Bábkové divadlo žije. Dnes začala Bábková Žilina

Kultúra, Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

V dňoch 17., 18. a 19. mája 2017 sa uskutoční jubilejný piaty ročník festivalu slovenských profesionálnych bábkových divadiel – Bábková Žilina 2017 – Živý festival, ktorý predstaví výber najpozoruhodnejších inscenácií z hľadiska témy či formy, ktoré sa urodili v slovenských profesionálnych bábkových divadlách za ostatné dve divadelné sezóny.

Už teraz sa môžete tešiť na 20 bábkových produkcií kamenných i agentúrnych bábkových divadiel, vrátane špeciálnych hostí ako Teatro Tatro či Walny-Teatr (PL), ďalej študentov Katedry bábkarskej tvorby VŠMU a výnimočný sprievodný program plný prekvapení i noviniek – audiovizuálnu show v réžii Zdena Hlinku a Ašota Haasa na Mariánskom námestí, pochod bábkarov a bábok mestom Žilina, tvorivú dielňu Adama Walneho (PL), výstavu Mila Fabiana a Juraja Poliaka, koncerty inšpiratívnych regionálnych umelcov či vyhlásenie výsledkov Artúr 2017 (súťaž pôvodných dramatických textov pre deti a mládež) a udelenie ceny Hašterice 2017 (cena za tvorivý čin v oblasti bábkového divadla na Slovensku).

Slávnostné otvorenie výstavy fotografií Mila Fabiana a plagátov Juraja Poliaka, ktorá bude mapovať predovšetkým predchádzajúce ročníky Bábkovej Žiliny, sa uskutoční v stredu 17. 5. 2017 o 16:00 hod. v Rosenfeldovom paláci. Ďalšou novinkou jubilejného ročníka je spomínaná tvorivá dielňa poľského bábkara Adama Walneho, pre deti od 7 do 14 rokov, ktorá bude zameraná na prácu s materiálom, ako aj animáciu bábky či objektu. Uskutoční sa taktiež v stredu 17. 5. 2017 od 15:00 do 17:00 hod. v Rosenfeldovom paláci, pre maximálne 20 účastníkov, ktorí sa môžu prihlásiť do 12. 5. 2017 prostredníctvom e-mailu gabcikova.bdza@gmail.com alebo na tel. čísle 041/562 0315. Vstup na tvorivú dielňu je zdarma.

Bábková Žilina rozšírila i svoje priestory. Okrem tradičných priestorov – sála Bábkového divadla Žilina, Klub Labyrint, Stanica Žilina – Záriečie, Mariánske námestie i Hlinkovo námestie, sa jednotlivé festivalové produkcie, ako aj sprievodný program, budú konať v Novej Synagóge, Rosenfeldovom paláci i v Budatínskom parku.

Bábková Žilina 2017 – Živý festival sa koná pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára a primátora mesta Žilina Igora Chomu.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Bábkové divadlo žije. Dnes začala Bábková Žilina

ZDROJ: TS Bábková Žilina

Komentáre