VIDEO: Pripomíname si 28. výročie Nežnej revolúcie

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Dnes, 17. novembra 2017, si štátnym sviatkom Deň boja za slobodu a demokraciu pripomíname Nežnú revolúciu, ktorá predstavuje pád totalitného komunistického režimu.

Nežná revolúcia (16. november – 29. december 1989) označuje nekrvavé udalosti, ktorých dôsledkom bolo odstránenie komunistického režimu v Československu. Iniciátormi boli študenti, ku ktorým sa pridali najprv herci a divadelníci a postupne ostatné skupiny obyvateľstva. Na Slovensku bola vytvorená Verejnosť proti násiliu a v Česku Občianske fórum. Po brutálnom zásahu polície proti študentom na pražskej Národnej triede študenti na všetkých vysokých školách od 21. novembra štrajkovali. 27. novembra sa uskutočnil dvojhodinový generálny štrajk. 7. decembra 1989 po rezignácii komunistickej federálnej vlády bola 10. decembra vymenovaná nová vláda a prezident Gustáv Husák podal demisiu. 28. decembra 1989 Federálne zhromaždenie zvolilo za svojho predsedu Alexandra Dubčeka a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel. Prvé slobodné parlamentné voľby sa uskutočnili v júni 1990.

17. november je významným dňom, keď sa mnohí ľudia postavili proti totalite a akousi nevídanou súdržnosťou bez väčšieho krviprelievania vytvorili cestu pre nástup demokracie a občianskych slobôd.

 

ZDROJ: Turčania.sk, Wikipédia, video: Echoviny.sk

Komentáre