4 tipy na jesennú dovolenku alebo výlet na Orave

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Mnohí síce začíname myslieť na lyžovačky, ale ešte si na ne bude treba počkať. Dovtedy sa však dá zrelaxovať či zabaviť pri jesenných výletoch a dovolenkách a na oboje je oravský región ako stvorený. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov, ako si užiť jesenný víkend alebo pár dní voľna na Slovensku, na Orave.

Dom Martina Kukučína v Jasenovej

Martin Kukučín je nielen významnou osobnosťou slovenskej literárnej histórie, ale aj človek zaujímavý svojím životným príbehom, zahŕňajúcim aj cestovanie a zásadnú časť života v Chorvátsku, kde je dodnes váženým intelektuálom. V Jasenovej, len 5 kilometrov od Dolného Kubína, je v jeho rodnom dome múzeum reálií slovenskej dediny, v ktorých Kukučín pred viac ako 150-timi rokmi vyrastal. Okrem toho môžete vidieť literárnu expozíciu o jeho tvorbe poviedok, noviel, rozprávok a divadelných hier, „korunovanú“ sochou Martina Kukučína v nadživotnej veľkosti.

Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava, Dolný Kubín

K ďalším velikánom našej literatúry, ale aj mimoriadne zaujímavým osobnostiam slovenskej histórie patrí azda najznámejší Oravec – Pavol Országh Hviezdoslav. Básnik, prekladateľ, dramatik, advokát a bezmála aj riaditeľ banky Hviezdoslav žil v Dolnom Kubíne v dome, ktorý je dnes budovou Čaplovičovej knižnice a v troch miestnostiach približuje tvorbu aj mimoumelecký život jedného z našich najväčších spisovateľov. Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z Hviezdoslavovej pozostalosti, vidieť môžete jeho pracovňu, salón, pôvodné oblečenie či predmety dennej potreby. Nechýba napríklad ani dobový nábytok a celú expozíciu dopĺňajú art protisy (nástenné koberce) akademickej maliarky Evy Trizuljakovej, inšpirované Hviezdoslavovým cyklom Krvavé sonety. Podobný exkurz do toho, kto bol, ako žil, a prečo a ako tvoril Hviezdoslav, zrejme ťažko získate inde.

Relax v oravských hoteloch

V spojení s turistikou alebo výletmi za kultúrou a pamiatkami niekedy dovolenkárom dobre padne relax vo wellness hoteloch. Orava ponúka priehrštie ubytovacích zariadení rôznych cenových kategórií a nájdu sa aj vysokokvalitné hotely. Medzi „vychytenejšie“ patrí napríklad PARK Hotel v Dolnom Kubíne, ktorý ponúka štvorhviezdičkový štandard za dostupné slovenské ceny.

PARK Hotel v Dolnom Kubíne
PARK Hotel v Dolnom Kubíne

Okrem wellness centra s bazénom, vírivkou či saunovým svetom ponúka aj kvalitnú reštauráciu a od jesene (od októbra do Vianoc) ponúka rôzne pobytové balíčky, napríklad gurmánsky jesenný balík, ktorý okrem neobmedzeného vstupu do wellness centra a ďalších výdobytkov pohodlia zahŕňa aj 5-chodovú ochutnávkovú večeru pre dvoch (viac na www.cityhotelpark.sk). Z Oravy sa tak môžete vrátiť oddýchnutí a plní novej energie.

PARK Hotel v Dolnom Kubíne
PARK Hotel v Dolnom Kubíne

Oravský hrad – legenda slovenských hradov a zámkov

Oravský hrad je možné navštíviť zas a znova a zrejme nikdy sa človeku neomrzí. V novembri ešte nie sú hradné múry také studené, aby sa nedali prejsť. Oravský hrad vďaka svojej rozľahlosti ponúka hneď niekoľko fascinujúcich expozícií – počas prehliadky môžete vidieť obranný systém hradu (základná funkcia hradu ako stavby), historickú expozíciu o dejinách jeho prevádzky, ale medzi špeciality Oravského hradu patrí napríklad prírodovedná expozícia o faune a flóre Oravy, etnografická expozícia o zvykoch a kultúre regiónu, archeologická expozícia nálezov na hrade alebo mediatéka – pomyselná knižnica venovaná filmom a seriálom natáčaným na Oravskom hrade, ktorých naozaj nie je málo (za všetky treba spomenúť film Nosferatu z roku 1922).

Výhľad z Kubínskej hole
Výhľad z Kubínskej hole
Múzeum oravskej dediny
Múzeum oravskej dediny

ZDROJ: PR článok

Komentáre