Turčania.sk https://www.turcania.sk Turčania.sk, správy, Martin a okolie, Turiec pod lupou Tue, 26 Mar 2019 14:06:05 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 https://www.turcania.sk/wp-content/uploads/2019/01/logo_FB-150x150.png Turčania.sk https://www.turcania.sk 32 32 V Martine štartujú Dni mestských častí https://www.turcania.sk/v-martine-startuju-dni-mestskych-casti/ Tue, 26 Mar 2019 14:06:05 +0000 https://www.turcania.sk/?p=14014 Vidíte vo vašej mestskej časti problém, ktorý je nevyhnutné riešiť? Zdá sa vám, že niektoré činnosti by sa dali vykonávať inak a lepšie? Máte nápad ako si skrášliť a zlepšiť svoju mestskú časť? Pozývame vás na stretnutie s primátorom mesta Martin Jánom Dankom, aby ste mu svoje návrhy či sťažnosti prezentovali. Po úspechu obnovenia formátu Dní otvorených dverí primátor mesta Martin Ján Danko […]

The post V Martine štartujú Dni mestských častí appeared first on Turčania.sk.

]]>
Vidíte vo vašej mestskej časti problém, ktorý je nevyhnutné riešiť? Zdá sa vám, že niektoré činnosti by sa dali vykonávať inak a lepšie? Máte nápad ako si skrášliť a zlepšiť svoju mestskú časť? Pozývame vás na stretnutie s primátorom mesta Martin Jánom Dankom, aby ste mu svoje návrhy či sťažnosti prezentovali.

Po úspechu obnovenia formátu Dní otvorených dverí primátor mesta Martin Ján Danko zavádza nový projekt pod názvom Dni mestských častí. Martinčania, ktorým záleží na rozvoji mesta tak budú mať príležitosť predniesť svoje výhrady či podnety priamo primátorovi.

V priebehu mesiacov apríl a máj si postupne pozvem obyvateľov z každej mestskej časti
do veľkej zasadacej miestnosti Mestského úradu Martin, pričom začíname už 2. apríla Ľadovňou, Jahodníkmi a Tomčanmi. Zaujíma ma ako sa Martinčanom v ich mestských častiach žije, čo ich trápi a čo by sme spolu mohli vylepšiť. Určite sa nebudem brániť žiadnemu dobrému nápadu,“
priblížil primátor mesta Martin Ján Danko.

Stretnutia s Martinčanmi budú prebiehať prevažne v utorky a štvrtky – 2. apríla budú brány mestského úradu otvorené pre obyvateľov mestskej časti Ľadoveň, Jahodníky, Tomčany; 4. apríla pre obyvateľov Severu; 9. apríl bude patriť mestskej časti Stred; 16. apríl je rezervovaný pre Priekopu; 25. apríl pre Košúty, 30. apríl pre Záturčie a na záver 2. mája pre Podháj, Stráne.

„Mesto má predovšetkým vytvárať podmienky na dôstojný život svojich obyvateľov, a preto chcem, aby Martinčania vedeli kto je ich primátor a že mu na ich problémoch a názoroch záleží,“ uzavrel Ján Danko.

Podnety, ktoré počas verejných diskusií odznejú budú zaznamenávané a následne vyhodnocované. Do budúcnosti martinský primátor plánuje stretnutia s obyvateľmi aj priamo v ich mestských častiach.

ZDROJ: Tlačová správa, foto: ilustračné

The post V Martine štartujú Dni mestských častí appeared first on Turčania.sk.

]]>
Kampaň Ide o chlp za prvých 120 hodín od spustenia získala viac než 57 000 podpisov https://www.turcania.sk/kampan-ide-o-chlp-za-prvych-120-hodin-od-spustenia-ziskala-viac-nez-57-000-podpisov/ Tue, 26 Mar 2019 11:37:42 +0000 https://www.turcania.sk/?p=14012 Kampaň Ide o chlp, požadujúca zákaz kožušinového chovu na Slovensku, za prvých 120 hodín od spustenia, získala viac než 57 000 podpisov. Stala sa tak jednou z historicky najúspešnejších online podpisových akcií  na Slovensku. Viac ako 57 tisíc ľudí sa podpísalo pod petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Združenie Humánny pokrok kampaň Ide o chlp pritom odštartovalo len v stredu ráno zverejnením […]

The post Kampaň Ide o chlp za prvých 120 hodín od spustenia získala viac než 57 000 podpisov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Kampaň Ide o chlp, požadujúca zákaz kožušinového chovu na Slovensku, za prvých 120 hodín od spustenia, získala viac než 57 000 podpisov. Stala sa tak jednou z historicky najúspešnejších online podpisových akcií  na Slovensku.

Viac ako 57 tisíc ľudí sa podpísalo pod petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Združenie Humánny pokrok kampaň Ide o chlp pritom odštartovalo len v stredu ráno zverejnením záberov z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine a kampaň sa čoskoro stala virálnou.

Ich petícia sa už za prvých 120 hodín kampane zaradila na tretie miesto v rebríčku najúspešnejších online podpisových akcií v histórii Slovenska

Viac podpisov sa podarilo získať už iba kampani za zrušenie Mečiarových amnestií a iniciatíve My sme les. Kampaň proti chovu zvierat na kožušiny prichádza na Slovensko v čase, keď čoraz viac krajín v Európe kožušinové chovy stavia mimo zákon. Masívna podpora verejnosti je podľa aktivistov a aktivistiek jasným signálom pre zákonodarcov, že prišiel čas skoncovať s utrpením zvierat na kožušinových farmách aj na Slovensku. Budú preto požadovať, aby takýto návrh čo najskôr prerokoval parlament.

Ochrancovia a ochrankyne zvierat z Humánneho pokroku vidia úspech ich online petície v zverejnení exkluzívnych záberov z norkovej farmy v Príbovciach pri Martine. Verejnosť tak mala možnosť vidieť realitu kožušinového chovu a patrične aj zareagovala. Na sociálnych sieťach sa zdvihla vlna pobúrenia, šoku a odporu voči trápeniu zvierat pre kožušiny.

„Len naše video ku kampani Ide o chlp videlo za necelý týždeň 140 tisíc ľudí. S 57 tisíc podpismi za prvých 5 dní kampane sme sa stali jednou z najúspešnejších online podpisových akcií v histórii Slovenska a toto číslo neustále rastie. To nám dáva veľmi silný mandát od ľudí, presadiť zákaz kožušinového chovu v parlamente. Zákonodarcovia musia zohľadniť takúto verejnú požiadavku na zmenu pre zvieratá. Je naozaj čas konať a poslať barbarské praktiky kožušinového chovu do histórie,“ myslí si koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová.

Zdá sa, že rovnaký názor majú aj Slováci a Slovenky

Na sociálnych sieťach stále hlasnejšie počuť výzvy verejnosti proti chovu zvierat na kožušiny. Drastické zábery zranených norkov trápiacich sa v malých klietkach na farme v Príbovciach nenechali ľudí ľahostajnými. Viacerí nedokázali video so zábermi z norkovej farmy dopozerať do konca pre kruté podmienky a utrpenie zvierat. Iní poukazovali na to, že takéto chovy sú hanbou Slovenska a je najvyšší čas ich zakázať. Ďalší zase neverili, že kožušinové farmy u nás ešte stále fungujú. Mnohí sa domnievali, že takéto barbarské praktiky sú už dávno minulosťou.

Zákaz kožušinového chovu na Slovensku by znamenal, že by sa Slovensko pripojilo k celkom trinástim krajinám v Európe, ktoré chov zvierat na kožušiny už postavili mimo zákon.

Vlani český senát takýto legislatívny zákaz odhlasoval a dnes už kožušinové farmy u našich susedov zívajú prázdnotou. Prázdne klietky sú už len trpkou spomienkou na trápenie tisícov líšok a norkov. Inšpirovať sa pritom môžeme aj v Rakúsku, kde zákaz kožušinového chovu platí už pätnásť rokov.

„Máme jednoznačne najmenší kožušinový priemysel v Európe –  s jednou norkovou farmou v Príbovciach pri Martine. Zakázať kožušinový chov by pre Slovensko nebola žiadna zásadná ekonomická strata a konečne by sme sa aj my zapísali na mapu moderných krajín Európy,“ dodáva Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Kožušinové chovy zakázali aj Veľká Británia, Holandsko, Belgicko či Nórsko, chystá sa na to aj Nemecko. Aj krajiny Balkánu sa vybrali touto cestou – Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina. Na politickej úrovni sa o zákazoch rokuje aj v Bulharsku a na susednej Ukrajine. Americké mestá San Francisco a Los Angeles dokonca zakázali aj predaj kožušín a aktuálne sa diskutuje o zákaze ich predaja v celom štáte California.

Príbovce: Aktivisti zverejnili šokujúce zábery z kožušinovej farmy, požadujú ich zákaz

Kožušinový priemysel ročne odchová a spotrebuje 100 miliónov zvierat

Z kožušín sa vyrábajú zimné kabáty, ale aj módne doplnky či dokonca umelé riasy. To by čoskoro mohlo byť minulosťou. Okrem legislatívnych zákazov v Európe i vo svete totiž klesá aj dopyt.

Ruky preč od kožušín a utrpenia zvierat na kožušinových farmách dáva aj módny priemysel. Čoraz viac veľkých značiek verejne prisľúbilo, že už nebudú kožušiny používať – medzi inými aj Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier, Burberry a mnoho ďalších. Na dopyt spotrebiteľov po etickej móde odpovedajú aj prestížne módne prehliadky – Amsterdam Fashion Week už kožušiny na svojich mólach nechce.

Kampaň ďalej pokračuje v zbere podpisov a petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku môžu ľudia podpísať online na stránke www.ideochlp.sk, na ktorej nájdu aj autentické zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach.

O Humánnom pokroku:

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Webstránka kampane: www.ideochlp.sk

The post Kampaň Ide o chlp za prvých 120 hodín od spustenia získala viac než 57 000 podpisov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Linda z okresu Turčianske Teplice a Daniel z okresu Martin boli zatknutí za predaj drog https://www.turcania.sk/linda-z-okresu-turcianske-teplice-a-daniel-z-okresu-martin-boli-zatknuti-za-predaj-drog/ Tue, 26 Mar 2019 08:51:43 +0000 https://www.turcania.sk/?p=14008 Kriminalisti z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine vykonali počas uplynulého týždňa úspešnú akciu zameranú na odhaľovanie drogovej trestnej činnosti.  Informácie poskytol krajský policajný hovorca Radko Moravčík. „Vyšetrovateľ v Martine obvinil 25-ročnú Lindu (z okresu Turčianske Teplice) a 23-ročného Daniela (z okresu Martin) zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. […]

The post Linda z okresu Turčianske Teplice a Daniel z okresu Martin boli zatknutí za predaj drog appeared first on Turčania.sk.

]]>
Kriminalisti z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine vykonali počas uplynulého týždňa úspešnú akciu zameranú na odhaľovanie drogovej trestnej činnosti.  Informácie poskytol krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

„Vyšetrovateľ v Martine obvinil 25-ročnú Lindu (z okresu Turčianske Teplice) a 23-ročného Daniela (z okresu Martin) zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Počas akcie policajti vykonali v okrese Turčianske Teplice viaceré prehliadky a pri ich výkone zaistili rastlinný aj kryštalický materiál. Predbežným skúmaním časti zaisteného materiálu bolo zistené, že ide o pervitín v množstve, ktoré zodpovedá minimálne 179 bežným jednotlivým dávkam drogy,“ uviedol ďalšie podrobnosti hovorca.

Na oboch obvinených vyšetrovateľ Policajného zboru spracoval podnet na návrh na ich vzatie do väzby. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.

Linda z okresu Turčianske Teplice a Daniel z okresu Martin boli zatknutí za predaj drog

Linda z okresu Turčianske Teplice a Daniel z okresu Martin boli zatknutí za predaj drog

ZDROJ: Turčania.sk, foto: KR PZ v Žiline

The post Linda z okresu Turčianske Teplice a Daniel z okresu Martin boli zatknutí za predaj drog appeared first on Turčania.sk.

]]>
Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska https://www.turcania.sk/peter-macko-moja-cesta-do-hlbin-ruska/ Mon, 25 Mar 2019 11:46:44 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13975 Bajkal. Už sa nepamätám kedy vo mne uzrela svetlo sveta myšlienka navštíviť túto najväčšiu zásobáreň pitnej vody. Možno rodinné korene. Moja milá prastará mama sa narodila v Kostrome, starobylom meste na Volge. Veľa mi ako malému chlapcovi o tom rozprávala. A ja som si predstavoval tie šíre lány, nekonečné lesy briez (národný strom Ruska, ako u nás lipa), kľukaté rieky s romanticky zalesnenými brehmi. Rád […]

The post Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska appeared first on Turčania.sk.

]]>
Bajkal. Už sa nepamätám kedy vo mne uzrela svetlo sveta myšlienka navštíviť túto najväčšiu zásobáreň pitnej vody. Možno rodinné korene.

Moja milá prastará mama sa narodila v Kostrome, starobylom meste na Volge. Veľa mi ako malému chlapcovi o tom rozprávala. A ja som si predstavoval tie šíre lány, nekonečné lesy briez (národný strom Ruska, ako u nás lipa), kľukaté rieky s romanticky zalesnenými brehmi. Rád som sa u nej pozeral na obraz ruského maliara, na ktorom bola práve takáto riečka. Že by to boli práve tieto spomienky, čo ma neustále pobádali navštíviť Rusko?

Raz cestou autom priateľ Fero spomenul Bajkal. Už tam raz bol a chcel sa opäť vrátiť, ale Transsibom. Vraj cesta vlakom transsibírskou magistrálou bude zážitok. Slovo dalo slovo, dohodli sme sa, že začne všetko vybavovať. Bolo to okamžité rozhodnutie. Pridali sa aj dvaja ďalší priatelia a začala etapa vybavovačiek. Najprv súhlas manželiek a potom zabezpečenie ubytovania v hoteli, víza na ambasáde, lístky na vlak, letenky. To všetko vybavil Fero za dva mesiace a bez internetu!

September. Schwechat. A už Aeroflotom letíme smer Moskva

Z letiska súkromným, čiernym ( sú lacné a sami sa ponúknu) taxíkom na Kazaňské nádražie v centre Moskvy. Poldenná prehliadka mesta, dvakrát sme zablúdili, ale zachránilo nás prekrásne moskovské metro a poďme na vlak.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

Musím spomenúť prísne bezpečnostné opatrenia na vlakových staniciach. Vchod ako na letisku. Kontrola pasažierov i ich batožín. A už pristavili vlak. Moskva – Ulan Ude. Náš vagón mal číslo 16. Dve „dežurné“ opäť pred dverami kontrolujú víza, pasy a cestovné lístky. Čuduj sa svete, naše slovenské, kúpené na Vrútkach platia.

Vagón je úžasne čistý. Na chodbičke funkčný samovar, výbava každého vagóna. Dostali sme ešte zabalené v igelitovom vrecku obliečky a uterák. Od teraz 4 noci a dni bude kupé našim domovom.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

13:10. Odchádzame presne. Vlak ticho opúšťa Moskvu. Žiadne hrkotanie

Pripravili sme si lôžka a poď ho rekognoskovať jedálenský vagón. Bol len cez dva vagóny. Prázdny, no s milou čašníčkou Svetlankou. Dali sme sa do reči a po chvíli sme boli priatelia. Doniesla ruské pivo. Výborné! Drankali sme aj vodku, ale vo vlaku či staniciach je prísne zakázané podávať a konzumovať alkoholické nápoje. Len pivo, aj to treba vypiť v „reštauráku“. Ale vodka bola. Svetlanka s filigránskym úsmevom doniesla štyri kávové šálky. Nie s kávou. Mali aj výborné jedlá. Mne najviac chutil boršč. Lepší som nikde nejedol. No ceny neboli nízke. Preto bol „reštaurák“ vždy keď sme tam prišli prázdny. My sme ho však navštevovali 2-krát denne. Aj cesta rýchlejšie ubiehala pri tajnom popíjaní vodky a piva. Keď Svetlanka oznámila po dvoch dňoch „..vy uže vsio náše pivo vypíli…“ doniesla Velkopopovický kozel.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

Cesta ubiehala príjemne. Výborne sa mi spalo. Dokonca som prespal prejazd Volgou, na ktorý som sa tešil. Už ostatné rieky som neprespal, Kolymu, Ob, Jenisej. Krajina za oknom bola úžasná. Celou cestou nás sprevádzali nekonečné brezové háje a lány. Najkrajšia je však tajga. Prekrásna nedotknutá krajina. Vždy drevené dedinky, ktoré sme videli, boli poloprázdne s chatrajúcimi chalúpkami. Nuž mladí odchádzajú.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

Vo vagóne bol presný rozpis staníc

Na celej 5200 km dlhej trati nemeškal vlak ani len 1 minútu. Išiel absolútne presne. Vedeli sme kde a ako dlho stojíme. A to sme aj využili. Bola možnosť nakúpiť na nástupištiach v kioskoch potraviny, nápoje (okrem alkoholických) a aj použiť sprchy. Stanice, to sú výkladné skrine Transsibu. Nádherné budovy a všade čisto prečisto.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

Čím ďalej od Moskvy sú ľudia skromnejší aj chudobnejší. Ale vždy milí a ochotní. „Vy znájete Putina?“ pýtala sa nás jedna bábuška. Keď sme odpovedali, že áno, povedala svojim družkám  „Éto malodci, oni znájut Putina“. Vážia si ho obyčajní ľudia.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

A ešte jedna príhoda, ktorá ma dojala. Priateľ Janko má známych, s ktorými sa nevidel 30 rokov. Napísal im, že budeme stáť v Jekaterinburgu 40 minút. Zabudol však na posun času. Jeho známa pricestovala zo vzdialenosti 250 km a čakala nás 2 hodiny. Priniesla nám pečené kura, koláčiky, pivko a iné dobroty. Úžasná ruská široká duša. Neviem ako by sme sa zachovali my Slováci, keby nám niekto známy spred 30 rokov zavolal, že bude v Bratislave 40 min. Kto by meral takú cestu napr. z Martina? V Rusku platí: keď priateľ, tak naveky!

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

Na nástupištiach ešte stále funguje staré ZSSR

„Vam vodka nenáda?“ oslovil nás chlapík v koženej šiltovke a kabáte, pod ktorým mal celú zásobareň fliaš. Nuž kúpili sme… Ale sú všade prítomní milicionári, ktorí dávajú pozor na bezpečnosť a poriadok. Takýto priekupníci veru boli na pozore.

Konečne Irkutsk

Tri hodiny ráno miestneho času. Ja ako najmladší z výpravy musím zabezpečiť odvoz na Bajkal. Ostatní ako ináč, na pivo a kávu. A už sa vezieme. Mladý šofér, kirkiz, ide ako výchor. Nerešpektuje nič. Dokonca míňame milíciu rýchlosťou 120 km/h v meste. Na upozornenie iba sucho odpovedá:“Sivodňa voskresénie, oni spiat“. Ale kúsok ďalej spomalí na predpísaných 60km/h a konštatuje: „Kamera“. K hotelu v Listvianke na brehu Bajkalu nás doviezol bezpečne. 75 km za 20 euro. Dohodli sme s nim aj odchod. Sľúbil, že pre nás príjde.

Pol piatej ráno a my zvoníme na recepciu hotela. Ubytovanie máme až o 14:00. Skúšame. A tu znova ruská ochotná duša. Šéfka hotela nám s úsmevom dáva jedinú voľnú izbu aj s raňajkami. (Dá sa to aj u nás?). Poobede sme dostali dve dvojposteľové izby s výhľadom na Bajkal. Konečne sme sa dali v sprche do poriadku. Hotel je veľký, ale drevený ako všetky stavby. Super moderný. Samý čip, sprcha s masážnymi funkciami, všade čisto a útulne.

„Šaman“. Krásna barmanka Lena, strihnutá s Buriatmi (obyvatelia Bajkalu). Odteraz tu jedávame a pijeme. Sedávali sme vždy za tým istým stolom, aby sme mohli konverzovať s Lenočkou. Raz sme prišli a „náš“ stôl bol obsadený domácimi Rusmi. Otočil som sa k inému prázdnemu a … Jeden Rus vstal a úctivo ma priviedol k tomu „našemu“ stolu. „Éto vaš stol. Sadites!“ a jeho spolustolovníci vstali a presunuli sa. Úžasní tí Rusi.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

Bajkal. Môj sen sa splnil. Úžasne čistá voda, ktorú návštevnici normálne pijú. Len nie v prístave

Zaplatili sme si exkurziu loďou po Bajkale a po pôvodnej transsibírskej magistrále. Nastúpili sme do malej jachty s mladou sprievodkyňou. Pridala sa aj jedna ruská turistka. Deň bol slnečný a veľmi sme sa tešili. Prvá zástavka plavby – kameň Šaman oddeľujúci Bajkal od Angary (jediná rieka vytekajúca z jazera).

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

Po pár kilometroch sme vystúpili na breh a sprievodkyňa nás previedla pôvodnou magistrálou. Jej rozprávanie bolo pútavé aj poučné. Príroda okolo Bajkalu je úchvatná. Romantické zákutia i vysoké pohoria podobné našim Tatrám lemujúce jazero.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

A nielen príroda. Ľudia sú tu vľúdni, ochotní a navzájom si nezištne pomáhajú. Ináč to asi v tejto drsnej krajine nejde. Všade si vážia návštevníkov, my sme to zažili. Najmä nás Slovanov. Možno aj preto, že sú tu všade prítomní čínsky turisti, ktorí po sebe zanechávajú veľký neporiadok.

Radi sme chodili na trhy, kde bolo dostať od bežných suvenírov až po rôzne delikatesy najmä z rýb takmer všetko. Zdá sa že aj tu sa prebúdza trhové hospodárstvo. Ceny sú však pre nás primerané, skoro nízke. Napr. benzín stojí cca 40 centov za liter. Ale chlieb si vážia. Neplytvajú ním. Aj na raňajky sme v hoteli dostávali len okrúžok, hoci raňajky boli bohaté a ochotný personál nám pripravil aj raňajky na želanie. Na chlieb sa asi ťažko robí. Väčšina ľudí si dopestováva na malých políčkach zemiaky, kapustu či paradajky a uhorky. Prevláda aj podomový predaj. Domáci si privyrábajú ponúkaním domácich produktov pripravenými pred bránou domu.

Nastal čas rozlúčky. Po raňajkách sme sa rozlúčili s majiteľkou hotela. Ako ináč, po rusky. Objatia a bozky na tri vrhy. Mala slzy v očiach. Vraj u nej máme dvere vždy otvorené. Taxikár Kirkiz prišiel ako sme sa dohodli presne na čas. Len tak v tričku, kraťasoch a šľapkách. Iba krátko poznamenal: „Hore na horách padá sneh“. Odviezol nás do Irkutska a poukazoval rôzne pamätihodnosti tohto miliónového mesta.

Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska

Šesť a pol hodinový let do Moskvy som si krátil myšlienkami

Jeden môj kamarát, známy slovenský herec, tráviaci väčšinu dovoleniek v USA ma od návštevy Ruska odhováral. Vraj je tam mafia, kradne sa a je špina. Mal som obavy. Ale splnil sa mi sen a bol som na Bajkale. Očakával som, že samotné prostredie, príroda vo mne zanechá hlboké dojmy. Spomínam na taxikára, ktorý nás len raz viezol z múzea Bajkalu na hotel. Bavil a smial sa s nami ako s rodnými. Na druhý deň nás videl prechádzať sa popri brehu. Zastavil, vystúpil a vyobjímal nás so slovami: „Moji druzia…“ Čarovné. A tak ma dostala široká ruská duša. Dúfam, že som po prastarej mame aspoň kúsok zdedil. Bodaj by v nás všetkých bol kúsok ruskej duše.

ZDROJ: Peter Mäčko, Expedícia „Bajkal 2018“

 

The post Peter Mäčko: Moja cesta do hlbín Ruska appeared first on Turčania.sk.

]]>
V mesiaci máj do práce v Martine opäť na bicykli https://www.turcania.sk/v-mesiaci-maj-do-prace-v-martine-opat-na-bicykli/ Mon, 25 Mar 2019 07:51:07 +0000 https://www.turcania.sk/?p=14005 Mesto Martin v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby vyhlasuje pre všetkých priaznivcov dvoch kolies už 6. ročník celonárodnej súťaže Do práce na bicykli. Od 1. do 31.5.2019 sa budeme spoločne bicyklovať a súťažiť o atraktívne ceny. Do súťaže sa môžete zapojiť aj vy a váš tím. Registrácia prebieha na stránke www.dopracenabicykli.eu od 1.3.2019 do 5.5.2019. Ako sa do súťaže […]

The post V mesiaci máj do práce v Martine opäť na bicykli appeared first on Turčania.sk.

]]>
Mesto Martin v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby vyhlasuje pre všetkých priaznivcov dvoch kolies už 6. ročník celonárodnej súťaže Do práce na bicykli. Od 1. do 31.5.2019 sa budeme spoločne bicyklovať a súťažiť o atraktívne ceny.

Do súťaže sa môžete zapojiť aj vy a váš tím. Registrácia prebieha na stránke www.dopracenabicykli.eu od 1.3.2019 do 5.5.2019.

Ako sa do súťaže prihlásiť?

Do súťaže sa môžu registrovať všetky firmy, organizácie, občianske združenia a inštitúcie pôsobiace na území mesta Martin, ktoré vytvoria 2 – 4 členné tímy. Z jednej spoločnosti sa môže zapojiť neobmedzený počet tímov. Do súťaže sa nemôžu zapojiť jednotlivci alebo tímy, ktorých členovia sú z rôznych organizácií. Tak ako minulý rok, tak aj tento rok platí, že súťaže sa môžu zúčastniť aj tímy študentov z rovnakej školy, ktorí v deň začatia kampane dosiahli vek minimálne 15 rokov. Členovia tímov si budú najazdené kilometre do práce a z práce na bicykli zapisovať do registračného systému na stránke www.dopracenabicykli.eu.

Celková evidencia najazdených kilometrov je založená na dôvere, keďže cieľom súťaže je predovšetkým podporiť rozvoj cyklistickej dopravy v mestách.

Vyhodnocovať budeme najväčší počet najazdených kilometrov do práce a z práce bicyklom za jednotlivcov a tímy, najväčší počet jázd absolvovaných do práce a z práce bicyklom za jednotlivcov a tímy. Treťou vyhodnocovanou kategóriou bude tzv. bonusová kategória, v rámci ktorej vyžrebujeme jedného súťažiaceho spomedzi všetkých zúčastnených súťažiacich, ktorí absolvovali aspoň 2/3 ciest do práce a z práce na bicykli v monitorovanom období alebo počas súťaže najazdili minimálne 500 kilometrov.

Bližšie informácie a podmienky súťaže nájdete na webovej stránke súťaže www.dopracenabicykli.eu .

Odkazy

Mgr. Monika Magulová
Koordinátor projektu DPNB 2019

Zaregistrujte svoj tím tu!
Informácie o súťaži nájdete tu!
Čo môžete v súťaži získať?

ZDROJ: Ing. Ivana Bobrovská, foto: Mesto Martin

The post V mesiaci máj do práce v Martine opäť na bicykli appeared first on Turčania.sk.

]]>
Martin: V piatok bude mestská časť Podháj bez elektrickej energie https://www.turcania.sk/martin-v-piatok-bude-mestska-cast-podhaj-bez-elektrickej-energie/ Mon, 25 Mar 2019 07:42:39 +0000 https://www.turcania.sk/?p=14003 V piatok 29. marca 2019 od 08:00 h. do 14:00 h. bude v mestskej časti Podháj prerušená distribúcia elektrickej energie z dôvodu plánovaných prác na zariadeniach distribučnej sústavy prevádzkovateľa Stredoslovenská distribučná. Obmedzená distribúcia elektrickej energie bude pre odberné miesta v uliciach Bezeková, Brezová, Hollého, Hrdinov SNP, Osada SNP, Podhorská, Podstránie, Poľovnícka, Sasinková, V. Žingora. Celý zoznam dotknutých ulíc si môžete […]

The post Martin: V piatok bude mestská časť Podháj bez elektrickej energie appeared first on Turčania.sk.

]]>
V piatok 29. marca 2019 od 08:00 h. do 14:00 h. bude v mestskej časti Podháj prerušená distribúcia elektrickej energie z dôvodu plánovaných prác na zariadeniach distribučnej sústavy prevádzkovateľa Stredoslovenská distribučná.

Obmedzená distribúcia elektrickej energie bude pre odberné miesta v uliciach Bezeková, Brezová, Hollého, Hrdinov SNP, Osada SNP, Podhorská, Podstránie, Poľovnícka, Sasinková, V. Žingora.

Celý zoznam dotknutých ulíc si môžete pozrieť tu.

ZDROJ: Mesto Martin

The post Martin: V piatok bude mestská časť Podháj bez elektrickej energie appeared first on Turčania.sk.

]]>
Dôchodcovia z Príboviec sa starajú o opustené hroby https://www.turcania.sk/dochodcovia-z-priboviec-sa-staraju-o-opustene-hroby/ Sun, 24 Mar 2019 21:40:50 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13999 Členovia Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska (ZO JDS) v Príbovciach na svojej výročnej schôdzi, ktorá sa konala začiatkom roka, za hojnej účasti svojich členov, zástupcu okresnej organizácie Júlie Ďuricovej, ako aj bývalého starostu obce Jaroslava Brzáka a novej starostky obce Eriky Vrabcovej, si pripomenuli všetky akcie, ktoré usporiadali. ZO JDS V Príbovciach patrí medzi najmladšie seniorské organizácie, ale svojimi aktivitami […]

The post Dôchodcovia z Príboviec sa starajú o opustené hroby appeared first on Turčania.sk.

]]>
Členovia Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska (ZO JDS) v Príbovciach na svojej výročnej schôdzi, ktorá sa konala začiatkom roka, za hojnej účasti svojich členov, zástupcu okresnej organizácie Júlie Ďuricovej, ako aj bývalého starostu obce Jaroslava Brzáka a novej starostky obce Eriky Vrabcovej, si pripomenuli všetky akcie, ktoré usporiadali.

ZO JDS V Príbovciach patrí medzi najmladšie seniorské organizácie, ale svojimi aktivitami patrí medzi najaktívnejšie.

Členovia ZO každoročne absolvujú množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí, spoznávajú  históriu a krásu Slovenska, ale aj zahraničia. Venujú sa športovej a turistickej činnosti, vzdelávajú sa ale spoločne aj pracujú na verejnoprospešných prácach v obci. Každoročne organizujú brigádu na miestnom cintoríne počas ktorej sa jej členovia starajú a upravujú opustené a zanedbané hroby a okolie cintorína. Medzi opustené hroby patrí aj hrob evanjelickej farárky Anny  Philadelphy (*1843 +1923), evanjelického farára Wilhelma Klimu  (*1849 +1914), jeho manželky a syna ako aj o ďalšie opustené hroby.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhajú. Ďakujeme.

Dôchodcovia z Príboviec sa starajú o opustené hroby

Dôchodcovia z Príboviec sa starajú o opustené hroby

ZDROJ: Ľubomír Žila, foto: archív ZO JDS V Príbovciach

The post Dôchodcovia z Príboviec sa starajú o opustené hroby appeared first on Turčania.sk.

]]>
Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 13. týždni 2019 https://www.turcania.sk/policajne-hliadky-zilinsky-kraj-13-tyzden-2019/ Sun, 24 Mar 2019 18:32:42 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13972 V Žilinskom kraji budú v 13. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Pondelok 25.03.2019 Typ a farba Žilinský kraj 12 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície okres Liptovský Mikuláš […]

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 13. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V Žilinskom kraji budú v 13. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Pondelok 25.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 12 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW – čierny
okres Žilina VW Golf – modrý, VW Golf – čierny, Škoda Superb – čierna
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon, Škoda Fábia biela, VW Passat
Utorok 26.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 15 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina VW Golf modrý, VW Golf čierny, Škoda Superb čierna,
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi – modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá

 

Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon, Škoda Fábia biela, VW Passat
Streda 27.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 14 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,

VW Golf čierny, VW Golf

okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okres Liptovský Mikuláš VW Golf
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon, Škoda Fábia biela, VW Passat
Štvrtok 28.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 15 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okres Žilina VW Golf – modrý, VW Golf – čierny, Škoda Superb – čierna
okres Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf čierny, Audi – modrá, Seat Leon
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon, Škoda Fábia biela, VW Passat
Piatok 29.3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 18 hliadok na označených policajných vozidlách a 11 neoznačených hliadok polície
okres Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf, VW Golf – čierny
okresy Liptovský Mikuláš VW Golf čierny, Seat Leon
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon, Škoda Fábia biela, VW Passat
Sobota 30.3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 16 hliadok na označených policajných vozidlách a 12 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina VW Golf – čierny, Škoda Superb – čierna, VW Golf,
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi A4- modrá, Seat Leon
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon, Škoda Fábia biela, VW Passat
Nedeľa 31 .3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 13 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, VW Golf
okres Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4 – modrá, VW Golf šedý, Seat Leon
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia ceed – šedá
Okresy Martin, Turčianske Teplice Seat Leon, Škoda Fábia biela, VW Passat

ZDROJ: PZ SR

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 13. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Pád Slováka pod Borišovom sa skončil tragicky https://www.turcania.sk/pad-slovaka-pod-borisovom-sa-skoncil-tragicky/ Sun, 24 Mar 2019 09:47:57 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13955 V poobedňajších hodinách v sobotu 23. marca požiadala záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) o pomoc skupina slovenských turistov, od ktorej sa na vrchole Borišov odčlenil 36-ročný turista a rozhodol sa priamo zostupovať do Belianskej doliny. „Pri zostupe sa pošmykol na zľadovatenom teréne a pri páde si privodil mnohopočetné poranenia na celom tele a bol v bezvedomí. Záchranári HZS požiadali o […]

The post Pád Slováka pod Borišovom sa skončil tragicky appeared first on Turčania.sk.

]]>
V poobedňajších hodinách v sobotu 23. marca požiadala záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) o pomoc skupina slovenských turistov, od ktorej sa na vrchole Borišov odčlenil 36-ročný turista a rozhodol sa priamo zostupovať do Belianskej doliny.

„Pri zostupe sa pošmykol na zľadovatenom teréne a pri páde si privodil mnohopočetné poranenia na celom tele a bol v bezvedomí. Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá transportovala jedného záchranára HZS z Martina ku Chate pod Borišovom a následne ďalších troch z Donovalov taktiež ku chate. Následne pokračovali záchranári k postihnutému pozemne,“ uvádza ďalšie informácie HZS na svoje web stránke.

Ako sa ďalej uvádza, po príchode na miesto zahájili rozšírenú resuscitáciu v ktorej pokračovali viac ako hodinu. Žiaľ aj napriek snahe záchranárov turista svojím zraneniam na mieste podľahol.

Následne bolo telo nebohého transportované do obce Belá-Dulice, kde bolo odovzdané príslušníkom PZ SR a privolanému lekárovi.

Pád Slováka pod Borišovom sa skončil tragicky

ZDROJ: HZS

The post Pád Slováka pod Borišovom sa skončil tragicky appeared first on Turčania.sk.

]]>
Aj my sme tu doma, beseda s cudzincami žijúcimi na Slovensku https://www.turcania.sk/aj-my-sme-tu-doma-beseda-s-cudzincami-zijucimi-na-slovensku/ Sun, 24 Mar 2019 09:39:14 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13950 V utorok 12. marca 2019 sa v Barmuseu, v priestoroch Slovenského národného múzea uskutočnila zaujímavá beseda Aj my sme tu doma. Podujatie pod záštitou IOM – Migrantského informačného centra malo za cieľ priblížiť Slovákom život cudzincov, ktorí sa rozhodli žiť na Slovensku. Hosťami podujatia boli dvaja cudzinci, ktorí už dlhší čas žijú na Slovensku. Sheeba pochádza z Kene. Jej príchod […]

The post Aj my sme tu doma, beseda s cudzincami žijúcimi na Slovensku appeared first on Turčania.sk.

]]>
V utorok 12. marca 2019 sa v Barmuseu, v priestoroch Slovenského národného múzea uskutočnila zaujímavá beseda Aj my sme tu doma.

Podujatie pod záštitou IOM – Migrantského informačného centra malo za cieľ priblížiť Slovákom život cudzincov, ktorí sa rozhodli žiť na Slovensku. Hosťami podujatia boli dvaja cudzinci, ktorí už dlhší čas žijú na Slovensku.

Sheeba pochádza z Kene. Jej príchod na Slovensko sa datuje zhruba osem rokov dozadu. Akonáhle však prehovorila, jej slovenčina bola veľmi dobrá. Mladá žena z Kene učí anglický jazyk na univerzite v Žiline a na otázku, čo sa jej na Slovensku páči, odpovedala, že všetko. Okrem zimy. Na tú si ešte stále nezvykla.

Azim pochádza z Afganistanu. Ako vieme, Afganistan je už dlhé desaťročia vo vojne a to je aj dôvod, prečo odtiaľ odišiel. Nechcel svoj život prežiť v takejto krajine. Pretože by sa musel prispôsobiť svetu a mysleniu, ktoré tam prevláda. A to, ako slobodne mysliaci človek nechcel. Preto už dlhé roky žije na Slovensku a žije sa mu tu dobre.

Okrem rozprávania týchto dvoch ľudí, mali diváci možnosť na plátne vidieť šesť krátkych príbehov iných cudzincov. Podujatie sa nieslo v priateľskej atmosfére, niektorí z prítomných divákov mali pripravené doplňujúce otázky pre hostí. Po ukončení rozhovorov, nasledovalo pohostenie od Azima, ktorý pre návštevníkov pripravil tradičnú stredoázijskú špecialitu Mantu.

ZDROJ: Maroš Chmúrny, Televízia Turiec

The post Aj my sme tu doma, beseda s cudzincami žijúcimi na Slovensku appeared first on Turčania.sk.

]]>
Veľký Čepčín: Hasiči zasahovali pri ďalšom požiari trávnatého porastu https://www.turcania.sk/velky-cepcin-hasici-zasahovali-pri-dalsom-poziari-travnateho-porastu/ Sun, 24 Mar 2019 09:24:27 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13948 Štyri desiatky hasičov a členov Dobrovoľných hasičských zborov obcí (DHZO) zasahovali pri ďalšom požiari trávnatého porastu v katastri obce Veľký Čepčín, okres Turčianske Teplice. Informácie poskytli hasiči na sociálnej sieti. Ako sa ďalej uvádza, požiar vypukol v sobotu 23. marca po 15.00 hod. a zasiahol plochu 2 hektáre, pričom sa rozšíril do blízkeho lesa. Hasičom sa požiar podarilo lokalizovať a […]

The post Veľký Čepčín: Hasiči zasahovali pri ďalšom požiari trávnatého porastu appeared first on Turčania.sk.

]]>
Štyri desiatky hasičov a členov Dobrovoľných hasičských zborov obcí (DHZO) zasahovali pri ďalšom požiari trávnatého porastu v katastri obce Veľký Čepčín, okres Turčianske Teplice. Informácie poskytli hasiči na sociálnej sieti.

Ako sa ďalej uvádza, požiar vypukol v sobotu 23. marca po 15.00 hod. a zasiahol plochu 2 hektáre, pričom sa rozšíril do blízkeho lesa. Hasičom sa požiar podarilo lokalizovať a pokračovali v jeho likvidácii.

Na mieste zasahovali členovia DHZO Mošovce, Veľký Čepčín, Malý Čepčín, Sučany, Dubové a Horná Štubňa a hasiči z Martina, Turčianskych Teplíc a zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline.

ZDROJ: Turčania.sk, foto ilustračné: HaZZ

The post Veľký Čepčín: Hasiči zasahovali pri ďalšom požiari trávnatého porastu appeared first on Turčania.sk.

]]>
Po zverejnení záberov z norkovej farmy pri Martine sa za necelých 48 hodín vyzbieralo 30 000 podpisov https://www.turcania.sk/po-zverejneni-zaberov-z-norkovej-farmy-pri-martine-sa-vyzbieralo-30-000-podpisov/ Fri, 22 Mar 2019 10:01:33 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13946 Aktivisti spustili petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku v utorok večer po zverejnení záberov z norkovej farmy pri Martine.  Za necelých 48 hodín sa počet podpisov vyšplhal na 30 000.  Slovensko zachvátil anti-kožušinový ošiaľ. Petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku podpísalo za tri dni viac ako 30 tisíc ľudí. Združenie za rozvoj ľudskosti a udržateľnosti, Humánny pokrok, odštartovalo kampaň […]

The post Po zverejnení záberov z norkovej farmy pri Martine sa za necelých 48 hodín vyzbieralo 30 000 podpisov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Aktivisti spustili petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku v utorok večer po zverejnení záberov z norkovej farmy pri Martine.  Za necelých 48 hodín sa počet podpisov vyšplhal na 30 000.

 Slovensko zachvátil anti-kožušinový ošiaľ. Petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku podpísalo za tri dni viac ako 30 tisíc ľudí. Združenie za rozvoj ľudskosti a udržateľnosti, Humánny pokrok, odštartovalo kampaň Ide o chlp zverejnením jedinečných záberov z kožušinovej farmy v Príbovciach, ktoré šokovali slovenskú verejnosť.

Podpisy ľudí zhrozených z utrpenia zvierat na norkovej farme od utorka  pribúdajú závratným tempom. Podpisová kampaň tak potvrdila prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých je 68 % Slovákov a Sloveniek proti kožušinovým chovom.

Humánny pokrok v kampani Ide o chlp zaznamenal za prvých 48 hodín viac než 30 000 podpisov ich petície za zákaz chovu zvierat na kožušiny. Podľa ochrancov zvierat je to zásadný ukazovateľ verejnej mienky voči kožušinovým farmám a silný impulz pre zákonodarcov.

„Ukázali sme  ľuďom realitu kožušinových fariem, kde zvieratá zjavne a dokázateľne trpia, a verejnosť nezostala ľahostajná. Takáto obrovská podpora pre zákaz kožušinového chovu na Slovensku, ktorú dostávame cez petíciu, nám pomôže presadiť ho v parlamente. Máme mandát od ľudí, ktorí sa jasne vyjadrili, že kožušinové farmy v našej krajine už nemajú miesto, a teraz je načase, aby začali konať aj poslanci a poslankyne v parlamente“ hovorí Alexandra Demetrianová, koordinátorka kampane Ide o chlp.

Zverejnenie šokujúcich záberov z kožušinových fariem a následná masívna podpora verejnosti cez online petíciu predchádzali úspešnej kampani za zákaz kožušinových chovov aj v Českej republike. Tam vstúpil zákaz do platnosti tento rok a farmy, kde predtým chovali stá tisíce líšok a norkov, dnes zívajú prázdnotou.

Ak by takýto zákaz prešiel aj v našom parlamente, Slovensko by sa pripojilo celkom k 13-im krajinám v Európe, kde chov zvierat na kožušiny zakázali. Na západe tak učinili Spojené kráľovstvo, Belgicko, Holandsko či Nórsko, bližšie k nám aj Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina. O postavení kožušinových fariem mimo zákon sa rokuje aj v Bulharsku a na susednej Ukrajine. V Rakúsku pritom takýto zákaz platí už pätnásť rokov.

Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat

Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, ale najmä doplnkov – goliere a rukávy, lemovanie na topánky, brmbolce na tašky a čapice, ale napríklad aj umelé riasy. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60-ich norkov.

Príbovce: Aktivisti zverejnili šokujúce zábery z kožušinovej farmy, požadujú ich zákaz

Nad budúcnosťou kožušín visí v posledných rokoch viacero otáznikov. Okrem legislatívnych zákazov kožušinových fariem v Európe či inde vo svete, totiž prudko rastie aj počet módnych ikon, ktoré odmietajú používať kožušiny, ako napríklad Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier či Burberry. Pribúdajú však aj prestížne módne prehliadky, na ktorých sú kožušiny zakázané, ako napríklad na Amsterdam Fashion Week. Predaj kožušín dokonca úplne zakázali americké mestá San Francisco a Los Angeles.

Online petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku môžu ľudia podpísať na stránke www.ideochlp.sk, na ktorej nájdu aj autentické zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach.

O Humánnom pokroku:

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

ZDROJ: TS Humánny pokrok

The post Po zverejnení záberov z norkovej farmy pri Martine sa za necelých 48 hodín vyzbieralo 30 000 podpisov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Príbovce: Aktivisti zverejnili šokujúce zábery z kožušinovej farmy, požadujú ich zákaz https://www.turcania.sk/pribovce-aktivisti-zverejnili-sokujuce-zabery-z-kozusinovej-farmy-pozaduju-ich-zakaz/ Wed, 20 Mar 2019 11:43:53 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13938 Združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti, Humánny pokrok, zverejnilo zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine, kde chovajú 4 až 5 tisíc norkov amerických. Šokujúci pohľad na realitu chovov kožušinových zvierat odvysielala včera večer (19.3.) TV Markíza v reláciách Reflex a Televízne noviny. Tieto zábery uzreli svetlo sveta v čase, keď mnohé krajiny a módne značky dávajú od pravých kožušín ruky preč. […]

The post Príbovce: Aktivisti zverejnili šokujúce zábery z kožušinovej farmy, požadujú ich zákaz appeared first on Turčania.sk.

]]>
Združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti, Humánny pokrok, zverejnilo zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine, kde chovajú 4 až 5 tisíc norkov amerických.

Šokujúci pohľad na realitu chovov kožušinových zvierat odvysielala včera večer (19.3.) TV Markíza v reláciách Reflex a Televízne noviny. Tieto zábery uzreli svetlo sveta v čase, keď mnohé krajiny a módne značky dávajú od pravých kožušín ruky preč.

Aktivisti z Humánneho pokroku preto dnes štartujú kampaň „Ide o chlp“ s cieľom presadiť zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Súčasťou kampane je aj petícia za zákaz kožušinového chovu zvierat, ktorú môžu ľudia podpísať na stránke www.ideochlp.sk

Na zverejnených záberoch je vidieť niekoľko norkov ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstieľky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť. Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany. Združenie ochrancov zvierat sa domnieva, že slovenská verejnosť má právo vidieť, v akých podmienkach chovajú zvieratá na legálnej kožušinovej farme.

„Zábery, ktoré máte možnosť vidieť v reportážach TV Markíza, nie sú v kožušinovom priemysle ničím výnimočným. Ide o bežnú prax, ktorá očividne platí aj na Slovensku. Zvieratá na kožušinových farmách žijú  na ploche menšej ako jeden meter štvorcový, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Kožušinové farmy v žiadnom prípade nedokážu poskytnúť týmto zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine. Potvrdzuje to aj veda. Šťastné norky na kožušinových farmách nenájdete,“ vysvetľuje Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Aktivisti  z Humánneho pokroku dnes (20.3) spúšťajú petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku a apelujú na verejnosť, aby svojimi podpismi podporila ich kampaň „Ide o chlp“

Cieľom je presvedčiť poslancov a poslankyne, aby zákaz chovu zvierat na kožušiny podporili v parlamente. Podľa prieskumu agentúry Focus až  68 % Slovákov a Sloveniek odmieta kožušinový chov. „To je nesmierne vysoké číslo, ktoré potvrdzuje, že je najvyšší čas poslať kožušinové farmy do histórie,“ dodáva koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová.

Európou sa pritom valí vlna legislatívnych zákazov kožušinových fariem. Za posledných 20 rokov tieto chovy postavilo mimo zákon trinásť krajín vrátane Rakúska a Českej republiky. Zákaz prešiel českým senátom vlani a tento rok vstúpil do platnosti. Na farmách v Česku dnes možno nájsť len prázdne klietky po líškach a norkoch.

Na Slovensku by sa podobný legislatívny zákaz týkal jedinej farmy – v Príbovciach, kde chovajú na kožušiny norka amerického

„Ekonomicky by to pre Slovensko nebola žiadna zásadná strata. Zároveň by sme sa pripojili k progresívnym a moderným krajinám Európy, ktoré tieto barbarské chovy navždy odmietli. Je načase, aby sme aj my na Slovensku vykročili do humánnejšej budúcnosti,“ dodáva Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Legislatívny zákaz kožušinových fariem okrem susedného Česka a Rakúska v uplynulých rokoch prijali aj v Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, ale aj Belgicku, Holandsku, Nórsku a úplne prvou krajinou v Európe bolo Spojené kráľovstvo. Aktuálne sa o takomto zákaze rokuje aj na Ukrajine a v Bulharsku.

Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov – goliere a rukávy, lemovanie na topánky, brmbolce na tašky a čapice, apod. V kožušinovom priemysle sú populárne norky, líšky, ale aj činčily. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník, alebo im jednoducho zlomia väzy.

Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60-ich norkov

Nad budúcnosťou kožušín visí v posledných rokoch viacero otáznikov. Okrem legislatívnych zákazov kožušinových fariem v Európe, či inde vo svete, totiž rapídne rastie aj počet zvučných mien z módneho priemyslu, ktoré sa kožušín vzdávajú, ako napr. Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier či Burberry. Rovnako sa proti kožušinám postavili aj organizátori módnej udalosti Amsterdam Fashion Week, ktorí začiatkom marca tohto roku prisľúbili koniec kožuchom zo živých zvierat na svojich módnych prehliadkach.

Viac informácií, ako aj petíciu za zákaz kožušinového chovu zvierat, nájdete na stránke www.ideochlp.sk.

Príbovce: Aktivisti zverejnili šokujúce zábery z kožušinovej farmy, požadujú ich zákaz

ZDROJ: TS Humánny pokrok, Michaela Janíková

The post Príbovce: Aktivisti zverejnili šokujúce zábery z kožušinovej farmy, požadujú ich zákaz appeared first on Turčania.sk.

]]>
Kultúra na kopci: Usmej sa a neboj sa! https://www.turcania.sk/kultura-na-kopci-usmej-sa-a-neboj-sa/ Wed, 20 Mar 2019 10:43:19 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13934 Tohtoročnú sériu podujatí Kultúra na kopci odštartovali scenáristky a režisérky a čiastočne aj spisovateľky Eva Borušovičová a Barbora Kardošová. Obe sa do Martina veľmi tešili a rozhodne neprišli rozprávať len o svojej tvorbe. Hovorili aj o čítaní, námetoch na knihu, čitateľských spolkoch (tzv. book kluboch), ale nechýbali ani veselé historky z rodinného života. Obe dámy majú ku knihám len vysoko […]

The post Kultúra na kopci: Usmej sa a neboj sa! appeared first on Turčania.sk.

]]>
Tohtoročnú sériu podujatí Kultúra na kopci odštartovali scenáristky a režisérky a čiastočne aj spisovateľky Eva Borušovičová a Barbora Kardošová.

Obe sa do Martina veľmi tešili a rozhodne neprišli rozprávať len o svojej tvorbe. Hovorili aj o čítaní, námetoch na knihu, čitateľských spolkoch (tzv. book kluboch), ale nechýbali ani veselé historky z rodinného života.

Obe dámy majú ku knihám len vysoko pozitívny vzťah a svorne tvrdia, že kniha je nielen skvelý spoločník, ale  človeku pomôže aj pri riešení problémov.

Pochválili aj martinské publikum

„Potešilo nás, že prišli aj naši knižní fanúšikovia, nielen náhodní okoloidúci. Výborne sme si podebatovali, bolo to skutočne príjemné pre obe strany, pretože častokrát ľudia zachádzali až do osobných príbehov a pocitov,“ zhodnotili spisovateľky.

Častokrát práve po prečítaní knihy, alebo toho, čo človek sám napíše – listu, či mejlu priateľovi, nájde riešenie alebo novú cestu,“ hovorí Barbora Kardošová.

Od detstva veľmi veľa čítam, ale aj píšem. Akosi to ide u mňa jedno spolu s druhým. Okrem toho, že sama čítam, snažím sa popularizovať  knižné kluby, tzv. book kluby. Sú to dobrovoľné spolky ľudí, ktorí čítajú knihy, ktoré si stanovia a potom o každej jednej diskutujú. Je to skvelá vec, vrelo odporúčam, aby ste si ich založili aj doma. Oslovte svojich priateľov, rodinu, kolegov v práci,“ vyzýva Eva Borušovičová.

Je autorkou niekoľkých filmov a nositeľkou ocenení. Napísala knihu Urobíme všetko, čo sa dá. Je autorkou divadelnej hry 69 vecí lepších než sex, ktorú v roku 2013 hralo bratislavské Štúdio L+S. Jej knižnou novinkou je Do plaviek. Miesto toho, aby v nej ponúkala (súdiac podľa názvu) návody, ako sa po zime do plaviek nasúkať, ponúka pohľad na svet a na život.

Kultúra na kopci: Usmej sa a neboj sa!

Do Martina chodievam opakovane a veľmi rada. Môj manžel tu študoval na lekárskej fakulte, aj pracoval niekoľko rokov, takže stále tu máme veľa známych. Okrem toho, poznám veľa ľudí, ktorí pochádzajú z Martina, hoci žijú v Bratislave –  Martin je totiž také zvláštne mesto, ktoré si každý nesie v srdci, kamkoľvek ide,“ vyznala sa autorka scenáru filmu Jánošík – pravdivá história.

Jej spolužiačka z vysokej školy a momentálne aj susedka, Barbora Kardošová, už 20 rokov pôsobí v televíznom biznise na rôznych projektoch. Je autorkou románov Šialene milovaná, Anjeli nespia, Sladko v ústach, Vydať sa a zomrieť a Medium love.

Do Martina prišla nielen s tlačenými knihami pre deti Traja kamoši a fakticky fantastický poklad a Traja kamoši a fakticky fantastický bunker, ale aj s ich verziami audiokníh

Snažím sa popularizovať aj audioknihy, pretože sú skutočne krásne načítané Richardom Stankem a pani Zuzkou Krónerovou. Pri posteli mám rozčítaných niekoľko kníh, z ktorých majú byť audioknihy a pri ich čítaním si predstavujem, hlas ktorej známej osobnosti sa mi hodí ku jednotlivej postave,“ vysvetlila Barbora Kardošová proces premeny knihy na audioknihu. Obe dámy sa už tešia na jar a na slnečné lúče, ktoré ich dobíjajú energiou (samozrejme, okrem práce).

Martinčania si v sídelnej budove na Hostihore budú moc v roku 2019 vychutnať ešte ďalšie dve, ktoré im Slovenská národná knižnica ponúkne v rámci série „Kultúra na kopci.“ Pre všetky tri podujatia by mala byť spoločným vodítkom „kniha“ a každé z nich by návštevníkom malo zaručiť príjemne strávené popoludnie či podvečer. Podrobnejšie dátum včas nájdete v našom kalendári podujatí a na sociálnych sieťach.

ZDROJ: Katarína Štefanides Mažáriová , hovorkyňa SNK

The post Kultúra na kopci: Usmej sa a neboj sa! appeared first on Turčania.sk.

]]>
Počas Majstrovstiev sveta v hokeji bude v Martine veľká fanzóna https://www.turcania.sk/pocas-majstrovstiev-sveta-v-hokeji-bude-v-martine-fanzona/ Tue, 19 Mar 2019 14:54:39 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13930 Počas blížiacich sa Majstrovstiev sveta IIHF v hokeji (10.-.26. mája 2019) budú môcť fanúšikovia podporiť našu reprezentáciu v piatich fanzónach slovenského hokeja rozmiestnených po celom Slovensku. Okrem oficiálnych fanzón IIHF v Bratislave a v Košiciach pribudnú fanzóny aj v Nitre, Trenčíne, Martine, Banskej Bystrici a Poprade. „Vieme, že hokej je na Slovensku fenomén, zvlášť počas majstrovstiev sveta. Chceli sme preto […]

The post Počas Majstrovstiev sveta v hokeji bude v Martine veľká fanzóna appeared first on Turčania.sk.

]]>
Počas blížiacich sa Majstrovstiev sveta IIHF v hokeji (10.-.26. mája 2019) budú môcť fanúšikovia podporiť našu reprezentáciu v piatich fanzónach slovenského hokeja rozmiestnených po celom Slovensku.

Okrem oficiálnych fanzón IIHF v Bratislave a v Košiciach pribudnú fanzóny aj v Nitre, Trenčíne, Martine, Banskej Bystrici a Poprade.

„Vieme, že hokej je na Slovensku fenomén, zvlášť počas majstrovstiev sveta. Chceli sme preto priblížiť svetový šampionát aj ľuďom v ďalších slovenských mestách, aby zažili tú pravú eufóriu a atmosféru,“ povedal riaditeľ marketingu SZĽH Vladimír Janček.

Fanúšikovia zažijú vo fanzónach slovenského hokeja koncerty slovenských interpretov, moderované vstupy a rozhovory so známymi ľuďmi z hokejového prostredia, súťaže a samozrejme live prenosy zo všetkých slovenských zápasov na svetovom šampionáte.

Pripravená bude aj interaktívna zóna s aktivitami pre starších, či detská zóna pre tých najmenších s maskotom majstrovstiev sveta Macejkom. Každý fanúšik sa bude môcť vyzbrojiť aj dresmi, šálmi a ďalším oblečením v stánku s merchandisom slovenského hokeja.

„Vo fanzónach bude aj gastro zóna, takže všetci diváci môžu prísť rovno z práce, najedia sa, napijú, zabavia sa s blízkymi a uvidia hokejová zápasy z majstrovstiev sveta. Najdôležitejšie však je, že vstup do fanzón bude zdarma pre všetkých. Veríme teda, že náš tím príde podporiť čo najviac ľudí a spoločne vytvoríme elektrizujúcu atmosféru, ktorú pocítia až zverenci trénera Ramsayho na ľadovej ploche,“ dodal Vladimír Janček.

Fanzóny slovenského hokeja otvoria svoje brány každý hrací deň vždy hodinu pred prvým zápasom a zatvoria sa hodinu po poslednom zápase. Priaznivci hokeja sa v nich budú môcť zabaviť dovtedy, kým bude hrať slovenská hokejová reprezentácia.

Počas Majstrovstiev sveta v hokeji bude v Martine veľká fanzóna

Počas Majstrovstiev sveta v hokeji bude v Martine veľká fanzóna

ZDROJ: SZĽH

The post Počas Majstrovstiev sveta v hokeji bude v Martine veľká fanzóna appeared first on Turčania.sk.

]]>
Cestu na Ul.Hviezdoslavova čaká rekonštrukcia, ale až po oprave horúcovodu https://www.turcania.sk/cestu-na-ul-hviezdoslavova-caka-rekonstrukcia-ale-az-po-oprave-horucovodu/ Mon, 18 Mar 2019 16:02:47 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13924 Každý, kto svojím vozidlom prechádza po vnútornom mestskom okruhu na Ul. Hviezdoslavova, vie že si musí dávať veľmi veľký pozor, aby nedošlo k poškodeniu jeho vozidla. U Slovenskej správy ciest sme zisťovali, kedy dôjde k celkovej rekonštrukcii asfaltového koberca na tejto vozovke. Odporučili nás na Martinskú teplárenskú, ktorá v tejto časti plánuje opravu horúcovodu. ZDROJ: Televízia Turiec

The post Cestu na Ul.Hviezdoslavova čaká rekonštrukcia, ale až po oprave horúcovodu appeared first on Turčania.sk.

]]>
Každý, kto svojím vozidlom prechádza po vnútornom mestskom okruhu na Ul. Hviezdoslavova, vie že si musí dávať veľmi veľký pozor, aby nedošlo k poškodeniu jeho vozidla.

U Slovenskej správy ciest sme zisťovali, kedy dôjde k celkovej rekonštrukcii asfaltového koberca na tejto vozovke. Odporučili nás na Martinskú teplárenskú, ktorá v tejto časti plánuje opravu horúcovodu.

ZDROJ: Televízia Turiec

The post Cestu na Ul.Hviezdoslavova čaká rekonštrukcia, ale až po oprave horúcovodu appeared first on Turčania.sk.

]]>
V roku 2018 sa v Žilinskom kraji ubytovalo viac ako 1,1 milióna návštevníkov https://www.turcania.sk/v-roku-2018-sa-v-zilinskom-kraji-ubytovalo-viac-ako-1-milion-navstevnikov/ Mon, 18 Mar 2019 15:54:21 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13922 Nádherné hory, horúce pramene, vybudované cyklotrasy, ale i lyžiarske strediská. Žilinský kraj ponúka svojim návštevníkom širokú škálu možností ako stráviť voľný čas, vďaka čomu sa už tradične drží na popredných miestach v návštevnosti. Kým minulý rok oslavoval Žilinský kraj dosiahnutý turistický milión, teraz sa teší z ďalšieho rastu v návštevnosti. Počet ubytovaní v Žilinskom kraji v uplynulom roku vzrástol o […]

The post V roku 2018 sa v Žilinskom kraji ubytovalo viac ako 1,1 milióna návštevníkov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Nádherné hory, horúce pramene, vybudované cyklotrasy, ale i lyžiarske strediská. Žilinský kraj ponúka svojim návštevníkom širokú škálu možností ako stráviť voľný čas, vďaka čomu sa už tradične drží na popredných miestach v návštevnosti.

Kým minulý rok oslavoval Žilinský kraj dosiahnutý turistický milión, teraz sa teší z ďalšieho rastu v návštevnosti. Počet ubytovaní v Žilinskom kraji v uplynulom roku vzrástol o viac ako 8,2% oproti roku 2017. Podľa posledných údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2018 ubytovalo v Žilinskom kraji celkom 1 119 677 návštevníkov.

„Každý z regiónov v kraji má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Či už sú to prírodné bohatstvá, termálne pramene, cyklotrasy, bežkárske trasy, ale aj kultúra a národné pamiatky. Za skvelé výsledky vďačíme i systematickej propagácii cestovného ruchu,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

Spomedzi ôsmich krajov bol Žilinský kraj v návštevnosti na druhom mieste s podielom rovných 20,0%

V počte domácich návštevníkov si však udržal prvenstvo s podielom 22,1% s návštevnosťou viac ako 738 tisíc Slovákov. Zahraniční návštevníci sa pohybujú v počte zhruba 381 tisíc, čo v rámci SR predstavuje 16,9 %.

„Aj v roku 2019 pracujeme na tom, aby Žilinský kraj pokračoval v tomto trende i naďalej. Pripravujeme pre domácich a zahraničných návštevníkov rôzne novinky v oblasti propagácie subjektov cestovného ruchu, atraktivít a hľadanie nových možností, ako návštevníka prilákať a udržať ho v kraji čo najdlhšie,“ uviedla výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj Iveta Chabadová.

Žilinský kraj kraľuje v počte všetkých prenocovaní s podielom 20,0 %. Ubytovaní hostia strávili v kraji 3 097 483 nocí, čo predstavuje nárast o 6,9 % oproti roku 2017.

Najvyhľadávanejšou destináciou v Žilinskom kraji s absolútne najvyššou návštevnosťou je Liptov, v ktorom sa ubytovalo 41,6% zo všetkých hostí kraja. Významne navštevovanými sú aj lokality v okrese Žilina s podielom 21,3% ubytovaných návštevníkov.

„Zameriavame sa na rôzne cieľové skupiny a trhy. Pracujeme so štatistikami návštevnosti, aby sme vedeli, kde je potrebné viac pridať. Každý rok sa snažíme zamerať sa nejakú oblasť. V tomto roku pripravujeme informačný materiál o rozhľadniach v Žilinskom kraji, budeme sa venovať obnove značenia cykloturistických trás u nás, ďalšieho značenia hnedými informačnými tabuľami objekty, ktoré majú svoju históriu a patria do skupiny významných turistických, kultúrnych a historických cieľov. A mnoho ďalších marketingový aktivít, ktoré veríme, že návštevníkov zaujmú a prilákajú k nám do kraja,“ dodala Chabadová.

Najviac zahraničných návštevníkov prichádza zo susedných Čiech a z Poľska. Oproti roku 2017 sa počet českých turistov zvýšil o 16,5 % a počet Poliakov sa zvýšil o 5,3 %. Do Žilinského kraja však každoročne prichádzajú aj návštevníci z Maďarska, Nemecka, či Ukrajiny. Radi sa sem vracajú aj turisti z Izraela, Litvy a Číny. Všetky tieto krajiny zaznamenali nárast v návštevnosti.

ZDROJ: Martina Remencová, hovorkyňa ŽSK

The post V roku 2018 sa v Žilinskom kraji ubytovalo viac ako 1,1 milióna návštevníkov appeared first on Turčania.sk.

]]>
Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 12. týždni 2019 https://www.turcania.sk/policajne-hliadky-zilinsky-kraj-12-tyzden-2019/ Mon, 18 Mar 2019 06:07:48 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13920 V Žilinskom kraji budú v 12. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Pondelok 18.03.2019 Typ a farba Žilinský kraj 13 hliadok na označených policajných vozidlách a 6 neoznačených hliadok polície okres Liptovský Mikuláš […]

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 12. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V Žilinskom kraji budú v 12. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Pondelok 18.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 13 hliadok na označených policajných vozidlách a 6 neoznačených hliadok polície
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW – čierny
okres Žilina VW Golf – modrý, VW Golf – čierny, Škoda Superb – čierna
Utorok 19.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 14 hliadok na označených policajných vozidlách a 7 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina VW Golf modrý, VW Golf čierny, Škoda Superb čierna,
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi – modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Streda 20.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 16 hliadok na označených policajných vozidlách a 6 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,

VW Golf čierny

okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Štvrtok 21.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 15 hliadok na označených policajných vozidlách a 6 neoznačených hliadok polície
okres Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý
okres Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi – modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Piatok 22.3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 17 hliadok na označených policajných vozidlách a 6 neoznačených hliadok polície
okres Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf, VW Golf – čierny
okresy Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Sobota 23.3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 11 hliadok na označených policajných vozidlách a 7 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina VW Golf – čierny, Škoda Superb – čierna, VW Golf
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi A4- modrá
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Nedeľa 24 .3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 12 hliadok na označených policajných vozidlách a 7 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, VW Golf
okres Liptovský Mikuláš, Ružomberok Audi A4 – modrá, VW Golf šedý
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia ceed – šedá

ZDROJ: PZ SR

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 12. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Prezidentské voľby: Ako sa volilo v okresoch Martin a Turčianske Teplice? https://www.turcania.sk/prezidentske-volby-ako-sa-volilo-v-okresoch-martin-a-turcianske-teplice/ Sun, 17 Mar 2019 11:26:07 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13905 Ostro sledované prezidentské voľby 2019 sú za nami. Pozrite si výsledky volieb v okresoch Martin a Turčianske Teplice. Do druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 30. marca 2019 postúpili z prvého miesta Zuzana Čaputová (40,57% hlasov), nasledoval ju Maroš Šefčovič (18,66 % hlasov). V martinskom okrese bolo zapísaných 78 588 voličov, bolo vydaných 43 275 volebných obálok, volebná účasť […]

The post Prezidentské voľby: Ako sa volilo v okresoch Martin a Turčianske Teplice? appeared first on Turčania.sk.

]]>
Ostro sledované prezidentské voľby 2019 sú za nami. Pozrite si výsledky volieb v okresoch Martin a Turčianske Teplice.

Do druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 30. marca 2019 postúpili z prvého miesta Zuzana Čaputová (40,57% hlasov), nasledoval ju Maroš Šefčovič (18,66 % hlasov).

V martinskom okrese bolo zapísaných 78 588 voličov, bolo vydaných 43 275 volebných obálok, volebná účasť bola 55,06%, platných bolo 43 015 hlasov.

Zuzana Čaputová získala v martinskom okrese 17 180 hlasov (39,93%), Maroš Šefčovič 8 797 hlasov (20,45%), Štefan Harabin 6 532 hlasov (15,18%).

V okrese Turčianske Teplice bolo zapísaných 13 619 voličov, bolo vydaných 7 375 volebných obálok, volebná účasť bola 54,15%, platných bolo 7 331 hlasov.

Zuzana Čaputová získala v okrese Turčianske Teplice 2 469 hlasov (33,67%), Maroš Šefčovič 1 827 hlasov (24,92%), Štefan Harabin 1 041 hlasov (14,19%).

Výsledky hlasovania za SR

 

The post Prezidentské voľby: Ako sa volilo v okresoch Martin a Turčianske Teplice? appeared first on Turčania.sk.

]]>
Turčianske divadelné dni 2019 https://www.turcania.sk/turcianske-divadelne-dni-2019/ Fri, 15 Mar 2019 15:13:00 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13900 V dňoch 17. a 18. marca 2019 sa v Kultúrnom dome Belá-Dulice uskutoční XXVII. ročník regionálnej súťažnej postupovej prehliadky amatérskeho divadla dospelých a amatérskeho divadla mladých. Víťazi postupujú na krajské kolo Turčianske javisko a najlepší až na celoštátnu súťaž Belopotockého Mikuláš a divadlo mladých FEDIM. Vyhlasovateľom regionálneho a krajského kola je Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského […]

The post Turčianske divadelné dni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V dňoch 17. a 18. marca 2019 sa v Kultúrnom dome Belá-Dulice uskutoční XXVII. ročník regionálnej súťažnej postupovej prehliadky amatérskeho divadla dospelých a amatérskeho divadla mladých.

Víťazi postupujú na krajské kolo Turčianske javisko a najlepší až na celoštátnu súťaž Belopotockého Mikuláš a divadlo mladých FEDIM. Vyhlasovateľom regionálneho a krajského kola je Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Uzávierka na krajskú divadelnú súťaž Turčianske javisko je 27. marec 2019, súťaž sa uskutoční v dňoch 4. – 6. apríla 2019 v priestoroch Slovenského komorného divadla a Turčianskej galérie.

Propozície

Kontakt a informácie:
Mgr. art. Tomáš Tomkuljak, mobil: 0904 510899, tel.: 043/ 4132394, kl.15, e-mail: divadlo@tks.sk

Turčianske divadelné dni

The post Turčianske divadelné dni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
VIDEO: V priemyselnom parku v Sučanoch vznikne logistické centrum https://www.turcania.sk/video-v-priemyselnom-parku-v-sucanoch-vznikne-logisticke-centrum/ Fri, 15 Mar 2019 12:28:07 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13896 V priemyselnom parku pri Sučanoch vyrastie nový logistický komplex. Má priniesť 280 pracovných miest. Približne 50 000 metrov štvorcových sa premení na skladové priestory. S otázkami sme v utorok (12.3.2019) sa obrátili na starostu obce Martina Rybára. ZDROJ: TV Turiec

The post VIDEO: V priemyselnom parku v Sučanoch vznikne logistické centrum appeared first on Turčania.sk.

]]>
V priemyselnom parku pri Sučanoch vyrastie nový logistický komplex. Má priniesť 280 pracovných miest.

Približne 50 000 metrov štvorcových sa premení na skladové priestory. S otázkami sme v utorok (12.3.2019) sa obrátili na starostu obce Martina Rybára.

ZDROJ: TV Turiec

The post VIDEO: V priemyselnom parku v Sučanoch vznikne logistické centrum appeared first on Turčania.sk.

]]>
SAŽP vyhlásila 10. ročník súťaže Dedina roka 2019 https://www.turcania.sk/sazp-vyhlasila-10-rocnik-sutaze-dedina-roka-2019/ Fri, 15 Mar 2019 12:03:54 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13894 Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zverejnila 11. marca 2019 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2019. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska tak vyhlásila už 10. ročník národnej súťaže Dedina roka. Víťaz súťaže získa okrem prestížneho titulu Dedina roka 2019 aj možnosť reprezentovať SR v súťaži o Európsku […]

The post SAŽP vyhlásila 10. ročník súťaže Dedina roka 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zverejnila 11. marca 2019 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2019.

Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska tak vyhlásila už 10. ročník národnej súťaže Dedina roka. Víťaz súťaže získa okrem prestížneho titulu Dedina roka 2019 aj možnosť reprezentovať SR v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Záštitu nad súťažou Dedina roka 2019 prevzal minister životného prostredia SR László Sólymos. Generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo, ktoré poskytne oceneným obciam finančné prostriedky viazané na realizáciu projektov pre podporu rozvoja a obnovy obce.

„Vidiek tvorí významnú časť územia Slovenska. Svojou rozmanitosťou v tradíciách, kultúre či vďaka svojmu prírodnému rázu sa výraznou mierou podieľa na dotváraní celkového obrazu našej krajiny. Pôsobenie v malých či väčších dedinách je pre našu maloobchodnú sieť prirodzené, aj preto sa rôznymi formami snažíme podieľať na ich zveľaďovaní. Súťaž Dedina roka predstavuje pre obce výbornú príležitosť zviditeľniť sa a získať finančný grant určený na ďalší rozvoj“, uviedol Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednoty Slovensko.

Cieľom súťaže Dedina roka je preveriť úspešnosť fungovania Programu obnovy dediny na Slovensku

Zároveň má povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy obnovy slovenských dedín európskej úrovni a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti. Hlavnou myšlienkou je zachovanie tváre a duše dediny.

Súťaž umožňuje zúčastneným obciam prezentovať celú škálu aktivít, ktoré sa na vidieku odohrávajú a upozorniť na to, že vidiecky priestor je podstatnou a nezanedbateľnou súčasťou územia Slovenska.

Zúčastniť sa jej môže každá obec SR bez štatútu mesta, ktorá dokáže prezentovať vynikajúce a príkladné aktivity a iniciatívy uskutočnené v procese obnovy dediny a v zmysle princípov udržateľného rozvoja vidieka.

Okrem titulu Dedina roka, 2. a 3. miesta môžu byť v súťaži udelené ocenenia podľa oblastí hodnotenia: Dedina ako partner, Dedina ako hospodár, Dedina ako maľovaná, Dedina ako klenotnica, Dedina ako pospolitosť, Dedina ako hostiteľ, Dedina ako záhrada. Národná hodnotiaca komisia súťaže Dedina roka 2019 môže zvážiť udelenie mimoriadneho ocenenia za pozoruhodné výsledky.

Podrobnejšie informácie o súťaži, vrátane podmienok a pravidiel súťaže, termínov a prihlášky obce do súťaže Dedina roka 2019 sú zverejnené na oficiálnom webovom sídle Programu obnovy dediny www.obnovadediny.sk. Impulz na prihlásenie do súťaže môže dať obci ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska. Uzávierka prihlášok je 30. apríla 2019.

Zdroj: SAŽP, foto: ilustračné

The post SAŽP vyhlásila 10. ročník súťaže Dedina roka 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Martinská tepláreň preruší dodávku tepla, Jahodníky budú v sobotu bez teplej vody https://www.turcania.sk/martinska-teplaren-prerusi-dodavku-tepla-jahodniky-budu-v-sobotu-bez-teplej-vody/ Fri, 15 Mar 2019 10:51:06 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13891 Martinská teplárenská a.s. upozorňuje odberateľov tepla a teplej úžitkovej vody, že z dôvodu plánovaných prác opravy poruchy horúcovodu na ul. Stavbárska, bude prerušená dodávka tepla a teplej úžitkovej vody v sobotu 16. marca 2019 v čase od 07.00 h. do 22.00 h. Odstávka zasiahne odberateľov tepla z rozvodov na ulici Stavbárska a na sídlisku Jahodníky. V dňoch 14.3. – 20.3.2019 […]

The post Martinská tepláreň preruší dodávku tepla, Jahodníky budú v sobotu bez teplej vody appeared first on Turčania.sk.

]]>
Martinská teplárenská a.s. upozorňuje odberateľov tepla a teplej úžitkovej vody, že z dôvodu plánovaných prác opravy poruchy horúcovodu na ul. Stavbárska, bude prerušená dodávka tepla a teplej úžitkovej vody v sobotu 16. marca 2019 v čase od 07.00 h. do 22.00 h.

Odstávka zasiahne odberateľov tepla z rozvodov na ulici Stavbárska a na sídlisku Jahodníky.

V dňoch 14.3. – 20.3.2019 bude Martinská teplárenská, a.s. realizovať opravu horúcovodného potrubia na ul. Stavbárska v dĺžke cca 90 m.
Z dôvodu väčšieho rozsahu opravy bude v uvedenom termíne obojsmerne uzavretá komunikácia na ul. Stavbárska od križovatky s ul. Kollárova po Strednú odbornú školu obchodu a služieb. Doprava na sídlisko Jahodníky a Ľadoveň bude presmerovaná po miestnych komunikáciách (viď projekt organizácie dopravy).
V uvedenom termíne bude prerušená aj dodávka tepla pre dotknutých odberateľov tepla (sídlisko Jahodníky a odberatelia na ul. Stavbárska).

ZDROJ: Martinská teplárenská a.s.

 

The post Martinská tepláreň preruší dodávku tepla, Jahodníky budú v sobotu bez teplej vody appeared first on Turčania.sk.

]]>
Nehoda so zverou: Z rodiny sa nakoniec nikto vážne nezranil https://www.turcania.sk/nehoda-so-zverou-z-rodiny-sa-nakoniec-nikto-vazne-nezranil/ Fri, 15 Mar 2019 10:27:32 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13888 Včera 14. marca došlo v ranných hodinách na ceste medzi Martinom a Žilinou k dopravnej nehode, pri ktorej narazilo osobné auto do vysokej zveri. „Český vodič Nissanu išiel smerom z Martina na Žilinu, keď počas jazdy pri Dubnej skale mu do jazdnej dráhy vbehlo zviera. Jelenica po náraze prerazila čelné sklo auta. V aute sa viezol manželský pár a dieťa. […]

The post Nehoda so zverou: Z rodiny sa nakoniec nikto vážne nezranil appeared first on Turčania.sk.

]]>
Včera 14. marca došlo v ranných hodinách na ceste medzi Martinom a Žilinou k dopravnej nehode, pri ktorej narazilo osobné auto do vysokej zveri.

„Český vodič Nissanu išiel smerom z Martina na Žilinu, keď počas jazdy pri Dubnej skale mu do jazdnej dráhy vbehlo zviera. Jelenica po náraze prerazila čelné sklo auta. V aute sa viezol manželský pár a dieťa. Všetci našťastie vyviazli predbežne s ľahkými zraneniami,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Cesta bola neprejazdená približne 30. minút, po odstránení dopravnej nehody sa tvorili mierne kolóny.

Nehoda so zverou: Z rodiny sa nakoniec nikto vážne nezranil

ZDROJ: Polícia SR

The post Nehoda so zverou: Z rodiny sa nakoniec nikto vážne nezranil appeared first on Turčania.sk.

]]>
Jarná očista v meste Martin začína! https://www.turcania.sk/jarna-ocista-v-meste-martin-zacina-2019/ Wed, 13 Mar 2019 14:29:18 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13885 S príchodom jari je nerozlučne späté aj upratovanie. Mesto Martin sa aj v roku 2019 postará o pristavenie veľkokapacitných kontajnerov či dočistenie komunikácií po zime, s ktorým sa v uliciach mesta začalo už pred pár dňami. Aj keď mnohým sa tohtoročná zima zdá nekonečná, kalendár hovorí, že sa pomaly blíži jar a takisto veľkonočné sviatky. S príchodom jari nie je […]

The post Jarná očista v meste Martin začína! appeared first on Turčania.sk.

]]>
S príchodom jari je nerozlučne späté aj upratovanie. Mesto Martin sa aj v roku 2019 postará o pristavenie veľkokapacitných kontajnerov či dočistenie komunikácií po zime, s ktorým sa v uliciach mesta začalo už pred pár dňami.

Aj keď mnohým sa tohtoročná zima zdá nekonečná, kalendár hovorí, že sa pomaly blíži jar a takisto veľkonočné sviatky. S príchodom jari nie je späté len zlepšenie počasia, ale takisto aj jarné upratovanie. Mesto Martin každý rok pre obyvateľov mesta zabezpečuje služby, ktoré zabezpečia odstránenie posledných stôp zimnej údržby na komunikáciách, a taktiež Martinčanom uľahčia prvé jarné práce.

Aj v roku 2019 bude postupne v celom meste rozmiestnených 194 veľkokapacitných kontajnerov na objemný odpad

Jarná očista v Martine štartuje už v piatok 22. marca a bude prebiehať postupne v jednotlivých mestských častiach až do 27. mája. V roku 2019 začíname s očistou v mestskej časti Podháj a následne bude podľa harmonogramu realizovaná aj v ostatných mestských častiach.

Jarnú očistu pre mesto Martin zabezpečuje spoločnosť Brantner Fatra, s. r. o. na základe zmluvy a je poskytovaná Martinčanom bezplatne. Veľkokapacitné kontajnery budú rozmiestňované na miesta uvedené v harmonograme vždy v piatok po 13.00 h a následne budú odvezené v pondelok, kedy bude miesto taktiež dočistené. Do kontajnerov je možné vkladať objemný a nadrozmerný odpad (starý nábytok, koberce, dvere, umývadlá a pod.), nie však elektroodpad, odpad s obsahom škodlivín alebo odpad zo záhrad.

Presný rozpis miest, kde veľkokapacitné kontajnery nájdete spolu s povolenými a zakázanými druhmi odpadu je zverejnený na webovej stránke mesta Martin www.martin.sk. Odpad, ktorý nepatrí do veľkokapacitných kontajnerov môžete bezplatne odovzdať na zbernom dvore spoločnosti Brantner Fatra, s. r. o. na ul. Robotníckej 20, Martin.

ZDROJ: Mesto Martin, foto: Brantner

The post Jarná očista v meste Martin začína! appeared first on Turčania.sk.

]]>
Zápisov žiakov do základných škôl v Martine https://www.turcania.sk/zapisov-ziakov-do-zakladnych-skol-v-martine/ Mon, 11 Mar 2019 10:56:59 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13879 Na základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Martin sa od 1. – 4. apríla 2019 konajú zápisy prvákov pre školský rok 2019/2020. Rodičia, alebo zákonní zástupcovia sú povinní zapísať deti, ktoré do 31. 8. 2019 dovŕšia šiesty rok veku a majú trvalý pobyt na území SR. Zápisu sa zúčastnia aj deti, ktorým bol odložený začiatok povinnej školskej dochádzky o jeden […]

The post Zápisov žiakov do základných škôl v Martine appeared first on Turčania.sk.

]]>
Na základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Martin sa od 1. – 4. apríla 2019 konajú zápisy prvákov pre školský rok 2019/2020.

Rodičia, alebo zákonní zástupcovia sú povinní zapísať deti, ktoré do 31. 8. 2019 dovŕšia šiesty rok veku a majú trvalý pobyt na území SR. Zápisu sa zúčastnia aj deti, ktorým bol odložený začiatok povinnej školskej dochádzky o jeden rok.

Zákonný zástupca môže dieťa zapísať do základnej školy v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt, alebo do školy podľa vlastného výberu.

Na zápis je potrebný občiansky preukaz zákonného zástupcu, rodný list dieťaťa a v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí.

Pokiaľ chcú rodičia zapísať do ZŠ dieťa mladšie ako šesť rokov, sú povinní k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

Názov základnej školy Termín konania zápisu do 1. ročníka pre šk. rok 2019/2020  Miesto konania zápisu
ZŠ, Jozefa Kronera 25 1. a 2. apríla 2019, od 14.00 – 17.30 hod.

3. apríla 2019, od 14.00 – 16.00 hod.

triedy č. 24, 25, 35
ZŠ, Nade Hejnej 4 1. a 2. apríla 2019, od 14.00 – 17.30 hod. triedy 1.-4.ročníka
ZŠ , P. Mudroňa 3 2. a 3. apríla 2019, od 14.00 – 17.30 hod. triedy 3.A a 3.B na medziposchodí
ZŠ Alexandra Dubčeka, Družstevná 11 2.,3. a 4. apríla 2019, od 14.00 – 17.00 hod. budova I. stupňa, 1. poschodie, triedy 4.A, 2.A,3.C
ZŠ, A. Stodolu 60 1. a 2. apríla 2019, od 14.00 – 17.30 hod. triedy 3.A a 3.C
ZŠ s MŠ, Podhájska 10A 2. a 3. apríla 2019, od 13.00 – 17.00 hod. budova 1.stupňa, triedy 1.A, 1.B
ZŠ s MŠ,  Hurbanova 27 2. a 3. apríla 2019, od 14.00 – 17.30 hod. prízemie budovy
ZŠ s MŠ, Priehradná 11 1. a 2. apríla 2019, od 14.00 – 17.30 hod.

 

Elokované pracovisko, Priehradná 28 ( budova 1.st.)
ZŠ s MŠ, J.V. Dolinského 2 2. a 3. apríla 2019, od 14.00 – 17.30 hod. triedy č. 53-54

ZDROJ: Mesto Martin, foto: ilustračné

The post Zápisov žiakov do základných škôl v Martine appeared first on Turčania.sk.

]]>
Nočná víchrica vyradila viac ako 400 trafostaníc, problémy sú aj v Turci https://www.turcania.sk/nocna-vichrica-vyradila-viac-ako-400-trafostanic-problemy-su-aj-v-turci/ Mon, 11 Mar 2019 10:39:53 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13875 Bez elektriny je viac ako 17-tisíc odberných miest. Poruchy hlásia z mnohých okresov. Informoval o tom hovorca SSD Miroslav Gejdoš. Po extrémne veternej noci zostalo na strednom Slovensku bez elektriny viac ako 17-tisíc odberateľov. Stredoslovenská distribučná (SSD) rieši poruchy na 33 vedeniach vysokého napätia. Mimo prevádzky je 460 distribučných trafostaníc. Najhoršia situácia je na Orave, Liptove, Podpoľaní a v severnom […]

The post Nočná víchrica vyradila viac ako 400 trafostaníc, problémy sú aj v Turci appeared first on Turčania.sk.

]]>
Bez elektriny je viac ako 17-tisíc odberných miest. Poruchy hlásia z mnohých okresov. Informoval o tom hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Po extrémne veternej noci zostalo na strednom Slovensku bez elektriny viac ako 17-tisíc odberateľov. Stredoslovenská distribučná (SSD) rieši poruchy na 33 vedeniach vysokého napätia. Mimo prevádzky je 460 distribučných trafostaníc.

Najhoršia situácia je na Orave, Liptove, Podpoľaní a v severnom Honte. V Turci majú problémy v obciach Vrícko a Šútovo, bez elektriny ostali aj domácnosti v meste Turany.

„Nepriaznivé počasie a rizikové podmienky nedovolili elektrikárom vo viacerých prípadoch zasiahnuť okamžite. Preto začali s vyhľadávaním poruchových miest až ráno, keď sa rozvidnelo a vietor zoslabol. Momentálne vynakladajú všetky sily na to, aby situáciu upokojili. Vzhľadom na rozsah poškodenia energetických zariadení je zatiaľ ťažké odhadnúť, ako dlho im bude odstraňovanie porúch trvať. Tam, kde to podmienky dovolia, bude SSD zásobovať odberateľov z iných vetiev,“ uviedol na za´ver k situácii Miroslav Gejdoš.

Doplnené Miroslavom Gejdošom o 11:40h.: „Aktuálne mame na strednom Slovensku bez prúdu 10 000 odberateľov. Z toho 5 000 na Orave a Liptove, 2 000 v okolí Žiliny a na Kysuciach, 2 000 na severe Hontu a 1000 po dalších oblastiach. V teréne je 150 pracovníkov, robia co môžu“.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: SSD

The post Nočná víchrica vyradila viac ako 400 trafostaníc, problémy sú aj v Turci appeared first on Turčania.sk.

]]>
Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 11. týždni 2019 https://www.turcania.sk/policajne-hliadky-zilinsky-kraj-11-tyzden-2019/ Sun, 10 Mar 2019 19:47:11 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13870 V Žilinskom kraji budú v 11. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Pondelok 11.03.2019 Typ a farba Žilinský kraj 11 hliadok na označených policajných vozidlách a 11 neoznačených hliadok polície okresy Martin, Turčianske […]

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 11. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
V Žilinskom kraji budú v 11. týždni 2019 dopravné policajné hliadky na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky dohliadať aj na úsekoch v tabuľke. Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

Pondelok 11.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 11 hliadok na označených policajných vozidlách a 11 neoznačených hliadok polície
okresy Martin, Turčianske Teplice Škoda Superb – tmavo modrý, VW Golf – modrý, Seat Leon – šedý, Škoda Fábia – biela
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW – čierny
okres Žilina Škoda Superb, VW Golf – modrý, VW Golf – čierny
Utorok 12.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 13 hliadok na označených policajných vozidlách a 11 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina VW Golf modrý, VW Golf čierny, Škoda Superb čierna,
okresy Martin, Turčianske Teplice Škoda Superb – tmavo modrý, VW Golf – modrý, Seat Leon – šedý, Škoda Fábia – biela
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi – modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Streda 13.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 11 hliadok na označených policajných vozidlách a 11 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý, VW Golf čierny
okresy Martin, Turčianske Teplice Škoda Superb – tmavo modrý, VW Golf – modrý, Seat Leon – šedý, Škoda Fábia – biela
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi – modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Štvrtok 14.03.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 15 hliadok na označených policajných vozidlách a 9 neoznačených hliadok polície
okres Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý
okres Liptovský Mikuláš VW Golf šedý
okresy Martin, Turčianske Teplice Škoda Superb – tmavo modrý, VW Golf – modrý, Seat Leon – šedý, Škoda Fábia – biela
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Piatok 15.3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 16 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okres Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,
okresy Martin, Turčianske Teplice Škoda Superb – tmavo modrý, VW Golf – modrý, Seat Leon – šedý, Škoda Fábia – biela
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi A4- modrá
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Sobota 16.3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 18 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina VW Golf – čierny, Škoda Superb – čierna
okresy Martin, Turčianske Teplice Škoda Superb – tmavo modrý, VW Golf – modrý, Seat Leon – šedý, Škoda Fábia – biela
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok VW Golf šedý, Audi A4- modrá
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia Ceed – šedá
Nedeľa 17.3.2019 Typ a farba
Žilinský kraj 10 hliadok na označených policajných vozidlách a 10 neoznačených hliadok polície
okresy Žilina Škoda Superb čierna, VW Golf modrý,
okresy Martin, Turčianske Teplice Škoda Superb – tmavo modrý, VW Golf – modrý, Seat Leon – šedý, Škoda Fábia – biela
okres Liptovský Mikuláš Audi A4 – modrá
okres Ružomberok VW Golf čierny
okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf – čierny
okresy Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Kia ceed – šedá

ZDROJ: PZ SR

The post Dopravné hliadky v Žilinskom kraji v 11. týždni 2019 appeared first on Turčania.sk.

]]>
Gesto pre mesto: Zahlasujte za projekty v Martine a v Blatnici https://www.turcania.sk/gesto-pre-mesto-zahlasujte-za-projekty-v-martine-a-v-blatnici/ Sun, 10 Mar 2019 17:29:13 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13867 Gesto pre mesto je projekt spoločnosti Raiffeisen BANK s cieľom prispieť k zlepšeniu života v danom regióne. Do programu sa zapojili aj školské zariadenia a organizácie z okresu Martin. Hlasovať a tým získať dobrý pocit z toho, že aj vy ste napomohli k získaniu odmeny 1000 eur pre víťazný projekt, je veľmi jednoduché. Stačí zájsť na webovú stránku www.gestopremesto.sk a […]

The post Gesto pre mesto: Zahlasujte za projekty v Martine a v Blatnici appeared first on Turčania.sk.

]]>
Gesto pre mesto je projekt spoločnosti Raiffeisen BANK s cieľom prispieť k zlepšeniu života v danom regióne. Do programu sa zapojili aj školské zariadenia a organizácie z okresu Martin.

Hlasovať a tým získať dobrý pocit z toho, že aj vy ste napomohli k získaniu odmeny 1000 eur pre víťazný projekt, je veľmi jednoduché. Stačí zájsť na webovú stránku www.gestopremesto.sk a vybrať si jeden z projektov, ktorý chcete podporiť. Spomedzi všetkých prihlásených projektov z mesta Martina boli práve tieto vybrané v spolupráci s ľuďmi, ktorí sa venujú verejnej činnosti.

Pripájame zoznam projektov z okresu Martin

Športová preliezačka pre škôlkarov (Martin)

Školská záhrada je chrám, ktorý pozýva hrať sa, tvoriť a venovať sa iným aktivitám aktivitám. Sme trojtriedna materská škola na sídlisku a voľný čas na pobyte vonku je pre deti najobľúbenejšou činnosťou. Hlavným cieľom projektu je vytvoriť nový priestor – športovú preliezačku pre deti. Preliezačka bude z obnoviteľného materiálu vhodná na rozličné športové aktivity – lezecká sieť, hrazda, lano so stúpadlami a lanový rebrík. Toto miesto vloží do sveta detí hru, priamy kontakt, nové príbehy, nadšenie a čiastočne nahradí prírodné i sociálne prostredie, ktoré je v dnešnom svete také dôležité.

Zachráňme našu záhradu (Martin – Záturčie)
Projekt Zachráňme našu záhradu má za cieľ realizovať údržbu a úpravu zanedbaného exteriéru školskej záhrady, ktorú chce občianske združenie využiť na realizáciu voľnočasových aktivít detí jedného z najväčších sídlisk v Martine – Záturčí. Záhrada je zanedbaná, a preto ju chceme upraviť tak, aby sa v nej mohli realizovať koncerty, vernisáže, Workschopy, tvorivé dielne a letná výtvarná škola.

Voňavo a zdravo (Blatnica)
Blatnica sa pri svojej činnosti venuje nielen samotnej záchrane hradu,ale sa snaží aj o to, aby sa pri návšteve hradu ľudia cítili príjemne.V predhradí je priestor, ktorý postupne upravujeme na oddychovú lokalitu.Terén pod technickou drevenou stavbou chceme v rámci predkladaného projektu revitalizovať. Za použitia podkladovej fólie, zásypu makadamom, zeminy, náterových hmôt a hlavne výsadbou rôznych liečivých rastlín tu vytvoriť voňavý a liečivý kút pre návštevníkov hradu. Okrem verejného prospechu návštevníkom bude projekt mať vďaka informáciám i edukačný rozmer.

Stop jednorazovým plastom (Martin)
Cieľom projektu je minimalizovať plastový odpad na verejných podujatiach prostredníctvom vratných pohárov. Pri organizovaní väčšiny podujatí sa využívajú jednorazové plastové poháre a tým vzniká veľké množstvo zbytočného plastového odpadu. Keďže vratné poháre si organizátori menších podujatí alebo ich predajcovia nemôžu dovoliť zakúpiť v dostatočnom počte, tak by sme radi poskytovali tieto vratné poháre na podujatia BEZPLATNE, a tým znížili množstvo plastového odpadu. Veríme, že týmto projektom pomôžeme znížiť nárast znečistenia našej krajiny a celej Zeme.

Sadíme stromy a rastliny v našej záhrade (Martin – Súkromná základná umelecká škola)
Cieľom projektu je pomoc pri záchrane školského exteriéru, ktorý chce škola využiť pre deti zo sídliska na organizovanie ich voľnočasových aktivít – kresbu a maľbu v exteriéri, tvorivé dielne, koncerty a výstavy, letné hudobné a výtvarné aktivity i festivaly.

ZDROJ: Gesto pre mesto

The post Gesto pre mesto: Zahlasujte za projekty v Martine a v Blatnici appeared first on Turčania.sk.

]]>
Ďalší úraz hlavy snowboardistu na Martinských holiach https://www.turcania.sk/dalsi-uraz-hlavy-snowboardistu-na-martinskych-holiach/ Sun, 10 Mar 2019 11:11:17 +0000 https://www.turcania.sk/?p=13859 Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo svojho strediska v Žiline vzlietla 8. marca 2019 krátko popoludní zo svojej základne a smerovala na pomoc mladému snowboardistovi do lyžiarskeho strediska na Martinských holiach. Na svojej web stránke o tom informuje Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE. „Pádom na svahu a následným nárazom o hlavu ostal 16-ročný chlapec ležať v bezvedomí. Privolaní horskí záchranári […]

The post Ďalší úraz hlavy snowboardistu na Martinských holiach appeared first on Turčania.sk.

]]>
Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo svojho strediska v Žiline vzlietla 8. marca 2019 krátko popoludní zo svojej základne a smerovala na pomoc mladému snowboardistovi do lyžiarskeho strediska na Martinských holiach. Na svojej web stránke o tom informuje Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE.

„Pádom na svahu a následným nárazom o hlavu ostal 16-ročný chlapec ležať v bezvedomí. Privolaní horskí záchranári priviezli pacienta k vrtuľníku, ktorý pristál na vyhradenej pristávacej ploche pri dolnej stanici lanovky. Leteckí záchranári si ho prevzali do svojej starostlivosti. Pacient bol už pri vedomí, utrpel otras mozgu a odreniny na hlave,“ uvádzajú ďalej záchranári.

Po preložení na palubu bol v stabilizovanom stave s pretrvávajúcou poruchou vedomia letecky prevezený na detské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice v Martine.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: ilustračné

The post Ďalší úraz hlavy snowboardistu na Martinských holiach appeared first on Turčania.sk.

]]>