Múzeum slovenskej dediny – Človek a príroda

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Trinásty raz sa stretneme pri poznávaní prírody v Múzeu slovenskej dediny. Na podujatie Človek a príroda vás pozývame v nedeľu 10. septembra 2017 od 10.00 do 16.00 hod.

Malých aj veľkých istotne zaujme výučba ryžovania zlata, pri ktorej budú mať návštevníci možnosť sami si vyryžovať cenné zrniečka a získať certifikát zlatokopeckého remesla.

Tradične je pre návštevníkov pripravená výstava aktuálne rastúcich húb s poradňou. Rady v oblasti liečivých bylín spojené s predajom tradičných čajových a koreninových bylinných zmesí poskytne pestovateľ z Turca.

Nevítaných votrelcov rastlinnej ríše a negatívne dôsledky ich šírenia predstaví výstavka inváznych rastlín Slovenska.
Na svoje si prídu aj obdivovatelia sukulentov a kaktusov, ktoré predstavia súkromní pestovatelia a zároveň poradia pri ich pestovaní. Návštevníci si budú môcť pozrieť výstavku exotických orchideí a poradiť sa, ako ich pestovať. Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín zabezpečí výstavu mäsožravých rastlín, ochutnávku chilli papričiek a štipľavých omáčok. Výstava bude spojená s predajom a pestovateľskou poradňou.

Živá výstavka Potvory z našich potokov predstavia obyvateľov – bezstavovce žijúce v tečúcich vodách našich potokov. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a pozrieť sa naň pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu. Nemenej zaujímavé bude aj oboznámenie sa so zaujímavosťami a osobitosťami zo života hmyzu.

Múzeum slovenskej dediny - Človek a príroda

Súkromná farma z Turca bude prezentovať ekologické hospodárenie a chov pôvodného karpatského plemena koní – huculov. Pre deti bude pripravené aj vozenie sa na nich.

Hlinár Stano Prorok s manželkou Evkou predvedú, ako sa vyrábali tradičné hlinené tehly a hlinené omietky, ktoré sa opäť vracajú do módy pre svoju prirodzenú krásu a funkčnosť. Výrobca krojov Tomáš Mrázek sa venuje oprave, rekonštrukcii a výrobe tradičného odevu a jeho súčastí. V jeho podaní uvidíte, ako sa vyrábajú tradičné pletené zápästky a výšivky.

Pracovníci Národného parku Malá Fatra návštevníkom pomocou interaktívnej magnetickej mapy predstavia chránené územia Slovenska, hravou formou nás naučia poznávať stromy podľa kôry a priblížia zaujímavé vlastnosti dreva. Hrou Vtáčie BINGO budú návštevníci spoznávať hlasy vtákov podľa zvukov. Dozvedia sa, ktorý vták sa ozýva na lúkach počas teplých letných večerov, ako sa zdravia bociany v hniezde či ako švitoria lastovičky. Zároveň si vyrobia malý suvenír.

Ján Topercer formou prednášky priblíži biotopy, ekosystémy a krajinu v Turci a načrtne aktuálne problémy ochrany prírody v slovenských národných parkoch. Po prednáške bude priestor aj na diskusiu.

Návštevníci sa budú môcť oboznámiť s odpadovým hospodárením a s ním spojenou nevyhnutnosťou recyklácie, ktorú predstaví firma Brantner. Súčasťou prezentácie budú ekohry, kvízy, osemsmerovky a omaľovánky s environmentálnou tematikou pre detských návštevníkov.

O 13.30 h. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.

Zmena programu vyhradená.

ZDROJ: Múzeum slovenskej dediny

Komentáre