Bezbolestný pôrod a prítomnosť otca pri pôrode BEZPLATNE už aj v župných nemocniciach

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Nemocnice Žilinskej župy nebudú vyberať poplatky za otca pri pôrode, ani za podanie epidurálu na tlmenie bolesti. Zmeny, ktoré začnú platiť od polovice mája pacientkam ušetria desiatky eur.

Žilinský kraj je prvým krajom, ktorý uvedené poplatky za pôrody zrušil vo svojich nemocniciach. Rezort zdravotníctva takéto opatrenie prijal ešte minulý rok, ale od poplatkov oslobodil len pôrodnice v štátnych nemocniciach.

,,Príchod dieťaťa na svet je radostnou udalosťou v živote rodiny. Avšak z finančného hľadiska je spojený aj so zvýšenými nákladmi. V rozpočte župy sme našli peniaze, aby sme mohli zrušiť poplatky za pôrody. Rodičky môžu mať pri pôrode otca alebo blízku osobu bez toho, aby za ich prítomnosť museli platiť. Nemocnice si nebudú účtovať ani poplatok za podanie epidurálnej analgézie, ak sa ženy rozhodnú pre túto metódu tlmenia bolesti pri pôrode. Pacientky majú možnosť si vybrať, v ktorej pôrodnici privedú na svet svoje bábätko. Ušetrené financie tak môžu investovať napríklad aj do novej výbavy,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

V rámci programu na zvýšenie kvality poskytovaných služieb župa vyčlenila v prvej úprave rozpočtu 25-tisíc eur pre pôrodnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tento objem finančných prostriedkov bude slúžiť ako kompenzácia pre zdravotnícke zariadenia za to, že uvedené služby budú svojim pacientkam poskytovať bezplatne.

Úpravu rozpočtu, súčasťou ktorej je zavedenie bezplatnej epidurálnej analgézie a prítomnosť otca pri pôrode, schválili poslanci župného zastupiteľstva na pondelkovom rokovaní (6.máj 2019).

V zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK je Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci, Hornooravská nemocnica s poliklinikou v Trstenej, Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégeho v Dolnom Kubíne a Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši.

ZDROJ: TS ŽSK, foto: ilustračné, pixabay.com

Komentáre