Detská diabetologička: životospráva detí je veľmi zlá

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Z národnej správy o stravovacích návykoch a životospráve školákov, ktorú predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR, vyplynulo, že deti vo veku od 11 do 15 rokov jedia čoraz zdravšie.

Skúsenosti z ambulancie pediatrickej diabetológie, endokrinológie a porúch látkovej premeny a výživy Univerzitnej nemocnice Martin však hovoria niečo úplne iné. MUDr. Alena Szökeová tvrdí, že nadváhou trpí čoraz viac detí. „K nám chodia už 5-6 ročné deti, ktoré trpia nadváhou. Mnohokrát je to rodinný problém, pretože nadváhu majú aj ich rodičia.“

Práve rodina je podľa lekárky detskej kliniky UNM pri formovaní správnej životosprávy detí, tak ako pri mnohých ďalších oblastiach, najdôležitejšia. Pokiaľ nemá dieťa správne stravovacie návyky z domu, samo sa ich v útlom veku ťažko naučí. Prax detskej diabetologičky hovorí, že deti majú v súčasnosti životosprávu nastavenú veľmi zle.

Aké sú najväčšie problémy so životosprávou detí?

Deti neraňajkujú, ich najčastejšou výhovorkou je, že nestíhajú a ráno v strese pred školou nemajú chuť. Jednoducho nie sú ochotné vstať skôr, aby sa ráno stihli najesť. Problémom je aj zloženie stravy. Dieťa s nadváhou raňajkuje často sladké raňajky (sladkú buchtu, čokoládové guličky v mlieku), namiesto celozrnného pečiva, zeleniny či ovocia. Veľa detí sa prizná, že vôbec nejedáva zeleninu a ovocie, pretože im nechutia. Práve rodičia by ich mali viesť k správne vyváženej a zdravej strave. Žijeme v rýchlej dobe, čo sa kedysi varilo, sa dnes nahrádza polotovarmi. Dieťa je učenlivé a zvedavé. Treba ukázať hravou formou, čo je zdravé a dobré, zaujať chuťou a farebnosťou .

Má toto všetko za následok, že nám vyrastá mladá generácia, ktorá tučnie?

Svojím spôsobom áno. Spôsobuje to aj nevyváženosť stravy. Máme ju pestrú, veľké porcie, ale to, čo vydáme vo forme fyzickej energie, je neporovnateľne nižšie. Deti už nechodia vonku behať za loptou, na preliezačky. Už ani nevedia, čo je to skákať cez gumu, veľmi málo sa hýbu. Sedia pri televízore, počítači alebo mobile. Navyše dnešné spektrum stravy je iné ako v minulosti. Kedysi boli v potravinách tri druhy keksov, dnes sú ich desiatky. Veľký problém robí aj reklama, pre deti sú nástrahou krásne obaly, všetko ich to nemierne láka. Sladkosti raz za čas nie sú zlé, ale dnes je toho veľmi veľa. Nehovoriac o geneticky modifikovaných potravinách , tzv. “zdravých potravinách„ ktoré vo svojej podstate zdravé vôbec nie sú.

Aké zdravotné problémy im takýto životný štýl spôsobuje už teraz, keď sú ešte vo vývoji a do akých ťažkostí to môže v budúcnosti narásť, pokiaľ svoju životosprávu nezmenia?

Sú to orgánové a psychické zmeny. Pokiaľ dieťa priberá, nastávajú zmeny aj vo vnútri tela, tukom sa obaľujú aj vnútorné orgány – pečeň, pankreas . Zvyšujú sa tuky v krvi a vzniká metabolický syndróm (vysoký krvný tlak, zvýšená hladina kyseliny močovej, nadváha, dyslipidémia, zvýšená glykémia), na ktorý trpia aj 12-13 ročné deti. Už 20 percent detí má dnes nábeh na cukrovku 2. typu. S obezitou sú potom spojené aj psychické problémy. Tučné dieťa sa izoluje, nevládze behať s rovesníkmi, nikam nechodí, sedí doma, pretože ostatné deti sa mu smejú. Je to taký začarovaný kolobeh.

Podľa zverejnenej štúdie sú najčastejšími problémami detí nervozita, podráždenosť, poruchy spánku, ktoré sa objavujú skôr u dospelej časti populácie. Je aj toto dôsledkom zlého stravovania a životného štýlu?

Určite, metabolický syndróm bol označovaný ako diagnóza starších ľudí. Teraz na ňu trpia už aj deti. Ľudia s nadváhou majú poruchy spánku, pretože majú spánkové apnoe, čiže okysličovanie mozgu nie je dostatočné. Spôsobujú to anatomické zmeny na tele. Preto sa deti s nadváhou môžu zobudiť nevyspaté, z toho zasa pramení nervozita, ktorú dieťa zajedá – a takto sa to točí dokola.

Aktuálne je už aj medzi deťmi moderné pitie energetických nápojov, na potlačenie únavy.

Áno a nie len to. Je mnoho mladých ľudí, ktorí chcú mať rýchlo dobrú postavu a preto pijú rôzne proteínové nápoje, užívajú proteínové preparáty. Myslím si, že to nie je úplne vhodné. Za prvé obsahujú rôzne pridané látky, éčka, ktoré organizmu vo vývoji škodia. Za druhé, bolo preukázané, že niektoré podtypy aminokyselín, ktoré takéto nápoje obsahujú, môžu poškodzovať organizmus. Máme deti, ktoré fungovali na takýchto nápojoch a skončili so zlyhanými obličkami alebo pečeňovými ťažkosťami. Problémom je, že vďaka internetu sú takéto veci deťom bežne prístupné. Mnohé si ich kupujú online od rôznych neoverených výrobcov a takéto nápoje môžu obsahovať aj rôzne toxické látky.

Dnes sú moderné a pre deti lákavé aj rôzne siete rýchleho občerstvenia.

A to je problém, vo väčšine sa tam jedlá pripravujú z polotovarov, čo nie je zdravé. Deti si často kupujú desiatu v školských bufetoch, a rodič často netuší, že sú to chipsy, hamburgery, sladkosti a iné nevhodné potraviny. So skúsenosti môžem povedať, že porcie u nás sú omnoho väčšie ako v zahraničí. Pokiaľ sa človek hýbe, je to v poriadku, ale ako som spomínala, dnešné deti majú pohybu veľmi málo.

Štúdia preukázala, že už 11 ročné deti majú skúsenosti s fajčením či alkoholom. V mnohých prípadoch nešlo o jednorazovú, ale o pravidelnú záležitosť.

Napriek platnej legislatíve majú dnes deti k cigaretám či alkoholu ľahký prístup. A nie len k nim. Kedysi aj v nás v Martine fungovali crazy shopy, myslíte si, že dnes už neexistujú? Stále sú, len sa presunuli na internet. Kúpiť sa dá dnes všetko, dokonca aj lieky na predpis. Deti sa často jednoducho nudia, a tak skúšajú a hľadajú sa.

ZDROJ: UN Martin, foto: ilustračné

Komentáre