Atramentová alebo laserová tlačiareň? Vyberte si správne!

PR články

Atramentová alebo laserová tlačiareň? Vyberte si správne!

Uvažujete už dlhšiu dobu nad kúpou tlačiarne? Neviete si z množstva ponuky vybrať a rozhodnúť sa,ktorá je tá správna? K dispozícii máte všetky dostupné recenzie a informácie k daným typom tlačiarní, ale nikde v nich nenájdete jednoznačnú odpoveď na otázku – ktorá je tá správna pre vás?

Ujasnite si zásadné veci

Okrem prvotnej vstupnej investície do tlačiarne by ste mali uvažovať aj nad dodatočnými nákladmi súvisiacimi s jej prevádzkou.  Ide o náklady spojené s kúpou náplní a kvalitných lacných tonerov do tlačiarní. Je vhodné si vybrať správneho renomovaného predajcu, ktorý dokáže poskytnúť perfektné služby súvisiace s predajom tohto sortimentu.

Vďaka výberu správnej tlačiarne a správneho poskytovateľa doplnkových a dodatočných materiálov, potrebných na prevádzku tlačiarne, vieme ušetriť nemalé finančné prostriedky, čas aj kopec nepríjemností. Čo sa týka doplnkov a materiálov na prevádzku tlačiarne môžeme odporučiť spoločnosť Soft- Tech, s.r.o. ktorá dováža a distribuuje materiál do atramentových a laserových tlačiarní a má v ponuke na e-shope množstvo kvalitných a kompatibilných atramentových kaziet a laserových tonerov do tlačiarní.

Aj vďaka ním si môžete znížiť náklady na prevádzku tlačiarne, pretože vám vo výhodných cenách ponúka kompatibilné tonery OKI a iné ďalšie.

A ako si vybrať tú správnu tlačiareň?

Pri výbere tlačiarne by ste si mali ujasniť nasledovné:

  • na aký účel budete tlačiareň využívať a ako často?
  • či budete tlačiť len čiernobielo alebo aj farebne?
  • aká bude maximálna výška obstarávacích nákladov a nákladov na prevádzku- cena tlačiarne, tonerov a náplní do tlačiarne?
  • či budete potrebovať aj ďalšie doplnkové funkcie ako napr. Wi-Fi pripojenie, skenovanie, kopírovanie, obojstrannú tlač, bezokrajovú tlač atď.?

Atramentové tlačiarne

Ak si vyberáme tlačiareň mali by sme mať jasno v tom, čo chceme na nej najčastejšie tlačiť a v akej frekvencii. Ak chceme tlačiareň využívať sporadicky tzn. nie každý deň,  chceme tlačiť dokumenty a fotografie, chceme tiež využívať aj jej ďalšie doplnkové služby, pre vás najvhodnejšou je multifunkčná atramentová tlačiareň.

Atramentové tlačiarne sú vhodné pre domácnosti resp. firmy s nižšími požiadavkami na frekvenciu tlače. Pri voľbe vhodnej atramentovej tlačiarne by sme sa mali orientovať podľa toho či chceme využívať tlačiareň len na tlač dokumentov- tzn. budeme tlačiť len čiernobielo alebo si chceme občas vytlačiť aj nejaký ten farebný obrázok či fotografiu. Vtedy zvolíme atramentovú tlačiareň s možnosťou zavedenia farebných náplní. Atramentové tlačiarne sú atraktívne vďaka nízkej obstarávacej cene. Cena sa pohybuje od 60 € do 300 €.

Najlepšími atramentovými tlačiarňami podľa www.spotrebitelskytest.sk sú EPSON L 1800, HP LaserJet ProM15a, Canon pixma IP7250 a Brother MFC-J3930DW.

Výhodou atramentových tlačiarní je vysoká kvalita tlače a niektoré modely vyšších kategórií sú vhodné aj na profesionálnu tlač fotografií. Sú vhodné na tlač fotografií a dokumentov. Rýchlosť tlače je daná 20 až 30 stránkami za minútu, pričom rozlíšenie tlače môže u niektorých dosahovať až 9600 DPI. Rýchlosť tlače je však v porovnaní s laserovými nižšia.

Je skvelou voľbou pre bežného používateľa s nižšími nárokmi na frekvenciu tlače. Jednou z najobľúbenejších atramentových tlačiarní je tlačiareň od Canonu. Môžeme si zvoliť modely vyšších cenových kategórií do 150 € či 300 € resp. cenovo prijateľnejší model do 60 €. Model Canon Pixma IP7250 obsadzuje 3. priečku v kategórii najlepších atramentových tlačiarní podľa spotrebiteľského testu vzhľadom na parametre aj cenu. Ponúka tlačové rozlíšenie vo výške až 9600 DPI, možnosť obojstrannej tlače a tlače bez okrajov, prepojenia tlačiarne so Smartphonom a pripojenie na Wi-FI. Jedinou nevýhodou je nemožnosť na tejto tlačiarni kopírovať. Ponúka možnosť 5 zásobníkov na farebnú či čiernobielu náplň.

Životnosť atramentovej kazety je pri základných modeloch niekoľko stoviek stránok. Výdrž však závisí od objemu zásobníka. Platí, že 1mm atramentu stačí na 12 strán. Je potrebné tiež počítať s tým, že pred tlačou sa čistí tlačová hlava, ktorá spotrebuje také množstvo atramentu, ktoré zodpovedá vytlačeniu 5 strán.

V prípade atramentových zásobníkov platí, že výhodnejšie je si zaobstarať tlačiareň so samostatnými atramentovými kazetami pre jednotlivé farebné odtiene.

Výhoda je v tom, že ak dôjde jedna farba, stačí vymeniť konkrétnu farbu, nie celú kazetu ako v prípade troj- kombinácie farieb v rámci jednej kazety. V prípade trojkombinácie platí, že ak dôjde jedna farba, bez ohľadu na to, či ďalšie farby ešte sú alebo nie sú k dispozícii, je potrebné vymeniť celú kazetu.

Ak plánujete tlačiť častejšie a vo väčšom, oplatí sa investovať do tlačiarní vyšších cenových kategórií. Môžete tak znížiť cenu prevádzkových nákladov a zároveň zvýšiť životnosť vašej tlačiarne.

Laserové tlačiarne

výbornou voľbou v prípade, ak potrebujeme tlačiť často, vo väčšom rozsahu a hlavne dokumenty. Sú vhodné pre firmy, väčšie kancelárie resp. bežných užívateľov s vyššími požiadavkami na frekvenciu a rozsah tlače.

Pri výbere laserovej tlačiarne nás zaujíma obstarávacia cena, prevádzkové náklady na chod tlačiarne, parametre tlačiarne podobne ako v prípade atramentových tlačiarní a doplnkové funkcie ako kopírovanie a skenovanie, ADF- automatický podávač papiera, Air print- možnosť pripojenia k počítaču, Smartphonu či prostredníctvom Wi-Fi, Bluetooth či možnosť obojstrannej tlače. Tlačové rozlíšenie v DPI má menší význam. Dôvodom je jej zameranie na tlač textu a dokumentov.

Obstarávacia cena je oproti atramentovým tlačiarňam vyššia. Túto nevýhodu stierajú nižšie prevádzkové náklady v porovnaní s nákladmi na prevádzku atramentových tlačiarní. Cena tonerov je vzhľadom  na výstup tzn. počet vytlačených strán priaznivá.

Kvalitné tonery Xerox si môžete zakúpiť od renomovaných distribútorov a predajcov. Napríklad od spoločnosti Soft-Tech, s.r.o na jej stránke. V ponuke majú kvalitné ale zároveň lacné tonery za bezkonkurenčné ceny. Tonery zabezpečia bezchybný chod kancelárie, firmy či domácnosti a uspokoja požiadavky na kvalitu s dôrazom aj na životné prostredie.

Tlač laserových tlačiarní je realizovaná prostredníctvom suchého prášku zahrievaného laserovým lúčom na papier. Toner môže byť v čiernej resp. inej farbe.  V ponuke sú farby CMYK tzn. Cyan- modrá, Magenta- červená, Yellow- žltá, Black- čierna.

Laserové tlačiarne nám dokážu na štandardný toner vytlačiť aj 200 strán s rýchlosťou 20-30 strán za minútu. Pri niektorých modeloch je to aj 60 strán za minútu.

Základný model laserovej tlačiarne nájdeme v cene od 60 €. Ak však potrebujeme laserovú tlačiareň s priemernými parametrami a dobrým vybavením do menšej kancelárie musíme počítať s obstarávacou cenou od 160 € až 300 €. Cena farebnej laserovej tlačiarne sa pohybuje v cene od 230 €. Niekoľko tisícok eur nás môže stáť kvalitná laserová tlačiareň do veľkej kancelárie a firmy.

Výhodou laserovej tlačiarne je rýchla, bezproblémová tlač s nižšími nákladmi na stránku s možnosťou využitia doplnkových funkcií kopírovania a skenovania. Je vhodná na tlač textov a dokumentov.

Podľa spotrebiteľského testu sú najlepšími laserovými tlačiarňami HP Laserjet Pro M402dne, Epson Work Force, Samsung SL C480W a Canon i- SENSYS.

Všetky uvedené typy vynikajú svojimi jedinečnými vlastnosťami a doplnkovými funkciami. Veľmi obľúbeným je model laserovej tlačiarne Samsung. Hlavne vďaka multifunkčnosti a možnostiam, ktoré užívateľom ponúka. K uvedeným laserovým tlačiarňam je možné zakúpiť si tonery podobne ako náplne z internetu internetu.

Vyberajte teda dôkladne a správne! Či to bude atramentová alebo laserová tlačiareň, nech je to vždy múdre rozhodnutie!

ZDROJ: PR článok

Komentáre