Aj my sme tu doma, beseda s cudzincami žijúcimi na Slovensku

Barmuseum, Správy hlavné, Správy z regiónu, Televízia Turiec, Všetky správy

V utorok 12. marca 2019 sa v Barmuseu, v priestoroch Slovenského národného múzea uskutočnila zaujímavá beseda Aj my sme tu doma.

Podujatie pod záštitou IOM – Migrantského informačného centra malo za cieľ priblížiť Slovákom život cudzincov, ktorí sa rozhodli žiť na Slovensku. Hosťami podujatia boli dvaja cudzinci, ktorí už dlhší čas žijú na Slovensku.

Sheeba pochádza z Kene. Jej príchod na Slovensko sa datuje zhruba osem rokov dozadu. Akonáhle však prehovorila, jej slovenčina bola veľmi dobrá. Mladá žena z Kene učí anglický jazyk na univerzite v Žiline a na otázku, čo sa jej na Slovensku páči, odpovedala, že všetko. Okrem zimy. Na tú si ešte stále nezvykla.

Azim pochádza z Afganistanu. Ako vieme, Afganistan je už dlhé desaťročia vo vojne a to je aj dôvod, prečo odtiaľ odišiel. Nechcel svoj život prežiť v takejto krajine. Pretože by sa musel prispôsobiť svetu a mysleniu, ktoré tam prevláda. A to, ako slobodne mysliaci človek nechcel. Preto už dlhé roky žije na Slovensku a žije sa mu tu dobre.

Okrem rozprávania týchto dvoch ľudí, mali diváci možnosť na plátne vidieť šesť krátkych príbehov iných cudzincov. Podujatie sa nieslo v priateľskej atmosfére, niektorí z prítomných divákov mali pripravené doplňujúce otázky pre hostí. Po ukončení rozhovorov, nasledovalo pohostenie od Azima, ktorý pre návštevníkov pripravil tradičnú stredoázijskú špecialitu Mantu.

ZDROJ: Maroš Chmúrny, Televízia Turiec

Komentáre