15. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia navštívilo vyše 13 400 divákov

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Tohtoročný divadelný festival Dotyky a spojenia navštívilo 13 482 divákov.

Počas šiestich dní sa v Martine predstavilo 29 divadiel z desiatich slovenských miest a aj vďaka dobrému počasiu sa podarilo odohrať všetky naplánované predstavenia – tak v interiéri ako aj exteriéri, od rána do noci.

Festival už tradične ponúkol aj priestor na diskusie o divadle a hľadanie spôsobu, ako by mali tvorcovia a kritici navzájom o divadle komunikovať a diskutovať. 15. ročník výberovej, nesúťažnej prehliadky inscenácií, ktoré mali premiéru v období od apríla 2018 do apríla 2019, sa konal od 17. do 22. júna 2019 v Slovenskom komornom divadle Martin a jeho patrónkou bola herečka Emília Vášáryová.

„Účastníci festivalu, tvorcovia, kritici aj diváci oceňovali skvelú, neopakovateľnú atmosféru tohto festivalu, ako aj profesionalitu celého festivalového tímu. Všetko vyšlo, ako malo, väčšina predstavení bola vypredaná a pred sálou vždy čakali študenti, či sa pre nich neuvoľní miesto,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

Tohto roku festival navštívilo spolu navštívilo 13 482 divákov, z toho 2 982 divákov videlo predstavenia v interiéri a 10 500 divákov predstavenia v exteriéri. Dotykom a spojeniam sa darí udržať si vysokú návštevnosť, za posledné roky sa pohybuje nad 13 000.

Program festivalu sa tradične delí na viacero častí

Hlavný program a Program pre deti a mladých divákov a diváčky vyberajú dramaturgické rady, ktoré na výbere pracovali od apríla 2018 do apríla tohto roku.

Tohto roku v programe výrazne prevládali inscenácie súčasných textov, adaptácie prózy alebo autorské diela. Súčasťou programu sú aj inscenácie poslucháčov vysokých umeleckých škôl (VŠMU a Akadémia umení), pouličné divadlo či večerné produkcie, ktoré organizátori uvádzajú zadarmo každý festivalový deň na pódiu na námestí pred martinským divadlom.

Dôležitou súčasťou programu festivalu sú verejné diskusie o divadle, tohto roku ich bolo až 17, vrátane diskusie, ktorá analyzovala uplynulú divadelnú sezónu.

„Kritici vyzdvihli, že išlo o poučný a podnetný týždeň. Často na diskusiách polemizovali s tvorcami, aj navzájom medzi sebou. Festival Dotyky a spojenia ponúkol priestor na diskusie o divadle a hľadanie spôsobu, ako by mali tvorcovia a kritici navzájom o divadle komunikovať a diskutovať. Mnohé divadlá uzavreli divadelnú sezónu práve účasťou na festivale. Festival tak urobil bodku za sezónou,“ doplnila Monika Michnová.

V Hlavnom programe figurovali inscenácie:

Americký cisár, Štúdio 12 Bratislava a Divadlo Pôtoň Bátovce, réžia: Iveta Ditte Jurčová
Biblia, Divadlo Aréna Bratislava (otvorenie festivalu 18. 6. 2019 o 20.00 v Národnom dome), réžia: Rastislav Ballek
Moral Insanity, Prešovské národné divadlo, réžia: Júlia Rázusová
Slovensko v obrazoch, Nové divadlo Nitra, réžia: Šimon Spišák
Teror, Divadlo Jonáša Záborského Prešov, réžia: Adriana Totiková
Stalker, TeatroTatro, réžia: Ondrej Spišák
Zem pamätá, Slovenské komorné divadlo Martin, réžia: Jiří Havelka
Mária Stuartová, Štátne divadlo Košice, réžia: Diego de Brea
eu.genus, Med a prach, réžia: Andrej Kalinka
Teror, Divadlo Thália Színház Košice, réžia: József Czajlik
Pred západom slnka, Slovenské národné divadlo, réžia: Michal Vajdička
Proces, Divadlo Petra Mankoveckého, réžia: Šimon Ferstl
Ľúbim ťa a dávaj si pozor, Divadlo NUDE, réžia: Veronika Malgot a Lívia Ondrušová
Kopanec, Divadlo Jána Palárika Trnava (ukončenie festivalu 22. 6. 2019 o 19.00), réžia: Viktor Kollár

Slovenské komorné divadlo Martin ako hlavný organizátor prestížneho divadelného festivalu na Slovensku má aktuálne za sebou úspešných 15 ročníkov. Ide o najväčšiu prehliadku inscenácií aktuálnej divadelnej sezóny. Martin sa tak na konci sezóny každoročne stáva hlavným mestom divadla na Slovensku.

15. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia navštívilo vyše 13 400 divákov

15. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia navštívilo vyše 13 400 divákov

15. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia navštívilo vyše 13 400 divákov

15. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia navštívilo vyše 13 400 divákov

ZDROJ: Zuzana Golianová, mediálna podpora festivalu Dotyky a spojenia

Komentáre