Adam Záborský z Mošoviec vlastní neuveriteľnú zbierku telefónov

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Doba sa mení. Zatiaľ čo kedysi lákali mladí muži svoje vyvolené na zbierku motýľov, dnes sú v kurze úplne iné zbierky. Na poličky plné mobilných telefónov nás zvábil Adam Záborský (13) z Mošoviec.

Adam Záborský z Mošoviec vlastní neuveriteľnú zbierku telefónovZnámky, šálky, vrchnáky alebo už spomenuté motýle – k tomu všetkému sa dnes pridávajú aj rôzne výdobytky modernej techniky. Svoje o tom vie trinásťročný Mošovčan, ktorý začal pred rokom zbierať mobily. A prečo práve tie? „Začalo to len tak spontánne, zo dňa na deň. Hoci vždy ma lákali rôzne druhy mobilov – vysúvacie či vyklápacie. S prvým telefónom som sa zoznámil v mojich siedmich rokoch a samozrejme, aj ten mám v zbierke. Na začiatku som mobily zbieral len do malej krabičky“, prezradil Adam, ktorého zbierka dnes obsahuje viac než päťsto telefónov. Obdivuhodné číslo, na tak krátku dobu a pomerne nízky vek zberateľa.

„Hneď v začiatkoch som dal inzerát na sociálnu sieť, s nadpisom Kto daruje staré telefóny do zbierky? Ihneď sa prihlásili asi pätnásti. A tak z malej krabičky bola veľká škatuľa. Postupne som pridával inzeráty a hľadal, bádal, platil poštovné a robím to dodnes. Moja zbierka narástla na päťsto telefónov a ďalších dvadsať je na ceste“, dodáva s úsmevom. Ako sa Adamova zbierka začala rozrastať, vznikol problém s úložným priestorom. Poradil si s ním však hravo, s pomocou starého otca, ktorý mu vyprázdnil starú kuchynskú linku v sklepe. A keď už mobily prerástli aj kapacitu linky, navŕtal si do skrine poličky a tam, na čestnom mieste, sa svojimi úlovkami kochá dodnes.

Adam Záborský z Mošoviec vlastní neuveriteľnú zbierku telefónov

Zaujímalo nás, ktorý z mobilov je Adamov obľúbenec. „Všetky. Nedá sa povedať, že tento mám rád a tento nie. Všetky telefóny v mojej zbierke sú pre mňa TOP.“ A čo reakcie na túto záľubu zo strany okolia? „Už mi viacerí ľudia naznačili, že s tým mám prestať, že už ich mám viac než dosť. Ale to rozhodne nemám v pláne a teším sa, že keď si začnem zarábať, budem si telefóny kupovať sám.“ A neodpustili sme si ani zvedavú otázku, čo na zbierku hovoria dievčatá. „No samozrejme, že sú ohúrené“, prehodí pomedzi potmehúdsky úsmev. Pre Adama má však najväčšiu hodnotu fakt, že telefóny, ktoré tvoria jeho pozoruhodnú zbierku, mu ľudia podarovali buď osobne alebo len za poštovné. Za každý jeden kúsok je nesmierne vďačný, preto, ak sa aj vám doma povaľuje nejaký ten nepotrebný mobil, v Adamovej zbierke si určite nájde svoje čestné miesto.

Adam Záborský z Mošoviec vlastní neuveriteľnú zbierku telefónov

Ak máte záujem kontaktovať tohto mladého zberateľa, napíšte nám. Zároveň, ak aj vy viete o niekom, kto vlastní zaujímavú zbierku, dajte nám vedieť.

ZDROJ: -it-, foto: archív Adam Záborský

Komentáre