Česko-slovenský festival živého umenia BarmuseumFest očami organizátora

Barmuseum, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Fakt, že všetko pekné a dobré ubieha až neuveriteľne rýchlo, potvrdzuje aj tohtoročný BarmuseumFest alebo, inými slovami, Česko-slovenský festival živého umenia.

Celý projekt odpálilo, na začiatku januára a vo veľkom štýle, divadelné predstavenie Korene, v podaní charizmatických umelcov Táne Pauhofovej a Martina Geišberga. Za týmto veľkolepým zážitkom, kedy Barmuseum doslova praskalo vo švíkoch, kvalitou ničím nezaostalo ani Těšínské divadlo Bajka či divadelný stand-up dvojice Pavol Seriš a Filip Teller.

Február zase Martinčanom (ale aj cezpoľným) spríjemnil koncert Dali Mraz Group, česká kapela minus123minut a v neposlednom rade detské predstavenie Divadla Continuo. Bodku za festivalovým programom spravila beseda k 100. výročiu vzniku Československej republiky.

A ako tohtoročný BarmuseumFest hodnotí jeho organizátor a dramaturg Ľuboš Šulov? „Tento ročník sa veľmi vydaril. Teší ma bohatá účasť tak na divadelných predstaveniach, ako aj hudobných koncertoch.“

Vyzdvihuje tiež nemalý záujem širokej verejnosti o projekt tohto druhu, predovšetkým pokiaľ je reč o divadelných predstaveniach. Mimoriadne dobré ohlasy však padali aj na hlavy hudobných interpretov, ktorí boli súčasťou podujatia.

Nás zároveň zaujímalo, aký kľúč rozhodoval pri výbere účinkujúcich do programu festivalu. „Pri divadlách sme výrazne obmedzení priestorom – javiskom. Nie všetko, čo by sa nám páčilo odprezentovať, si môžeme dovoliť zaradiť do programu. A samozrejme, aj financie tu zohrávajú dôležitú úlohu. Napriek tomu si však myslím, že program bol bohatý a divákov sme o nič neukrátili.“

Ako ďalej prezradil Šulov, pozvaná bola aj jedinečná Lenka Dusilová, ktorá síce svoju účasť na BarmuseumFeste odmietla, no zato sa na jej koncert môžeme tešiť už na jeseň tohto roka.

A napokon, čo bolo osobným highlightom festivalu v očiach jeho organizátora? „Pre mňa osobne to bol koncert minus123minut a predstavenie Čecháčci a Čoboláci v podaní Seriša a Tellera. Už dlho som sa tak dobre nenasmial…“ A kto bol pritom, vie, o čom je reč. Tak teda, do skorého videnia na nasledujúcom BarmuseumFeste, priatelia!
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Táňa Pauhofová a Martin Geišberg priniesli do Barmusea emócie aj zimomriavky
Táňa Pauhofová a Martin Geišberg priniesli do Barmusea emócie aj zimomriavky

ZDROJ: Ivana Riljaková, foto: Barmuseum

Komentáre