Šanca vyriešiť cyklodopravu v Turci tu je práve teraz a už sa nezopakuje

Správy z regiónu, TOP_2, Všetky správy

O výzvach, pred ktorými stojí Turiec, hovoríme s Braňom Zacharidesom, Vrútočanom, riaditeľom Rozvojovej agentúry ŽSK, fanúšikom cyklotrás a turčianskej histórie.

V piatok 22. septembra sa v Penzióne Ľadoveň koná príjemná akcia. Do života sa ide uviesť kniha MARTIN – včera a dnes od trojice autorov Igor Dobrovolný, Martin Kleskeň a Milan Brandejský. Ty budeš podujatie moderovať. Máš na to zvláštny dôvod?

Braňo Zacharides: Áno, som fanúšik turčianskych dejín, myslím, že sa v nich ukrýva aj veľký potenciál pre rozvoj cestovného ruchu. So spomenutými pánmi už spolupracujem dlhšie na viacerých obdobných projektoch, nech už sú to publikácie, články v novinách, či výstavy. V kníhkupectvách ešte dostať naše spoločné dielko s názvom „Vrútky – 145 rokov s okrídleným kolesom“. Takže všetkých na akciu pozývam, isto si z nej každý odnesie aj nejakú zaujímavú informáciu.

Podujatie s formáciou „noriss & KAPELA“ obohatíte aj hudobne. Teda po otcovi Šaňovi Zacharidesovi si zdedil aj hudobné nadanie?

Braňo Zacharides: Skromne to v mojom prípade radšej nazvem láskou k hudbe. Ale samozrejme ju u mňa vypestoval najmä otec. Zhodou okolností to bol práve spevák Noro Skaličan, kto ma ešte ako štrnásťročného pubertiaka pozval do svojej hudobnej skupiny GOYA. Dnes sa teda kruh uzavrel a po takmer dvadsiatich rokoch zas hrávam s ním a mám z toho fajn pocit.

Potenciál turčianskych dejín pre rozvoj cestovného ruchu si pretavil aj do šiestich historických tematických cyklotrás, ktoré v Turci reprezentujú nielen mapy, videá a obrázkové cyklotabuľky, ale dnes najmä cyklistické vyhliadky popri nich.

Braňo Zacharides: Začalo to napísaním Cykloturistického sprievodcu dejinami Turca. Ďalej to už nebola práca jednotlivca. Vždy budem opakovať, že je to spolupráca širšieho spektra ľudí, medzi ktorými nechýba Dušan Kubička, Ivka Bobrovská a mnohí iní, vrátane starostov a starostiek obcí, kde sa nám tá infraštruktúra podarila umiestniť. K cyklistickým vyhliadkam alebo „cyklorozhľadniam“, ako ich tu voláme, ešte pribudli aj odpočinkové zóny v Belej – Duliciach, Žabokrekoch a Košťanoch nad Turcom a náučný chodník s mólom a terénnymi schodmi k Turcu na Podháji, kde mesto Martin následne vybudovalo cestičku pre cyklistov, chodcov aj korčuliarov. Tento rok pribudne nová cyklorozhľadňa aj nad Trebostovom.

Otvorenie náučného chodníka na nábreží rieky Turiec
Otvorenie náučného chodníka na nábreží rieky Turiec

Financovanie asi nie je postavené iba na jednom zdroji, však?

Braňo Zacharides: Samozrejme bez grantov by to nešlo. Často sú to eurofondy, pomohol Žilinský samosprávny kraj, niekedy domáce nadačné zdroje a vždy k tomu musia prispieť aj mestá a obce, kde sa infraštruktúra buduje. Nie všetko sa podarilo na prvý raz, ale po troške sa veci hýbu vpred.

Z otvorenia cyklistickej vyhliadky v Necpaloch
Z otvorenia cyklistickej vyhliadky v Necpaloch

A kedy už budeme mať aj v Turci ozajstné cyklotrasy? Také ako v zahraničí.

Braňo Zacharides: Ja hovorím, teraz alebo nikdy. A myslím tým skutočnosť, že v aktuálnom programovom období na čerpanie eurofondov je pre Žilinský kraj vyčlenených na cyklotrasy 14. mil EUR. Taká suma tu nikdy predtým nebola a asi už ani nebude. Upozorňujem, že Brusel by nedal toľké peniaze iba na cykloturistiku. Únii ide o to, aby sme vytvorili alternatívu automobilovej doprave, ktorá nám stále viac zahusťuje mestá a obce aj v Turci.

Odpočinková zóna pre cyklistov v Košťanoch nad Turcom
Odpočinková zóna pre cyklistov v Košťanoch nad Turcom

Sme na to pripravení? Ak áno, poďme na to.

Braňo Zacharides: Poviem, že nie sme úplne nepripravení. Je tu veľká šanca vyriešiť dostupnosť z Vrútok, Turian, Sučian, ale aj z Koštian nad Turcom do Martina a priemyselných zón v jeho okolí po samostatných cyklocestičkách. No a cyklotrasa Strečno – Vrútky, ktorú pripravuje Žilinský samosprávny kraj, nás zas prepojí so Žilinou a fabrikami v jej okolí. Hovorím o viacerých rozpracovaných projektoch, ktorých nositeľmi sú turčianske mestá, obce VÚCka. Ich príprava nie je jednoduchá, vyriešiť treba vlastnícke vzťahy, v prípade Martina aj nútenú správu. Ale tá šanca tu je, len ju nesmieme prepásť.

Posledné ročníky Martinského bicyklového dňa tiež ladíte vždy do nejakého historického šatu. Naposledy ste si zvolili tému turčianskych olejkárov a šafraníkov. To bol Tvoj nápad?

Braňo Zacharides: Nie všetky ročníky sú postavené na historických motívoch, ale je pravda, že sa snažíme urobiť každý z nich niečím výnimočný. Putovanie za turčianskou históriou na Martinskom bicyklovom dni sme vyskúšali prvý raz v r. 2011, vtedy to bol nápad Duška Kubičku. Odvtedy sme si už čo to povedali o hradiskách, Révaiovcoch, Jánovi Jesseniovi a v tomto roku aj o olejkároch a šafraníkoch. Zvolil som túto tému, keďže je sto rokov od VOSR, ktorá nenávratne zlikvidovala aj podnikateľské aktivity turčianskych rodín na Sibíri, tak aspoň takto sme si pripomenuli ich zašlú slávu.

V minulom programovom období Rozvojová agentúra ŽSK, kde už desať rokov pôsobíš, pomohla viacerým mestám a obciam čerpať fondy EÚ. Pripravili ste napr. projekty na rekonštrukciu verejného osvetlenia v Turčianskych Kľačanoch, na Lipovci aj v Turčianskom Jasene, isto aj iné veci.

Braňo Zacharides: Áno, spomenúť môžeme aj nové obecné cesty v Turčianskej Štiavničke, či na Dubovom. Teším sa aj z projektov modernizácie učební na ZŠ Hany Zelinovej vo Vrútkach, Gymnáziu J.C. Hronského, ktoré je dnes súčasťou Spojenej školy vo Vrútkach, či priekopskej Strednej odbornej školy dopravnej, mojej alma mater. Samozrejme v prvom rade musíme v agentúre zvládnuť úlohy od nášho zakladateľa – Žilinského samosprávneho kraja, ktorý v Turci zrealizoval viaceré veľké europrojekty, nech už to bola rekonštrukcia krajských ciest, či objektov Gymnázia V. Paulínyho –Tótha alebo Obchodnej akadémie. Ale vždy bolo v záujme župana Juraja Blanára, aby sme boli nápomocní aj obciam a iným organizáciám, ak na to máme priestor.

Výstavba obecnej komunikácie v Turčianskej Štiavničke
Výstavba obecnej komunikácie v Turčianskej Štiavničke

Môžeme sa teda tešiť aj na ďalšie dobré správy pre Turiec?

Braňo Zacharides: Už teraz máme schválené projekty zateplenia a rekonštrukcie materskej školy v Turčianskom Jasene, či bývalej reštaurácie Gól v Sučanoch, kde obec vytvorí komunitné centrum. Ich realizácia sa uskutoční budúci rok. Teším sa, že sa do Turca podarilo dostať aj projekty cezhraničnej spolupráce, lebo tie nám v minulosti veľmi pomohli. Vo Vrútkach sa vďaka nim zrealizuje projekt zameraný na železničnú históriu tohto mesta, v Sučanoch sa zas projekt zameriava na modernizáciu vzdelávania na Základnej škole SNP. Procesom hodnotenia prechádzajú aj ďalšie projekty zo Sučian, Necpál, Trebostova a Koštian nad Turcom. Tak snáď tých dobrých správ ešte pribudne.

Školstvo prechádza ťažkým obdobím. Počty žiakov klesajú, veľa počúvame aj o tom, že klesá kvalita vzdelávania. Stačia investície , aby tento problém vyriešili?

Braňo Zacharides: Samozrejme nestačia, ale bez nich to nejde. Informatiku sa žiaci nemôžu učiť na desaťročných počítačoch a z absolventa Spojenej školy v Martine nebude dobrý strojár, ak sa nebude učiť na moderných CNC strojoch, ktoré ho čakajú vo fabrikách. Preto sa snažíme pomôcť školám riešiť tieto modernizačné výzvy. Ale rovnako dôležité je, aby sme pomáhali pedagógom eliminovať u žiakov odpor alebo strach z predmetov, akými sú matematika, fyzika, chémia, či informatika. Každoročne sa preto naša agentúra podieľa na organizácii viacerých podujatí, ktoré majú tieto bariéry pomôcť prekonať. Spomeniem aspoň našu Vedeckú cukráreň, na ktorej realizácii spolupracujeme so Žilinskou univerzitou a s Centrom pre popularizáciu Fyziky pri Gymnáziu V. Paulínyho – Tótha v Martine.

Z oblastného kola v stolovej hre o technických pamiatkach prihraničia
Z oblastného kola v stolovej hre o technických pamiatkach prihraničia
Z podujatia Vedecká cukráreň
Z podujatia Vedecká cukráreň

Čo Ťa spája s Mariánom Krivušom, vrútockým viceprimátorom?

Braňo Zacharides: Sme obaja Vrútočania, dokonca sme vyrastali obaja na Nábrežnej ulici a chodili sme do rovnakej školy, vtedy sa volala ZŠ Čachovský rad, dnes to je ZŠ Hany Zelinovej, hoci ja som bol vo vyššom ročníku. Marián sa po návrate z Tisovca do rodného mesta aktívne zapojil do práce miestnej samosprávy, čo vzhľadom na jeho kňazské povolanie nie je jednoduchá vec. Obaja sme členmi finančnej komisie a vidím, že sa snaží riešiť veci v prospech všetkých Vrútočanov aj v tomto pre Vrútky nie jednoduchom období. Spája nás aj to, že spektrum našich aktivít geograficky presahuje územie tohto mesta. Jednoducho ani jeden z nás nikdy nebol úzkoprso zameraný iba na „vlastný dvor“, veď tak ako Vrútky slúžia aj iným Turčanom a návštevníkom, aj my Vrútočania žijeme svoj život aj za hranicami tohto mesta.

Ďakujeme za rozhovor

Komentáre