Cyklosezóna pokračuje. Cyklobusy premávajú až do konca septembra

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Aj po skončení letných prázdnin stále jazdia na cestách župné cyklobusy. Počas víkendov a sviatkov môžu cyklisti využiť unikátny spôsob prepravy až do nedele 1. októbra 2017.

Ako uviedol žilinský župan Juraj Blanár, leto sa síce blíži ku koncu, no cyklosezóna pokračuje v Žilinskom kraji naplno. „Od júna do augusta využilo tieto špeciálne upravené autobusy 1.103 cyklistov, ktorí vyrazili do Bystrickej alebo Terchovskej doliny či na Turiec, kam tento rok premáva cyklobus vôbec po prvýkrát. Pridali sme trasu najmä preto, že cykloprepojenie Žiliny s Turcom zatiaľ neexistuje, takže kým vybudujeme cyklotrasu, cyklisti môžu nasadnúť do autobusu napríklad aj v Turčianskych Tepliciach a odviezť sa až do Žiliny, odkiaľ smerujú autobusy zase na Kysuce alebo Terchovú,“ priblížil predseda ŽSK. Podľa neho tak cyklobusy uľahčujú prepravu a otvárajú cyklistom väčšie možnosti pre plánovanie výletov. „Žilinský kraj je rajom pre cyklistiku. Tento takpovediac fenomén dnešnej doby podporujeme nielen značením a obnovou cyklotrás, no i budovaním nových, ako je napríklad obľúbená BikeKIA či plánované trasy zo Žiliny do Vrútok alebo z Budatína popri Váhu do Trenčianskeho kraja,“ dodal J. Blanár.

Najväčší záujem je aj tento rok o cyklobusy do Bystrickej doliny, počas leta ich využilo až 776 cyklonadšencov. „Osvedčila sa však aj novinka na Turiec, a to i napriek oslabeniu, ktoré spôsobili uzávierky cesty popod Strečno, kedy cyklobusy nemohli v tomto smere premávať. Tieto autobusy prepravili 183 cyklistov a 144 ich zase vyrazilo do Terchovskej doliny,“ doplnil žilinský župan. Ako ďalej informoval riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý, zmenu v porovnaní s minulými ročníkmi vidieť v nákupe lístkov pre bicykle, kedy cyklisti vo väčšej miere využívajú miestenkový systém a lístok si rezervujú vopred. „Rezervácie tvoria už viac ako polovicu všetkých cyklobusových lístkov, cyklisti preto nenechávajú nič na náhodu a svoje miesta si radšej zabezpečia buď cez predplatný systém www.amsbus.sk, alebo priamo v klientskych centrách SAD Žilina,“ zdôraznil I. Mokrý. Poplatok za jeden bicykel je vo výške 50 centov.

Bližšie informácie o tarifných a prepravných podmienkach a o cestovnom poriadku sú zverejnené na webe ŽSK www.zilinskazupa.sk alebo na stránke zmluvného dopravcu www.sadza.sk. Cyklobusy premávajú cez víkendy a sviatky do 1. októbra 2017.

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre