Aké sú plány známych Turčanov na rok 2019?

PR_TOP, Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_2, Všetky správy

My ľudia sme tvory zvedavé. A tak sme vyspovedali niekoľko známych turčianskych tvárí a mien – poslancov, hudobníkov, historikov či módnych návrhárov. Zaujímalo nás, aké boli ich novoročné predsavzatia a čo plánujú dosiahnuť, zmeniť, začať či odstrániť v roku 2019. A ich odpovede boli viac, než zaujímavé.

Miroslav Bulovský, parasport24:

Môj vzťah k novoročným predsavzatiam je ako každodenné predsavzatie – dnes robiť veci pre lepší zajtrajšok. Tak ako sa mení dátum každý deň, tak je to aj z 31.12. na 1.1. Zmena roku nie je podstatná, podstatné je to, s čím vždy zaspávame a do čoho sa budíme každý deň, za čo treba byť vždy vďačný. Podstatnejšie, ako ročné predsavzatia, je obklopovať sa správnymi ľuďmi, s ktorými dokážete robiť správne veci. Za to sa nemusíte chváliť na konci roka, za to vás pochváli vnútorná pohoda a vyrovnanosť, ktorá sa odzrkadľuje aj na vašom zdraví. A to je základ všetkého, hlavne pozitívneho myslenia.

Ján Cíger, antikvár a publicista:

Novoročné predsavzatia patria k životu presne tak ako ponožky. Chvíľu s nimi chodíme, potom ich preperieme, no a po čase sa k nim zase vrátime… Zvykne sa to opakovať až do ďalšieho Nového roka. Hoci sa často nenaplnia, ale ak majú svoju originalitu, však nakoniec sú súčasťou nášho zmýšľania, potom sa na ich báze dá z človeka trochu uťahovať. Ak to dokážeme sami zo seba, tak nepochybne máme správnu životnú cestu, pokropenú humorom. A potom už netreba veľmi dumať či špekulovať, lebo ak máme zmysel pre humor, presmejeme sa cez celý rok. Potrebujeme viac? Ja veru nie. A rád z toho nadelím aj iným.

Juraj Hnilica, hudobník:

Každý vstup do nového roku je pre nás určitá možnosť „nového začiatku“, preto máme k novoročným predsavzatiam pozitívny prístup. Vždy sa snažím si zosumarizovať celý starý rok a poučiť sa z neho. Nie som dokonalý, preto sa snažím vždy v týchto prianiach hlavne riešiť negatívne veci, ktorých by som sa rád zbavil, prípadne ich viac dostal pod kontrolu. Myslím si, teda verím, že časom sa mi to podarí. Do nového roku 2019 som si dal hlavne predsavzatie, pokračovať v už prebiehajúcej ceste a hlavne byť viac sám sebou, ako som bol doposiaľ. Počúvať svoje vnútro a robiť veci, presne tak ako cíti moja podstata a nie ako by si to želalo moje okolie. Možno to znie trochu egoisticky, ale vôbec to tak nie je myslené. Keď budeme robiť veci tak ako cítime, budeme viac naplnení a potom sa dá oveľa jednoduchšie šíriť to dobré okolo nás.

Igor Hus, primátor mesta Turčianske Teplice:

Myslím si, že k takým typickým slovenským zvykom patrí aj dávať si novoročné predsavzatia. Horšie je to už s tou výdržou plniť ich. Ja osobne chcem trochu viac zaťažiť organizmus športovými aktivitami, zhodiť pár kíl a nebrať sa až tak vážne… Vo funkcii primátora považujem za dôležité dobre rozbehnúť spoluprácu s poslancami, s komisiami a s výbormi mestských častí. Opäť sa budem pokúšať presvedčiť starostov Horného Turca, že mať jasne nastavené pravidlá v Združení obcí Horného Turca na ochranu životného prostredia alebo v Turvode, je prospešné pre obidve strany.

Eva Kačková, poslankyňa mestského zastupiteľstva vo Vrútkach:

Novoročné predsavzatia sú pre mňa niečo ako plán na ďalší rok. Nevnímam ich ako niečo, čo sa rozhodnem spraviť a teraz to musím dodržať za každú cenu (a ak sa mi to nepodarí, tak budem mať zlý pocit zlyhania). Myslím si, že to nie je správny spôsob vnímania novoročných predsavzatí. Pre mňa sú veľmi dôležité, ale starostlivo premyslené a rozvážne rozhodnuté. Sú pre mňa rozhodnutím, ktoré som prijala do svojho života a vnímam ich plnenie ako cestu. Keď som bola mladšia, nie vždy sa mi podarilo ich splniť, ale vekom som pochopila, že aj keď sú nie splnené na 100 %, sú dôležité, lebo pri ich plnení sa veľa naučím a veľa aj pochopím sama o sebe. Preto si každý rok dávam ťažšie a ťažšie rozhodnutia a jednoducho krok za krokom ich plním. Raz mi niekto povedal, že ak nás pánboh chce niečo naučiť, tak učiteľa nám rýchlo nájde. Preto sa vždy teším, čo sa na tej ceste naučím. Tento rok sú opäť predo mnou aj ťažšie veci, ale hlavne preto, že som sa stala poslankyňou, som si dala aj predsavzatie, ktoré nie je len moje osobné, ale pre celé naše Vrútky a to výrazne zlepšiť komunikáciu medzi mestským úradom a obyvateľmi nášho mesta. Toto je určite zatiaľ najväčšia výzva.

Tibor Lettrich, poslanec mestského zastupiteľstva v Turčianskych Tepliciach:

Môj vzťah k novoročným predsavzatiam je pozitívny, pravdupovediac, ja osobne si kladiem ciele z prostého dôvodu – cieľ je vytýčený bod, zatiaľ čo predsavzatie je len zbožné želanie. Takisto ako väčšina, si aj ja na konci roku plánujem ciele na nasledovný rok, ale taktiež veľa nových cieľov a výziev sa naskytne aj počas samotného roka, čiže myslím si, že nastavovať ciele je dôležité aj v priebehu roka. Môj rok 2019 je už teraz z veľkej časti zaplnený a veľmi sa teším na nové skúsenosti. V roku 2019 mám štyri hlavné ciele, ktorým chcem venovať väčšinu času, ako napríklad zdravie a s tým je spojené úspešné odbehnutie maratónu v Banskej Bystrici, rozbehnutie podnikateľskej činnosti, spopularizovanie občianskeho združenia, ktorého cieľom je rozvíjať funkčné pohyby u mládeže a ochrana životného prostredia. A na záver zachovať kvalitné priateľstvá a splniť záväzky voči občanom z pozície poslanca. Toto je môj rok 2019 a na záver mi dovoľte popriať všetkým kopec odhodlania a najmä trpezlivosti pri plnení novoročných predsavzatí.

Stanka Maťugová, majiteľka cestovnej kancelárie:

Zvyčajne o nasledujúcom roku premýšľam už koncom septembra, kedy pripravujem poznávacie zájazdy na nasledujúci rok. Pracovné ciele a predsavzatia si dávam, aby som mala méty, ktoré chcem dosiahnuť. Napríklad do roku 2020 chcem mať pripravenú cestu okolo sveta pre turistov.

Andrea Pojezdálová, módna návrhárka:

Novoročné predsavzatia veľmi neriešim. Na vybrané ciele sa snažím sústrediť počas celého roka, nezávisle od jeho začiatku. Avšak, ak by som sa chcela za niečo na jeho konci pochváliť, tak by to bolo pomalšie pracovné tempo. Minulý, môj profesne asi najúspešnejší rok, si totiž vybral svoju daň v podobe preťaženia organizmu. Mojím novoročným predsavzatím by teda bolo ponáhľať sa pomalšie.

Lucia Segľová, historička a etnologička:

Novoročné predsavzatia si už dlhé roky nedávam. Vždy sa mi zdalo, že sa ľudia pri nich spoliehajú na malé zázraky viac, ako na vlastné úsilie. Ale keď nad tým dnes premýšľam, je to presne vianočný a novoročný čas, kedy sa tradične spoliehame na mágiu slova a teda presne na ten malý zázrak, ktorý nám pomôže s našimi želaniami.

Stanislav Thomka, poslanec Žilinského samosprávneho kraja:

Predsavzatia si dávam osobné, ale na to, aby boli naplnené, by museli všetky reštaurácie ponúkať len šaláty a musel by existovať zákaz robiť hamburgery. Čo sa týka rodinných predsavzatí, tak aby sme v tejto uponáhľanej dobe trávili spolu dostatok času zmysluplne a prianie je, aby zdravie stálo pri nás 365 dní v roku. No a čo sa týka pracovných predsavzatí, tak tie sú tento rok veľké a dúfam, že budú prospešné pre nás všetkých. Budem trošku tajnostkár a verím, že sa k nim ešte v priebehu roka dostaneme.

ZDROJ: Ivana Riljaková, foto: ilustračné

Komentáre

ARC PUB MARTIN