Batôžková jazda tento rok bez rekordu

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Už tradične sa 8. mája konala Batôžková jazda, na ktorej sa zišiel úctyhodný počet účastníkov, ale rekord tento raz prekonaný nebol.

Združenie veteránistov Turca už po siedmy raz zorganizovalo okružnú jazdu po cestách stredného Slovenska, ktorá je určená pre jazdcov na historických vozidlách vyrobených do roku 1980. Účastníci si môžu vybrať v ktorom meste sa k jazde pripoja a kde svoju jazdu ukončia, podmienkou úspechu je absolvovanie celého okruhu.

Tento rok viedla trasa podujatia z Martina cez Turčianske Teplice, Banskú Bystricu a Ružomberok znova do Martina, kde bola hodinová prestávka pred ďalšou jazdou. Po prestávke a občerstvení účastníci pokračovali v ceste do miest, v ktorých jazdu začali a každý tak absolvoval okruh dlhý približne 170 km na zaujímavej trase, na ktorej sa nachádzajú horské priechody Malý Šturec a Donovaly. Počas prestávky sa jazdci posilnili výbornou klobásou a verejnosť si mohla prezrieť vystavené vozidlá. Vysoký počet návštevníkov, ktorí zaplnili rozsiahle parkovisko potvrdzuje atraktivitu podujatia a jeho nadregionálny význam.

Batôžková jazda tento rok bez rekordu

Podujatie absolvovalo celkom 196 účastníkov z 15 okresov Slovenska a zo zahraničia, ktorí prišli na 134 historických vozidlách. Z tohto počtu bolo 64 motocyklov a 70 automobilov. Vlaňajší rekord v počte účastníkov síce prekonaný nebol, čo zrejme zapríčinili predchádzajúce vrtochy počasia, ale ten kto prišiel neoľutoval, lebo počasie sa umúdrilo a po rannom chlade bolo už celý deň pekne. Prihliadajúca verejnosť mala tiež čo obdivovať, lebo účasť historických vozidiel je čoraz pestrejšia a vyskytli sa aj naozaj zaujímavé a hodnotné stroje. Cenu za najstaršie vozidlo získal Ariel 500 Red Hunter vyrobený v roku 1939, na ktorom jazdil Ing. Rhet Košábek z Martina a cenu za najkrajšie vozidlo získal Tatran 125 na ktorom prišiel Juraj Kenderessy z Banskej Bystrice. Udelená bola tiež cena riaditeľa podujatia, ktorú získal Ľubomír Schimik z Vrútok za to, že aj napriek ťažkej dopravnej nehode s vážnymi následkami a telesným hendikepom by mohol byť príkladom nezlomnej vôle a stále sa aktívne venuje veteránskej činnosti.

Je potešiteľné, že historické vozidlá lákajú čoraz viac nadšencov. Svedčí o tom vek účastníkov, kde popri zdatných sedemdesiatnikoch a naozajstných veteránoch motorizmu jazdili aj mladí, iba 16 roční vodiči. Práve títo mladíci by sa v budúcnosti mohli postarať o to, aby sa veteránske puto nepretrhlo a aby po vyslúžilcoch nastúpila nová generácia milovníkov a zberateľov historických vozidiel. Aj široké vekové spektrum návštevníkov potvrdzuje záujem o tento druh činnosti. Nielen jednotlivci, ale aj celé rodiny využili pekné počasie a prišli sa pokochať krásou vystavených veteránov.

Batôžková jazda je už tradičným podujatím na začiatku sezóny a 8. máj sa stal termínom vyznačeným v mnohých kalendároch milovníkov historických vozidiel.

ZDROJ: Miroslav Dolník, foto: archív ZVT

Komentáre