Dobrovoľná vojenská príprava v Martine pokračuje za atraktívnejších podmienok

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Na výcvik dobrovoľnej vojenskej prípravy tento týždeň nastúpilo 94 záujemcov (73 mužov a 21 žien), ktorých dnes na slávnostnom nástupe v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine privítal minister obrany Peter Gajdoš spolu so zástupcom náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Pavlom Mackom. S výcvikom tento týždeň zároveň v Martine začalo aj 217 budúcich profesionálnych vojakov.

Minister Gajdoš zdôraznil, že projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je jednou z priorít rezortu obrany ako aj Slovenskej národnej strany, ktorej je nominantom.  No zároveň priznal, že aj vzhľadom na výrazné motivačné faktory a zlepšenie podmienok očakával väčší počet záujemcov. „Som rád, že je tu dnes stojí viac ako dvojnásobok záujemcov, ako pred  rokom, v rámci pilotného projektu, ale myslím, že sa musíme vážne zamyslieť nad tým, ako u mladých ľudí vzbudiť záujem o obranu krajiny. Pretože motivačné faktory boli tentokrát naozaj silné,“ povedal.

Zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Pavel Macko uviedol, že za 11 týždňov získajú vojaci DVP základné vojenské zručnosti a praktické návyky. „To čo sa tu naučia využijú určite aj v bežnom živote. Napríklad ak sa stane nejaká nehoda,  budú pripravení pomôcť,“ vysvetlil. Po ukončení výcviku budú úspešní absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy zaradení do záloh ozbrojených síl s možnosťou stať sa vojakmi aktívnych záloh, alebo v prípade záujmu vstúpiť do Ozbrojených síl SR ako profesionálni vojaci, pričom už nebudú musieť absolvovať základný vojenský výcvik.

Dobrovoľná vojenská príprava v Martine pokračuje za atraktívnejších podmienok

Nových 94 účastníkov dobrovoľnej prípravy čaká 11 týždňový výcvik, za ktorý dostanú viac ako 1100 eur. Tento príspevok sa v porovnaní s pilotným projektom navýšil o takmer trojnásobok v rámci legislatívneho procesu, kde jeho navýšenie presadil poslanecký klub Slovenskej národnej strany. Atraktívnejšie podmienky prilákali v rámci druhého ročníka projektu takmer 250 záujemcov, náročné podmienky splnilo 108 z nich.

Vojaci dobrovoľnej vojenskej prípravy získajú základy výcviku v ženijnej, spojovacej, taktickej, topografickej a zdravotnej príprave i v streľbách. Budú tiež lepšie fyzicky pripravení a psychicky viac odolní. Výcvik bude ukončený 18. októbra 2017 slávnostným vyradením úspešných absolventov.

S vojakmi DVP zároveň na základný vojenský výcvik v Martine nastúpili aj čakatelia, kadeti dôstojníckeho kurzu absolventov vysokých škôl a kadeti Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika. Ich výcvik bude trvať do 22. septembra 2017.

ZDROJ: MO SR, foto: Ivan Kelement

Komentáre