Čo všetko bude v oddychovej zóne vo Vrútkach?

Publicistika, Šport, Správy z regiónu, TOP_2

Pri mestskom úrade vo Vrútkach sa koncom vlaňajška začala stavať oddychová zóna, na ktorej vybudovaní sa dotačne podieľa aj Žilinský samosprávny kraj. Oddychová zóna s altánkom, lavičkami a ďalšími prvkami (informačné tabule s mapami, stojany na bicykle, drobný mobiliár) má byť dokončená v lete 2020. Bude slúžiť všetkým občanom, návštevníkom budov obkolesujúcich Námestie S. Zachara, ale aj cyklistom.

V areáli by malo byť aj workoutové cvičisko a nejaké parkovacie plochy pre návštevníkov objektov na námestí i pre cyklistov, ktorí prídu autom, tam si nasadnú na bicykel a začnú svoju jazdu. Oddychová zóna bude dobrým nástupným miestom na cyklotrasu, ktorá by v budúcnosti mala pokračovať ďalšou etapou z Vrútok až do Strečna. Ale bude to aj vhodná medzizastávka pre cyklistov, prichádzajúcich z Martina po novobudovanej cyklocestičke, ktorá by mala byť dokončená do konca roku 2020 (martinský 2,79 km úsek už začali stavať, vrútockú 131 m časť vybudujú v tomto roku).

Samotnú cyklotrasu budujú obe mestá s podporou eurofondov. Mesto Vrútky ešte chce doplniť priestor oddychovej zóny o nabíjačku pre elektrobicykle. Na tento účel predložilo na Ministerstvo hospodárstva SR žiadosť o získanie dotácie za účelom realizácie projektu „Verejne prístupná elektrická nabíjacia stanica v meste Vrútky“.

Mestský poslanec Ľuboš Gottwald ako jeden z iniciátorov projektu oddychovej zóny pre MN povedal: „Budúce využitie oddychovej zóny môže byť ešte väčšie, ak by sa v Martine a vo Vrútkach podaril zrealizovať bikesharing. Napr. občania z Martina, ktorí cestujú do práce vlakom z Vrútok, by sa do nášho mesta mohli dostať v rámci tohto systému zdieľania mestských bicyklov. No a potom pri návrate domov by využili túto služby opačne. Požičali by si bicykel vo vrútockej bikesharingovej stanici, absolvovali by na ňom trasu do lokality so stanicou v Martine, kde by ho potom vrátili do stojana. Vo Vrútkach by bol nástupný, resp. výstupný bod pre bikesharing práve v oddychovej zóne.“

Komentáre