Erik Rothenstein: Martin, konkrétne Barmuseum patrí medzi naše obľúbené koncertné miesta

Barmuseum, Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Saxofonista, skladateľ a aranžér Erik Rothenstein je líder originálnych projektov. Jeho tvorbu charakterizuje hľadanie nového hudobného výrazu a možností spájania rôznych vplyvov. 8. septembra 2018 sa predstavil so svojou kapelou ERIK ROTHENSTEIN BAND (Erik Rothenstein – sax, klarinet, Pavol Bereza – gitara, Marian Ševčík – bicie, Peter Korman – kontrabas) v martinskom Barmuseu. Po koncerte sme mu položili pár otázok.

Nedávno ste odohral so svojou kapelou koncert v martinskom Barmuseu. Ako sa vám hralo? Hrávate v Barmuseu často? Ktoré miesta na Slovensku sú podľa vás ten správny priestor pre jazzovú muziku?

V Martine som hral už niekoľko krát. S Big Bandom Matúša Jakabčica aj so svojou kapelou. Vždy sa hralo veľmi dobre. Sála nebola síce úplne vypredaná, ale ľuďom čo prišli sa páči tento žáner a je to potom cítiť aj na atmosfére koncertu. Martin, konkrétne Barmuseum patrí medzi naše obľúbené koncertné miesta. Je to samozrejme aj kvôli dobrým ľudom vo vedení klubu. Radi chodíme napríklad aj do Piešťan, do klubu La Musica, kde sme hrali deň predtým. Vynikajúci je aj klub Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Riaditelia ZUŠ-iek v Dolnom Kubíne a Považskej Bystrici sú tiež naklonení organizovanie koncertov a festivalu. Príjemne sa cítime aj na ich akciách, lebo zabezpečia dobrý klavír a majú vytvorené publikum, ktoré pravidelne chodí na ich podujatia. Ale dobre sa hrá vždy tam, kde vás dobre prijmú.

Ako sa darilo vášmu poslednému albumu Rio Danubio? Pripravujete jeho nástupcu?

Album je starý už štyri roky. Bol nominovaný na cenu Esprit a myslím že nám vcelku darilo. Na koncertoch sme vystupovali aj so zahraničnými hosťami, ako napríklad so spevákmi Ellsou Valle z Kuby a Gáborom Winandom z Maďarska. Čo sa týka nástupcu Ria Danubia, určite by som rád ešte niečo nahral, ale momentálne ako sideman pôsobím v rôznych iných kapelách, ktoré majú ambíciu aj nahrať nejaký album. Času je málo. Takže minimálne ešte rok budem zbierať nápady a rozmýšľať nad koncepciou a dramaturgiou.

K poslednému albumu ste určite absolvovali koncerty aj v zahraničí? Kde všade ste sa predstavili?

V pamäti mi utkvel koncert na Jazz Fest v Brne, na to mám peknú spomienku. S programom sme mali minulý rok aj šnúru v Mexiku a Guatemale. Účinkovali sme v kluboch, ale aj na veľkých open air festivaloch. Zahrali sme si niekoľkokrát aj s miestnym výborným klaviristom Alexom Mercadom. To bol tiež jedinečný zážitok.

S kým momentálne spolupracujete? Čo pripravujete v rámci spolupráce s inými hudobnými subjektami?

Fero Báleš ma pozval do svojho projektu Básne Múzické. Ide o zhudobnenie básní českých a slovenských básnikov k stému výročiu založenia Československa. S klasickou klaviristkou Zitou Sopkovou sme činní v telese Lento Ad Astra. Momentálne spolupracujeme aj so súčasnými skladateľmi vážnej hudby a chystáme sa na nahrávanie. S Barmuseom dohadujeme ďalší koncert. S ansamblom SO36 chystáme dva koncerty k 120. výročiu narodenia Georga Gershwina. Jedná sa o zoskupenie klasických aj jazzových hráčov ako i skladateľov oboch žánrov podieľajúcich sa na projekte. Gershwin mal okrem klasiky aj presahy do jazzu, preto som zvolil tento koncept. Myslím že to bude zaujímavé. Absolvujeme aj jesenné koncerty s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica a samozrejme ešte „doklepeme“ nejaké koncerty s Rio Danubiom.

Na záver….?

Na záver prajem čitateľom pekný začiatok jesene. Nech tí čo majú deti ich dopravia v kľude do škôl a dajú si nejaký dobrý burčiak alebo víno.

Erik Rothenstein je barytón saxofonista, skladateľ a aranžér, venuje sa jazzovej hudbe. Vedie svoj vlastný band, a hosťuje v rôznych formáciách. Po absolvovaní bratislavského konzervatória, kde študoval alt saxofón, odišiel do rakúskeho Grazu na hudobnú univerzitu – Kunst Universität Graz, na jazzové oddelenie, kde začal hrať na barytón saxofón. V Grazi sa venoval i kompozícii a aranžovaniu.

Erik Rothenstein Band 8.9.2018

Práve sme odštartovali sezónu 2018/19 v Barmuseum koncertom zoskupenia Erik Rothenstein Band 🙂 #koncert #barmuseum #erikrothensteinband

Uverejnil používateľ Barmuseum Sobota 8. september 2018

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Erik Rothenstein, Barmuseum

Komentáre