Blíži sa Môj proces č. 4, prezentácia vizuálneho a audiovizuálneho umenia

Až symbolicky pôsobí dátum zabehnutej akcie Môj proces č. 4. Po roku sa 17. novembra 2018 opäť stretnú na jednom mieste v martinskom Barmuseu umelci, ako aj obdivovatelia vizuálneho a audiovizuálneho umenia.

Môj proces nie je bežná akcia, je to o prejave, o tvorbe umelcov, ľudí, o tom ako žijú, rozmýšľajú. Viac ale prezradí ten najpovolanejší, organizátor,  vystavovateľ a autor nápadu realizovať projekt Môj proces Martin Novysedlák.

Vráťme sa na začiatok príbehu Môj proces. Kedy to celé vzniklo, kto všetko za tým stojí?

Myšlienka ako taká vznikla v roku 2015. Nejednalo sa hneď o hotovú vec, ani cesta a koncepcia projektu nebola hneď jasná. Po čase sa plány a vízie zjednotili.

Veľmi dobrá otázka, kto všetko za tým stojí. Nápad a vôbec všetko okolo vznikol u mňa, o tom bol vlastne Môj proces č. 1. Je to proces, ktorý vznikol a každým rokom sa vyvíja. Samozrejme bez pomoci ľudí, ktorí stoja pri mne a pomáhajú mi, bez nich by sa to nezaobišlo.

Tento ročník na Môj proces č. 4 mám okolo seba organizačný tím, Luciu Cingelovú a Doda Blahušiaka, čo si veľmi cením.

Čo všetko môžu návštevníci Môjho procesu vidieť, počuť?

Je to o prejave, o tvorbe umelcov, ľudí, o tom ako žijú, rozmýšľajú. V tomto projekte, ktorý má názov Môj proces, poukazuje na proces každého jedného autora, umelca. Nejedná sa len o vizuálne umenie, ale aj o audiovizuálne umenie.

Diváci majú možnosť vidieť prezentáciu maľby, grafiky, fotografie, sochy, skla, ilustrácie, grafického dizajnu. V rámci audiovizuálneho umenia sa jedná o rôzne štýly hudby, multižánrové kapely, je to aj o tvorbe dídžejov. Jedná sa o multižánrový projekt, kde diváci si môžu vychutnať pestrosť umenia a prepojenie medzi nimi.

Je môj proces čisto martinská akcia, alebo funguje aj v iných mestách?

Môj proces je čisto martinská akcia, no umelci sú zo Slovenska, z Čiech, prípadne z okolitých krajín. To či proces bude fungovať v iných mestách som ešte nerozmýšľal i keď ľudia sa už pýtali.

Aký je vzorec vyberania umelcov na akciu?
Veľmi jednoduchý, sú to ľudia umelci ktorých poznám, no je to najmä o pestrosti tvorby.

Čo zažijú návštevníci na najbližšej akcii?

Hlavným lákadlom tohto ročníka bude premiéra dokumentu Môj proces, ten sa začal natáčať koncom februára a to v Manchestri, ďalšie zábery vznikli v mestách Martin, Bratislava, Brno, Bardejov, Ružomberok, Turany, Vrútky a v dedinke Nová Bystrica.

Návštevníci budú môcť vidieť tvorbu umelcov a to Andrei Mirjanskej, Katky Pohánkovej, pridavkova.art, tesa, Martina Novysedláka, Michala Husára, Lukáša Pohanku, Radovana Van Šenšela, Duke – ateliér, Tomáša Orleja a Dominika Pirhača.

Vystúpenie kapiel Unite People a CACIB Dortmund, zažiť a počuť tvorbu dídžejov El Gaucho, Duky a Peppe.

Celú akciu odmoderuje Adam Kmeť. O občerstvenie sa postarajú chlapci zo ŽRÚT Street Food a svoje majstrovstvo v miešaní drinkov nám ukáže Riko Chovanec. Bude aj jedno prekvapenie, ale treba prísť.

Facebook: https://www.facebook.com/mojproces/
Udalosť na FB: https://www.facebook.com/events/617858651949505/
Instagram: https://www.instagram.com/moj_proces/

Blíži sa Môj proces č. 4, prezentácia vizuálneho a audiovizuálneho umenia na jednom mieste

ZDROJ: Turčania.sk, foto a video: archív Martin Novysedlák

Komentáre