Do regiónov pôjde o 11 miliónov eur viac, akadémii v Turčianskych Tepliciach vymenia okná

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja schválili na dnešnom 25. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK už tretiu tohtoročnú úpravu rozpočtu. Ten župa navýši o 11.257.044 eur.

„Investície opäť smerujeme predovšetkým do zdravotníctva, dopravy, sociálnych služieb, školstva či kultúry. Začíname nové projekty a som rád, že krajskí poslanci odsúhlasili ich financovanie, vďaka čomu zrealizujeme viaceré rekonštrukcie, nakúpime potrebné prístroje, pomôcky i vybavenie a prinesieme ďalší rozvoj na Oravu, Kysuce, Horné Považie, Turiec a Liptov,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár.

Ako uviedol riaditeľ odboru financií ŽSK Stanislav Ulaher, kraj prerozdelil v rámci kapitálových výdavkov najväčší objem financií do školstva. „Ide o zvýšenie o 2,3 milióna eur. Keďže sú to kapitálové výdavky, peniaze školy využijú najmä na stavebné práce, no taktiež na nákupy strojov a potrebných zariadení. Zároveň zafinancujeme aj projektové dokumentácie na nové projekty, ktoré pripravujeme,“ doplnil S. Ulaher.

Podľa predsedu ŽSK čaká zateplenie telocvičňu Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline za 125-tisíc eur. „Hlavnú budovu sa nám podarilo zrekonštruovať ešte v roku 2015 a 2016, chýbala však obnova fasády telocvične, aby mohla škola znížiť energetické náklady aj v tejto časti. Zrealizovať plánujeme tiež hydraulické vyregulovanie,“ vysvetlil J. Blanár. Telocvičňu zateplia a opravia i v Obchodnej akadémii v Ružomberku. Náklady sú v predpokladanej výške 225-tisíc eur. V Spojenej škole v Tvrdošíne zase zrekonštruujú školský internát v rámci investície 200-tisíc eur. Stavebné práce začnú aj v Strednej zdravotníckej škole v Žiline, počas prázdnin župa zateplí budovu a opraví strechu za 100-tisíc eur. Na Kysuciach poslanci ŽSK schválili dofinancovanie rekonštrukcie výstavby telocvične v Strednej odbornej škole v Čadci vo výške 50-tisíc, ktorá prebieha už od minulého roka.

Výmenu okien plánuje ŽSK zrealizovať v priestoroch Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach. „Budova je národnou kultúrnou pamiatkou, preto budeme k obnove pristupovať veľmi citlivo podľa návrhov pamiatkarov. Ide o krásny historický areál, podčiarkneme jeho zaujímavé prvky aj pri výmene vstupných dverí a oprave poškodených častí fasády,“ priblížil žilinský župan.

Úprava rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja prinesie tiež investície do domovov sociálnych služieb či kultúrnych inštitúcií v pôsobnosti ŽSK. Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb na Karpatskej v Žiline i Centrum sociálnych služieb PARK v Čadci využijú po 150-tisíc eur na prístavbu lôžkových výťahov a na Oravskom hrade sa začne s reštaurovaním poľovníckeho, červeného a hudobného salónu za 107-tisíc eur, čím kraj uzavrie kompletnú rekonštrukciu Turzovho paláca. Pre župné nemocnice v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši a Oravskú poliklinika v Námestove znamená tretia úprava rozpočtu zvýšenie príjmov o 362-tisíc eur. Do oblasti dopravy vyčlenila župa viac ako 60-tisíc eur.

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre