Ako mesto Martin zabezpečuje zimnú údržbu?

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Tohtoročná zima si v porovnaní s predošlými pripravila viacero prekvapení. Trvá dlhšie, snehová nádielka je bohatšia a teploty sú taktiež extrémnejšie. Zimnú rozprávku si však nechvália všetci a najmä z radov vodičov je možné počuť vlnu kritiky. Ako teda mesto Martin zabezpečuje zimnú údržbu?

„Povedzme si úprimne, človek je tvor kritický. V prípade, že je zima bez snehu a mrazov, nie je spokojný, ale taktiež som sa stretol s množstvom Martinčanov, ktorý by už privítali jar,“ zhodnotil prvý zástupca primátora mesta Martin Rudolf Kollár.

„Mesto v rámci zimnej údržby robí všetko preto, aby čo najefektívnejšie riešilo vzniknuté situácie a uľahčilo život svojim obyvateľom,“ dodal martinský viceprimátor.

Samotná zimná údržba sa riadi Operačným plánom zimnej údržby, ktorý schvaľujú každoročne poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Plán stanovuje postupnosť zimnej údržby a taktiež rieši možné krízové situácie.

„V polovici januára sme zvýšili stupeň zimnej údržby z prvého na druhý a snažili sme sa podniknúť viacero krokov, aby sme predišli vzniku väčších problémov,“ vysvetlil Rudolf Kollár.

V rámci mimoriadnych opatrení bol odstránený sneh zo strechy zimného štadióna vyčistené strešné vpuste a zvody, riaditelia škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta boli taktiež upozornení na riziko prepadu striech a rovnako ako ostatní správcovia mestských objektov.

Mesto zároveň monitorovalo a okamžite informovalo o výstrahách Slovenského hydrometeorologického ústavu a efektívne reagovalo na prijaté podnety.

Spoločnosť Brantner Fatra, s. r. o., ktorá zimnú údržbu pre Martin zabezpečuje, v plnom režime využíva šesť veľkých sypačov, dva traktory s pluhom, štyri multikáry, štyri vozidlá UNC, nakladač Manitu a 24 pracovníkov zabezpečuje ručné odhŕňanie.

Za 24 hodín je teda spoločnosť schopná obslúžiť viac ako 1 000 km ciest a chodníkov, pričom využije 15 až 20 ton drte/soli, pri extrémnych situáciách až 70 ton.

„Je nevyhnutné zdôrazniť, že mesto nie je správcom všetkých komunikácií v meste a zimnú údržbu hlavných ťahov zabezpečuje Slovenská správa ciest. Sneh, mráz a ľad jednoducho k zime patria a v meste robíme všetko preto, aby komplikovali život Martinčanov čo najmenej. Viem, že každého obyvateľa mesta zaujíma jedna konkrétna časť cesty, či chodníka, ale verím, že vieme byť voči sebe ohľaduplní najmä počas kalamít,“ uzavrel martinský viceprimátor Rudolf Kollár.

ZDROJ: Mgr. Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin

Komentáre