Aj Turčania majú svoju šikmú vežu! Viete, kde sa nachádza?

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Do Talianska chodíme (okrem iného) obdivovať aj kurióznu šikmú vežu v Pise, pričom ju častokrát vnímame ako svetový unikát a raritu bez konkurencie. Ale vedeli ste, že aj v Turci sa nachádza veža, vychýlená takmer o pol metra? Kde túto vežu nájdete a ako k jej vychýleniu vlastne došlo – to všetko vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Vianočné voľno a dovolenky či prázdniny medzi sviatkami dávajú skvelú príležitosť spraviť si príjemný výlet alebo spoznať niečo nové – ideálne, ak to spojíte do jedného zážitku. No predtým, než sa vyberiete obzrieť si vyššie spomínanú zaujímavosť v Turci, mali by ste sa toho o nej dozvedieť čo najviac. Len vtedy sa totiž vieme na veci, stavby či miesta pozerať ako na pozoruhodnosti a nie len ako na niečo, čo okolo nás vytvorila príroda či ľudská ruka, bez hlbšieho významu.

Nebudeme vás však dlhšie napínať a prezradíme, že šikmá veža, o ktorej je a bude reč, sa nachádza v Mošovciach. Poďme sa však pomyselne vrátiť o niekoľko storočí dozadu! Už na začiatku 14. storočia v Mošovciach vyrástol rímsko-katolícky kostol, spolu s prislúchajúcou, no samostatne postavenou vežou. Vežu môžeme pokojne nazvať dominantou obce, vtedy mestečka a hoci má ďaleko od „úhľadnosti“ oveľa známejšej veže v Pise, keďže hovoríme už len o jej zrúcanine či torze, za našu pozornosť rozhodne stojí aj dnes.

Pôvodná výška veže bola 45 metrov, takže pokiaľ ide o monumentálnosť stavby, právom ju môžeme zaradiť medzi tie najvýraznejšie široko ďaleko. Súčasťou veže bývali aj zvony, pričom najväčší z nich vážil až 900 kilogramov. Veža bola postavená pri hlavnom priečelí kostola, ako to v tej dobe bývalo zvykom, s obdĺžnikovým pôdorysom a ihlanovou strechou. Zhruba vo výške zvonov boli umiestnené okná, ktoré mali prepúšťať zvuk zvonov do všetkých svetových strán. Za zmienku tiež stoja slnečné hodiny, ktoré boli istý čas súčasťou veže; neskôr ich nahradili klasické vežové hodiny.

Ako sa spomína v Štvrtej knihe o Mošovciach, mohutnosť a majestátnosť veže mala v ľuďoch vzbudzovať  pocit pozemskej malosti. Básnik Ján Kollár zase spomínal, že vo veži trávili noci mošovskí hlásnici (ak práve netrpeli závratmi) a každú hodinu spievali či pískali na píšťalke. Veža bola postavená z opracovaného, ale aj neopracovaného kameňa. Keď sa zistilo, že je naklonená, z obavy o zrútenie bolo naplánované jej zbúranie do základov, ale to už sme na začiatku 20. storočia. Hoci k samotnému búraniu veže aj reálne došlo, v tomto procese sa zistilo, že búranie narúša steny kostola a tak došlo k opätovnému vystavaniu vežového múru. Presne toho, ktorý môžeme, našťastie, v Mošovciach obdivovať doposiaľ.

Aj Turčania majú svoju šikmú vežu! Viete, kde sa nachádza?

ZDROJ: Ivana Riljaková, FOTO: pixabay.com, J. Hyčko a LA SNK Martin

Komentáre