýva na premietanie dokumentárneho filmu ZŤS Martin od A po Z. Premietanie sa uskutoční v utorok, 29. januára 2019 o 17.30 hod. v Robotníckom kultúrnom dome v Sučanoch.

Film vznikol pri príležitosti 70-teho výročia položenia základného kameňa v roku 1948. Zvlášť sú pozvaní bývalí zamestnanci ZŤS, ale aj všetkci ostatní, ktorí majú záujem sa dozvedieť čo sa v Martinskej ZŤS-ke vyrábalo. 65-minútový dokument vás prevedie celou históriou podniku. Dozviete o jeho výstavbe, hlavných výrobných odboroch – výroba tankov, lokomotív, lesných kolesových ťahačov, hutnej výrobe. Taktiež sa dozviete aj o sociálnej starostlivosti o zamestnancov a podpore športu.

Autor filmu obecenstvo osobne oboznámi o radostiach aj ťažkostiach s tvorbou filmu. Film bol zatiaľ premietaný len v Martine a kino Strojár bolo dvakrát vypredané.

ZDROJ: FB Sučany

The post Premietanie dokumentárneho filmu ZŤS Martin od A po Z v Sučanoch appeared first on Turčania.sk.

]]>
Obce Šútovo a Ratkovo vyhlásili kvôli počasiu mimoriadny stav https://www.turcania.sk/obce-sutovo-a-ratkovo-vyhlasili-kvoli-pocasiu-mimoriadny-stav/ Wed, 16 Jan 2019 08:14:39 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13347 Mnohé samosprávy už nezvládajú svojpomocne odpratávať sneh a preto vyhlásili mimoriadny stav. Medzi tieto obce sa z okresu Martin zaradilo Šútovo a Ratkovo. „Mimoriadny stav sme vyhlásili kvôli snehu v obci, ktorého je toľko, že ho musíme vyvážať mimo zastavanú časť. A samozrejme kvôli počasiu, nakoľko nám tu snežilo počas utorka celý deň a sneh padal aj celú noc,“ vyjadril sa pre Turčania.sk starosta obce […]

The post Obce Šútovo a Ratkovo vyhlásili kvôli počasiu mimoriadny stav appeared first on Turčania.sk.

]]>
Mnohé samosprávy už nezvládajú svojpomocne odpratávať sneh a preto vyhlásili mimoriadny stav. Medzi tieto obce sa z okresu Martin zaradilo Šútovo a Ratkovo.

„Mimoriadny stav sme vyhlásili kvôli snehu v obci, ktorého je toľko, že ho musíme vyvážať mimo zastavanú časť. A samozrejme kvôli počasiu, nakoľko nám tu snežilo počas utorka celý deň a sneh padal aj celú noc,“ vyjadril sa pre Turčania.sk starosta obce Šútovo Ľubomír Maďari.

Ako starosta ďalej dodal, obec si musela prenajať živnostníka, ktorý pluhuje sneh nonstop 24-hodín, plus tri bagre odpratávajúce sneh, ten sa tlačí na domy, ploty a fasády. „Ako sa pozerám na kopce, tak sneh opäť padá a ja pevne dúfam, že situáciu ustojíme,“ uzavrel Maďari.

Mimoriadny stav taktiež platí v v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Podvysoká, Skalité, Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Zázrivá, Pribiš a Pucov. V okrese Námestovo v obciach Beňadovo, Sihelné, Zákamenné, Novoť, Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. V okrese Kysucké Nové Mesto v obci Ochodnica.

„Aktuálne máme v obci okolo 60 centimetrov. Problém je ten, že máme úzke miestne cesty a sneh už v podstate nemáme kam vytláčať. pravdepodobne ho začneme odvážať preč, lebo naši obyvatelia už majú problém dostať sa k svojim domom,“ vyjadril sa k mimoriadnemu stavu v obci ratkovský starosta Rastislav Frkáň.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: geocaching.com

The post Obce Šútovo a Ratkovo vyhlásili kvôli počasiu mimoriadny stav appeared first on Turčania.sk.

]]>
V noci došlo k výpadkom elektriny, problémy majú aj v Turanoch https://www.turcania.sk/v-noci-doslo-k-vypadkom-elektriny-problemy-maju-aj-v-turanoch/ Wed, 16 Jan 2019 08:01:33 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13344 Na odstraňovaní niektorých výpadkov pracujú údržbári. V odľahlých častiach ešte hľadajú príčiny porúch.  Vplyvom nepriaznivého počasia, najmä hustého sneženia, došlo v noci z utorka na stredu na severe stredného Slovenska k ďalším poruchám na elektrických vedeniach. Bez prúdu je približne 800 odberných miest. Mimo prevádzky je spolu 40 trafostaníc. Stredoslovenská distribučná (SSD) rieši poruchy na úrovni vysokého napätia v obciach Kolárovice (okres Bytča), Dlhá nad […]

The post V noci došlo k výpadkom elektriny, problémy majú aj v Turanoch appeared first on Turčania.sk.

]]>
Na odstraňovaní niektorých výpadkov pracujú údržbári. V odľahlých častiach ešte hľadajú príčiny porúch.

 Vplyvom nepriaznivého počasia, najmä hustého sneženia, došlo v noci z utorka na stredu na severe stredného Slovenska k ďalším poruchám na elektrických vedeniach. Bez prúdu je približne 800 odberných miest. Mimo prevádzky je spolu 40 trafostaníc.

Stredoslovenská distribučná (SSD) rieši poruchy na úrovni vysokého napätia v obciach Kolárovice (okres Bytča), Dlhá nad Kysucou, Nová Bystrica – časť Vychylovka (všetky okres Čadca) a v žilinskej mestskej časti Vranie. V okrese Martin evidujú energetici problém v Turanoch.

Na Liptove sú niektorí odberatelia bez elektriny v obciach Ľubochňa (okres Ružomberok) a Kráľova Lehota – časť Svarín (okres Liptovský Mikuláš).

V Prievidzskom okrese nejde elektrina niektorým odberateľom v Handlovej, konkrétne v mestskej časti Nová Lehota.

Väčšinu porúch spôsobil ťažký mokrý sneh a vietor. Vo viacerých lokalitách popadali na elektrické vedenie stromy a pretrhali vodiče. Niektoré poruchy sa už elektrikárom podarilo presne lokalizovať, ale časť z nich musia ešte vyhľadať v teréne. Tak ako v predchádzajúcich dňoch im prácu komplikuje ťažko prístupný a rozmočený terén, prípadne vysoká vrstva snehu.

Pracovníci SSD robia všetko pre to, aby obnovili dodávku elektriny pre odberateľov v čo najkratšom čase. V niektorých prípadoch však musia byť trpezliví.

ZDROJ: SSD

The post V noci došlo k výpadkom elektriny, problémy majú aj v Turanoch appeared first on Turčania.sk.

]]>
Martinčania sa môžu uchádzať o detské ihrisko Žihadielko, hlasovanie je už spustené https://www.turcania.sk/martincania-sa-mozu-uchadzat-o-detske-ihrisko-zihadielko-hlasovanie-je-uz-spustene/ Wed, 16 Jan 2019 07:12:14 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13338 Začiatok roka už tradične patrí úspešnej súťaži o detské ihriská, ktorú organizuje spoločnosť Lidl už po štvrtý raz. O tom, kde v roku 2019 vyrastú, opäť rozhodne verejnosť v hlasovaní. Počas troch ročníkov projektu sa na Slovensku podarilo postaviť 30 moderných a bezpečných detských ihrísk v celkovej hodnote viac ako 2,6 milióna eur. To, že sa projekt teší veľkému záujmu […]

The post Martinčania sa môžu uchádzať o detské ihrisko Žihadielko, hlasovanie je už spustené appeared first on Turčania.sk.

]]>
Začiatok roka už tradične patrí úspešnej súťaži o detské ihriská, ktorú organizuje spoločnosť Lidl už po štvrtý raz. O tom, kde v roku 2019 vyrastú, opäť rozhodne verejnosť v hlasovaní.

Počas troch ročníkov projektu sa na Slovensku podarilo postaviť 30 moderných a bezpečných detských ihrísk v celkovej hodnote viac ako 2,6 milióna eur. To, že sa projekt teší veľkému záujmu verejnosti podčiarkuje aj skutočnosť, že počas troch ročníkov bolo odovzdaných celkovo 6 622 360 hlasov.

Štvrtý ročník odštartoval v pondelok, 14. januára a počas takmer siedmych týždňov bude 69 lokalít bojovať o 10 ihrísk. O tom, kde vyrastú budú už tradične rozhodovať ľudia v hlasovaní.

„Mesto Martin sa rozhodlo zapojiť sa do výzvy Žihadielko už po druhý raz, aby sme sa pokúsili týmto spôsobom vybudovať za pomoci spoločnosti LIDL nové detské ihrisko. V prípade úspešnosti v Martine pribudne detské ihrisko v hodnote až do 87 000 eur,“ informovala Turčania.sk hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

Možnosť zapojiť sa do projektu dostali opäť aj tie mestá, ktoré už jedno ihrisko majú. Tieto lokality vytvorili samostatnú kategóriu, v ktorej si v tomto roku  svoje sily preverí 19 miest. Zvyšná päťdesiatka je rozdelená do štyroch kategórií podľa počtu obyvateľov.

„Sme radi, že Lidl ihriská Žihadielka sa na Slovensku tešia veľkej obľube. Je to pre nás signál, že podporovať rozvoj v lokalitách, v ktorých pôsobíme má veľký význam a prispieva k zlepšeniu života v komunitách. Lidl chce byť dobrým susedom,“ povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ diskontného reťazca, a pokračoval: “Tento projekt už tri roky spája ľudí bez rozdielu veku, čo je dôkazom, že ak spojíme sily pre dobrú vec, máme veľkú šancu uspieť. Budeme držať palce všetkým, ktorí majú chuť súťažiť a rozhodnúť o tom, kde ihriská vyrastú. Sú to práve tí zázrační ľudia, ktorí robia svet krajším.“

Verejnosť môže hlasovať na stránke www.zihadielko.sk od 14. januára do 28. februára 2019 (23:59:59).

Jedinou podmienkou je registrácia na tejto webovej stránke. Užívateľ registráciu potvrdí overovacím kódom, ktorý mu bude zaslaný vo forme bezplatnej SMS na zadané mobilné telefónne číslo. Každý registrovaný účastník bude môcť raz za 24 hodín zahlasovať za vybranú lokalitu. Ďalší bonusový hlas navyše je možné každý deň získať za zvládnutie jednoduchej online hry. Priebežné poradie bude zverejnené  (s výnimkou posledného týždňa) a pravidelne aktualizované na stránke www.zihadielko.sk. Víťazov 10 Lidl ihrísk Žihadielok predstavíme najneskôr 14.marca 2019.

Na www.zihadielko.sk je k dispozícii na stiahnutie logo či rozhlasový spot k projektu, ako aj plagáty či posty na sociálne siete pripravené pre konkrétne mestá, ktorými môžu lokality podporiť záujem u obyvateľov o hlasovanie. Na webovej stránke budú k dispozícií prehľadné a zaujímavé štatistiky. Aj v tomto ročníku máme pre hlasujúcich, ktorí majú chuť súťažiť pripravených množstvo atraktívnych cien na každý deň. Stačí ak sa zapoja do „Vilkovej výzvy“, za splnenie ktorej môžu  získať skvelé výhry pre deti.

Ihrisko Žihadielko je určené pre deti od 2 do 12 rokov. Jeho rozmer je 16 x 20 m a bude sa na ňom nachádzať osem herných prvkov. Ihrisko je rozdelené do dvoch zón podľa veku detí – 2 až 6 rokov a 6 až 12 rokov. Deti sa budú môcť zahrať na dvoch hradoch, pieskovisku, kolotoči, hojdačkách či prevažovadlách. Všetky herné prvky sa nesú vo veselých a hravých motívoch s Včielky Maje a jej kamarátov. Samozrejmosťou sú aj lavičky,  stojan na bicykle, či odpadkové koše. Hodnota jedného ihriska je 87 000 eur.

Martinčania sa môžu uchádzať o detské ihrisko Žihadielko, hlasovanie je už spustené
Detské ihrisko Žihadielko v Banskej Bystrici

Prehľad doterajších víťazov (zoradených abecedne)
2016: Banská Bystrica, Bratislava – Dúbravka, Dolný Kubín, Myjava, Pezinok, Sereď, Stropkov, Šahy, Šaľa, Vrbové
2017: Galanta, Handlová, Levice, Modra, Piešťany, Senica, Skalica, Trenčín, Trnava, Tvrdošín
2018: Bernolákovo, Brezno, Komárno, Levoča, Poprad, Rimavská Sobota, Senec, Senica, Štúrovo, Trenčín

Vždy aktuálne a zaujímavé informácie o spoločnosti Lidl Slovenská republika nájdete na www.lidl.sk www.spoloecnskazodpovednostsk a na sociálnych sieťach.

Facebook: https://www.facebook.com/lidlslovensko

Instagram: https://instagram.com/lidlsk/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5oGq-pQRauK3TFdDa0ZPAQ

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/lidl-slovenská-republika-v-o-s-

The post Martinčania sa môžu uchádzať o detské ihrisko Žihadielko, hlasovanie je už spustené appeared first on Turčania.sk.

]]>
Chcete sa zúčastniť zimného monitoringu šeliem v Malej Fatre? https://www.turcania.sk/chcete-sa-zucastnit-zimneho-monitoringu-seliem-v-malej-fatre/ Wed, 16 Jan 2019 06:46:48 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13334 Zimný monitoring veľkých šeliem je metódou zameranou na zisťovanie prítomnosti skúmaných druhov živočíchov v sledovanom území. Hlavný zimný monitoring sa realizuje v spolupráci s dobrovoľníkmi. V Malej Fatre sa v minulosti organizoval sporadicky. Od roku 2016 sa začal realizovať každoročne, s cieľom urobiť z akcie systematicky opakujúce sa podujatie. V roku 2019 sa uskutoční v poradí už 4 ročník. Zimný monitoring […]

The post Chcete sa zúčastniť zimného monitoringu šeliem v Malej Fatre? appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zimný monitoring veľkých šeliem je metódou zameranou na zisťovanie prítomnosti skúmaných druhov živočíchov v sledovanom území. Hlavný zimný monitoring sa realizuje v spolupráci s dobrovoľníkmi.

V Malej Fatre sa v minulosti organizoval sporadicky. Od roku 2016 sa začal realizovať každoročne, s cieľom urobiť z akcie systematicky opakujúce sa podujatie. V roku 2019 sa uskutoční v poradí už 4 ročník.

Zimný monitoring sa realizuje priebežne počas celej zimy

Zimné obdobie je vhodným časom na stopovanie zvierat. Na snehovej pokrývke sa dajú veľmi pekne zistiť rôzne, inak veľmi dôležité informácie. Strážcovia Správy Národného Parku Malá Fatra a dobrovoľní členovia Stráže prírody od príchodu prvého snehu intenzívne prehľadávajú územie národného parku aj jeho ochranného pásma.

Pod drobnohľadom sú najmä vlk, rys a mačka divá. Práve stopovaním sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnej populácii, teda počet zvierat, miesta prechodov a migračné cesty, druh koristi, či dokonca zdravotný stav šeliem.

Pri nájdení trusu od vlka a rysa sa odoberá časť na genetiku, zvyšná časť na podrobný rozbor potravy. Po dôkladnej evidencii sú vzorky v etanole a držané v mrazničke pre zachovanie informácií.

Tento spôsob je neinvazívny, zvieratám vôbec neškodí, čo je v porovnaní s ,,výskumom” z koží a lebiek úplný opak. Mačka divá sa sleduje najmä na základe stôp, nájdenie trusu po tejto malej šelme je veľmi náročné a vyžaduje aj určité terénne skúsenosti. V tomto období medvede už majú obsadené svoje zimné stanovištia, ich náhodný pohyb v území sa tiež sleduje a vyhodnocuje.

Bližšie informácie o predchádzajúcich ročníkoch – https://www.malafatra.org/zimny-monitoring-seliem/
Prihlasovací formulár na aktuálny ročník nájdete tu – http://npmalafatra.sopsr.sk/sprava-np/monitoring/zimny-monitoring-seliem/

ZDROJ: Tomáš Flajs

The post Chcete sa zúčastniť zimného monitoringu šeliem v Malej Fatre? appeared first on Turčania.sk.

]]>
Primátor Danko vyhlásil II. stupeň zimnej údržby https://www.turcania.sk/primator-danko-vyhlasil-ii-stupen-zimnej-udrzby/ Tue, 15 Jan 2019 15:16:14 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13330 Vzhľadom na poveternostné podmienky platí II. stupeň zimnej údržby od dnešného dňa od 13.00 h. Mesto Martin oznamuje, že na základe schváleného Operačného plánu zimnej údržby mestských komunikácií na zimné obdobie 2018/2019 zo dňa 14. decembra 2018 a vzhľadom na mimoriadnu meteorologickú situáciu, po návrhu operačného štábu vyhlásil primátor mesta Martin od utorka 15. januára 2019 od 13:00 hod. II. […]

The post Primátor Danko vyhlásil II. stupeň zimnej údržby appeared first on Turčania.sk.

]]>
Vzhľadom na poveternostné podmienky platí II. stupeň zimnej údržby od dnešného dňa od 13.00 h.

Mesto Martin oznamuje, že na základe schváleného Operačného plánu zimnej údržby mestských komunikácií na zimné obdobie 2018/2019 zo dňa 14. decembra 2018 a vzhľadom na mimoriadnu meteorologickú situáciu, po návrhu operačného štábu vyhlásil primátor mesta Martin od utorka 15. januára 2019 od 13:00 hod. II. stupeň zimnej údržby na mestských komunikáciách mesta Martin na zimné obdobie 2018/2019.

ZDROJ: Mgr. Michaela Černeková, Meato Martin

The post Primátor Danko vyhlásil II. stupeň zimnej údržby appeared first on Turčania.sk.

]]>
Na hudobné ceny ZAI je nominovaná aj martinsko-žilinská skupina Darkness Positive a RC Mlyn Vrútky https://www.turcania.sk/na-hudobne-ceny-zai-je-nominovana-aj-martinsko-zilinska-skupina-darkness-positive-a-rc-mlyn-vrutky/ Tue, 15 Jan 2019 10:55:55 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13325 Zväz autorov a interpretov (ZAI) populárnej hudby opäť odovzdá hudobné ocenenia. Už teraz sú známe nominácie, o ktorých rozhodovali členovia ZAI a ďalší autori a interpreti. Na sošky mikrofónov sa interpreti, skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 17. januára 2019 v Majestic Music Clube v Bratislave. Podujatie je po prvýkrát prístupné aj verejnosti, vstupenky si fanúšikovia hudby môžu kúpiť v […]

The post Na hudobné ceny ZAI je nominovaná aj martinsko-žilinská skupina Darkness Positive a RC Mlyn Vrútky appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zväz autorov a interpretov (ZAI) populárnej hudby opäť odovzdá hudobné ocenenia. Už teraz sú známe nominácie, o ktorých rozhodovali členovia ZAI a ďalší autori a interpreti.

Na sošky mikrofónov sa interpreti, skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 17. januára 2019 v Majestic Music Clube v Bratislave. Podujatie je po prvýkrát prístupné aj verejnosti, vstupenky si fanúšikovia hudby môžu kúpiť v sieti predpredaj.sk.

Medzi nominovanými je aj martinsko-žilinská hudobná skupina Darkness Positive v zložení Šimon Švidraň (gitara, spec), Adrián Simonides (basová gitara) a Matej Richtarčík (bicie, sampler). Darkness Positive sú nominovaní v kategóriách album roka (Prvý dojem) a objav roka.

„Veľmi si vážime nominácie ZAI a hlavne fakt, že nás pri tom množstve všetkých kapiel vôbec objavili. Na odovzdávaní však s úspechom viac nepočítame ako počítame, predsa len, konkurencia je veľká. Každopádne pre autora/interpreta je vždy udeľovanie cien za jeho prácu zvláštna téma, pretože získanie ceny môže spôsobiť mylný pocit úspechu, nezískanie ceny umelca demotivuje. Každý interpret chce predsa nahrať album najlepšie ako môže, akurát nie každý môže byť ocenený. Naša cesta bude radšej naďalej sústredená na koncertovanie a prácu na nových materiáloch ako na pretekanie sa,“ vyjadril sa k nominácii ZAI bubeník kapely Matej Richtarčík.

Darkness Positive zľava: Matej Richtarčík (bicie, sampler), Šimon Švidraň (gitara, spec), Adrián Simonides (basová gitara)
Darkness Positive zľava: Matej Richtarčík (bicie, sampler), Šimon Švidraň (gitara, spec), Adrián Simonides (basová gitara)

V kategórii Klub roka (malý) je nominovaný aj RC Mlyn Vrútky

„V prvom rade nás to veľmi príjemne prekvapilo a je pre nás veľké zadosťučinenie to, že sa dva roky snažíme dostať klub do povedomia, že sa snažíme pre kapely, ale aj pre návštevníkov vytvoriť čo najlepšie podmienky. Doteraz máme veľmi dobré ohlasy od kapiel, ale aj od návštevníkov klubu. Už to, že sme sa dostali do nominácie je pre nás veľký úspech, takže nehľadiac na to, ako dopadneme v celkovom hodnotení, nominácie je pre nás veľký úspech a máme z toho naozaj obrovskú radosť,“ vyjadril sa pre Turčania.sk majiteľ klubu Tibor Ferenčík.

RC Mlyn Vrútky
RC Mlyn Vrútky

Hudobníci, organizátori a aj kluby sa dočkajú ocenení v 11-ich kategóriách. Nominácie sú výsledkom dvojkolového hlasovania autorov, hudobníkov spevákov, producentov, promotérov, manažérov a ďalších členov a priaznivcov ZAI, ktorí v prvom kole posielali svoje návrhy na nominácie. Mená a subjekty s najvyšším počtom hlasov na prvých troch priečkach vytvorili nominácie na víťazov, o ktorých sa rozhodovalo v druhom kole.

„Našim cieľom je zmapovať dianie v oblasti prezentácie hudby v éteri, ale aj v oblasti živého koncertovania, nakoľko rozsiahla sieť klubov a festivalov dnes tvorí životodarné podhubie pre hudobnú produkciu. Muzikanti chcú takto vyjadriť rešpekt dobrým partnerom, ktorí im rozumejú a podporujú ich v ich tvorbe, či už sú to redaktori a moderátori rozhlasových staníc alebo usporiadatelia koncertov a festivalov, či majitelia klubov. Autori a interpreti tiež ocenia najvýznamnejšie počiny svojich kolegov za uplynulý rok,“ vysvetľuje predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

Mená víťazov jednotlivých kategórií výročných cien Zväzu autorov a interpretov sa dozvieme 17.januára v bratislavskom Majestic Music Clube, ktorý obhajuje svoje víťazstvo z minulého roku.

Nominácie na ceny Zväzu autorov a interpretov za rok 2018:

Album roka:

Catastrofy – Besnota
Darkness Positive – Prvý dojem
Para – Našou krajinou
The Gang – The Gang

Skupina roka:

Catastrofy
Para
Horkýže slíže
Slobodná Európa

Spevák roka:

Juraj Benetin (Korben Dallas)
Martin Ďurinda (Tublatanka)
Tomáš „Tomo“ Michalčák (Aces)
Igor Belaj
Pišta Vandal (ČAD, Vandali)
Tomáš „Lasky“ Šedivý (Para)

Speváčka roka:

Jana Kirschner
Sima Martausová
Zuzana Smatanová

Objav roka:

Darkness Positive
FishFace
Chudáci
NovArt
Bullet Holes

Celoplošná rozhlasová stanica roka:

Anténa Rock
Rádio Vlna
Rádio_FM / RTVS

Lokálna/regionálna rozhlasová stanica roka:

Rádio Aligátor Bratislava
Radio One Rock Nitra
Radio Piešťany

Hudobný redaktor roka:

Roman Bomboš (SRo / RTVS)
Rasťo Očenáš (SRo / RTVS)
Matej „Sifon“ Mervart (Anténa Rock)

Usporiadateľ roka:

Dušan Drobný (Topfest / Morning Net)
Rastislav Škrinár (Rockscape / Klub 77)
Tibor Zelenay (Blue Note, Nové Mesto nad Váhom)

Festival roka:

Bratislavské jazzové dni, Bratislava
Rock pod Sninským Kameňom, Snina
Pohoda, Trenčín
Rockscape, Banská Bystrica
Topfest, Piešťany

Klub roka (veľký):

Collosseum,Košice
Majestic Music Club, Bratislava
Randal klub, Bratislava

Klub roka (malý):

Blue Note Jazz and Music Club, Nové Mesto nad Váhom
Klub 77, Banská Bystrica
Smer Klub 77, Žilina
RC Mlyn, Vrútky

Cena za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény: Udo Huber (Rakúsko).

ZDROJ: Turčania.sk, ZAI, foto: Darkness Positive, RC Mlyn Vrútky

The post Na hudobné ceny ZAI je nominovaná aj martinsko-žilinská skupina Darkness Positive a RC Mlyn Vrútky appeared first on Turčania.sk.

]]>
Pavol Seriš, Filip Teller a ich stand-up comedy už o pár dní v Barmuseu! https://www.turcania.sk/pavol-seris-filip-teller-a-ich-stand-up-comedy-uz-o-par-dni-v-barmuseu/ Tue, 15 Jan 2019 05:55:03 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13321 V rámci Česko-slovenského festivalu živého umenia BarmuseumFest zavítajú do Martina, v sobotu 26. januára 2019, Pavol Seriš a Filip Teller. Mená, možno nie úplne notoricky známe, avšak v každom prípade hodné našej pozornosti. Slovák Pavol Seriš sa venuje autorskému divadlu a jeho repertoár je založený na stand-up comedy, absurdnom humore, ale aj na pantomíme či tanci. Venuje sa dokonca aj […]

The post Pavol Seriš, Filip Teller a ich stand-up comedy už o pár dní v Barmuseu! appeared first on Turčania.sk.

]]>
V rámci Česko-slovenského festivalu živého umenia BarmuseumFest zavítajú do Martina, v sobotu 26. januára 2019, Pavol Seriš a Filip Teller. Mená, možno nie úplne notoricky známe, avšak v každom prípade hodné našej pozornosti.

Slovák Pavol Seriš sa venuje autorskému divadlu a jeho repertoár je založený na stand-up comedy, absurdnom humore, ale aj na pantomíme či tanci. Venuje sa dokonca aj krátkym filmom či kreslenému humoru. A čo je dôležité – nemá rád horčicu.

Čech Filip Teller je zase moderátor, herec a ako sám o sebe tvrdí, dôraz kladie na improvizáciu a situačný humor. Na medzinárodnom festivale divadelných formácií v Ríme dokonca získal cenu za najlepší mužský herecký výkon a to za postavu pápeža Bonifáca VIII.

Títo dvaja páni sa nám v Barmuseu predvedú v kreácii s názvom Čecháčci a Čoboláci, čo je zároveň ich spoločné dielo o česko-slovenských vzťahoch. Ako sa raz vyjadril Seriš, „v Česku väčšinou nadržujú diváci Filipovi, na Slovensku po predstavení robíme zas verejné lynčovanie Čecha, takže sme si kvit.“

Okrem toho, že Seriš aj Teller sú obaja absolventi Ateliéru Fyzického divadla na JAMU, spája ich tiež láska k stand-up comedy, divadlu, pohybovej komike, ale aj k spevu či tancu. Nepochybne sa nám teda postarajú o uvoľnenie bránice. Ak ste tak doposiaľ nespravili, lístky na predstavenie si zakúpte alebo zarezervujte priamo v Barmuseu.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Pavol Seriš, Filip Teller a ich stand-up comedy už o pár dní v Barmuseu!

ZDROJ: Ivana Riljaková, Barmuseum.eu

The post Pavol Seriš, Filip Teller a ich stand-up comedy už o pár dní v Barmuseu! appeared first on Turčania.sk.

]]>
Polícia: V utorok cestujte na sever Slovenska radšej vlakom ako autom https://www.turcania.sk/policia-v-utorok-na-sever-slovenska-radsej-vlakom-ako-autom/ Mon, 14 Jan 2019 19:48:11 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13318 Vzhľadom na avizované poveternostné podmienky na zajtra, utorok 15. januára 2019, polícia v Žilinskom kraji vyzýva vodičov, aby pokiaľ to nie je nevyhnutné, sa na cestu nevydávali alebo na prepravu využili iný druh prepravy, napríklad železničnú. Informácie pre Turčania.sk poskytla krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. „Situácia v pondelok večer je najviac komplikovaná na ceste I/11 medzi Žilinou a Čadcou, kde […]

The post Polícia: V utorok cestujte na sever Slovenska radšej vlakom ako autom appeared first on Turčania.sk.

]]>
Vzhľadom na avizované poveternostné podmienky na zajtra, utorok 15. januára 2019, polícia v Žilinskom kraji vyzýva vodičov, aby pokiaľ to nie je nevyhnutné, sa na cestu nevydávali alebo na prepravu využili iný druh prepravy, napríklad železničnú. Informácie pre Turčania.sk poskytla krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

„Situácia v pondelok večer je najviac komplikovaná na ceste I/11 medzi Žilinou a Čadcou, kde sa vytvára poľadovica, ktorá spôsobuje niekoľkohodinovú súvislú kolónu vozidiel. Policajti pokiaľ to šlo odstavovali nákladnú dopravu a rozpúšťali vzniknuté kolóny. Premávku komplikovali aj vzniknuté škodové udalosti v kolónach. Nakoľko poveternostné podmienky na cestách v kraji boli obdobné, nebola možná obchádzková trasa,“ vyjadrila sa ďalej hovorkyňa.

Ako na záver Balogová dodala, polícia preto odporúča vodičom sledovať aktuálnu predpoveď počasia a nepodceňovať výstrahy. Pokiaľ sa na cestu vyberiete, jazdite opatrne, pribaľte si do auta aj tekutiny a najmä majte v nádrži dostatok pohonných látok.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Facebook PZ SR

The post Polícia: V utorok cestujte na sever Slovenska radšej vlakom ako autom appeared first on Turčania.sk.

]]>
Výpadkov elektriny je menej, Martinské hole sú už v prevádzke https://www.turcania.sk/vypadkov-elektriny-je-menej-martinske-hole-su-uz-v-prevadzke/ Mon, 14 Jan 2019 15:13:31 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13314 Elektrikári robia všetko pre to, aby mali elektrinu do zotmenia všetky domácnosti. Prácu im komplikuje terén a počasie. V priebehu posledných hodín sa situácia na strednom Slovensku zlepšila. Elektrikárom zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) sa podarilo odstrániť väčšinu veľkých porúch. Momentálne je bez prúdu už iba okolo 400 odberných miest. Najväčšia porucha je momentálne na Liptove v Kráľovej Lehote, kde je […]

The post Výpadkov elektriny je menej, Martinské hole sú už v prevádzke appeared first on Turčania.sk.

]]>
Elektrikári robia všetko pre to, aby mali elektrinu do zotmenia všetky domácnosti. Prácu im komplikuje terén a počasie.

V priebehu posledných hodín sa situácia na strednom Slovensku zlepšila. Elektrikárom zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) sa podarilo odstrániť väčšinu veľkých porúch. Momentálne je bez prúdu už iba okolo 400 odberných miest. Najväčšia porucha je momentálne na Liptove v Kráľovej Lehote, kde je bez napájania 16 trafostaníc. Niekoľko menších porúch zostáva ešte aj na Kysuciach. Lyžiarske stredisko Martinské hole je už v prevádzke približne od 14:00 hod.

Situácia je zatiaľ stabilizovaná. Naši elektrikári urobili od rána kus práce, pričom sa na mnohých odľahlých miestach museli brodiť kilometre v snehu, blate či fujavici. V lese nad kysuckou obcou Nesluša musel dnes dopoludnia pomáhať aj ťažný kôň. Elektrikárom vytiahol do lesa náradie potrebné na opravu vedenia vysokého napätia. Technika bola v tomto prípade bezmocná.

Všetci robia maximum pre to, aby mali dotknutí odberatelia obnovenú dodávku elektriny čo najskôr. Je však nemožné predpovedať kedy presne to bude. Všetko závisí od okolností, najmä od počasia a prístupnosti kritických miest.

Predpoveď počasia nám na najbližšie hodiny a dni nepraje, preto zostáva dispečing aj pracovníci údržby zo Stredoslovenskej distribučnej v pohotovosti.

ZDROJ, foto: Miroslav Gejdoš, hovorca SSD

The post Výpadkov elektriny je menej, Martinské hole sú už v prevádzke appeared first on Turčania.sk.

]]>
SAD Žilina vás počas zimy odvezie do lyžiarskych a turistických stredísk https://www.turcania.sk/sad-zilina-vas-odvezie-do-lyziarskych-a-turistickych-stredisk/ Mon, 14 Jan 2019 13:54:51 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13310 Všetci nadšenci bieleho športu sa tešia z bohatej snehovej nádielky. Zima je taká, ako sa patrí a láka na zasnežené kopce turistov, lyžiarov, snoubordistov i skialpinistov. SAD Žilina vás do obľúbených zimných stredísk pohodlne odvezie. Do lyžiarskych aj turistických stredísk v okolí Žiliny, Martina a Čadce sa odvezte autobusmi spoločnosti SAD Žilina. Nemusíte hľadať voľné parkovacie miesto a po lyžovačke […]

The post SAD Žilina vás počas zimy odvezie do lyžiarskych a turistických stredísk appeared first on Turčania.sk.

]]>
Všetci nadšenci bieleho športu sa tešia z bohatej snehovej nádielky. Zima je taká, ako sa patrí a láka na zasnežené kopce turistov, lyžiarov, snoubordistov i skialpinistov. SAD Žilina vás do obľúbených zimných stredísk pohodlne odvezie.

Do lyžiarskych aj turistických stredísk v okolí Žiliny, Martina a Čadce sa odvezte autobusmi spoločnosti SAD Žilina.

Nemusíte hľadať voľné parkovacie miesto a po lyžovačke či turistike si môžete dať šálku horúceho grogu, vareného vínka alebo čaju s rumom. Zahrejú vás a podčiarknu atmosféru lyžovačky. Vďaka bohatej snehovej nádielke žijú všetky zimné strediská a SAD Žilina vás tam kedykoľvek zavezie. Odviezť sa môžu lyžiari aj vyznávači pešej turistiky. Kam sa vybrať na lyžovačku či turistiku v našom regióne? Tu je pár tipov.

Vrátna dolina – Free Time Zone Vrátna

V srdci Malej Fatry sa nachádza lyžiarske stredisko s tradíciou. Free Time Zone Vrátna, ktorá je od Terchovej vzdialená iba 3 km, patrí k najvyhľadávanejším lyžiarskym strediskám. Lokalita Paseky patrí medzi najobľúbenejšie zjazdovky. Lyžiarske stredisko ponúka možnosti pre začiatočníkov i pre skúsených lyžiarov, milovníkov snoubordingu, extrémneho lyžovania či skialpinizmu. Momentálne sú na lyžovanie veľmi dobré podmienky vo všetkých lokalitách – Paseky, Poludňový Grúň a Chleb.

Spoje SAD: Na lyžovačku sa pohodlne odveziete autobusom. Pre lyžiarov a snoubordistov odporúčame využívať spoje s odchodom o 8. a o 9. h, ktoré chodia denne z AS Žilina, stanovište č. 10. Na cestu späť využite spoje s odchodom zo zastávky Terchová Vrátna, Starý Dvor o 14.37 h denne alebo spoj o 15.55 h v pracovné dni, v nedeľu a sviatok, príp. o 16.45 h v sobotu, nedeľu a sviatok.

Snowparadise Veľká Rača

Medzinárodné lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača je situované v pohorí Kysucké Beskydy. Prednosťou je jeho rozloha a dispozícia v troch rôznych, navzájom lyžiarsky prepojených lokalitách, ktoré ponúkajú zjazdovky pre začiatočníkov až po najnáročnejších lyžiarov. K dispozícii je viac ako 14 km tratí, z ktorých je v súčasnosti k dispozícii päť, pričom dve sú na Dedovke, dve na Marguške a jedna na Lalíkoch.

Spoje SAD: Aj do Oščadnice sa na lyžovačku môžete pohodlne odviezť autobusom. Priame spoje z Čadce vás dovezú buď na záchytné parkoviská v okolí, odkiaľ vás do strediska dovezie skibus, alebo až priamo pod nástupnú stanicu lanovky v Oščadnici – Dedovke. Využiť môžete priamy spoj v sobotu o 9.10 h z autobusovej stanice Čadca a spiatočný o 15.33 h Oščadnica – Dedovka v sobotu a nedeľu. V prípade, že cestujete na lyžovačku na Dedovku priamym autobusovým spojom, odpadá vám problém prepravy zo záchytných parkovísk skibusom do strediska.

Gaderská dolina

Neďaleko turčianskej obce Blatnica sa rozprestiera jedna z najkrajších a najnavštevovanejších dolín Veľkej Fatry, Gaderská dolina. Patrí ku klenotom slovenskej prírody. Celou Gaderskou dolinou vedie značený turistický chodník, ktorého východiskom je obec Blatnica. V jej blízkosti sú aj tri lyžiarske strediská – Martinské hole (vynikajúce podmienky na zjazdové lyžovanie), Jasenská dolina (okrem lyžovačky si tu na svoje prídu aj bežkári) a Snowland (zameraný na rodinné lyžovanie).

Spoje SAD: Cestujúci, najmä z Martina, môžu využiť bohatú ponuku spojov na trase Martin – Blatnická dolina. Autobusy SAD Žilina túto trasu absolvujú prakticky každé dve hodiny.

Cestovať s nami sa oplatí

A to nielen pre rýchlu a pohodlnú cestu, ale aj finančné výhody. V autobuse SAD Žilina platia všetky poskytované zľavy, najmä pre žiakov a študentov. Pri platbe môžete využiť dopravnú kartu, s ktorou je cena cestovného lístka nižšia. Čím viac jázd s dopravnou kartou absolvujete, tým viac zliav na nákupy získate. Pre viac informácií klikajte na www.sadza.sk alebo www.cestujtezadarmo.sk.

ZDROJ: SAD Žilina

The post SAD Žilina vás počas zimy odvezie do lyžiarskych a turistických stredísk appeared first on Turčania.sk.

]]>
Členský diplom od národného umelca Martina Benku pripomenie oživotvorenie Matice slovenskej https://www.turcania.sk/clensky-diplom-od-narodneho-umelca-martina-benku/ Mon, 14 Jan 2019 13:32:25 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13305 Archív Matice slovenskej ukrýva vzácne diplomy s čierno-bielou ilustráciou národného umelca Martina Benku, ktorý bol odovzdávaný ako diplom Matice slovenskej svojim zakladajúcim členom. Jeden získal aj slávny britský historik Robert William Seton-Watson. Excelentný slovenský výtvarník ho pre Maticu slovenskú vytvoril v 20. rokoch minulého storočia po obnovení činnosti ustanovizne v roku 1919. „Diplom Matice slovenskej vznikol z iniciatívy vtedajšieho matičného […]

The post Členský diplom od národného umelca Martina Benku pripomenie oživotvorenie Matice slovenskej appeared first on Turčania.sk.

]]>
Archív Matice slovenskej ukrýva vzácne diplomy s čierno-bielou ilustráciou národného umelca Martina Benku, ktorý bol odovzdávaný ako diplom Matice slovenskej svojim zakladajúcim členom.

Jeden získal aj slávny britský historik Robert William Seton-Watson. Excelentný slovenský výtvarník ho pre Maticu slovenskú vytvoril v 20. rokoch minulého storočia po obnovení činnosti ustanovizne v roku 1919.

„Diplom Matice slovenskej vznikol z iniciatívy vtedajšieho matičného vedenia a dostali ho také zvučné mená, ako bol Jozef Cíger-Hronský, Pavol Országh-Hviezdoslav, Štefan Krčméry, Ladislav Novomeský i samotný Martin Benka. Zo zahraničných mien to bol Robert William Seton-Watson alebo Tomáš Garrigue Masaryk. Aj oni patrili k tisícke zakladajúcich členov Matice slovenskej v období prvej Československej republiky, čo znamenalo, že prispeli finančnou čiastkou 1 000 Kč na činnosť Matice slovenskej. Stať sa zakladajúcim členom takýmto spôsobom je možné aj v súčasnosti,“ uviedol riaditeľ Archívu MS Pavol Madura.

Matica slovenská uchováva vo svojom špecializovanom verejnom archíve len pár takýchto originálov, ktoré spätne získala akvizičnou činnosťou.

„Jeden z týchto diplomov je pre verejnosť vystavený v stálej expozícii Archívu MS v Dome Jozefa Cígera-Hronského v Martine. Určite si však Benkovo dielo zaslúži bližšie vedecké bádanie, pričom verím, že sa k tomu dostaneme už tento rok,“ doplnil riaditeľ P. Madura.

Matiční archivári sa v oblasti vedeckého výskumu budú v roku 2019 venovať vývoju členského hnutia a zhodnoteniu pôsobenia vyše tisíc miestnych odborov Matice slovenskej v prvej polovici 20. storočia.

Matica slovenská chce pri príležitosti 100. výročia svojho oživotvorenia priblížiť verejnosti túto umelecky hodnotnú ilustráciu Martina Benku, a zároveň tak prostredníctvom novodobej vyfarbenej verzie popularizovať svoje dejiny na celoštátnej úrovni aj v jednotlivých regiónoch Slovenska.

ZDROJ: TS Matica slovenská

The post Členský diplom od národného umelca Martina Benku pripomenie oživotvorenie Matice slovenskej appeared first on Turčania.sk.

]]>
Mesto Martin: O dotácie môžete žiadať do konca januára! https://www.turcania.sk/mesto-martin-o-dotacie-mozete-ziadat-do-konca-januara/ Mon, 14 Jan 2019 09:10:42 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13299 Mesto Martin každoročne formou dotácií podporuje subjekty alebo organizácie, ktoré v meste vykonávajú prospešnú činnosť. Žiadosť o pridelenie dotácií z odborných komisií treba podať najneskôr do konca januára 2019. Aj napriek tomu, že to zákon neprikazuje, mesto Martin výrazne finančne podporuje prostredníctvom dotácií aktivity z viacerých oblastí – sociálnej, zdravotnej, kultúrnej, z oblasti vzdelávania, športu, podporuje cestovný ruch i podnikanie. […]

The post Mesto Martin: O dotácie môžete žiadať do konca januára! appeared first on Turčania.sk.

]]>
Mesto Martin každoročne formou dotácií podporuje subjekty alebo organizácie, ktoré v meste vykonávajú prospešnú činnosť. Žiadosť o pridelenie dotácií z odborných komisií treba podať najneskôr do konca januára 2019.

Aj napriek tomu, že to zákon neprikazuje, mesto Martin výrazne finančne podporuje prostredníctvom dotácií aktivity z viacerých oblastí – sociálnej, zdravotnej, kultúrnej, z oblasti vzdelávania, športu, podporuje cestovný ruch i podnikanie.

Záujemcovia o tieto finančné prostriedky môžu požiadať o dotácie z viacerých zdrojov, okrem iného z odborných komisií, ktoré majú právo rozhodovať o podpore príslušnej oblasti.

Žiadosti o pridelenie dotácií z odborných komisií je potrebné doručiť už do 31. januára 2019osobne na Mestský úrad v Martine alebo poštou. Podmienky a postup poskytovania dotácií z rozpočtu mesta Martin vychádzajú z VZN č. 105 a taktiež sú zverejnené na webovej stránke mesta.

Ako vybaviť dotáciu a potrebné dokumenty

ZDROJ: Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin, foto: pixbay.com

The post Mesto Martin: O dotácie môžete žiadať do konca januára! appeared first on Turčania.sk.

]]>
Sever stredného Slovenska sa trápi s výpadkami elektriny, výpadok majú aj Martinské hole https://www.turcania.sk/sever-stredneho-slovenska-sa-trapi-s-vypadkami-elektriny-vypadok-maju-aj-martinske-hole/ Mon, 14 Jan 2019 08:33:36 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13297 Predpoveď počasia je nepriaznivá. Energetici budú poruchy odstraňovať postupne podľa priority a dostupnosti jednotlivých miest. Ťažký sneh a silný vietor spôsobujú na severe stredného Slovenska rozsiahle výpadky elektriny. Aktuálne je bez elektriny zhruba 15-tisíc odberných miest. Mimo prevádzky je 170 distribučných trafostaníc v správe Stredoslovenskej distribučnej (SSD). Najhoršia situácia je na Liptove v obciach Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Liptovské Matiašovce […]

The post Sever stredného Slovenska sa trápi s výpadkami elektriny, výpadok majú aj Martinské hole appeared first on Turčania.sk.

]]>
Predpoveď počasia je nepriaznivá. Energetici budú poruchy odstraňovať postupne podľa priority a dostupnosti jednotlivých miest.

Ťažký sneh a silný vietor spôsobujú na severe stredného Slovenska rozsiahle výpadky elektriny. Aktuálne je bez elektriny zhruba 15-tisíc odberných miest. Mimo prevádzky je 170 distribučných trafostaníc v správe Stredoslovenskej distribučnej (SSD).

Najhoršia situácia je na Liptove v obciach Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Liptovské Matiašovce a Bobrovník, ale aj v Kráľovej Lehote, konkrétne v osade Čierny Váh. V týchto obciach je bez elektriny viac ako šesťtisíc odberných miest.

Výrazné výpadky postihli aj lyžiarske stredisko Kubínska Hoľa v okrese Dolný Kubín, kde zostalo bez prúdu 23 trafostaníc a stovky odberateľov. Poruchu evidujeme aj v lyžiarskom stredisku Martinské hole. Bez elektriny sú aj stovky odberateľov v Papradne (okr. Pov. Bystrica) a Bytči. Ďalej desiatky domácností v kysuckých obciach Dlhá nad Kysucou, Nesluša, Olešná a Vychylovka. V regióne Turca evidujeme výpadok v Trusalovej a Sklenom, ale aj v susednej obci Ráztočno, ktorá už patrí do okresu Prievidza. V okrese Banská Bystrica je bez prúdu niekoľko desiatok odberateľov v Podkoniciach.

Vo väčšine prípadov sú za výpadkami stromy popadané na elektrické vedenia, polámané a poškodené stĺpy či izolátory. Pracovníci údržby SSD sú v teréne s maximálnym nasadením a postupne budú odstraňovať podľa priority všetky poruchy. Je otázne, ako dlho im to bude trvať, pretože počasie je veľmi nepriaznivé a na niektoré miesta sa nedá dostať. Viaceré postihnuté lokality sú husto zasnežené ťažkým mokrým snehom, prípadne je terén úplne rozmočený. Množstvo porúch treba pritom odstraňovať v lesoch a na odľahlých miestach.

ZDROJ: Miroslav Gejdoš, hovorca SSD

The post Sever stredného Slovenska sa trápi s výpadkami elektriny, výpadok majú aj Martinské hole appeared first on Turčania.sk.

]]>
Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 3. týždni 2019 https://www.turcania.sk/policajne-hliadky-zilinsky-kraj-3-tyzden-2019/ Sun, 13 Jan 2019 15:43:11 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13293 V Žilinskom kraji budú v 3. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Pondelok 14.1.2019 Typ a farba Žilinský kraj 15 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Seat […]

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 3. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V Žilinskom kraji budú v 3. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Pondelok 14.1.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 15 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Seat Leon šedý
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed šedá
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,

VW Golf čierny, Škoda Superb čierna

Utorok 15.1.2019 Služobné vozidlo
Žilinský kraj 16 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,

VW Golf čierny, Audi A4 tmavomodrá

okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Seat Leon šedý
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed šedá
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
Streda 16.1.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 12 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,

VW Golf čierny

okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed šedá
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Seat Leon šedý
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi A4 modrá
Štvrtok 17.1.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 15 hliadok na označených policajných vozidlách a 8 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,

Škoda Superb čierna

okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed šedá
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Seat Leon šedý
Piatok 18.1.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 19 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,

Škoda Superb čierna

okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed šedá
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Seat Leon šedý
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý, Audi A4 modrá
Žilinský kraj VW Golf čierny
Sobota 19.1.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 11 hliadok na označených policajných vozidlách a 7 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed šedá
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Seat Leon šedý
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
Nedeľa 20.1.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 10 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf modrý
okresy Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý, Seat Leon šedý
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed šedá
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4 modrá, VW Golf šedý, VW Golf čierny

ZDROJ: PZ SR

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 3. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Turčianska galéria bude hostiť výstavu Fotografia 2018 https://www.turcania.sk/turcianska-galeria-bude-hostit-vystavu-fotografia-2018/ Sat, 12 Jan 2019 12:39:15 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13275 V stredu 16. januára 2019 o 17:00 hod. sa v Turčianskej galérii v Martine uskutoční otvorenie výstavy Fotografia 2018. Tradičná, každoročná, už 65. prezentácia fotografií členov martinského fotoklubu, ktorý hrdo nosí meno významnej osobnosti slovenskej fotografie predstavuje svoju tvorbu za uplynulý rok 2018. Hoci výstava nie je tématický ohraničená, prezentuje predovšetkým nevšedný pohľad na krajinu a jej podoby vo všetkých […]

The post Turčianska galéria bude hostiť výstavu Fotografia 2018 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V stredu 16. januára 2019 o 17:00 hod. sa v Turčianskej galérii v Martine uskutoční otvorenie výstavy Fotografia 2018.

Tradičná, každoročná, už 65. prezentácia fotografií členov martinského fotoklubu, ktorý hrdo nosí meno významnej osobnosti slovenskej fotografie predstavuje svoju tvorbu za uplynulý rok 2018.

Hoci výstava nie je tématický ohraničená, prezentuje predovšetkým nevšedný pohľad na krajinu a jej podoby vo všetkých ročných obdobiach, dňom i nocou.

Vo vystavenom výbere sa však objaví aj detail, portrét, „street“, športová akcia, či snímky z mikrosveta.

Návštevníkom predstavuje dosiahnutý výsledok, ktorý ponúka dnešná pokročilá foto-technika, dostupná už aj obyčajným ľudom. Avšak samotný výstroj fotografa nestačí pokiaľ autor do snímku nevloží kúsok svojho jedinečného pohľadu, pocitu, myšlienky, proste niečoho, čo napokon návštevníkov výstavy prinúti zastaviť sa, zamyslieť sa alebo si len vychutnať ten okamžik, zachytený spustením závierky.

A práve tento kúsok seba sa vystavujúci autori snažia ukázať výtvarným a emocionálnym stvárnením rôznych fotografických žánrov a motívov s ďalším cieľom – pritiahnuť nových adeptov k systematickej voľnočasovej aktivite v tejto tvorivej oblasti, a to hlavne z radov mladej generácie.

Vystavuje 16 autorov – Juraj Antal, Boris Demovič, Juraj Gavura, Gustáv Hegedüš, Ján Kleskeň, Richard Kontoš, Ján Láclavík, Peter Matejček, Martina Ondrejkovičová, Hubert Poláček, Alexander Smirnov, Ivan Švec, Miroslav Tomašovič, Zoltán Varga, Ivan Vodila, Radim Ziman.

Termín výstavy: 16. január – 31. marec 2019
Miesto: Turčianska galéria, Daxnerova 2, Martin
Kurátori výstavy: Ivan Vodila a Peter Matejček

Turčianska Galéria bude hostiť výstavu Fotografia 2018

ZDROJ: Ivan Vodila, predseda Fotoklubu Karola Plicku Martin

The post Turčianska galéria bude hostiť výstavu Fotografia 2018 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Obyvatelia Príboviec dostali do schránok aj tento rok obecný kalendár https://www.turcania.sk/obyvatelia-priboviec-dostali-do-schranok-aj-tento-rok-obecny-kalendar/ Sat, 12 Jan 2019 12:28:51 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13264 Už niekoľko rokov po sebe vydáva obec Príbovce svoj obecný kalendár. Tejto tradícii neostali nič dlžní ani v tomto roku, majú už v poradí svoj desiaty obecný kalendár. Kalendár, okrem štandardného rozdelenia času a užitočných informácii o štátnych sviatkoch a pamätných dňoch, je nositeľom zaujímavosti z obce. Kalendár je určený pre všetkých, ktorí za svoj domov pokladajú Príbovce a z […]

The post Obyvatelia Príboviec dostali do schránok aj tento rok obecný kalendár appeared first on Turčania.sk.

]]>
Už niekoľko rokov po sebe vydáva obec Príbovce svoj obecný kalendár. Tejto tradícii neostali nič dlžní ani v tomto roku, majú už v poradí svoj desiaty obecný kalendár.

Kalendár, okrem štandardného rozdelenia času a užitočných informácii o štátnych sviatkoch a pamätných dňoch, je nositeľom zaujímavosti z obce. Kalendár je určený pre všetkých, ktorí za svoj domov pokladajú Príbovce a z rôznych dôvodov majú k nim blízky vzťah, pre všetkých, ktorí akokoľvek pomáhajú obec chrániť a rozvíjať.

Obec Príbovce vydala svoj prvý obecný kalendár na rok 2010, z iniciatívy vtedajšieho starostu obce Jaroslava Brzáka, ktorý každý kalendár spracovával po tematickej ako aj vizuálnej stránke.

V kalendári si dosiaľ našli miesto rôzne témy, sprostredkované prevažne obrazom, dokonca i tradičné jedlá príbovských gazdiniek a gazdov. V roku 2016 obrázky ustúpili faktom a číslam, a tak dokumentovali dianie v obci. O rok neskôr kalendár predstavil významné osobnosti, ktoré sa pričinili o kultúrny, spoločenský či hospodársky rozvoj obce a niektoré dokonca ovplyvnili aj svetové dianie. Minulý rok sa kalendár opäť vrátil k fotografiám s tematikou obce ktoré nafotili obyvatelia obce. Kalendár na rok 2019 je venovaný akademickému maliarovi Milanovi Johanidesovi.

Milan Johanides, rodák z Budimíra, srdcom Turčan, bydliskom Prešovčan, akademický maliar, no predovšetkým ľudomil a mimoriadne milý a dobrý človek. Žiaľ v roku 2017 sa aj jeho život stal minulosťou, zostali už len jeho diela. Svoj pohľad na svet sa snažil tlmočiť štetcom, paletou a farbami už od rannej mladosti. Inšpirovala ho krajina a prostredie, v ktorom vyrastal.

Narodil sa 25.11.1946 v kaštieli v Budimíre pri Košiciach, kde prechodne vtedy žili jeho rodičia. Keď mal tri roky rodina sa presťahovala do Príboviec. Základnú školu absolvoval v Príbovciach a v Martine. Strednú školu umeleckého priemyslu vyštudoval v Bratislave pod vedením profesorov G.Štrbu a M.Fikariho. Po jej ukončení v roku 1967, a úspešných talentovaných skúškach, nasledovalo štúdium monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov D.Millého, P.Matejku, O.Dubaya a F.Gajdoša. Už počas štúdia získal niekoľko ocenení. Zúčastnil sa viacerých medzinárodných sústredení umelcov. V roku 1969 ešte počas štúdia samostatne vystavoval svoje diela v Martine. Motívom autorových diel bola príroda, figúry, zátišia, motív ženy a v neskoršom období aj náboženské motívy. Od roku 1981 žil v Prešove, kde aj 30.júna 2017 zomrel.

Kalendár bol graficky spracovaný reklamnou agentúrou M-design, s.r.o. a vydaný už novým vedením obce v náklade 450 kusov. Koncom roka 2018 bol bezplatne distribuovaný do príbovských domácností. Použité fotografické reprodukcie sú z rodinnej zbierky Miroslava Konôpku.

ZDROJ, foto: Ľubomír Žila

The post Obyvatelia Príboviec dostali do schránok aj tento rok obecný kalendár appeared first on Turčania.sk.

]]>
Začína sa plesová sezóna: prehľad plesov v Turci https://www.turcania.sk/plesova-sezona-zacina-prehlad-plesov-v-turci/ Sat, 12 Jan 2019 12:01:41 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13260 Čas plesov a  zábav v Turci sa blíži. Redakcia Turčania.sk preto prináša aktualizovaný prehľad plesov v regióne. Plesovú sezónu odštartuje tento rok All Inclusive Ples, organizátorom je Hotel Turiec. O deň neskôr pokračuje 3. Benefičný ples v penzióne Čierna Pani. Január uzatvára Ples vodákov v Turčianskych Kľačanoch a Kláštorský ples. Počas februára sa môžu priaznivci plesov tešiť aj na Hornoturčiansky […]

The post Začína sa plesová sezóna: prehľad plesov v Turci appeared first on Turčania.sk.

]]>
Čas plesov a  zábav v Turci sa blíži. Redakcia Turčania.sk preto prináša aktualizovaný prehľad plesov v regióne.

Plesovú sezónu odštartuje tento rok All Inclusive Ples, organizátorom je Hotel Turiec. O deň neskôr pokračuje 3. Benefičný ples v penzióne Čierna Pani. Január uzatvára Ples vodákov v Turčianskych Kľačanoch a Kláštorský ples. Počas februára sa môžu priaznivci plesov tešiť aj na Hornoturčiansky ples a Turiansky ples.

Máte informácie o ďalších plesoch? Ste organizátor? Dajte nám vedieť, píšte na info@turcania.sk.

Informácie o ďalších plesoch a zábavách budú priebežne aktualizované.

18.01.2019 2. All Inclusive Ples (Martin, Hotel Turiec)
19.01.2019 3. Benefičný ples (Penzión Čierna Pani Martin)
26.01.2019 Ples Vodákov 2019 (Turčianske Kľačany, Kultúrny dom)
26.01.2019 3. Klástorský ples (Kláštor pod Znievom, Hasičská zbrojnica)
01.02.2019 IX. Ples mesta Vrútky (Vrútky, Kultúrna sála Kriváň)
02.02.2019 Hornoturčiansky ples (Turčianske Teplice, Hotel Lesník)
09.02.2019 12. Turiansky ples (Turany, Kultúrne centrum)

ZDROJ: Turčania.sk, foto: ilustračné

The post Začína sa plesová sezóna: prehľad plesov v Turci appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zhotoviteľ úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala je stále povinný pokračovať vo výstavbe https://www.turcania.sk/zhotovitel-useku-d1-lietavska-lucka-visnove-dubna-skala-je-stale-povinny-pokracovat-vo-vystavbe/ Fri, 11 Jan 2019 11:43:04 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13257 Zhotoviteľ úseku D1 s tunelom Višňové je naďalej povinný pokračovať vo výstavbe diaľnice, nemá právo prerušiť práce a plne zodpovedá za jej dokončenie. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) prioritne pracuje na všetkých možnostiach a scenároch s jediným cieľom, ktorým je čo najrýchlejšie sprevádzkovanie tohto úseku. NDS zároveň poskytuje zhotoviteľovi nadštandardnú súčinnosť pri všetkých úlohách vyplývajúcich zo zmluvy. Kapacity, ktoré zhotoviteľ na […]

The post Zhotoviteľ úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala je stále povinný pokračovať vo výstavbe appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zhotoviteľ úseku D1 s tunelom Višňové je naďalej povinný pokračovať vo výstavbe diaľnice, nemá právo prerušiť práce a plne zodpovedá za jej dokončenie.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) prioritne pracuje na všetkých možnostiach a scenároch s jediným cieľom, ktorým je čo najrýchlejšie sprevádzkovanie tohto úseku. NDS zároveň poskytuje zhotoviteľovi nadštandardnú súčinnosť pri všetkých úlohách vyplývajúcich zo zmluvy.

Kapacity, ktoré zhotoviteľ na stavbe nasadil po Novom roku, sú nedostatočné. Zhotoviteľ, aj napriek meškaniu, v čase vianočných sviatkov nerealizoval na úseku žiadne práce.

Na stavbe tohto typu by malo pracovať 400 až 500 ľudí, v prípade potreby akcelerácie prác 600 až 800 ľudí. 10. januára 2019 na stavbe pracovalo 50 pracovníkov, v stredu 9. januára to bolo 36 pracovníkov a v utorok 8. januára na stavbe pracovalo 31 ľudí.

Zhotoviteľ realizuje práce na tuneli a križovatke Lietavská Lúčka, na iných stavených objektoch sa nepracuje. NDS dlhodobo upozorňuje zhotoviteľa na nedostatočné kapacity na stavbe a opätovne vyzýva zhotoviteľa na navýšenie kapacít.

NDS nemá právo vstupovať do pracovno-právnych vzťahov zhotoviteľa

NDS už viac ako rok dostáva od jednotlivých subdodávateľov zhotoviteľa opakované upozornenia, že im zhotoviteľ neuhrádza platby za nimi vykonané práce na projekte a z toho dôvodu existuje riziko zastavenia prác z ich strany.

NDS však nemá právo vstupovať do pracovno – právnych vzťahov zhotoviteľa ani do obchodných vzťahov zhotoviteľa s jeho podzhotoviteľmi. Zdôrazňujeme, že naša spoločnosť riadne uhrádza všetky platby, ktoré sú splatné v zmysle zmluvy o dielo a to v lehote ich splatnosti.

Stavebný dozor podľa zmluvy o dielo vykonal 28.12.2018 kontrolu sekundárneho ostenia tunela a cementobetónového krytu vozovky (míľnik č.3) v južnej a severnej tunelovej rúre tunela Višňové. Stavebný dozor konštatoval, že nedošlo k dokončeniu sekundárneho ostenia a cementobetónového krytu vozovky v južnej ani severnej tunelovej rúre.

Míľnik č. 2 (prerazenie tunela) meškal necelých 9 mesiacov. Situácia pri treťom míľniku ukazuje, že meškanie sa oproti platnému harmonogramu zvyšuje, z čoho sa dá predpokladať, že zhotoviteľ nedosiahne míľnik č. 3 ani v náhradných lehotách stanovených v zmluve o dielo.

NDS postupuje dôsledne podľa zmluvy o dielo a je plne pripravená využiť všetky sankcie a pokuty, ktoré zmluva umožňuje. Do dnešného dňa si NDS uplatnila voči Zhotoviteľovi dva nároky za nesplnenie Míľnika č.2 v celkovej výške 6 147 000 eur.

ZDROJ: NDS

The post Zhotoviteľ úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala je stále povinný pokračovať vo výstavbe appeared first on Turčania.sk.

]]>
Martin otvára komisie aj pre svojich obyvateľov https://www.turcania.sk/martin-otvara-komisie-aj-pre-svojich-obyvatelov/ Fri, 11 Jan 2019 09:20:58 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13253 Záleží Vám na rozvoji mesta Martin? Ste odborníkom a myslíte si, že by ste mali mať slovo pri prijímaní kľúčových dokumentov mesta? Máte nápady, na ktoré by sa v meste nemalo zabudnúť? Primátor mesta Martin Ján Danko vyzýva všetkých, ktorí majú záujem, aby sa stali členmi komisií primátora. Rozhodovanie o budúcom rozvoji mesta je najzásadnejšou úlohou jeho vedenia. Primátor mesta […]

The post Martin otvára komisie aj pre svojich obyvateľov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Záleží Vám na rozvoji mesta Martin? Ste odborníkom a myslíte si, že by ste mali mať slovo pri prijímaní kľúčových dokumentov mesta? Máte nápady, na ktoré by sa v meste nemalo zabudnúť? Primátor mesta Martin Ján Danko vyzýva všetkých, ktorí majú záujem, aby sa stali členmi komisií primátora.

Rozhodovanie o budúcom rozvoji mesta je najzásadnejšou úlohou jeho vedenia. Primátor mesta Martin Ján Danko preto vyzýva všetkých aktívnych Martinčanov, aby sa na ňom podieľali.

„Práve obyvatelia nášho mesta najlepšie poznajú problémy, ktoré je nevyhnutné okamžite riešiť. Sú medzi nimi odborníci, ktorí síce nechcú byť súčasťou zastupiteľstva, ale záleží im na efektívnych a dobrých riešeniach a majú množstvo nápadov na zlepšenie života v meste. Práve ich by som veľmi rád oslovil, aby sa stali členmi komisií primátora, ktoré budú takmer presne kopírovať komisie zriadené mestským zastupiteľstvom,“ vysvetlil Ján Danko.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť do nasledujúcich komisií:

 • Komisia primátora mesta pre Smart City
 • Komisia primátora mesta pre ekonomické záležitosti
 • Komisia primátora mesta pre legislatívu, územné plánovanie a výstavbu
 • Komisia primátora mesta pre kultúru
 • Komisia primátora mesta pre školstvo, vzdelávanie a mládež
 • Komisia primátora mesta pre sociálno-zdravotnú oblasť
 • Komisia primátora mesta pre životné prostredie, verejný poriadok a požiarnu ochranu
 • Komisia primátora mesta pre šport
 • Komisia primátora mesta pre regionálny rozvoj a cestovný ruch
 • Komisia primátora mesta pre energetiku

„Každý z nás sa na dianie v meste pozerá iným – unikátnym pohľadom a myslím, že práve z radov aktívnych Martinčanov môže prísť množstvo dobrých podnetov a nápadov, ktoré Martinu vdýchnu nový život,“ dodal martinský primátor.

Záujemcovia o členstvo v jednotlivých komisiách sa môžu prihlásiť do 31. januára 2019 zaslaním svojho mena, telefonického a e-mailového kontaktu spolu s krátkym odôvodnením prečo majú záujem o členstvo na zuzana.kalmanova@martin.sk.

ZDROJ: TS mesta Martin, foto: ilustračné

The post Martin otvára komisie aj pre svojich obyvateľov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Martin-Priekopa: Župa otvorila už dvanáste centrum odborného vzdelávania https://www.turcania.sk/martin-priekopa-zupa-otvorila-uz-dvanaste-centrum-odborneho-vzdelavania/ Fri, 11 Jan 2019 08:56:51 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13249 Stredná odborná škola dopravná v Martine získala ako ďalšia škola v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja označenie Centra odborného vzdelávania. „Po centrách zameraných na strojárstvo, automobilový priemysel, stavebníctvo, elektrotechniku, či iné odvetvia, má Žilinský samosprávny kraj vo svojom portfóliu už aj centrum zamerané na dopravu,“ uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Stredná odborná škola dopravná Martin-Priekopa (SOŠD Martin-Priekopa) získala oprávnenie používať označenie […]

The post Martin-Priekopa: Župa otvorila už dvanáste centrum odborného vzdelávania appeared first on Turčania.sk.

]]>
Stredná odborná škola dopravná v Martine získala ako ďalšia škola v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja označenie Centra odborného vzdelávania.

„Po centrách zameraných na strojárstvo, automobilový priemysel, stavebníctvo, elektrotechniku, či iné odvetvia, má Žilinský samosprávny kraj vo svojom portfóliu už aj centrum zamerané na dopravu,“ uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Stredná odborná škola dopravná Martin-Priekopa (SOŠD Martin-Priekopa) získala oprávnenie používať označenie Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre dopravu a telekomunikácie (COVaP pri SOŠD Martin-Priekopa).

Centrum odborného vzdelávania a prípravy vzniká na podnet Ministerstva dopravy a výstavby SR a jedného z najväčších zamestnávateľov na Slovensku – Železníc SR.

Centrum zohrá dôležitú úlohu nielen v oblasti výchovno-vzdelávacej činnosti, ale aj v rámci celoživotného vzdelávania, ktoré môže škola ponúkať zamestnancom spoločnosti, ale aj verejnosti.

„Centrum bude poskytovať žiakom školy odborné vzdelávanie a prípravu na vysokej kvalitatívnej úrovni a zastreší spoluprácu so všetkými zamestnávateľmi v oblasti inovácií obsahu vzdelávania podľa potrieb a požiadaviek trhu práce. Je to veľká výzva,“ dodala županka.

SOŠD Martin-Priekopa ponúka v aktuálnom školskom roku 2018/2019 štyri študijné a dva učebné odbory, a eviduje spolu 250 žiakov.

Okrem Centra odborného vzdelávania a prípravy pre dopravu a telekomunikácie v Martine sa v Žilinskom kraji nachádza aj centrum zamerané na strojárstvo, automobilový priemysel, stavebníctvo, elektrotechniku, lesníctvo a drevárstvo, gastronómiu a služby, poľnohospodárstvo – kynológiu a informačné technológie.

Podľa predsedníčky je odborné vzdelávanie a príprava pilierom nielen vo výchove a vzdelávaní v stredných školách v Žilinskom samosprávnom kraji, ale aj pilierom pre silnú ekonomiku našej krajiny.

„Všetci sme si vedomí, že práve odborné vzdelávanie a príprava musia byť zamerané na prípravu žiakov stredných škôl tak, aby po jej ukončení našli úspešné uplatnenie sa na trhu práce a vytvorili si tak podmienky pre spokojný a naplnený život,“ zhrnula županka.

Martin-Priekopa: Župa otvorila už dvanáste centrum odborného vzdelávania

ZDROJ: TS ŽSK

The post Martin-Priekopa: Župa otvorila už dvanáste centrum odborného vzdelávania appeared first on Turčania.sk.

]]>
Táňa Pauhofová a Martin Geišberg priniesli do Barmusea emócie aj zimomriavky https://www.turcania.sk/tana-pauhofova-a-martin-geisberg-priniesli-do-barmusea-emocie-aj-zimomriavky/ Thu, 10 Jan 2019 17:55:41 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13233 Poeticko-hudobný, relaxačno-meditačný, krehko emotívny, vzrušujúco zimomriavkový, nesmierne upokojujúci – všetky tieto prívlastky môžeme pokojne priradiť k jedinému večeru. O ten večer či, dovolíme si tvrdiť, nezabudnuteľný zážitok, sa postaralo martinské Barmuseum. To, v rámci Česko-slovenského festivalu živého umenia BarmuseumFest, pozvalo do svojich priestorov Slovenské národné divadlo s predstavením Korene. V ňom sa predstavila Táňa Pauhofová s nezameniteľným hlasom a jedinečnou […]

The post Táňa Pauhofová a Martin Geišberg priniesli do Barmusea emócie aj zimomriavky appeared first on Turčania.sk.

]]>
Poeticko-hudobný, relaxačno-meditačný, krehko emotívny, vzrušujúco zimomriavkový, nesmierne upokojujúci – všetky tieto prívlastky môžeme pokojne priradiť k jedinému večeru. O ten večer či, dovolíme si tvrdiť, nezabudnuteľný zážitok, sa postaralo martinské Barmuseum.

To, v rámci Česko-slovenského festivalu živého umenia BarmuseumFest, pozvalo do svojich priestorov Slovenské národné divadlo s predstavením Korene. V ňom sa predstavila Táňa Pauhofová s nezameniteľným hlasom a jedinečnou charizmou a hudobník Martin Geišberg, pri ktorého výkonoch doslova naskakovala husia koža. Samozrejme, v tom najpozitívnejšom zmysle slova. Tí, ktorí si toto predstavenie nenechali ujsť (a že ich nebolo vôbec málo), nám v tom dajú isto za pravdu.

Atmosféru dotvárala hra na klavír v podaní Daniela Špinera a Patrik Pačes hrou na perkusie. A hoci nešlo o divadlo, plné akcie či strhujúcich dialógov, divákovi dalo priestor na absolútny relax a to tak tela, ako aj duše. Nuž a prsty v tom mala poézia Elisabeth Wittgruberovej v podaní očarujúcej Táne Pauhofovej a autorská hudba Martina Geišberga.

Česko-slovenský festival živého umenia BarmuseuFest je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

ZDROJ: Ivana Riljaková, foto: Barmuseum.eu

The post Táňa Pauhofová a Martin Geišberg priniesli do Barmusea emócie aj zimomriavky appeared first on Turčania.sk.

]]>
Smrteľná nehoda skialpinistu po páde lavíny https://www.turcania.sk/smrtelna-nehoda-skialpinistu-po-pade-laviny/ Thu, 10 Jan 2019 09:39:20 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13230 V stredu 9. januára 2019 v dopoludňajších hodinách prijala Horská záchranná služba (HZS) informáciu o páde lavíny v žľabe pod Veľkým Kriváňom, spadajúcom do Vrátnej doliny, ktorá zasypala jedného skialpinistu. Prehľadávanie lavíny okamžite zahájili jeho kamaráti pomocou vyhľadávacích prístrojov, ktoré mali našťastie všetci pri sebe. Vzhľadom na nepriaznivé letové podmienky nemohla byť do záchrannej akcie nasadená posádka VZZS, horskí záchranári […]

The post Smrteľná nehoda skialpinistu po páde lavíny appeared first on Turčania.sk.

]]>
V stredu 9. januára 2019 v dopoludňajších hodinách prijala Horská záchranná služba (HZS) informáciu o páde lavíny v žľabe pod Veľkým Kriváňom, spadajúcom do Vrátnej doliny, ktorá zasypala jedného skialpinistu.

Prehľadávanie lavíny okamžite zahájili jeho kamaráti pomocou vyhľadávacích prístrojov, ktoré mali našťastie všetci pri sebe. Vzhľadom na nepriaznivé letové podmienky nemohla byť do záchrannej akcie nasadená posádka VZZS, horskí záchranári z Oblastného strediska Malá Fatra tak postupovali na miesto nehody pozemne.

Medzitým sa kamarátom podarilo zasypaného nájsť a vyhrabať spod snehu. Muž bol v bezvedomí, bola potrebná okamžitá resuscitácia, ktorú vykonávali do príchodu záchranárov HZS.

Záchranári HZS pokračovali v oživovaní naďalej, no napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa 37-ročného muža slovenskej národnosti nepodarilo zachrániť.

Záchranári následne telesné pozostatky nebohého muža nabalili a za pomoci lanovej techniky transportovali do doliny, odkiaľ bude terénnym vozidlom dopravený do Štefanovej a odovzdaný obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom PZ SR.

HZS predpokladá, že vplyvom sneženia bude mať lavínový stupeň stúpajúcu tendenciu. Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí, aby dodržiavali odporúčania HZS a neriskovali pohyb na miestach, ktoré za daných podmienok nie sú bezpečné.

Smrteľná nehoda skialpinistu po páde lavíny

ZDROJ: HZS

The post Smrteľná nehoda skialpinistu po páde lavíny appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zimná údržba v meste Martin https://www.turcania.sk/zimna-udrzba-v-meste-martin/ Wed, 09 Jan 2019 09:07:56 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13227 Neodmysliteľnou súčasťou zimných mesiacov je rozhodne bohatá snehová nádielka, ktorá však často komplikuje život v meste. O to, aby mrazy a sneh ovplyvnili bežný život Martinčanov čo najmenej sa aj v roku 2019 stará spoločnosť Brantner Fatra, s. r. o na základe Operačného plánu zimnej údržby mestských komunikácií na zimné obdobie 2018/2019. Zimná údržba v meste Martin je vyhlasovaná v […]

The post Zimná údržba v meste Martin appeared first on Turčania.sk.

]]>
Neodmysliteľnou súčasťou zimných mesiacov je rozhodne bohatá snehová nádielka, ktorá však často komplikuje život v meste. O to, aby mrazy a sneh ovplyvnili bežný život Martinčanov čo najmenej sa aj v roku 2019 stará spoločnosť Brantner Fatra, s. r. o na základe Operačného plánu zimnej údržby mestských komunikácií na zimné obdobie 2018/2019.

Zimná údržba v meste Martin je vyhlasovaná v závislosti od poveternostných podmienok a predpovede počasia spravidla v novembri a trvá približne do marca. Výrazne teplý november však v roku 2018 prispel k tomu, že v Martine odštartovala až v decembri.

Tak ako po minulé roky mesto udržiava zjazdnosť komunikácií, ktoré sú rozdelené do štyroch kategórií. Prednostne sú udržiavané cesty 1. kategórie, a to autobusové trasy MHD, chodníky, schody a križovatky; následne cesty 2. kategórie slúžiace na zásobovanie a poskytovanie služieb či komunikácie v kopcovitom teréne; ďalej cesty 3. kategórie, medzi ktoré sú zaradené predovšetkým cesty na sídliskách a pri štvrtiach rodinných domov a 4. kategórie, kam patria ostatné komunikácie.

V prípade trvalého sneženia sa údržba komunikácií 2. a vyšších kategórií začne až po úplnom zabezpečení zjazdnosti ciest 1. kategórie. V prípade pripomienok a požiadaviek na zimnú údržba sa občania môžu obrátiť na vedúceho zimnej údržby telefonicky na tel. čísle 043/4211333 alebo e-mailom na fatra@brantner.com.

Jedným z najväčších problémov spojeným s výkonom zimnej údržby je parkovanie áut na miestnych komunikáciách a na chodníkoch pred rodinnými domami počas zimného obdobia.

„Dovoľujeme si upozorniť obyvateľov mesta Martin, aby počas výkonu zimnej údržby neparkovali svoje motorové vozidlá na miestnych komunikáciách a pred svojimi rodinnými domami na komunikáciách, na ktorých prebieha zimná údržba, ale využívali vyhradené parkovacie plochy. Parkovanie na cestách pred rodinnými domami totiž do veľkej miery komplikuje prejazd odhŕňacích vozidiel a samotný výkon zimnej údržby. Je nevyhnutné zdôrazniť, že v takomto prípade hrozí nielen škoda na majetku, ale takisto aj zranenia chodcov,“ vysvetlila Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin.

ZDROJ: TS mesta Martin

The post Zimná údržba v meste Martin appeared first on Turčania.sk.

]]>
SNK: Nová študovňa očakáva prvých bádateľov historických tlačí https://www.turcania.sk/snk-nova-studovna-ocakava-prvych-badatelov-historickych-tlaci/ Mon, 07 Jan 2019 16:25:26 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13222 Bádatelia, zaujímajúci sa o historické tlače a vzácne knihy, majú od nového roka k dispozícii samostatnú študovňu. V sídelnej budove Slovenskej národnej knižnice (SNK) na prvom poschodí ju tesne pred Vianocami slávnostne otvorila generálna riaditeľka SNK, Katarína Krištofová. „Študovni prajem veľa spokojných bádateľov, som rada, že sa nám ju v tomto roku podarilo vytvoriť. Tým, ktorí sa špecializujú na skúmanie […]

The post SNK: Nová študovňa očakáva prvých bádateľov historických tlačí appeared first on Turčania.sk.

]]>
Bádatelia, zaujímajúci sa o historické tlače a vzácne knihy, majú od nového roka k dispozícii samostatnú študovňu. V sídelnej budove Slovenskej národnej knižnice (SNK) na prvom poschodí ju tesne pred Vianocami slávnostne otvorila generálna riaditeľka SNK, Katarína Krištofová.

„Študovni prajem veľa spokojných bádateľov, som rada, že sa nám ju v tomto roku podarilo vytvoriť. Tým, ktorí sa špecializujú na skúmanie vzácnych tlačí SNK poskytne dôstojný a nerušený priestor na svoju prácu či záľubu.“ zaželala jej K. Krištofová.

Špeciálny priestor bol vytvorený pre potreby bádateľov, ktorých stredobodom záujmu sú práve tlače od 15. storočia. Tieto sú súčasťou fondov osobností, šľachtických knižníc a knižníc spolkov a tvoria súčasť historických knižničných fondov SNK. Bádatelia, ktorí využijú jej služby, budú mať k dispozícii aj príručnú knižnicu, špecificky zameranú na dejiny knižnej kultúry.

„Študovňu starých a vzácnych tlačí môžu využiť všetci tí, ktorých charakter výskumu vyžaduje štúdium historických dokumentov, pričom nepotrebujú využiť ďalšie služby knižnice. Bádateľ teda nemusí byť registrovaným používateľom SNK,“ objasnila Agáta Klimeková, riaditeľka Odboru správy a spracovania historických knižných dokumentov a historických knižných fondov SNK.

Sprístupnenie historických knižničných dokumentov vyžaduje špecifický prístup. Je treba si uvedomiť, že transport starých tlačí z miesta, kde sú bežne uložené, do študovne, si vyžaduje istý čas, na čo upozorňuje aj bádateľský poriadok.

„Na to, aby sme včas dokázali používateľovi zabezpečiť potrebné dokumenty na štúdium, je potrebné nahlásiť svoje požiadavky aspoň deň pred naplánovanou návštevou a to prostredníctvom on-line formulára alebo emaiilovej správy (historicka.studovna@snk.sk). Nie všetky dokumenty sú uložené v sídelnej budove SNK a v Martine.“ uviedla A. Klimeková.

Vzhľadom na charakter a historickú hodnotu dokumentov, bude študovňa starých a vzácnych tlačí poskytovať výlučne prezenčné služby. Dokumenty z vyhlásených historických knižničných fondov totiž tvoria súčasť kultúrneho dedičstva spoločnosti a sú významným zdrojom poznávania našich dejín.

SNK: Nová študovňa očakáva prvých bádateľov historických tlačí

SNK: Nová študovňa očakáva prvých bádateľov historických tlačí

SNK: Nová študovňa očakáva prvých bádateľov historických tlačí

Viac informácií tu.

ZDROJ: TS SNK

The post SNK: Nová študovňa očakáva prvých bádateľov historických tlačí appeared first on Turčania.sk.

]]>