Dobrovoľníci sa starajú o pamätník SNP pri Dubnej Skale

Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_2, Všetky správy

Dobrovoľníci sa starajú o pamätník SNP pri Dubnej Skale

Dobrovoľníci pod vedením Patrika Gromu zo Žiliny sa nezištne starajú o zabudnutý pamätník SNP pri hlavnej ceste medzi Žilinou a Vrútkami pri Dubnej Skale.

Tí pravidelne kosia jeho okolie, zbierajú odpadky a pred piatimi rokmi na pamätník osadili nápis 70 SNP. Pamätník dlhodobo chátral, asi pred desiatimi rokmi neznámi páchatelia odcudzili z neho pôvodný nápis z bronzu 30SNP a hviezdu.

„Moji obaja starí otcovia bojovali v SNP – jeden s partizánskym veliteľom Veličkom v okolí Prašivej a druhý na Orave pomáhal ako financ a žandár povstalcom. Rozprávali mi množstvo príhod z bojov a bolo mi dosť smutno, keď som videl tento pamätník v zúboženom stave. Dokonca som hľadal v rôznych archívoch niečo o jeho histórii, bohužiaľ, nič som nenašiel. Budem vďačný za každú informáciu, aby sme pamätník obnovili do pôvodného stavu,“ povedal Patrik Groma.

“Svojou prácou dávame svetu najavo, že si ctíme odkaz slobody a mieru. Veď v týchto dňoch si pripomíname už 75. výročie SNP. Nesmieme zabúdať na dedičstvo a obete našich starých mám a otcov. Pamätník navždy zostane naším symbolom toho, že dnes už nemusíme kľačať, ale môžeme hrdo stáť ako slobodní občania našej vlasti,“ dodal na záver Groma.

Dobrovoľníci sa starajú o pamätník SNP pri Dubnej Skale

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Patrik Groma

Komentáre