Cyklobusom na horskú chatu aj s celou rodinou

Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_1, Všetky správy
Cyklosezóna pokračuje. Cyklobusy premávajú až do konca septembra
Cyklosezóna pokračuje. Cyklobusy premávajú až do konca septembra

Nič nie je krajšie ako nádherný výhľad z kopcov a vietor vo vlasoch na pláňach či poľných cestách. Poďte spoločne so SAD Žilina za oddychom a relaxom, ktorý nájdete na horských chatách.

Už vám dochádzajú nápady na cyklovýlety? Čo tak sa vydať po stopách horských chát, ktoré náš región ponúka neúrekom? Prinášame vám zopár tipov na perfektnú cykloturistiku, za ktorou vám cestu uľahčia práve cyklobusy spoločnosti SAD Žilina.

Chata pod Suchým

Malá Fatra je bohatá na horské chaty. Jednou z najobľúbenejších, kde vyleziete aj na bicykli, je Chata pod Suchým. Trasa začína vo Varíne (smerom na Terchovú) a má dĺžku 10,5 kilometra. Ide o pomerne náročnú trasu s miernym aj ostrým stúpaním, počas ktorej prekonáte viac ako 756 výškových metrov. Určite to bude stáť za výhľady, ktoré sa vám budú po ceste naskytovať. Žilinu, Váh aj Vodné dielo Žilina budete mať ako na dlani a v pozadí zazriete aj končiare Kysuckej vrchoviny. Ten najkrajší pohľad sa vám naskytne, keď „vyšliapete“ priamo na chatu, ktorá dýcha históriu a atmosférou horského prostredia. Na ceste späť sa môžete vydať po trase do Nezbudskej Lúčky. Tá je však o čosi strmšia a drsnejšia, preto sa odporúča najmä zdatnejším cyklistom.

Chata na Rači

Za zmienku určite stojí aj Chata na Rači, ktorá patrí medzi najstaršie horské chaty v kysuckom regióne. Postavili ju členovia z Klubu československých turistov začiatkom 20-tych rokov 20. storočia a slávnostne ju otvorili v roku 1924. Aj keď chata neskôr vyhorela, na jej základoch postavili novú, ktorá tam stojí do dnes (dnes nesie názov Chata AVC Veľká Rača). K chate vedie niekoľko značených cykloturistických trás z Oščadnice. Z centra obce na Oščadnicu – Vyšný koniec vedie modro značená cyklotrasa. Odtiaľ sa treba pripraviť na náročnejšiu zelenú trasu, ktorá vás po kľukatých horských cestách cez lokality Moskalov, Príslop a Pod hladkou privedie až do vytúženého cieľa, na horskú chatu. Dĺžka trasy je približne 8,5 kilometra.

Chata na Martinských holiach

Ojedinelými horskými chatami sa môžu pýšiť aj Martinské hole. Prvú chatu na Martinských holiach začali stavať martinskí turisti v roku 1931. Aj táto oblasť je popretkávaná cyklistickými trasami. Stačí len nasadnúť na cyklobus smerom na Martin a buď vystúpiť vo Vrútkach, alebo priamo v Martine (lokalita Podstránie), kde sa napojíte na cyklotrasy vedúce až k najstaršej chate na Martinských holiach, nachádzajúca sa v nadmorskej výške 1250 m n. m.

Na cyklovýlet s kamarátmi, kolegami aj rodinou

Výlet na dvoch kolesách je určite veľký zážitok, ale aj poriadna skúška vašej kondičky. Aby ste to mali k svojmu cieľu čo najbližšie, do cyklorajónov sa môžete doviesť cyklobusmi SAD Žilina, ktoré jazdia na smery Terchová, Kysuce a Martin až do 29. septembra každý víkend aj počas sviatkov. V termíne od 12. júla do 30. augusta budú cyklobusy brázdiť cesty aj počas piatkov. Poplatok za bicykel zostáva nezmenený, a to 50 centov za jeden bicykel.

Rozmýšľate o cyklovýlete na horskú chatu s kamarátmi, kolegami alebo rodinou? Ak je vás viac, využite možnosť zarezervovať si svoj vlastný cyklobus. Informovať sa môžete cez email zajazd@sadza.sk alebo na stránke www.sadza.sk v sekcii Zájazdová doprava. Spoločnosť SAD Žilina dáva do povedomia všetkým nadšencom cyklistiky, že od 12. júla do 30. augusta je možné zapožičať si cyklobus len od pondelka do štvrtka.

Viac informácií na https://www.sadza.sk/cyklobus/

ZDROJ: SAD Žilina

Komentáre