Divadlo k ľuďom – sprievodný program v rámci 97. ročníka Scénickej žatvy

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy
Divadlo k ľuďom – sprievodný program v rámci 97. ročníka Scénickej žatvy
Divadlo k ľuďom – sprievodný program v rámci 97. ročníka Scénickej žatvy

V dňoch 28. – 31. 8. 2019 sa nielen v Slovenskom komornom divadle ale aj na Divadelnom námestí a na improvizovanom „pódiu na slame“ a prakticky na celej pešej zóne uskutočnil sprievodný program Scénickej žatvy s názvom Divadlo k ľuďom.

Tento program pripravilo za finančnej pomoci Mesta Martin a Žilinského samosprávneho kraja Turčianske kultúrne stredisko v Martine.

Organizátori preniesli kúsok divadla bližšie k ľuďom, z tradičných divadelných priestorov a divadelných dosák umelci profesionálni i neprofesionálni, dospelí i detskí ukázali a dokázali, že umenie sa dá robiť aj v iných, príjemných priestoroch, pod holým nebom, ktoré organizátorom, účinkujúcim i divákom našťastie prialo a až na pár výnimiek sa nemusel uskutočniť mokrý variant a prenášať predstavenia do iných priestorov.

Festival Scénická žatva je vrcholový divadelný festival s najstaršou tradíciou na Slovensku. Zámerom sprievodných podujatí v rámci tohto festivalu bolo zvýšiť záujem nielen o divadlo ale o umenie všeobecne, prilákať všetky vekové kategórie, odbornú i laickú verejnosť.

Cieľom programu bolo dostať divadlo bližšie k ľuďom ako to aj hovorí samotný názov Divadlo k ľuďom. Dať priestor divadlu aj mimo divadelných scén. Ideovým východiskom pripravovaných podujatí bolo prirodzene a nenásilne ponúknuť a priblížiť kultúru k divákovi.

V priestore medzi Slovenských komorným divadlom a Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine organizátori vytvorili priestor na tvorivé dielne s názvom Ezopove tvorivé dielne.

Za pomoci metodikov sa množstvo detí mohlo na jednom priestore venovať čítaniu Ezopových bájok, tvorbe zvieracích aj iných masiek a takisto zahrať si postavičky z prečítaných bájok na pódiu. Oslovilo to nielen detských priaznivcov ale aj ich rodičov, starých rodičov, súrodencov, ktorí takto svojim ratolestiam spestrili posledné prázdninové dni v horúcich letných dňoch v meste.

Na spomínanom „pódiu na slame“ si tiež mohli vypočuť Interaktívne rozprávanie Janka Cígera, ktorý predstavoval rozprávača Janka Hraška i kráľa, čím zaujal okoloidúcich a tí neodolali a vypočuli si príbehy až do konca.

Študenti Konzervatória v Martine si vyskúšali hranie scénok ako pozvánok s názvom Poď na žatvu, a to na festival i sprievodný program priamo na lavičkách, blízkych pohostinstvách, kde splynuli s davom a zároveň ich zaujali vynikajúcim zvládnutím nielen textov ale aj formy predvedenia.

Azda najväčší smiech a tiež najväčšie publikum bolo dopriate Šaškovi Fjodorovi, ktorý prirodzeným a nenásilným spôsobom pobavil nielen trikmi a megatrikmi, ale hlavne neskutočným zmyslom pre humor a dialógom s detským i dospelým divákom.

Večerný čas patril skupine Gailard, ktorá priniesla trochu stredoveku kostýmami i hudbou a spevmi, vďaka čomu sa diváci aspoň na chvíľu preniesli v čase do stredovekých bitiek, krčiem i lások a vyznaní citov.

Ďalej si publikum mohlo vypočuť interaktívne bubnovanie v programe Rytmy života a tiež sa naučiť bubnovať.

Okrem bubnovania sa mohli účastníci naučiť chodiť na chodúľoch v rámci Chodúľového workshopu na námestí, pokiaľ spĺňali podmienky dostatočnej výšky i odvahy.

Okrem profesionálov si mohlo publikum pozrieť aj neprofesionálne detské divadelné predstavenia Detského divadelného súboru Kamarát pod taktovkou Evky Benčíkovej Pomotané rozprávky a ZUŠ Mudroňova za dozoru Pavly Musilovej Drevený tato.

Sprievodný program dôstojne dopĺňal hlavný program festivalu a prilákal množstvo spokojných divákov. Organizátori sa už teraz tešia na rok 2020 – Rok divadla.

ZDROJ: Mgr. Zuzana Bukovenová, Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Komentáre